Προς το περιεχόμενο

ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ADSL/VDSL ROUTER post here(γράψτε εδώ)


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 4,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

καλησπερα σας ενεργοποιηθηκε σημερα η vdsl σε οτε με modem speedport entry 2i με κλειστο το wifi και μοντεμ για wifi ενα tp-link  TL-WA801N 300mbps, σε wifi στο speedtest μου φερνει μαξ 30mbps ενω απο lan πιανει 45-50 mbps, εχω δοκιμασει με διαφορετικα καναλια μπας και αλλα τα ιδια, οποτε φαναταζομαι ειναι θεμα ρουτερ, υπαρχει καποιο που μου προτεινεται γι αυτο το σκοπο ? εβλεπα και τo xiaomi 3g αλλα δεν γνωριζω αν ειναι αξιοπιστο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά θα ήθελα να μου πείτε ένα ρούτερ αχετος με αυτά...είχα ΟΤΕ 24 ADSL και τώρα άλλαξα πάροχο και μου ζητάνε το ρούτερ πίσω αλλιώς θα το πληρώσω 44€. Πείτε μου ενα ADSL router να αγοράσω απλά να είναι αξιόπιστο...δεν έχω καμία άλλη απαίτηση και να είναι πιο κάτω από τα λεφτά που μου ζητάει ο ΟΤΕ. Και κάτι άλλο επειδή αυτό το ρούτερ είναι καλό και γενικά την κάνω την δουλειά μου αξίζει να δώσω αυτά τα λεφτά ή είναι πολλά για αυτό το ρούτερ? Είναι το ρούτερ αυτό το όρθιο που υποστηρίζει να είναι συνδεδεμένο το σταθερό τηλέφωνο επάνω του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σας, βρισκομαι στην αναζητηση modem/router αρχικα για vdsl γραμμη, ομως θα ηθελα να υποστηριζει vectoring αλλα και fiber για μελλοντικη αναβαθμιση της γραμμης μου.

Αρχικα θα ηθελα μεγαλο range wifi, αλλα και να δουλευει σωστα με τα powerlines που εχω setαρισμενα.

Εχω καταληξει σε 2 επιλογες το netgear d7000 και Asus dsl -Ac68U που ταιριαζουν στο budget μου.

Μελλοντικα θα ηθελα να προσθεσω εναν σκληρο για ταινιες κτλ εντος δικτυου, αλλα και qos(νομιζω το asus δεν υποστηριζει αλλα δεν ειναι τοσο μεγαλο θεμα, απλα θα προτιμουσα να ειναι διαθεσιμο)

Ποιο απο τα 2 θα με καλυψει για τα επομενα χρονια?

 

Ευχαριστω εκ των προτερων.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/1/2018 στις 10:25 ΜΜ, xSense είπε

Καλησπερα σας, βρισκομαι στην αναζητηση modem/router αρχικα για vdsl γραμμη, ομως θα ηθελα να υποστηριζει vectoring αλλα και fiber για μελλοντικη αναβαθμιση της γραμμης μου.

Αρχικα θα ηθελα μεγαλο range wifi, αλλα και να δουλευει σωστα με τα powerlines που εχω setαρισμενα.

Εχω καταληξει σε 2 επιλογες το netgear d7000 και Asus dsl -Ac68U που ταιριαζουν στο budget μου.

Μελλοντικα θα ηθελα να προσθεσω εναν σκληρο για ταινιες κτλ εντος δικτυου, αλλα και qos(νομιζω το asus δεν υποστηριζει αλλα δεν ειναι τοσο μεγαλο θεμα, απλα θα προτιμουσα να ειναι διαθεσιμο)

Ποιο απο τα 2 θα με καλυψει για τα επομενα χρονια?

Ευχαριστω εκ των προτερων.

 

 

Επειδή είμαι και εγω ανάμεσα σ αυτά τα 2 τελικα επέλεξες κάποιο και γιατί ?

ευχαριστώ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Καλημερα έχω το speedport 2i  και εχω να πω το εξης ,υπαρχει καποιο Vdsl να ειναι και Voip δλδ να το αντικαταστησω με την μια ?

η να παω σε ενα καλο μοντεμ ρουτερ το οποιο θα λειτουργεί σαν PPPoE passthrough η bridch mode ,αν ναι ποιο μου προτείνετε για αγορά να έχει καλό Wifi  και να είναι σίγουρα Gbit , ποια είναι η γνώμη σας ? 

Να σημειώσω οτι ειναι ευρυζωνικη η σύνδεση που εχω, και έχω ΟteTv επάνω στο ρουτερ δλδ .

εχω διαβασει εδω και σε αλλα φορουμ για το συγκεκριμενο οτι ειναι απο τα καλυτερα https://en.avm.de/products/fritzbox/fritzbox-7590/

Επεξ/σία από bill_2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ τα καλύτερα έχω διαβάσει για το Fritz αυτό, όπως και για άλλα Fritz. Αλλά 300€, να ζήσει το router 5 χρόνια, δηλαδή 5€ το μήνα. Δεν το λες και τζάμπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, bill_2 είπε
Καλημερα έχω το speedport 2i  και εχω να πω το εξης ,υπαρχει καποιο Vdsl να ειναι και Voip δλδ να το αντικαταστησω με την μια ?

η να παω σε ενα καλο μοντεμ ρουτερ το οποιο θα λειτουργεί σαν PPPoE passthrough η bridch mode ,αν ναι ποιο μου προτείνετε για αγορά να έχει καλό Wifi  και να είναι σίγουρα Gbit , ποια είναι η γνώμη σας ? 

Να σημειώσω οτι ειναι ευρυζωνικη η σύνδεση που εχω, και έχω ΟteTv επάνω στο ρουτερ δλδ .

εχω διαβασει εδω και σε αλλα φορουμ για το συγκεκριμενο οτι ειναι απο τα καλυτερα https://en.avm.de/products/fritzbox/fritzbox-7590/

3 ακόμα ερωτήσεις για το Frintz!box 7590  , εχω εχω pstn του Οτε γραμμή θα εχω πρόβλημα ? εχει καλή εμβέλεια και ταχύτητα σε WLAN ? και τελευταίο ,το μενού του είναι μονο στα γερμανικά και οχι αγγλικά ?

ευχαριστω .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα. Πρόσφατα άρχισα να χρησιμοποιώ το steam link app της Samsung και ενθουσιάστηκα. Επομένως μπήκα στην διαδικασία να αναβάθμισω το οικιακό δίκτυο μου και θέλω τις γνώσεις σας για αγορά ρουτερ που να είναι dual band για να χρησιμοποιώ ac που υποστηρίζει η tv. Επίσης τώρα έχω το pc σε powerline 200mbps όπως και την tv (το WiFi g δεν λειτούργησε καλά).   Το ρουτερ που έχω είναι ένα μαύρο pirelli. Σκέφτηκα να αγοράσω καινούργιο ρουτερ και powerline 500 ή 1000. Για το ρουτερ θέλω να δώσω μέχρι 100-120 ευρώ. 

Αξιζει να προβώ στην αγορά και αν ναι υπάρχει καμία πρόταση για ρουτερ;

Ευχαριστω προκαταβολικά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψάχνω ένα asdl modem router με έξοδο usb3 έτσι ώστε να κοτσάρω έναν εξωτερικό δίσκο για να έχω μόνιμα τα αρχεία μου εκεί online. Να λειτουργεί και ως fileserver δηλαδή.

Έχετε να προτείνετε κάτι που να παίζει σε καλές ταχύτητες;

Αυτή τη στιγμή έχω το κλασικό και καλό wag200g το οποίο όμως δεν μπορεί να πιάσει καλές ταχύτητες μεταφοράς αρχείων εσωτερικά του δικτύου σε wireless mode. Φυσικά ούτε λόγος για usb3 καθώς είναι άλλης εποχής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα.

εχω ενα ρουτερ στα χερια μου της wind (DSL-N14U )

 

προσπαθησα να βαλω κανω firmware update αλλα δεν μου το επιτρεπει...ουτε χειροκινητα(upload zip),ουτε αυτοματα.

 https://www.asus.com/gr/Networking/DSLN14U/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, kostakiss said:

καλησπερα.

εχω ενα ρουτερ στα χερια μου της wind (DSL-N14U )

προσπαθησα να βαλω κανω firmware update αλλα δεν μου το επιτρεπει...ουτε χειροκινητα(upload zip),ουτε αυτοματα.

 https://www.asus.com/gr/Networking/DSLN14U/

Ρώτησε εδώ καλύτερα, το έχουν πολλά άτομα οπότε μπορούν να σε βοηθήσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας,

Ήθελα τις προτάσεις  σας για ένα modem για γραμμή  VDSL....Μόνο  modem, η modem router που να μπορεί να λειτουργήσει  σε κατάσταση  bridge.

Έκανα το λάθος να πάρω το TP LINK Archer VR 400 το οποίο δεν έχει bridge  Mode.

 Το ρόλο του router θα τον αναλάβει άλλη συσκευή.......

Ευχαριστώ για τις προτάσεις σας.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...