Προς το περιεχόμενο

ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ADSL/VDSL ROUTER post here(γράψτε εδώ)


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Fiber είναι απλά μια εμπορική ονομασία που έχουν δώσει τα τμήματα marketing των παρόχων, για υπηρεσία VDSL κυρίως από καμπίνα.

Αν αναφέρεσαι σε μελλοντικές υπηρεσίες οπτικών ινών μέσω FTTH, τότε δεν μιλάμε για VDSL αλλά για άλλη σύνδεση (π.χ. GPON) οπότε ξεχνάς ότι συσκευή έχει σχέση με xDSL.

Όλες οι συσκευές VDSL έχουν προς τα πίσω συμβατότητα με το ADSL. Το ανάποδο δεν ισχύει.

Τέλος δεν κοιτάς μόνο υποστήριξη VDSL, αλλά και άλλα πρωτόκολλα όπως το Vectoring (G.993.5), το επερχόμενο V.Plus (ή Super Vectoring) ή το G.Fast κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Χαιρετώ ολο το forum.

Για αγορά ανεξαρτήτου κόστους υπάρχει κάτι τίμιο και να τα κάνει όλα;

Avm 7590 παράπονα όλοι για το lantiq και χαμηλούς συγχρονισμός!

Asus dsl ac88u δεν υποστηρίζει isdn όπου σε forthnet adsl 24 που είμαι έχω πρόβλημα. Εχουμε κάτι καλύτερο; πάντα να ειναι και future proof λιγο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/5/2018 στις 6:20 ΜΜ, jkoukos είπε

Fiber είναι απλά μια εμπορική ονομασία που έχουν δώσει τα τμήματα marketing των παρόχων, για υπηρεσία VDSL κυρίως από καμπίνα.

Αν αναφέρεσαι σε μελλοντικές υπηρεσίες οπτικών ινών μέσω FTTH, τότε δεν μιλάμε για VDSL αλλά για άλλη σύνδεση (π.χ. GPON) οπότε ξεχνάς ότι συσκευή έχει σχέση με xDSL.

Όλες οι συσκευές VDSL έχουν προς τα πίσω συμβατότητα με το ADSL. Το ανάποδο δεν ισχύει.

Τέλος δεν κοιτάς μόνο υποστήριξη VDSL, αλλά και άλλα πρωτόκολλα όπως το Vectoring (G.993.5), το επερχόμενο V.Plus (ή Super Vectoring) ή το G.Fast κλπ.

Εκτός από αυτά που ανέφερες έχεις να προτείνεις κάτι που θα βοηθήσει στην αναζήτησή; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Γεια χαρά σε όλους, πρόκειται να πάω σύντομα στη Wind για double play και ψάχνω ένα οικονομικό modem που να προσφέρει φραγή ανεπιθύμητων κλήσεων, βρήκα λοιπόν το Fritz 7140, που είναι βέβαια παλιό μοντέλο, θα δουλέψει με pstn γραμμή; ή επειδή είναι παλιό μοντέλο θα έχω θέμα; πχ. χαμηλή ταχύτητα adsl κλπ.

Τώρα είμαι στη cyta με modem ΖΤΕ, δεν έχω παράπονο, βέβαια στην περιοχή μου μέχρι 7mbps πιάνει στο download.

Οποιαδήποτε άποψη θα με βοηθούσε πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ jkoukos για την απάντηση. Μετά το "Θα δουλέψει," έπεσε ομίχλη όμως😃 αν κατάλαβα καλά μπορώ να το συνδέσω με το ρούτερ που θα μου παρέχει ο πάροχος και να χρησιμοποιήσω δηλαδή μόνο τη φραγή κλήσεων; Κάποια διαφώτιση για τον τρόπο σύνδεσης μπορείς να μου δώσεις;

Τελικά μια συσκευή 8-10 ετών μπορεί να δουλέψει και σήμερα ε; δεν άλλαξαν και πολύ τα πράγματα μάλλον στα περί adsl...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον μια συσκευή λειτουργεί σε ADSL2+ δεν αλλάζει κάτι όσα χρόνια κι αν βρίσκεται στην αγορά. Αρκεί να μην έχει θέμα υλικού (ή γήρατος).

Για να παίξει ως IP Client δες τις οδηγίες. Αν έχεις πρόβλημα επανέρχεσαι για περισσότερη βοήθεια. Όσον αφορά την τηλεφωνία αρκεί να συνδέσεις από το Υ-καλώδιο μόνο το βύσμα που αφορά το τηλεφωνικό σήμα και όχι το άλλο του DSL.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σας!!!

Είμαι σε μια εταιρεία και θέλω να κάνω dhcp bind τα mac address των PC/printer με συγκεκριμένες IP.

 

Τώρα έχουμε το Speedport Entry 2i του ΟΤΕ κι έχουμε VDSL30. Στην εταιρεία υπάρχουν 13 PC, 2 εκτυπωτές, 10 προσωπικά κινητά και φου και φου 2 λαπτοπ.

Το πρόβλημα είναι ότι το εν λόγω ρουτερ μπορεί να δεχτεί ώς 10 dhcp bindings, τα οποία προφανώς δε φτάνουν.

 

Μπορείτε να μου προτείνετε κάποιο ρουτερ για την εν λόγω δουλειά; Όχι κάτι τρομερό γιατί είναι ένα "εξωτικό" έξοδο, ας πούμε.

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Kαλησπέρα σε όλους

Σε λίγες μέρες θα μετακομίσω έναν όροφο κάτω απο το πατρικό μου, και θα ήθελα να μου προτείνετε κάποιο router ,συσκευή η γενικά κάποιο τρόπο ώστε να μη χρειαστεί να κάνω νέα σύνδεση.Αυτή τη στιγμή έχω το ZTE της Hol πάνω, με πολύ περιορισμένη εμβέλεια σήματος.

Ευχαριστώ πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και απο μένα. Τον τελευταίο καιρό έχω αγανακτήσει με τα ιντερνετικά του σπιτιού μου και νομίζω το πρόβλημα είναι το router του ΟΤΕ. Δυστυχώς δεν ξέρω καλά το αντικείμενο οπότε θα ήθελα τα φώτα σας. Η γραμμή μου είναι 50αρα VDSL του OTE και το router το κλασσικό Speedport Entry i2. Το πρόβλημά μου είναι η σύνδεσή μου με το κινητό μέσω wifi όπου έχω πάρα πολύ συχνές διακοπές (~10 δευτερόλεπτα) και μετά ξαναφτιάχνει. Δεν έχω ασχοληθεί εκτενώς γιατί κυρίως είμαι στο desktop μου το οποίο δεν έχει κάποιο ουσιαστικό πρόβλημα, μερικές φορές τρώει αδικαιολόγητα κολλήματα σε βίντεο αλλά μέχρι εκεί. Δέν έχω τρελές απαιτήσεις για super ισχύ wi-fi καθώς όπως ξαναλέω κυρίως είμαι στο desktop me ethernet. Στο δίκτυο είναι συνδεδεμένα κανα δυο κινητά ακόμα και καμιά φορά ένα λαπτοπ. Κοιτάω με βάση δημοτικότητας στο σκρουτζ αλλά δεν μπορώ να καταλάβω ποιο είναι αυτό που θα με εξυπηρετεί. Το budget μου είναι στα 100 ευρώ, μπορώ να πάω και μέχρι 150 αν πρόκειται για κάτι εξαιρετικό. Ιδανικά θα ήθελα να μπορώ να κλείνω το wifi εύκολα, θυμάμαι αμυδρά να έχω διαβάσει κάπου για μερικά που τα ελέγχεις με εφαρμογή. Ευχαριστώ πολύ, περιμένω ευλαβικά απάντησή σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μίλησα σήμερα με ΟΤΕ και μου είπε ότι δεν μπορώ να αλλάξω το speedport ούτε με διαφορετική VoIP συσκευή γιατί δεν μπορούν να μου πουν τους κωδικούς λόγω του νέου νόμου περι προσωπικών δεδομένων. Υπάρχει κάποιος τρόπος να το κάνω bypass αυτό η πρέπει υποχρεωτικά να κάνω bridge?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι θέμα προσωπικών δεδομένων, αφού κανείς άλλος εκτός εσένα δεν γνωρίζει τον κωδικό (ούτε κανείς από τον ΟΤΕ), αλλά από πληροφορίες διαπιστώθηκαν διάφορα θέματα (ακόμη και ασφάλειας) οπότε πάρθηκε η απόφαση να μην τα δίνουν μέχρι νεωτέρας.

Είμαι κι εγώ παθών. Μόλις προχθές είχε κάποιο πρόβλημα η γραμμή και στον τεχνικό έλεγχο έγινε reset και άλλαξε ο κωδικός με αποτέλεσμα αυτός που μου είχαν δώσει να μην λειτουργεί πλέον. Ότι προσπάθεια και να έκανα (κι έκανα πολλές και με διάφορους, ακόμη και email) δεν τους άλλαξα γνώμη. Σιγά-σιγά θα γίνει σε όλους όσους μέχρι σήμερα είχαν πάρει τον κωδικό της τηλεφωνίας.

Τι εννοείς bridge; Οι λύσεις που υπάρχουν έχουν αναφερθεί πολλάκις. Είτε βάζεις μόνο του το Speedport στην γραμμή για όλα, είτε μαζί με τον δικό σου router, ώστε από το Speedport να λειτουργεί η τηλεφωνία. Σε καμία από αυτές τις περιπτώσεις, κάποια συσκευή μπαίνει σε Bridge mode.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλιστα κατάλαβα τι εννοείς. Ναι για το bridge έχεις δίκιο μπερδεύτηκα εγώ, έχω πάρει πάρα πολλές πληροφορίες τις τελευταίες ώρε και τα έχω κάνει λίγο αχταρμά.

Αυτήν την στιγμή έχω το speedport μόνο, αλλά έλεγα να αγοράσω κάποιο router. Σκέφτηκα την λύση του VoIP αλλά μάλλον δεν αξίζει με τα τωρινά δεδομένα. Αρχικά έλεγα για κάποιο modem/router τύπου archer vr600 ή 400. Αλλά μάλλον είναι τσάμπα λεφτά αφού χρειάζεται υποχρεωτικά το speedport οπότε ψάχνω κάτι σε σκέτο router. Υπάρχει κάποα πρόταση γι αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...