Προς το περιεχόμενο

ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ADSL/VDSL ROUTER post here(γράψτε εδώ)


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

δεν αλλαζουν καθε φορα.εχεις ωρα να τους σεταρεις πχ στο speedport και μετα τους σεταρεις με την ησυχια σου σε αλλο εξοπλισμο.αλλα το speedport παντα μπορει να μπει σαν wan πισω απο οποιοδηποτε αλλο modem για να σηκωνει την τηλεφωνια.θεωηρητικα οποιο εχει fxs interfaces θα παιξει.

On 30/4/2018 at 16:28, Damachi said:

Μου τη κάνανε ..... γιατί μόλις έφτιαξα τα ντουμπλεξ μου κόπηκε το τηλέφωνο και παίρνει μόνο πάνω στο speedport ο ποτες λέει ότι και τους κωδικούς να πάρω θα αλλάζουν κάθε φορα και θα θέλει σεταρισμα  ; Πέρα από τα fritz άλλο ποιο οικονομικό που να παίζει  με το voip ΟΤΕ ;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτο εγινε μολις εφυγε ο οτετζης και επιτελους ειχα τηλεφωνα και net .... Και ειχα επιμεινει απο την αρχη ΔΕ θελω voip . Αν φτασω στο αμην θελω την επιλογη να τη κανω χωρις να με κραταει ο οτε ομηρο με τηλεφωνια

Επεξ/σία από Damachi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 minutes ago, Damachi said:

Αυτο εγινε μολις εφυγε ο οτετζης και επιτελους ειχα τηλεφωνα και net .... Και ειχα επιμεινει απο την αρχη ΔΕ θελω voip . Αν φτασω στο αμην θελω την επιλογη να τη κανω χωρις να με κραταει ο οτε ομηρο με τηλεφωνια

μια χαρα φευγεις και ας εχεις voip απλα αλλαζει η διαδικασια. επισης ο οτε αν δεν συντρεχουν σοβαροι λογοι θα σε ενεργοποιησει σε voip.και καποια στιγμη μπορει να γινει υποχρεωτικο για ολους απο ολους τους Isp.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδια εχω το Speedport, τηλεφωνια Voip με 30αρα vdsl.. Θα ηθελα να μου προτεινεται καποιο aftermarket ρουτερακι (Tp-link κατα προτιμηση) που να δουλευει μοναχο του και να τα κανει ολα.. Να μην χρειαζεται να εχω 2.. Πισω το speedport και μπροστα το Tp-link D2 Archer που εχω τωρα.. Μεχρι 150 μπορω να τα δωσω ανετα..

Επεξ/σία από geogr13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 hours ago, geogr13 said:

Παιδια εχω το Speedport, τηλεφωνια Voip με 30αρα vdsl.. Θα ηθελα να μου προτεινεται καποιο aftermarket ρουτερακι (Tp-link κατα προτιμηση) που να δουλευει μοναχο του και να τα κανει ολα.. Να μην χρειαζεται να εχω 2.. Πισω το speedport και μπροστα το Tp-link D2 Archer που εχω τωρα.. Μεχρι 150 μπορω να τα δωσω ανετα..

fritz,draytek παιζουν με voip. εκτος αν βαλεις ata adapter ξεχωριστα .Aν και το να βαλεις το speedport πισω απο ενα vdsl router δεν ειναι τοσο δυσκολο. θα μπορουσες παντως να βαλεις το archer να παιξει σαν ρουτερ αφου το εχεις ηδη  και το speedport μπροστα για την τηλεφωνια (pppoe passthrough) και να τελειωσεις σε 10 λεπτα.ειναι και παραξενη φαση για να παρεις vdsl router γιατι λιγα υποστηριζουν 35b profile αν αποφασισεις να πας σε παραπανω απο 100 Mbit καποια στιγμη.

απο router ειδα αυτα.

https://www.skroutz.gr/s/10001431/Asus-DSL-AC87VG.html

https://www.skroutz.gr/s/13392561/TP-LINK-TD-VG5612-v1.html

το ενα φτηνο το αλλο ακριβο:P

ειναι και τα Fritz που δεν τα βγαζει οπως και τα Draytek τα μοντελα v πχ 2760vn.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, poulinos είπε

fritz,draytek παιζουν με voip. εκτος αν βαλεις ata adapter ξεχωριστα .Aν και το να βαλεις το speedport πισω απο ενα vdsl router δεν ειναι τοσο δυσκολο. θα μπορουσες παντως να βαλεις το archer να παιξει σαν ρουτερ αφου το εχεις ηδη  και το speedport μπροστα για την τηλεφωνια (pppoe passthrough) και να τελειωσεις σε 10 λεπτα.ειναι και παραξενη φαση για να παρεις vdsl router γιατι λιγα υποστηριζουν 35b profile αν αποφασισεις να πας σε παραπανω απο 100 Mbit καποια στιγμη.

απο router ειδα αυτα.

https://www.skroutz.gr/s/10001431/Asus-DSL-AC87VG.html

το ενα φτηνο το αλλο ακριβο:P

ειναι και τα Fritz που δεν τα βγαζει οπως και τα Draytek τα μοντελα v πχ 2760vn.

Μετα απο ενα γρηγορο search στο skroutz οι τιμες ειναι παραπανω απ οτι αντεχει η τσεπη μου + οτι δεν υπαρχουν διαθεσιμοτητες.. Fritz και Draytek κατοπιν παραγγελιας μονο.. Μακαρι στο μελλον να πεσουν οι τιμες.. Ετσι τα εχω οπως λες.. Εγω γεφυρωσει το Archer πανω στο Speedport (με τον απλο τροπο), εχω κλεισει εντελως το wifi και κατι αλλα απο το speedport και παιρνω ethernet και wifi απο το Archer.. Ιδωμεν λοιπον στο μελλον.. Ετσι κι αλλιως θα περιμενω να ξεκινησει τις αναβαθμισεις η Wind, οποτε αν ολα πανε καλα αρχες 2019 θα κοιταξω να ζητησω πορτα κλπ..

Επεξ/σία από geogr13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, geogr13 said:

Μετα απο ενα γρηγορο search στο skroutz οι τιμες ειναι παραπανω απ οτι αντεχει η τσεπη μου + οτι δεν υπαρχουν διαθεσιμοτητες.. Fritz και Draytek κατοπιν παραγγελιας μονο.. Μακαρι στο μελλον να πεσουν οι τιμες.. Ετσι τα εχω οπως λες.. Εγω γεφυρωσει το Archer πανω στο Speedport (με τον απλο τροπο), εχω κλεισει εντελως το wifi και κατι αλλα απο το speedport και παιρνω ethernet και wifi απο το Archer.. Ιδωμεν λοιπον στο μελλον.. Ετσι κι αλλιως θα περιμενω να ξεκινησει τις αναβαθμισεις η Wind, οποτε αν ολα πανε καλα αρχες 2019 θα κοιταξω να ζητησω πορτα κλπ..

αν θες να παρεις κατι καλο και για μελλοντικα πχ 35b ναι πας ψηλα.η αλλη λυση ειναι να εχεις το modem του παροχου και απο πισω οτι ρουτερ θες οπως το εχεις τωρα.αν καταλαβα καλα εσυ το εχεις κανει σαν access point αυτην την στιγμη το archer και απλα δινει Wireless/ethernet.δεν το εχεις βαλει pppoe ουτε σαν Passthrough ουτε σαν bridge.αν σε καλυπτει δεν βρισκω λογο να το αλλαξεις. dual band ειναι οποτε θα σε καλυψει πολυ μια χαρα.και ειναι και gigabit.οποτε μεινε ετσι και μελλοντικα αν δεν σε καλυπτει σε κατι το βλεπεις.απλα αν τα παρεις ολα σε ενα ή θα πρεπει να παρεις κατι φτηνο που να μην εχει voip και να μην εχει 35b ή θα πρεπει να δωσεις παραπανω λεφτα και πιο πολυ χρονο να το σεταρεις για να παρεις κατι με voip θυρες και ακομα πιο πολλα πχ fritz αν θες και voip και 35b (supervectoring).θα πεσουν οι τιμες αλλα υπομονη.new staff ειναι λιγακι οποτε ειναι ακριβα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά,

Για adsl γραμμή Vodafone 2play ποιο είναι το πιο vfm modem/router στην αγορά;

(θα συνδέονται πάνω 1 pc, 2 laptop και 2-3 κινητά ολα σε wifi. )

Τι προτείνετε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

έχετε να προτείνετε κάποιο modem/router για adsl wind double play? Τώρα είμαι με το παλιό από OTE το οποίο πρέπει να επιστρέψω.

Budget γύρω στα 50€.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παιδιά,

Πριν λιγες μέρες έβαλα Cosmote VDSL 50mbps. Απο τα stats του ρουτερ φαινεται να κλειδωνει σχεδον στα 50 (εχω κανω copy paste στο τελος τα stats). Η Κοσμοτε μου εδωσε για router τo Speedport Entry 2i.

To προβλημα είναι ότι το ρουτερ αυτο δεν εχει καλη εμβελεια σηματος. Μενω σε 2οροφο σπιτι και εχω βαλει το ρουτερ στον ενα οροφο αλλα στον αλλο οροφο το σημα ειναι πολυ χαμηλο.

Γι αυτο ενδιαφερομαι να αγορασω ενα ρουτερ με δυνατες κεραιες και καλη εμβελεια. Μπορείτε να μου προτείνετε κάποιο; Στο ρουτερ θα συνδεω 2 laptop, 2 smart phone, 1 smart tv, ολα με wifi.

Επισης, εχω μπερεδευτει απο αυτα που διαβαζω σχετικα με τα ρουτερς. Πολλοι αναφερουν οτι ακομα κ αν αγορασει καποιος αλλο ρουτερ, χρειαζεται να ειναι συνδεδεμενο και το Speedport για να εχεις τηλ. Ισχυει αυτο; Εμενα προσωπικα δεν με πειραζει να πρεπει να εχω και το Speedport κουμπωμενο στο καινουργιο router, απλά με ενδιαφερει να παρω ενα ρουτερ που να εχει δυνατη και μεγαλη εμβελεια.

Ευχαριστω

Ανδρεας

 

Link Status Up 
Modulation Type VDSL2 
Actual Rate(Up/Down) 4996/49998 kbps 
Attainable Rate(Up/Down) 28573/70703 kbps 
Noise Margin(Up/Down) 26.3/11.5 dB 
Line Attenuation(Up/Down) 7.3/14.6 dB 
Output Power(Up/Down) 7.1/13.4 dBm 
Data Path(Up/Down) Fast/Interleaved 
Interleave Depth(Up/Down) 1/1325 
Interleave Delay(Up/Down) 0/10 ms 
INP(Up/Down) 0/4.5 symbols 
Profile 17a 
LinkEncap G.993.2_Annex_K_PTM 
CRC Errors(Up/Down) 85/1481 
FEC Errors(Up/Down) 0/2355487
Επεξ/σία από andreas_r
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Spoiler

Επισης, εχω μπερεδευτει απο αυτα που διαβαζω σχετικα με τα ρουτερς. Πολλοι αναφερουν οτι ακομα κ αν αγορασει καποιος αλλο ρουτερ, χρειαζεται να ειναι συνδεδεμενο και το Speedport για να εχεις τηλ. Ισχυει αυτο; Εμενα προσωπικα δεν με πειραζει να πρεπει να εχω και το Speedport κουμπωμενο στο καινουργιο router, απλά με ενδιαφερει να παρω ενα ρουτερ που να εχει δυνατη και μεγαλη εμβελεια.

 Για αύτο που λες πήρα τηλέψωνο και εγώ στην ote σήμερα, μου είπαν μπορεί να χρειαστώ να τα έχω και τα δύο συνδεμένα, της ote για το σταθερο και το καινούργιο για το Internet, ή στη καλήτερη να μην έχω κανένα πρόβλημα με το τηλέψωνο όταν βάλω το καινούργιο rooter. Άμα θες πάρει και εσύ ένα τηλέψωνο στην ote.

Καλησπέρα παιδιά

Μια από τα ίδια και εγώ, με της Ote το router. 

Θέλω να πάρω ένα καλό Router για gaming αλλά ταυτοχρόνος να μπορεί να υποστηρίζει και πολλές συσκευές χωρίς κανέναν πρόβλημα και να έχω την επιλογή να βάζω ως προτεραιότητα το gaming και φυσικά όσο πιο καλό Fps μπορώ να πάρω .

Για εύρως χρημάτων μέχρι 350-400 εύρω  άμα αξιζει για gaming Και καλό fps.

Μιλάω για κανά 

nighthawk xr500

asus ac5300

asus RT-AC88U

ή κανα LInksys wrt32x  με Killer prioritization engine άμα κάνει δουλεία με Killer engine  στο pc .

ή δεν έχουν σχεδον καμία διαφορά τα high end router Απο τα mid-range? Και να πάω σε κάτι πιο φτηνό?

Επεξ/σία από Danto
Αλλαγη
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια,
ενδιαφερομαι για modem - router σε adsl γραμμη και το μονο που ζηταω ειναι να ειναι dual band
Ειμαι με Forthnet 24- ZXHN H108N V2.5 στα 13,00 Mbps
Budget 60 - 80 ευρω.

 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 6/5/2018 at 01:14, apo86 said:

Καλησπέρα παιδιά,

Για adsl γραμμή Vodafone 2play ποιο είναι το πιο vfm modem/router στην αγορά;

(θα συνδέονται πάνω 1 pc, 2 laptop και 2-3 κινητά ολα σε wifi. )

Τι προτείνετε;

αναλογως τα χρηματα που θες να δωσεις.σε φτηνο πας σε tp link ειτε adsl ειτε με λιγα λεφτα παραπανω σε κατι που θα ειναι και vdsl.αν θες κατι πιο καλο ειτε adsl ειτε vdsl πας σε asus.μετα υπαρχουν και πιο ακριβα αλλα παμε 100+

On 7/5/2018 at 10:04, CoinUp said:

Καλημέρα,

έχετε να προτείνετε κάποιο modem/router για adsl wind double play? Τώρα είμαι με το παλιό από OTE το οποίο πρέπει να επιστρέψω.

Budget γύρω στα 50€.

tp link ειτε καποιο adsl ειτε καποιο adsl/vdsl. σε αυτα τα λεφτα tp link και Dlink παιζουν και θα προτιμουσα tp link.

On 8/5/2018 at 13:40, andreas_r said:

Καλησπέρα παιδιά,

Πριν λιγες μέρες έβαλα Cosmote VDSL 50mbps. Απο τα stats του ρουτερ φαινεται να κλειδωνει σχεδον στα 50 (εχω κανω copy paste στο τελος τα stats). Η Κοσμοτε μου εδωσε για router τo Speedport Entry 2i.

To προβλημα είναι ότι το ρουτερ αυτο δεν εχει καλη εμβελεια σηματος. Μενω σε 2οροφο σπιτι και εχω βαλει το ρουτερ στον ενα οροφο αλλα στον αλλο οροφο το σημα ειναι πολυ χαμηλο.

Γι αυτο ενδιαφερομαι να αγορασω ενα ρουτερ με δυνατες κεραιες και καλη εμβελεια. Μπορείτε να μου προτείνετε κάποιο; Στο ρουτερ θα συνδεω 2 laptop, 2 smart phone, 1 smart tv, ολα με wifi.

Επισης, εχω μπερεδευτει απο αυτα που διαβαζω σχετικα με τα ρουτερς. Πολλοι αναφερουν οτι ακομα κ αν αγορασει καποιος αλλο ρουτερ, χρειαζεται να ειναι συνδεδεμενο και το Speedport για να εχεις τηλ. Ισχυει αυτο; Εμενα προσωπικα δεν με πειραζει να πρεπει να εχω και το Speedport κουμπωμενο στο καινουργιο router, απλά με ενδιαφερει να παρω ενα ρουτερ που να εχει δυνατη και μεγαλη εμβελεια.

Ευχαριστω

Ανδρεας

Link Status Up 
Modulation Type VDSL2 
Actual Rate(Up/Down) 4996/49998 kbps 
Attainable Rate(Up/Down) 28573/70703 kbps 
Noise Margin(Up/Down) 26.3/11.5 dB 
Line Attenuation(Up/Down) 7.3/14.6 dB 
Output Power(Up/Down) 7.1/13.4 dBm 
Data Path(Up/Down) Fast/Interleaved 
Interleave Depth(Up/Down) 1/1325 
Interleave Delay(Up/Down) 0/10 ms 
INP(Up/Down) 0/4.5 symbols 
Profile 17a 
LinkEncap G.993.2_Annex_K_PTM 
CRC Errors(Up/Down) 85/1481 
FEC Errors(Up/Down) 0/2355487

μπορει να αλλαξεις και router και να μην πιανει ο πανω οροφος παλι.οποτε εκει μπορεις ειτε να ριξεις καλωδιο και να βαλεις access point είτε αμα ειναι το ιδιο ρολοι δεη να παιξεις με powerlines ειτε με repeater.για αγορα εξοπλισμου ισχυει οτι και για το πρωτο quote που εκανα απλα θα ηταν καλο να επαιρνες κατι να ειναι Dual band.

επισης ναι για να εχεις τηλεφωνια θα πρεπει να κρατησεις το speedport του οτε για να σηκωσει την τηλεφωνια και να μπει πχ πισω απο αυτο που θα παρεις(ο jkoukos εχει σηκωσει how to για το πως θα γινει το σεταρισμα) ή θα πρεπει να παρεις ενα Modem/router που να παιζει και voip.επισης επειδη το wifi ειναι αμφιδρομο ακομα και αν ειχες ενα πολυ δυνατο ρουτερ και εφτανε στον πανω οροφο το σημα δεν σημαινει οτι το σημα πχ του κινητου απο πανω θα εφτανε μεχρι κατω.οποτε προσπαθουμε να εχουμε πολλα wifi παρα ενα "δυνατο".οποτε πριν παρεις κατι δοκιμασε το ωστε αμα δεν σε καλυπτει να δεις καποια απο τις αλλες λυσεις.

On 13/5/2018 at 03:36, Danto said:
  Reveal hidden contents

 Για αύτο που λες πήρα τηλέψωνο και εγώ στην ote σήμερα, μου είπαν μπορεί να χρειαστώ να τα έχω και τα δύο συνδεμένα, της ote για το σταθερο και το καινούργιο για το Internet, ή στη καλήτερη να μην έχω κανένα πρόβλημα με το τηλέψωνο όταν βάλω το καινούργιο rooter. Άμα θες πάρει και εσύ ένα τηλέψωνο στην ote.

Καλησπέρα παιδιά

Μια από τα ίδια και εγώ, με της Ote το router. 

Θέλω να πάρω ένα καλό Router για gaming αλλά ταυτοχρόνος να μπορεί να υποστηρίζει και πολλές συσκευές χωρίς κανέναν πρόβλημα και να έχω την επιλογή να βάζω ως προτεραιότητα το gaming και φυσικά όσο πιο καλό Fps μπορώ να πάρω .

Για εύρως χρημάτων μέχρι 350-400 εύρω  άμα αξιζει για gaming Και καλό fps.

Μιλάω για κανά 

nighthawk xr500

asus ac5300

asus RT-AC88U

ή κανα LInksys wrt32x  με Killer prioritization engine άμα κάνει δουλεία με Killer engine  στο pc .

ή δεν έχουν σχεδον καμία διαφορά τα high end router Απο τα mid-range? Και να πάω σε κάτι πιο φτηνό?

εγραψα πιο πανω τι ισχυει.για να μην εχεις το speedport σημαινει οτι πρεπει να εχεις voip router ή καποιο spa adapter. κατα τα αλλα ολα αυτα που εβαλες ειναι πολυ δυνατα αλλα για μενα ισως να μην εχει νοημα να πας σε τοσο καλο router αν εσυ που παιζεις gaming μπορεις να εισαι με καλωδιο ethernet.επισης το βασικο ειναι το router που θα παρεις να εχει ενα qos και καποιο bandwidth manager διοτι αυτα τα 2 θα σε βοηθησουν να παιξεις σωστα οταν οι αλλοι πανε να πιταρουν την γραμμη.τωρα ολα αυτα gaming router και πρασινα αλογα ειναι και λιγο Marketing.το εκαναν ac του βαλαν και usb3.0 και εγινε gaming.αν η γραμμη ειναι χαλια δεν θα δεις ποτε σωστο gaming.καποιοι αλλοι θα εφτιαχναν custom Λυση με καποιο mikrotik αλλα πρεπει να ξερεις.απλα να ξερεις οτι gaming και Wifi δεν πανε μαζι.τωρα κατα ποσο θα εκμεταλευτεις ενα τετοιο ρουτερ  με σχεση ενα Mid -range ειναι σχετικο. 

13 hours ago, TMantzas said:

Καλησπερα παιδια,
ενδιαφερομαι για modem - router σε adsl γραμμη και το μονο που ζηταω ειναι να ειναι dual band
Ειμαι με Forthnet 24- ZXHN H108N V2.5 στα 13,00 Mbps
Budget 60 - 80 ευρω.

 

archer vr400 και λιγο πιο ακριβο archer vr600.σε asus το Asus DSL-AC52U αν και φευγει λιγο η τιμη.καλο θα ειναι οτι παρεις να ειναι και vdsl για μελλοντικη χρηση

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 hours ago, TMantzas said:

Ευχαριστω @poulinos
μηπως ξερεις τι διαφορα εχουν τα tp-link archer vr600 v1 με v2?
 

συνηθως ειναι αλλη version hardware.σε καποιες περιπτωσεις μπορει να αλλαζει και το chipset του adsl  ή να εχει κατι παραπανω.

δες και αυτο απο το Forum της tp link.

https://forum.tp-link.com/showthread.php?97359-ARCHER-VR600-V1-amp-V2-hardware-differences

επισης καθε version εχει διαφορετικο Firmware.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...