Προς το περιεχόμενο

ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ADSL/VDSL ROUTER post here(γράψτε εδώ)


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα,

Μολις πριν λιγες μερες μου εγινε αλλαγη σε vectoring με αποτελεσμα το παλιο Tp-Link W9980 να μην συγχρονίζει τα μεγιστα (10down, 1 up, vdsl2 modulation).

Απογοητευμένος μιας και με είχε βολέψει, ψάχνω για αλλο router. Κοιτάω για υποστηριξη με vectoring βρήκα αυτό:

https://www.amazon.co.uk/Wireless-Connections-Infinity-Archer-VR400/dp/B01N2LSLMH/

1. Θα δουλέψει με HOL? Στα χαρακτηριστικά λέει αυτό:

ITU-T G.993.2, Up to 17a profile (POTS)
ITU-T G.993.5 (G.vector)
ITU-T G.998.4 (G.INP)

Αρα θεωρητικά θα είμαι εντάξει.

2. Διαβάζω επίσης για supervectoring στο μελλον και προφίλ 35B. Όσο και να ψάξω για το συγκεκριμένο δεν βλέπω κατι παραπάνω πέρα απο την υποστηριξη ITU-T G.993.5 (G.vector). Να υποθέσω οτι ειναι το ίδιο και το υποστηρίζει, και αν οχι τι γινεται σε περίπτωση που αλλάξουν τα πραγματα στο μέλλον; 

Ευχαριστώ! :)

Επεξ/σία από johnnycer
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

48 minutes ago, johnnycer said:

Καλησπέρα,

Μολις πριν λιγες μερες μου εγινε αλλαγη σε vectoring με αποτελεσμα το παλιο Tp-Link W9980 να μην συγχρονίζει τα μεγιστα (10down, 1 up, vdsl2 modulation).

Απογοητευμένος μιας και με είχε βολέψει, ψάχνω για αλλο router. Κοιτάω για υποστηριξη με vectoring βρήκα αυτό:

https://www.amazon.co.uk/Wireless-Connections-Infinity-Archer-VR400/dp/B01N2LSLMH/

1. Θα δουλέψει με HOL? Στα χαρακτηριστικά λέει αυτό:

ITU-T G.993.2, Up to 17a profile (POTS)
ITU-T G.993.5 (G.vector)
ITU-T G.998.4 (G.INP)

Αρα θεωρητικά θα είμαι εντάξει.

2. Διαβάζω επίσης για supervectoring στο μελλον και προφίλ 35B. Όσο και να ψάξω για το συγκεκριμένο δεν βλέπω κατι παραπάνω πέρα απο την υποστηριξη ITU-T G.993.5 (G.vector). Να υποθέσω οτι ειναι το ίδιο και το υποστηρίζει, και αν οχι τι γινεται σε περίπτωση που αλλάξουν τα πραγματα στο μέλλον; 

Ευχαριστώ! :)

 

1.Οταν πας σε vectoring και το router σου δεν παιζει ειτε σε γυρναει adsl ειτε σε βαζει σε μικροτερη ταχυτητα.εχουν τυχει και περιπτωσεις να μην υπαρχει sync. (zte)
2.μπορεις να του περασεις openwrt και να εχει vectoring αλλα θα χασεις την band των 5ghz προς ωρας.
3.ναι θα δουλεψει με Hol το archer vr400 το οποιο υποστηριζει g.vector και μεχρι 100mbit vdsl.ειναι και Dual band.
4.δεν υποστηριζει 35b (supervectoring) οποτε αν θες πανω απο 100 δεν θα παιξει.ελαχιστα modem/router υποστηριζουν 35b(supervectoring) και ειναι αρκετα ακριβα.
πχ fritz 7590, technicolor dga4130,technicolor tg789vac xtream ktl. Οpote οχι δεν ειναι το ιδιο ουτε το υποστηριζει
και χλωμο εως απιθανο να το υποστηριξει με Firmware update.οποτε μετα θες αλλο ή θα βαλεις αυτο που θα σου δωσει ο παροχος.
η αλλη λυση ειναι οπως εισαι τωρα να βαλεις του παροχου μπροστα σε bridge και να βαλεις το tp link να παιξει σαν router δηλαδη να κανει κληση pppoe στο modem/router του παροχου.
δευτερη λυση να βαλεις σκετο σαν access point το tp link πανω στο modem/router του παροχου και τριτη λυση να αφησεις το modem/router του παροχου να παιξει κανονικα χωρις να ειναι bridge και να παιξεις Pppoe passthrough αν σε αφηνει ο παροχος..

αν νιωθεις ετοιμος για πειραματισμους(adventurous) με Openwrt (LEDE)τοτε διαβασε απο αυτοτο post και κατω.

https://www.insomnia.gr/forums/topic/675224-tp-linκ-9980-kai-wind-optic-fiber/?do=findComment&comment=56444163

 

https://openwrt.org/toh/tp-link/td-w9980

και επισης αλλο ψαχνω για Router και αλλο ψαχνω για vdsl/modem router οπως το archer vr400.αλλο το ενα αλλο το αλλο

επισης το Link στο amazon Λεει vr400 ενω αυτο που δειχνει ειναι το Vr900 γιατι μαλλον εκανες κλικ στο vr900 και απλα δεν αλλαξε το Link πανω.το ενα κανει 70 το αλλο 140.το Vr400 ειναι 17a ενω το vr900 ειναι 30a που θεωρητικα σηκωνει μεχρι 200.εξαρτατε βεβαια αν ο οτε θα δωσει τα200 με 30a που δεν νομιζω ή με 35b (οπως φαινεται)

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, raffo333 said:

σε σύνδεση Vodafone VDSL με τηλεφωνία voip τι modem aftermarket μπορώ να βάλω; αν μπορώ;

η vodafone δεν νομιζω να δινει τα στοιχεια του voip οποτε θα πρεπει να παιξεις με εναν απο τους παρακατω τροπους αναλογως τι υποστηριζουν.

α.να μπει το modem/router της vodafone σαν bridge και να βαλεις δικο σου ρουτερ απο πισω.αν το κανουν και παιζει η τηλεφωνια.

β.να μπει το modem/router της vodafone πισω απο το δικο σου σαν router αν το υποστηριζουν ωστε να παιξει η τηλεφωνια.

γ.να αφησεις της vodafone μπροστα και εσυ να παιξεις με Router pppoe passthrough αν το υποστηριζουν.

δ.να αφησεις της vodafone μπροστα και εσυ να παιξεις με router ή access point πισω απο της vodafone με σκοπο απλα να βελτιωσεις το wireless αν ειναι αυτο το θεμα σου.

ε.εκτος αν δινει τα στοιχεια του voip και μπορεις να το σεταρεις σε ενα vdsl/adsl VOIP router.

o οτε τα κανει τα περισσοτερα απο αυτα.επισης 

ζ.να βαλεις δικο σου Modem/router μπροστα σαν Modem και να παιξει σαν ρουτερ του παροχου ωστε να σηκωσει και τηλεφωνια αν γινεται.

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε δεν σημαίνει πως αν έχουμε VoIP σαν υπηρεσία, αγοράζουμε ένα VoIP Modem/Router και τελείωσε η υπόθεση. Σωστά;

Έχουμε κάποια ενημέρωση σχετικά με το πότε η Vodafone θα γυρίσει σε VoIP;
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, poulinos είπε

η vodafone δεν νομιζω να δινει τα στοιχεια του voip οποτε θα πρεπει να παιξεις με εναν απο τους παρακατω τροπους αναλογως τι υποστηριζουν.

α.να μπει το modem/router της vodafone σαν bridge και να βαλεις δικο σου ρουτερ απο πισω.αν το κανουν και παιζει η τηλεφωνια.

β.να μπει το modem/router της vodafone πισω απο το δικο σου σαν router αν το υποστηριζουν ωστε να παιξει η τηλεφωνια.

γ.να αφησεις της vodafone μπροστα και εσυ να παιξεις με Router pppoe passthrough αν το υποστηριζουν.

δ.να αφησεις της vodafone μπροστα και εσυ να παιξεις με router ή access point πισω απο της vodafone με σκοπο απλα να βελτιωσεις το wireless αν ειναι αυτο το θεμα σου.

ε.εκτος αν δινει τα στοιχεια του voip και μπορεις να το σεταρεις σε ενα vdsl/adsl VOIP router.

o οτε τα κανει τα περισσοτερα απο αυτα.επισης 

ζ.να βαλεις δικο σου Modem/router μπροστα σαν Modem και να παιξει σαν ρουτερ του παροχου ωστε να σηκωσει και τηλεφωνια αν γινεται.

πως μπορώ να μάθω τι υποστηρίζουν ?
Σήμερα που έκανα μια σχετική ερώτηση μου είπαν ότι μπορώ να βάλω ένα router δικτυακά συνδεδεμένο.
Εγώ το θέλω για VPN με PureVpn και επίσης για να μπορώ να ρυθμίζω ποτε θα ανάβει το wifi.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 minutes ago, raffo333 said:

πως μπορώ να μάθω τι υποστηρίζουν ?
Σήμερα που έκανα μια σχετική ερώτηση μου είπαν ότι μπορώ να βάλω ένα router δικτυακά συνδεδεμένο.
Εγώ το θέλω για VPN με PureVpn και επίσης για να μπορώ να ρυθμίζω ποτε θα ανάβει το wifi.

η θα πρεπει καποιος να μας πει αν ξερει ή να τους ρωτησεις. αυτοι λογικα σου ειπαν να βαλεις router πισω απο το δικο τους modem/router που θα παιζει χωρις να του πειραξεις τιποτα.αυτο βεβαια σημαινει 2 nat οποτε διπλα port forward ή One to one nat η dmz. εκτος αν δοκιμασεις pppoe passthrough μηπως και παιξει.τωρα εξοπλισμο να παιζει με Pure vpn δεν ξερω.εχω δοκιμασει Vpn απο το κινητο προς το router δεν εχω μπλεξει παραπανω γιατι δεν χρειαστηκε.για το wifi το Fritz ειχε μεσα schedule.

1 hour ago, Heatspreader said:

Οπότε δεν σημαίνει πως αν έχουμε VoIP σαν υπηρεσία, αγοράζουμε ένα VoIP Modem/Router και τελείωσε η υπόθεση. Σωστά;

Έχουμε κάποια ενημέρωση σχετικά με το πότε η Vodafone θα γυρίσει σε VoIP;
 

η vodafone ηδη δινει voip σε αρκετους συνδρομητες.εβαλε ενας φιλος μου με zte 267 ή 367 δεν θυμαμαι. οχι δεν ειναι τοσο απλο οτι βαζεις ενα voip router και παιζεις. εκει παιζεις μονο αν σου δωσουν τα στοιχεια του voip και τα σεταρεις στο δικο σου voip vdsl/adsl router που προς ωρας η cosmote το κανει μονο οσο ξερω. η cosmote επισης υποστηριζει και ολα τα αλλα δηλαδη pppoe passthrough οποτε βαζεις το δικο σου router πισω απο το speedport οπως και το speedport να παιξει σαν wan πισω απο το δικο σου adsl/vdsl router για να σηκωσει τηλεφωνια.

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 hours ago, Heatspreader said:

Μπορεί ξαφνικά να με πάρουν τηλέφωνο και να μου πουν «Γεια σας, από εδώ και πέρα θα έχετε VoIP;»

σε cosmote ναι.θα σου δωσουν εξοπλισμο speedport 2 entry αν εχεις καποιον πιο παλιο και θα σε βαλουν να παιρνεις ιντερνετ απο το kv ακομα και αν εχεις adsl.απλα θα σε βαλουν σαν vdsl 24/1 που θα το πιανεις .ναι μεν μπορεις να αρνηθεις προς ωρας για χ ψ λογους αλλα καποια στιγμη θα γινει υποχρεωτικο.βεβαια απο την μια θα εχεις voip απο την αλλη καλυτερο συγχρονισμο αφου θα παρεις απο το kv, εφοσον εχει αλλαχτει.δηλαδη πιο πολυ γυρνανε πελατες σε voip οταν παιρνουν απο kv παρα απο το αστικο κεντρο χωρις να σημαινει οτι μπορει να μην το πουν και σε καποιον που παιρνει απο το αστικι κεντρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια επειδη ειμαι τρομακτικα ασχετος και δε μπορω να διαβασω παραπανω απο 2 σελιδες στο εδω νημα χωρις να πονεσει το κεφαλι μου θα ηθελα να μου απαντησετε σε μια ερωτηση.

εχω adsl 24αρι της wind στο σπιτι με αυτα τα modem με το διαφανο πλαστικο απο πανω το οποιο πλεον ζεσταινετε για πλακα και κανει αποσυνδεσεις ξανα και ξανα και λεω να αγορασω κατι οχι ακριβο δικο μου που να κανει δουλεια.

μπορω να παρω vdsl modem στην adsl γραμμη για future proof που λεμε;

κατι τετοιο λετε μου κανει;

https://www.skroutz.gr/s/7326658/TP-LINK-TD-W9970-v2.html?from=favorites_popup

πεφτουν επανω του 1 υπολογιστης με ethernet 2 Tv και 3 τηλεφωνα μεσα στην οικογενεια.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας θα το εκτιμουσα πολυ αν καποιος μπορουσε να με βοηθησει να επιλεξω ρουτερ. Αυτην την στιγμη εχω ενα technicolor td5130 (forthnet) και προσπαθω να περασω τους σερβερ του open dns για προστασια απο ακαταλληλο περιεχωμενο αλλα μεχρι στιγμης δεν τα εχω καταφερει μιας και η ρυθμιση dns σε αυτο το ρουτερ γινετε μονο απο cli και παρωτι ακολουθω τις οδηγιες που βρηκα σε ενα βιντεο στο youtube μια λειτουργει μια οχι. Για αυτο θα ηθελα αν καποιος γνωριζει καποιο ρουτερ που να ερχετε προ-σεταρισμενο ή εστω να ειναι απλη η αλλαγη dns απο το web interface. Σας ευχαριστω προκαταβολικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά...Πρόσφατα έγινε αναβάθμιση στην γραμμή μου (ΟΤΕ) σε Voip...πριν από αυτό είχα 24α adsl με linksys ρούτερ - μόντεμ και όλα καλά.

Τα προβλήματα ξεκίνησαν μόλις εγκαταστάθηκε το speed entry 2i του OTE. Συνεχείς διακοπές, επανεκκινήσεις του ρούτερ, χαμηλή ταχύτητα στο wifi

σε σημεία που πριν εντός οικίας δεν υπήρχε πρόβλημα, επικοινωνία με 13888, άφιξη τεχνικού στο σπίτι, μέτρηση ταχύτητας εντός και εκτός οικίας και ως συνήθως, η κατάληξη 

και το πόρισμα ήταν πως το πρόβλημα είναι εντός της οικίας, η οποία είναι πρόσφατα ανακαινισμένη με νέο δίκτυο καλωδίωσης κτλ...και που μέχρι την εγκατάσταση του speed entry

δεν ήξερα τι είναι διακοπή, επανεκκίνηση ή φτωχό σήμα στο wifi.

Επειδή άκρη με αυτούς δεν βγάζω, μπορείτε να μου προτείνετε μια συσκευή από την οποία θα έχω τηλεφωνία και ίντερνετ χωρίς επανεκκινήσεις, χωρίς προβλήματα και

κυρίως χωρίς το speed entry σε λειτουργία???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, 

Αυτή την στιγμή έχω το ΖΤΕ Η168Ν και θέλω να κάνω μια αναβάθμιση. Ο πρώτος λόγος είναι οτι θα ήθελα ένα καλύτερο WiFi. Ο δεύτερος έχει να κάνει απλά με το sync.
Αυτή την στιγμή συγχρονίζω σε αυτά που φαίνεται απο κάτω. Παλιότερα είχε φτάσει στα 90+ αλλά έπεσε σιγά σιγα. Από αποψη καλωδίωσης ξέρω οτι δεν είναι και η καλύτερη αλλά ποτε δεν είχα πρόβληματα με αποσυνδέσεις κτλ αλλά δεν ξέρω κατα πόσο φταίει για την ταχύτητα. 
Οπότε ελπίζω ότι με ένα άλλο ρουτερ θα βοηθούσε. 

Έχω δει και σκεφτόμουν για το VR900 v2 ή το AC87VG κυρίως για το 35b. 

Η ερώτηση, υπάρχει κάποια περίπτωση να βοηθήσει το νεο router και στο sync όπου σκέφτομαι να παω για το Asus ή κάτι παρόμοιο με υποστηριξη  35b ή να κοιτάξω κάτι γύρω στο price range του VR900.

Επίσης, άλλη μια γρήγορη ερώτηση, απο το screenshot φαίνεται να λέει VDSL2 (Vectoring) αλλα σαν Encapsulation δεν είναι gvector. Είναι φυσιολογικό ή δεν έχει γυρίσει ακόμα η καμπίνα. Απο το modulation το έχω γυρίσει μονο σε vectoring και συγχρονίζει έτσι.

Screenshot_2.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η σωστή εσωτερική τηλεφωνική εγκατάσταση είναι το Α και το Ω, ειδικά όσον αφορά τις μεγάλες ταχύτητες του VDSL. Αν θέλεις το βέλτιστο, φρόντισε να ισχύει πρώτα στην εγκατάστασή σου. Όπως βλέπεις στα παρακάτω σχέδια, το DSL σήμα χωρίζεται από το αντίστοιχο DSL, αμέσως μόλις το καλώδιο μπει στο σπίτι (συνήθως στην 1η πρίζα) από τον κατανεμητή της οικοδομής κι έτσι δεν έχουμε άσχετες παράλληλες συνδεσμολογίες και αχρείαστα φίλτρα πριν τα τηλέφωνα.

5af3e6760a2bf_.png.cf04b1a8b28696daf186f552ff4f8a2f.png

Η ένδειξη του Encapsulation είναι άσχετη με το Vectoring και είναι σωστή εφόσον έχεις VDSL.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@poulinos & οποιοσδήποτε ενδιαφερόμενος:

αν μελλοντικά αναβαθμιστεί η γραμμή μου σε VDSL ή FIBER, ποιά μοντέλα Θανάση προτείνατε ως καλύτερα (ασχέτως τιμής) τα οποία να παίζουν και στο ADSL τώρα αλλά και στην μελλοντική αλλαγή της γραμμής; Επειδή έχουν αναφερθεί ήδη κάποιες προτάσεις αλλά θα με ενδιέφερε να υποστηρίζει αρκετές δυνατότητες το modem (επεξεργασία snr κλπ, απομακρυσμένος έλεγχος αν είναι εφικτό, application iOS) αλλά και σταθερότητα και αξιοπιστία ώστε να μη βγει off, αφού τιμή δεν οριοθετώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...