Προς το περιεχόμενο

ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ADSL/VDSL ROUTER post here(γράψτε εδώ)


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

13 minutes ago, The__Blade said:

παίδες υπάρχει καμμία καλη λύση ADSL router για ένα δίκτυο με έως 10 χρήστες ταυτόχρονα;

Με ενδιαφέρει το ping καθώς γίνονται lan party.

Επιπλέον θα ήταν καλό να δέχεται και VDSL μήπως γίνει κάποια αναβάθμιση γραμμής στο μέλλον.

Κόστος θα ήθελα μέχρι 100 Ε

σου απαντησα στο αλλο θεμα.μην ποσταρουμε δυο φορες την ιδια ερωτηση Plz.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, poulinos είπε

σου απαντησα στο αλλο θεμα.μην ποσταρουμε δυο φορες την ιδια ερωτηση Plz.

Σε ποιο θέμα να συνεχίσουμε την συζήτηση; Καλύτερα εδώ σωστά;

Άρα για TP link προτείνεις το tp link 9977 , για asus ποιο θα έλεγες;

Κάποιο από τα μικρά μοντέλα fritzbox ή κάποιο netgear όπως το 3200 δεν το προτείνεις;

Επίσης να σου πω ότι έχουμε 4 pc που σχεδόν πάντα έχουν torrent active αν και ρυμισμένα σε χαμηλό download & χαμηλό upload.

Επεξ/σία από The__Blade
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, The__Blade said:

Σε ποιο θέμα να συνεχίσουμε την συζήτηση; Καλύτερα εδώ σωστά;

Άρα για TP link προτείνεις το tp link 9977 , για asus ποιο θα έλεγες;

Κάποιο από τα μικρά μοντέλα fritzbox ή κάποιο netgear όπως το 3200 δεν το προτείνεις;

Επίσης να σου πω ότι έχουμε 4 pc που σχεδόν πάντα έχουν torrent active αν και ρυμισμένα σε χαμηλό download & χαμηλό upload.

fritz Δεν θα βρεις φτηνο.σε tp link υπαρχουν διαφορα μοντελα vdsl που οι διαφορες πιο πολυ ειναι στα gigabit port και τι wifi εχουν. σε asus οπως θα δεις δεν εχεις πολλες επιλογες σε αυτα τα λεφτα.

https://www.skroutz.gr/c/775/adsl-modem.html?keyphrase=asus+vdsl&order_by=pricevat&order_dir=asc

netgear καλα ειναι τα Nighthawk αλλα πας ακριβα.

σε tp link 

https://www.skroutz.gr/c/775/adsl-modem/m/5702/TP-LINK/f/683530/VDSL2.html?o=tp+link&order_by=pricevat&order_dir=asc

Πιο πολλα αλλα ειναι αναλογως τα χαρακτηριστικα τους.σιγουρα θες να εχουν G.vector που το βλεπεις στο Manual/specs του καθενος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
57 λεπτά πριν, poulinos είπε

fritz Δεν θα βρεις φτηνο.σε tp link υπαρχουν διαφορα μοντελα vdsl που οι διαφορες πιο πολυ ειναι στα gigabit port και τι wifi εχουν. σε asus οπως θα δεις δεν εχεις πολλες επιλογες σε αυτα τα λεφτα.

https://www.skroutz.gr/c/775/adsl-modem.html?keyphrase=asus+vdsl&order_by=pricevat&order_dir=asc

netgear καλα ειναι τα Nighthawk αλλα πας ακριβα.

σε tp link 

https://www.skroutz.gr/c/775/adsl-modem/m/5702/TP-LINK/f/683530/VDSL2.html?o=tp+link&order_by=pricevat&order_dir=asc

Πιο πολλα αλλα ειναι αναλογως τα χαρακτηριστικα τους.σιγουρα θες να εχουν G.vector που το βλεπεις στο Manual/specs του καθενος.

Τα tp-link έχουν πολλές επιλογές αλλά ένα 8960 που είχα δοκιμάσει παλαιότερα δεν έπιανε καλό ping.

Ποιά είναι τα μοντέλα που θεωρείς ποιο αξιόπιστα ρ τα archer και αν ναι ποιο;

To g-vector τι κάνει;

 

Ουσιαστικά θέλω κάτι που να μου κρατάει καλό ping για 4-5 υπολογιστές ενώ ταυτόχρονα άλες 4 συσκευές κάνουν ήπια χρήση download/upload.

Επεξ/σία από The__Blade
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Guys μια πρόταση για modem router που να παίζει απροβλημάτιστα σε Vodafone adsl Pstn γραμμή , είχα ένα tplink 8970 το οποίο ξαφνικά σταμάτησε να συγχρονίζει, τώρα έχω ένα 8960n αλλά δεν είμαι ευχαριστημένος από το σήμα του WiFi και δεν θέλω να ξαναπάρω tplink σκέφτομαι κάτι έως  100ευρω τι προτείνετε? Να διαθέσω και κάτι παραπάνω και να χτυπήσω κανένα fritzbox?   Ευχαριστώ. 

Επεξ/σία από FORIS78
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανάμεσα σε TD-w9970 και Tplink Archer v1200 τι να προτιμήσω?

οι ταχύτητες σε wireless είναι δευτερεύον,  θέλω σταθερότητα & ping σε wired συνδεση  με 7-10 συσκευές συνδεδεμένες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 19/4/2018 στις 4:52 ΜΜ, denis_kos είπε

Καλησπέρα, κάτοχός Vdsl OTE με το κλασσικό Modem/router που δίνουν. Θελω να αυξήσω λιγο την ποιότητα του wifi και του lan και σκεφτόμουν αυτό https://www.skroutz.gr/s/4913830/TP-LINK-Archer-C2-v1.html . Θα κάνει δουλίτσα? Λογικά απλά το κουμπώνω στο μαμα router και ρυθμίζω μετά έτσι? Επίσης μήπως αξίζει να σκεφτώ για νεο modem router ή θα μπερδευτεί το πράγμα λόγω voip? Έιμαι ανοιχτός και σε προτάσεις διότι δεν το έχω ψάξει πολύ το θέμα. Ευχαριστώ. 

Μια γνώμη εδώ παρακαλώ. Ο οτέ μου έχει δώσει το Speedport 724 και σκέφτομαι να δουλεύψω το Archer σαν router μόνο. Θα είναι αναβάθμιση η δεν αξίζει?  Ευχαριστώ πολύ

Επεξ/σία από denis_kos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/4/2018 στις 12:32 ΠΜ, The__Blade είπε

Ανάμεσα σε TD-w9970 και Tplink Archer v1200 τι να προτιμήσω?

οι ταχύτητες σε wireless είναι δευτερεύον,  θέλω σταθερότητα & ping σε wired συνδεση  με 7-10 συσκευές συνδεδεμένες

Παίδες έχει κανείς εμπειρία από TD-w9970 ή Archer v1200 VR400;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ενα ρουτερακι για αντικατάσταση ενός thomson tg585 v7 που με έχει βγάλει 9 χρόνια! ως τώρα αλλά τελευταία μου κάνει κάτι αποσυνδέσεις και ψιλιάζομαι πως φταίει αυτό.

Forthnet ADSL 24 η γραμμή μου κόστος ως 30€ προτιμώ από eshop.

 

ΕΔΙΤ

Λέω να δώσω κάτι παραπάνω για να πάρω κάτι καλό είδα το TP LINK W9970

Αξίζει;

Επεξ/σία από 8elwADSL
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 24/4/2018 at 17:38, The__Blade said:

Τα tp-link έχουν πολλές επιλογές αλλά ένα 8960 που είχα δοκιμάσει παλαιότερα δεν έπιανε καλό ping.

Ποιά είναι τα μοντέλα που θεωρείς ποιο αξιόπιστα ρ τα archer και αν ναι ποιο;

To g-vector τι κάνει;

Ουσιαστικά θέλω κάτι που να μου κρατάει καλό ping για 4-5 υπολογιστές ενώ ταυτόχρονα άλες 4 συσκευές κάνουν ήπια χρήση download/upload.

to g.vector κοινως vectoring ειναι Must διοτι ολα τα Kv του οτε /αλλον παροχων γυρνανε σε vectoring σιγα σιγα για μειωση του Crosstalk οποτε αν δεν υποστηριζει vectoring το ρουτερ θα εχεις διαφορα θεματα.απο το να μην συγχρονιζει μεχρι να συγχρονιζει πιο χαμηλα.αν δεν φτιαξεις καλο qos/bandwidth limiting μεσα στο ρουτερ δεν θα εχεις καλο Ping αν οι αλλοι κατεβαζουν αλλο τοσο αν δεν εχειςκαι μεγαλη ταχυτητα sync.οποτε δεν νομιζω οτι εφταιγε το 8960 αν και ναι δεν ειναι το πιο δυνατο μοντελο.επισης αν ησουν με wireless μπορει να μην ειχες καλο σημα οποτε να μην ειχες και καλο Ping οποτε οπως λεμε o gamer Παιζει με ethernet.οποτε δενειναι σιγουρο οτι φταιει το 8960.μπορει να ηταν διαφορα απο οτι δεν εφτιαξες qos,απο παλιο firmware ,απο θεμα ασυρματου κτλ.

archer σε normal λεφτα ειναι το vr400

On 17/4/2018 at 20:56, aggelianna said:

ναι ενα thomson εχω. Συμφωνα με την τεχνικη υποστηριξη ειναι θεμα ρουτερ.Ετσι μου ειπαν δλδ. Ενας φιλους μου που εχει vdsl του εχουν δωσει ενα  Technicolor TG589vn,αλλα εκεινος εχει vdsl Κλειδωμενο στα 49,99 :@ καπου διαβασα αυτο που ειπα οτι δλδ τις περιοχες Νικαι-Κερατσινι τις εχουν μοιραστει ο ΟΤΕ και η Wind. Τωρα ποτε θα ρθουν σε εμενα Η κοντα σε εμενα δεν ξερω. Μπορει να παρει κ πανω απο 1 χρονο και να μην αξιζει να παρω τωρα κατι τετοιο.

Ερωτηση μου ειπες για 2 tp link, 1 για adsl στα 36 και ενα για vdsl στα 38 με μια ακομα λεξη "vectoring" που θεωρητικα θα επρεπε να ξερω αλλα δεν ξερω. Εαν ειναι να δωσω τα ιδια λεφτα παω και σε vdsl και ας μην υπαχει στον οριζοντα για τον επομενο χρονο. Νομιζω δλδ

με αρκετη καθυστερηση.

ποιο Thomson εχεις?585v7 ή V8?οταν μπαινεις 192.168.1.254 ποια εκδοση εχει?

το 589 ειναι πολυ καλο. επειδη η διαφορα στην τιμη απο ενα adsl σε ενα vdsl δεν ειναι τοσο τραγικη θα μπορουσες να παρεις ενα vdsl απο τωρα αρκει να παιζει vectoring.θα παιξει μια χαρα μεχρι 100 Mbit vdsl.δεν κανει για 200 Mbit vdsl αλλα οκ δεν ξερω αν θα θες καν να βαλεις τετοια γραμμη.ναι καλο θα ηταν να πας στο vdsl.αν θες να δωσεις παραπανω λεφτα απο τα 38 για να παρεις κατι με καλυτερα χαρακτηριστικα μπορεις να το κανεις.

On 19/4/2018 at 16:52, denis_kos said:

Καλησπέρα, κάτοχός Vdsl OTE με το κλασσικό Modem/router που δίνουν. Θελω να αυξήσω λιγο την ποιότητα του wifi και του lan και σκεφτόμουν αυτό https://www.skroutz.gr/s/4913830/TP-LINK-Archer-C2-v1.html . Θα κάνει δουλίτσα? Λογικά απλά το κουμπώνω στο μαμα router και ρυθμίζω μετά έτσι? Επίσης μήπως αξίζει να σκεφτώ για νεο modem router ή θα μπερδευτεί το πράγμα λόγω voip? Έιμαι ανοιχτός και σε προτάσεις διότι δεν το έχω ψάξει πολύ το θέμα. Ευχαριστώ. 

ναι θα κανει δουλεια.υπαρχουν διαφοροι τροποι να παιξεις.

α.παιρνεις αυτο και το βαζεις πισω απο το speedport χωρις πολλα πολλα.εχεις βεβαια διπλο Nat οποτε αν θες port forward κανεις διπλο Port forward.

b.παιρνεις αυτο και το σεταρεις σαν pppoe .ολα θα παιξουν μια χαρα και θα τα κανει ολα το tp link.

γ.παιρνεις adsl/vdsl modem router το βαζεις μπροστα και απο πισω βαζεις το speedport για την τηλεφωνια.θελει ρυθμισεις που τις εχει αναφερει σε ενα θεμα ο jkoukos.

On 24/4/2018 at 16:22, The__Blade said:

παίδες υπάρχει καμμία καλη λύση ADSL router για ένα δίκτυο με έως 10 χρήστες ταυτόχρονα;

Με ενδιαφέρει το ping καθώς γίνονται lan party.

Επιπλέον θα ήταν καλό να δέχεται και VDSL μήπως γίνει κάποια αναβάθμιση γραμμής στο μέλλον.

Κόστος θα ήθελα μέχρι 100 Ε

εισαι αναμεσα στα δυο που εγραφες ή γενικα μεχρι 100 ευρω?μεχρι 100 ευρω μπορεις να παρεις και 

https://www.skroutz.gr/s/9008971/Asus-DSL-AC52U.html

αλλα μπροεις καιτο tp link archer vr400.

και τα δυο παιζουν vdsl ,g.vector.

Fritz καλα αλλα ακριβα.εχω κανει και Review το 7590 για να δεις πανω κατι τι δινει αν και αυτο ειναι η ναυαρχιδα της αλλα γενικα ειναι πολυ καλα.αλλα οι τιμες πανε αρκετα πανω .to 7430 se fritz ειναι οτι πιο οικονομικο μπορεις να παρεις με υποστηριξη G.vector αλλα δεν ειναι Dual band.μπορεις να δεις και το Manual ή το Review για να δεις για το θεμα qos κτλ.το Manual ειναι πιο αναλυτικο.

On 24/4/2018 at 23:44, FORIS78 said:

Guys μια πρόταση για modem router που να παίζει απροβλημάτιστα σε Vodafone adsl Pstn γραμμή , είχα ένα tplink 8970 το οποίο ξαφνικά σταμάτησε να συγχρονίζει, τώρα έχω ένα 8960n αλλά δεν είμαι ευχαριστημένος από το σήμα του WiFi και δεν θέλω να ξαναπάρω tplink σκέφτομαι κάτι έως  100ευρω τι προτείνετε? Να διαθέσω και κάτι παραπάνω και να χτυπήσω κανένα fritzbox?   Ευχαριστώ. 

κοντα σε αυτα τα λεφτα υπαρχουν.

fritz 7430 δεν ειναι Dual band αλλιως μετα πας σε πιο ακριβο μοντελο.εγγυηση το 8970?μηπως ηθελε κανα firmware update?το δοκιμασες σε κανα φιλο?

asus dsl ac52u

archer vr400

On 25/4/2018 at 00:32, The__Blade said:

Ανάμεσα σε TD-w9970 και Tplink Archer v1200 τι να προτιμήσω?

οι ταχύτητες σε wireless είναι δευτερεύον,  θέλω σταθερότητα & ping σε wired συνδεση  με 7-10 συσκευές συνδεδεμένες

v1200 δεν υπαρχει εκτος αν λες το Vr200. to vr200 ειναι καλυτερο.και τα 2 εχουν g.vector.

On 25/4/2018 at 09:36, denis_kos said:

Μια γνώμη εδώ παρακαλώ. Ο οτέ μου έχει δώσει το Speedport 724 και σκέφτομαι να δουλεύψω το Archer σαν router μόνο. Θα είναι αναβάθμιση η δεν αξίζει?  Ευχαριστώ πολύ

σου απαντησα πιο πανω σου απανταω και σε αυτο.ειναι dual band οποτε στο wireless θα πρεπει να εισαι καλυτερα.

On 26/4/2018 at 17:22, The__Blade said:

Παίδες έχει κανείς εμπειρία από TD-w9970 ή Archer v1200 VR400;

απο αυτα το archer vr400 ειναι καλυτερο.

On 28/4/2018 at 15:05, CNT-FAI said:

Χαίρεται. Για φθηνό και αξιόπιστο αντικαταταστάτη του h168n της forth net έχετε να προτείνετε κάτι; Τέλος φέρετε γνώμη για mikrotik και routers; Ευχαριστώ. 

αναλογως τι χρηματα θες να δωσεις.δες στο ιδιο ποστ πιο πανω .asus,fritz,tp link

mikrotik αμα ξερεις να τα σεταρεις και θες να παρεις ενα σαν ρουτερ why not?

On 28/4/2018 at 21:17, 8elwADSL said:

Ενα ρουτερακι για αντικατάσταση ενός thomson tg585 v7 που με έχει βγάλει 9 χρόνια! ως τώρα αλλά τελευταία μου κάνει κάτι αποσυνδέσεις και ψιλιάζομαι πως φταίει αυτό.

Forthnet ADSL 24 η γραμμή μου κόστος ως 30€ προτιμώ από eshop.

ΕΔΙΤ

Λέω να δώσω κάτι παραπάνω για να πάρω κάτι καλό είδα το TP LINK W9970

Αξίζει;

το 9970 ειναι και vdsl υποστηριζει και g.vector οποτε μαζι με το 9977 αξιζουν.μπορει να μην φταιει το ρουτερ και να φταιει η γραμμη ή να φταιει καποιο φιλτρο που χαλασε.τυπικα θα το εκανα hard reset και firmware update.το τελευταιο ειναι το 8.2.6.5 απο generic και απο Forthnet 8.2.7.7. βεβαια ειναι παλιο modem/router οποτε αξιζει να παρεις ενα νεο.

20 hours ago, Damachi said:

Μονο το AC1200 VR400 βλεπω καπως value στα 64 . Με 20-30 δεν παιρνεις τιποτα και 47,50 τα θεωρω πολλα για το κιτρινο

εχει και τα 9970 ,9977 που ειναι καπως φτηνα και ειναι vdsl και g.vector χωρις τρελα χαρακτηριστικα βεβαια.

  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, poulinos είπε

 

fritz 7430 δεν ειναι Dual band αλλιως μετα πας σε πιο ακριβο μοντελο.εγγυηση το 8970?μηπως ηθελε κανα firmware update?το δοκιμασες σε κανα φιλο?

asus dsl ac52u

archer vr400

 

 

είναι εκτός εγγύησης, και fw update το έκανα και γενικά έχω δοκιμάσει κάθε πιθανό σενάριο που θα μπορούσε να το κάνει να συγχρονίσει άλλα τίποτα, θα το πάρω μια μέρα στην δουλειά να δω αν παίζει σε οτε, τώρα έχω βάλει το 8960n σαν modem και το 8970 σαν wireles router για την ώρα μια χαρά είναι έτσι, άπλα με το 8960 πιάνω γύρω στα 7,5 mbps ενώ με το 8970 έπιανα γύρω στα 10

θα κοιτάξω να πάρω το asus η το φριτζ δεν ξαναμπλέκω με tp link

 

ευχαριστώ για την απάντηση φίλε 

Επεξ/σία από FORIS78
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 minutes ago, FORIS78 said:

είναι εκτός εγγύησης, και fw update το έκανα και γενικά έχω δοκιμάσει κάθε πιθανό σενάριο που θα μπορούσε να το κάνει να συγχρονίσει άλλα τίποτα, θα το πάρω μια μέρα στην δουλειά να δω αν παίζει σε οτε, τώρα έχω βάλει το 8960n σαν modem και το 8970 σαν wireles router για την ώρα μια χαρά είναι έτσι, άπλα με το 8960 πιάνω γύρω στα 7,5 mbps ενώ με το 8970 έπιανα γύρω στα 10

θα κοιτάξω να πάρω το asus η το φριτζ δεν ξαναμπλέκω με tp link

ευχαριστώ για την απάντηση φίλε 

α δοκιμασε το σε αλλη γραμμη αρκει να ειναι το ιδιο annex.β.ανοιξε το μηπως δεις καναν πυκνωτη να εχει φουσκωσει.

το καλο με τα Frtitz 5 χρονια εγγυηση 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μου τη κάνανε ..... γιατί μόλις έφτιαξα τα ντουμπλεξ μου κόπηκε το τηλέφωνο και παίρνει μόνο πάνω στο speedport ο ποτες λέει ότι και τους κωδικούς να πάρω θα αλλάζουν κάθε φορα και θα θέλει σεταρισμα  ; Πέρα από τα fritz άλλο ποιο οικονομικό που να παίζει  με το voip ΟΤΕ ;

Επεξ/σία από Damachi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...