Προς το περιεχόμενο

ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ADSL/VDSL ROUTER post here(γράψτε εδώ)


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα! 
Ψαχνω Router Tri-band γυρο στα 200(χωρις τα μεταφορικα) και λιγο παραπανω, αν αξιζει την διαφορα, για αγορα απο το αμερικανικο amazon. Με ενδιαφερει να εχει καλο wifi και γρηγορη μεταφορα αρχειων! Θα κρατησω το modem του παροχου οποτε δεν θελω να ειναι modem/router.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, αναμέσα στο TP-LINK-Archer-VR400-v1 και στο TP-LINK-TD-W9977-v1

που και στα χρήματα είναι σχεδόν το ίδιο και τα 2 είναι Modern&Router,

ποιο από τα 2 είναι καλύτερο για αγορά σε χρήση στο σπίτι με ADSL ethernet και με wifi?

 

 

Επεξ/σία από BeepBeepImaJeep
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

ΚΑΛΗΣΠΈΡΑ BeepBeepImaJeep ΕΙΜΟΥΝΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΣΤΗΝ ΘΕΣΗ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ. ΑΝ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΚΑΤΟΧΟΣ ΤΟΥ TP-LINK ARCHER VR600 , ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ ΠΩΣ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ ARCHER ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΔΥΝΑΤΟ!! ΑΝΑΛΟΓΊΣΟΥ ΜΟΝΟ ΟΤΙ ΕΙΣΑΙ ΜΙΑ ΚΛΙΜΑΚΑ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΟ VR600,ΟΠΟΤΕ ΔΕΝ ΘΑ ΕΧΕΙΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΓΙΑ ΧΡΗΣΗ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ. ΝΑ ΣΗΜΕΙΩΣΩ ΠΩΣ ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΠΟΛΛΑ ΧΩΡΙΣΜΑΤΑ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΤΟΝ ΠΟΜΠΟ ΚΑΙ ΤΟΝ ΔΕΚΤΗ ΣΟΥ ,ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΠΩΣ ΔΕΝ ΘΑ ΕΧΕΙΣ ΤΟ ΜΕΓΙΣΤΟ ΤΗΣ ΑΠΟΔΟΣΗΣ. ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΧΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΕ VR600 ΚΑΙ ΤΡΕΙΣ ΚΕΡΑΙΕΣ. ΓΙΑ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ. ΑΝ ΠΑΛΙ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΚΑΤΙ ΠΟΙΟ ΔΥΝΑΤΟ,ΤΟΣΟ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Καλησπερα. Ξερει καποιος που θα μπορεσω να πληροφορηθω για σωστες ρυθμισεις για  τορουτερ.????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, vrwmiaris είπε

Εναλλακτικά  fw για το R7000 , που βρίσκω;

https://www.myopenrouter.com/download/dd-wrt-kong-mod-netgear-r7000-2017-11-04-chk

http://xvtx.ru/xwrt/ > how to http://www.linksysinfo.org/index.php?threads/asuswrt-merlin-on-netgear-r7000.71108/

https://becomethesolution.com/blogs/reviews/upgrade-netgear-r7000-router-firmware-with-tomato-latest-version

 

αυτα τα 3 φαινονται τα πιο αξιολογα. εχω βαλει το πρωτο. αν και πολυς κοσμος βαζει και το 2ο και αρκετοι και το 3ο

προσοχη στο 3ο στις οδηγιες γιατι πρεπει να φλασαρεις ενα αρχικο και ενα κατοπιν ( με μια γρηγορη ματια που εριξα)

μαλλον το ιδιο και στο 2ο.

και αν θες να δοκιμασεις πανω απο ενα, παλι προσοχη στο φλασαρισμα δεν ξερω αν γινεται απευθειας απ το 1 στο αλλο

 η πρεπει να γυρισεις στο μαμα νετgear πρωτα

Επεξ/σία από rofl
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

και μιας και το χουμε παρει αρκετοι απο την προσφορα του γερμανου. αν καποιος περασει/ε το kong να πω οτι με πολυ απλη ρυθμισουλα στο qos, εχω πολυ καλα αποτελεσματα στο στο buffer bloat, ακομα και με αρκετη καταπονηση.

Spoiler

 

https://www.flashrouters.com/blog/2017/03/09/how-to-fix-buffer-bloat-dd-wrt/

τo ack προτεινεται ξετσεταρισμενο αν χρησιμοποιουμε αρκετα p2p/ torrents. αν δεν χρησιμοποιουμε τοτε το τσεκαρουμε επισης.

σε γενικες γραμμες στην 100αρα καλα αποτελεσματα εχω με downlink στο 95000 και uplink 9000~~γυρω στο 95% down 90% up

----------------------------------------

https://www.dslreports.com/speedtest/31140589

παραλληλα με torrent 800 ΚΒ~ up https://www.dslreports.com/speedtest/31139523

δεν νομιζω οτι χρειαζεται κατι αλλο  prioritization απο qos (τουλαχιστον σε μενα)

 

 

Επεξ/σία από rofl
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

τι να καιει κι αυτο το ρημαδι :P δεν νομιζω να μιλαμε πανω απο καποια ευρω το χρονο.

παντως για να μην παρω κανενα στο λαιμο μου, το πηραμε απο προσφορα γερμανου 70.

στα 150 του skroutz δεν λεει με τιποτα imo. ειναι router του 14. πανω απο  300 πρεπει να αρχισεις να ξετσεκαρεις πραγματα   και να κανεις υποχωρησεις απ οτι διαβαζω (πχ qos) (& αναλογα το firmware ωστοσο).

παντως για τα ελληνικα δεδομενα θα ελεγα οτι ειναι router 5ετιας μεχρι να δουμε 500+.

Επεξ/σία από rofl
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

ΚΑΛΗΣΠΈΡΑ ΚΑΙ ΠΆΛΙ. ΘΑ ΉΘΕΛΑ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΊΝΑΙ ΚΑΤΟΧΟΣ TP-LINK VR600 ΝΑ ΜΕ ΚΑΤΑΤΟΠΊΣΕΙ ΛΊΓΟ ΜΕ ΤΙΣ ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ ΤΟΥ ROUTER ΓΕΝΙΚΌΤΕΡΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 hours ago, panoshitech said:

ΚΑΛΗΣΠΈΡΑ ΚΑΙ ΠΆΛΙ. ΘΑ ΉΘΕΛΑ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΊΝΑΙ ΚΑΤΟΧΟΣ TP-LINK VR600 ΝΑ ΜΕ ΚΑΤΑΤΟΠΊΣΕΙ ΛΊΓΟ ΜΕ ΤΙΣ ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ ΤΟΥ ROUTER ΓΕΝΙΚΌΤΕΡΑ.

oi ρυθμισεις ειναι οι κλασσικες.pppoe/llc vpi 8 vci 35 αν εισαι adsl

και vlan id 835 αν εχεις vdsl εκτος αν εισαι σε ιδιοκτητο forthnet που βαζεις 1102. φτιαχνεις το wireless κατα προτιμηση με wpa2 και κανεις Port forward αμα χρειαζεσαι.καλο ειναι πριν κανεις οτιδηποτε να δεις για firmware update.

και δεν γραφουμε με κεφαλαια ειναι σαν να φωναζεις.

17 hours ago, djibril1908 said:

Από κατανάλωση ρεύματος είναι μεγάλη η διαφορά από το συνδυασμό isp modem και ξεχωριστό router σε συσκευή που συνδυάζει και τα δύο ;

το καθε ρουτερ μπορει να τρωει 5-10 watt οποτε τιποτα το σοβαρο σε καταναλωση.ειδικα καποια απλα μπορει να ειναι 5 Watt.

On 19/3/2018 at 1:06 AM, panoshitech said:

ΚΑΛΗΣΠΈΡΑ BeepBeepImaJeep ΕΙΜΟΥΝΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΣΤΗΝ ΘΕΣΗ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ. ΑΝ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΚΑΤΟΧΟΣ ΤΟΥ TP-LINK ARCHER VR600 , ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ ΠΩΣ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ ARCHER ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΔΥΝΑΤΟ!! ΑΝΑΛΟΓΊΣΟΥ ΜΟΝΟ ΟΤΙ ΕΙΣΑΙ ΜΙΑ ΚΛΙΜΑΚΑ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΟ VR600,ΟΠΟΤΕ ΔΕΝ ΘΑ ΕΧΕΙΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΓΙΑ ΧΡΗΣΗ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ. ΝΑ ΣΗΜΕΙΩΣΩ ΠΩΣ ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΠΟΛΛΑ ΧΩΡΙΣΜΑΤΑ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΤΟΝ ΠΟΜΠΟ ΚΑΙ ΤΟΝ ΔΕΚΤΗ ΣΟΥ ,ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΠΩΣ ΔΕΝ ΘΑ ΕΧΕΙΣ ΤΟ ΜΕΓΙΣΤΟ ΤΗΣ ΑΠΟΔΟΣΗΣ. ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΧΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΕ VR600 ΚΑΙ ΤΡΕΙΣ ΚΕΡΑΙΕΣ. ΓΙΑ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ. ΑΝ ΠΑΛΙ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΚΑΤΙ ΠΟΙΟ ΔΥΝΑΤΟ,ΤΟΣΟ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ.

τα wifi εκπεμπουν σε συγκεκριμενα mw  no matter what εκτος απο καποια που ειναι εξω απο τα νομιμα ορια ευρωπης αν αλλαξεις χωρα.τα 5 ghz δεν φτανουν τοσο μακρυα οσο τα 2,4 ghz οταν υπαρχουν εμποδια.οποτε ειτε 5 κεραιες εχει ειτε 3 δεν σημαινει οτι θα δει διαφορα καποιος σε εμβελεια.

On 18/3/2018 at 11:05 PM, BeepBeepImaJeep said:

Καλησπέρα, αναμέσα στο TP-LINK-Archer-VR400-v1 και στο TP-LINK-TD-W9977-v1

που και στα χρήματα είναι σχεδόν το ίδιο και τα 2 είναι Modern&Router,

ποιο από τα 2 είναι καλύτερο για αγορά σε χρήση στο σπίτι με ADSL ethernet και με wifi?

το ενα ειναι 802.11n το αλλο 802.11ac.επισης το ενα εχει μια gigabit το αλλο τεσσερις.

On 7/3/2018 at 11:22 PM, iceman33221 said:

καλησπερα. θελω να αλλαξω το ρουτερ που εχω στο σπιτι μου γιατι ενω συχνες αποσυνδεσεις κ μεταπτωσεις στην ταχυτητα μου. εχω ενα της Φορθνετ παλιο TG585 Thomson

Θελω να εχει τουλαχιστον 3-4 θυρες για ethernet και να μπορουν να συνδεθουν τουλαχιστον 4 ατομα στο wifi. Εχω adsl αλλα ελπιζω καααποτε να ρθει εδω στο κερατσινι που ειμαι κ το vdsl οποτε δεν ξερω εαν πρεπει να παρω για το 2ο.

Η φορθνετ μου προτινε να παω σε ενα καταστημα της και να παρω ενα που δινουν με 20 ευρω μιας κ εχω ανανεωση προσφατα το συμβολαιο οποτε δεν δικαιουμε πιο φθηνα να παρω το ρουτερ.

παιρνεις κατι για vdsl μια και καλη.και οχι δεν παιρνεις απο αυτα που δινει ο παροχος ακομα και αν κανει 20 ευρω.

On 20/2/2018 at 10:59 PM, Jiakometi said:

Καλησπέρα σας,

Ήθελα τις προτάσεις  σας για ένα modem για γραμμή  VDSL....Μόνο  modem, η modem router που να μπορεί να λειτουργήσει  σε κατάσταση  bridge.

Έκανα το λάθος να πάρω το TP LINK Archer VR 400 το οποίο δεν έχει bridge  Mode.

 Το ρόλο του router θα τον αναλάβει άλλη συσκευή.......

Ευχαριστώ για τις προτάσεις σας.

παντα ολα παιζουν σε bridge εκτος αν δεν εχεις root/admin access

 

On 2/3/2018 at 3:24 PM, ColdFusion said:

Αναζητώ εδώ και καιρό router zyxel τύπου 791 ή 793 για την δουλειά μου αλλά  δυστυχώς δεν υπάρχει τίποτε στην αγορά . Υπάρχει κάποιος που μπορεί να μου προτείνει κάτι άλλο σε shdsl ή vdsl για να κάνω την δουλειά μου  σε λογικό κόστος .

αλλα modem για vdsl αλλα για shdsl

On 5/3/2018 at 1:08 PM, athinamj said:

Καλησπέρα,

θα ήθελα προτάσεις για vdsl modem router συμβατό με την forthnet γύρω στα 100 ευρώ. Θα αντικαταστήσει το asus dsl-n17u λόγω προβλήματος validation του username & password, μετά την αλλαγή σε vdsl. Κρίμα γιατί είναι καλό modem. Αναμένω προτάσεις, ευχαριστώ!

αλλαξε το Password με κατι πιο απλο.και σιγουρα οτι γυρισες σε vdsl δεν επηρεαζει σε κατι οσο αφορα το Username.αφου επαιζες πριν θα πρεπε να παιζει και μετα εκτος αν υπαρχει ασυμβατοτητα σε κατι kai σου βγαζει αυτο το μυνημα ή αν εισαι σε ιδιοκτητο Forthnet και αντι για vlan id 1102 εχεις βαλει 835 ή το αναποδο.

On 7/3/2018 at 6:52 PM, athinamj said:

Δυστυχώς δεν λειτουργεί με τίποτα, έχω δοκιμάσει τα πάντα αλλά επιμένει να βγάζει αρχικά wrong username or password και μετά unable to communicate with the remote server.

Ολα τα έχω ρυθμίσει όπως πρέπει. Με το που έβαλα επάνω το zte απο την nova αμέσως είχα internet χωρίς θέμα.

της forthnet εχει μεσα 2 connections ενα για ιδιοκτητο και ενα για Kv αλλου παροχου

On 25/2/2018 at 10:27 AM, DragoticSaen said:

Καλημέρα παιδιά!

Εδώ και ενάμιση χρόνο έχω το TP-Link TD-W8970 το οποίο είχε πάρα πολύ δυνατό WiFi και ήταν γενικά κλάσεις ανώτερο από το αντίστοιχο του παρόχου (ZXHN H108L) με το οποίο δύσκολα έπιανα ιντερνετ στο διπλανό δωμάτιο και γενικα είχα αρκετά προβλήματα.

Αργότερα όμως αποδείχθηκε ότι και το TP-Link έχει πάρα πολλά προβλήματα με το WIFI, πάρα πολλές και συχνές αποσυνδέσεις. Το έψαξα λίγο και είδε πως έχει όντως πρόβλημα το συγκεκριμένο μοντέλο με το WIFI και δεν υπάρχει κάποια αναβάθμιση από τον κατασκευαστή.

Οπότε βρίσκομαι σε φάση αναβάθμισης, και θα ήθελα να μου προτείνετε κάτι καλό μέχρι 70-80 ευρώ που να έχει δυνατό wifi. (Υπάρχει σε αυτά τα λεφτά κάτι και με dual band;)

Σας ευχαριστώ

ειτε tp link ειτε κανα asus σε αυτα τα λεφτα.

  • Like 1
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, poulinos είπε

oi ρυθμισεις ειναι οι κλασσικες.pppoe/llc vpi 8 vci 35 αν εισαι adsl

και vlan id 835 αν εχεις vdsl εκτος αν εισαι σε ιδιοκτητο forthnet που βαζεις 1102. φτιαχνεις το wireless κατα προτιμηση με wpa2 και κανεις Port forward αμα χρειαζεσαι.καλο ειναι πριν κανεις οτιδηποτε να δεις για firmware update.

και δεν γραφουμε με κεφαλαια ειναι σαν να φωναζεις.

το καθε ρουτερ μπορει να τρωει 5-10 watt οποτε τιποτα το σοβαρο σε καταναλωση.ειδικα καποια απλα μπορει να ειναι 5 Watt.

τα wifi εκπεμπουν σε συγκεκριμενα mw  no matter what εκτος απο καποια που ειναι εξω απο τα νομιμα ορια ευρωπης αν αλλαξεις χωρα.τα 5 ghz δεν φτανουν τοσο μακρυα οσο τα 2,4 ghz οταν υπαρχουν εμποδια.οποτε ειτε 5 κεραιες εχει ειτε 3 δεν σημαινει οτι θα δει διαφορα καποιος σε εμβελεια.

το ενα ειναι 802.11n το αλλο 802.11ac.επισης το ενα εχει μια gigabit το αλλο τεσσερις.

παιρνεις κατι για vdsl μια και καλη.και οχι δεν παιρνεις απο αυτα που δινει ο παροχος ακομα και αν κανει 20 ευρω.

παντα ολα παιζουν σε bridge εκτος αν δεν εχεις root/admin access

αλλα modem για vdsl αλλα για shdsl

αλλαξε το Password με κατι πιο απλο.και σιγουρα οτι γυρισες σε vdsl δεν επηρεαζει σε κατι οσο αφορα το Username.αφου επαιζες πριν θα πρεπε να παιζει και μετα εκτος αν υπαρχει ασυμβατοτητα σε κατι kai σου βγαζει αυτο το μυνημα ή αν εισαι σε ιδιοκτητο Forthnet και αντι για vlan id 1102 εχεις βαλει 835 ή το αναποδο.

της forthnet εχει μεσα 2 connections ενα για ιδιοκτητο και ενα για Kv αλλου παροχου

ειτε tp link ειτε κανα asus σε αυτα τα λεφτα.

Καλημερα. Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση. Μηπως εχεις κατανου καποιο ρουτερ να μου προτινεις? γιατι οπως καταλαβες ειμαι ασχετος μην παρω καμια πατατα κ τρεχω παλι. Σε ευχαριστω εκ τον προτερων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, iceman33221 said:

Καλημερα. Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση. Μηπως εχεις κατανου καποιο ρουτερ να μου προτινεις? γιατι οπως καταλαβες ειμαι ασχετος μην παρω καμια πατατα κ τρεχω παλι. Σε ευχαριστω εκ τον προτερων.

εξαρτατε ποσα λεφτα θες να δωσεις.μεχρι 100 ευρω asus και tp link παιζουν οπως θα δεις και στα προηγουμενα Posts που εχουν αναφερει αρκετα ρουτερ για αγορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/3/2018 στις 10:54 ΠΜ, poulinos είπε

εξαρτατε ποσα λεφτα θες να δωσεις.μεχρι 100 ευρω asus και tp link παιζουν οπως θα δεις και στα προηγουμενα Posts που εχουν αναφερει αρκετα ρουτερ για αγορα.

και ισως λες και πολλα. ειδα αυτο TP-Link και μετα αυτο Vr400 v1. Θεωρεις οτι με την 1η επιλογη θα ειμαι καλυμμένος? ειδα οτι αρκετα παιδια το προτιναν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/20/2018 στις 10:57 ΜΜ, panoshitech είπε

ΚΑΛΗΣΠΈΡΑ ΚΑΙ ΠΆΛΙ. ΘΑ ΉΘΕΛΑ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΊΝΑΙ ΚΑΤΟΧΟΣ TP-LINK VR600 ΝΑ ΜΕ ΚΑΤΑΤΟΠΊΣΕΙ ΛΊΓΟ ΜΕ ΤΙΣ ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ ΤΟΥ ROUTER ΓΕΝΙΚΌΤΕΡΑ.

https://www.adslgr.com/forum/threads/941915-TP-Link-Archer-VR600-VDSL-Router

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...