Προς το περιεχόμενο

ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ADSL/VDSL ROUTER post here(γράψτε εδώ)


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Της Vodafone είναι το ZTE zxhn h168n. Θα τους πω να μου κάνουν αντικατάσταση όμως γιατί πρόσφατα κατάλαβα ότι έχει θέμα με το WiFi. Κάτι γίνεται και πηγαίνει πολύ αργά μέσω WiFi.
Το δικό μου είναι το TP LINK VR 600 v2.

Απ' ότι καταλαβαίνω θα γίνει Vectoring στη γραμμή μου. Θα παίξει καλά το TP LINK; 
Επίσης όταν θα γίνει 100Mbit, μετά από πόσο καιρό θα γίνει VoIP; Με έχει αγχώσει λίγο η κατάσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Το TP-Link είναι συμβατό με το Vectoring, αλλά δεν μπορείς να το βάλεις στην γραμμή διότι θα έχεις VoIP τηλεφωνία, εκτός αν δεν σ' ενδιαφέρει.

Αν θέλεις και την τηλεφωνία αναγκαστικά θα βάλεις το ΖΤΕ στην γραμμή και υπάρχουν οι εξής επιλογές:

  1.  Βάζεις το TP-Link πίσω του να λειτουργεί ως απλό ασύρματο router, που θα παίρνει σύνδεση από το ΖΤΕ.
  2.  Βάζεις το TP-Link πίσω του να λειτουργεί ως απλό ασύρματο router, που θα  κάνει ταυτόχρονη κλήση ΡΡΡ. Προϋπόθεση να έχει επιλογή PPPoE Passtrhrough το ΖΤΕ.
  3.  Βάζεις το TP-Link πίσω του να λειτουργεί ως απλό ασύρματο router, που θα  κάνει την κύρια κλήση ΡΡΡ και θα δημιουργεί την σύνδεση με τον πάροχο. Προϋπόθεση να μπει το ΖΤΕ σε Bridge mode.

Στην 1η περίπτωση θα έχεις 2πλό ΝΑΤ, αλλά με τις κατάλληλες ρυθμίσεις δεν υπάρχει θέμα.

Στις άλλες 2 περιπτώσεις (2 και 3) χρειάζεται απαραίτητα ο κωδικός το χρήστη root για να κάνεις τις όποιες ρυθμίσεις. Δοκίμασε με τον $Extra,Opti0ns1234$% ή τον W!n0&oO7. και αν δεν παίξει κανείς, είτε πρέπει να τον βρεις με το πρόγραμμα RouterPassView είτε μένεις με την 1η περίπτωση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχάς θα το αλλάξω το ZTE. Δεν σημαίνει επειδή δεν θα χρησιμοποιώ το WiFi θα το έχω χαλασμένο.

Η τρίτη επιλογή δεν είναι εφικτή γιατί σε κανονικό Bridge Mode δεν δουλεύει το VoIP αν δεν κάνω λάθος και δεν πιστεύω ότι υποστηρίζει Bridge Mode το ModemRouter του παρόχου.

Για την πρώτη μάλλον πηγαίνω.
Γενικά θέλω το TP LINK να κάνει την διαχείριση του δικτύου. QoS, κλπ. Το Modem θα είναι το ZTE.

Εντωμεταξύ ξυπνάω χθες το πρωί και πάω στην κουζίνα να φτιάξω καφέ. Βλέπω έξω από το σπίτι φορτηγάκι του ΟΤΕ. Ωχ λέω. Αμέσως παίρνω το κινητό στο χέρι και μπαίνω στο Router. Βλέπω 40Mbit συγχρονισμό. Σαν να το ήξερα ότι κάτι θα έχει χαλάσει. Ο Τεχνικός πήγαινε σε πολυκατοικίες και ίσως στα Καφάο και μετά μπήκε και στη δική μου. Φεύγοντας πράγματι όλα ήταν όπως πριν. 50Mbit και 85Mbit Max Rate. Από τότε όμως είχα αποσυνδέσεις κάθε μία ώρα περίπου. Δήλωσα βλάβη και ο τεχνικό τμήμα μου είπε ότι βλέπει βραχυκύκλωμα καθώς το καλώδιο έχει 18V. Φαίνεται να μην έχει κάνει αποσύνδεση ωστόσο από τότε, αλλά την Τρίτη θα έρθει τεχνικός να δει τι γίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως είπες με το router pass view τον βρίσκουμε όπως έχει πει πιο πάνω. Εμένα είναι τελείως διαφορετικός από αυτόν που έχουν δώσει εδώ μέσα, εκτός και αν αλλάζει σε κάθε ένα ρούτερ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά. Έχω vodafone vdsl στα 50Mbps. Μεχρι προτινος το setup μου ηταν ενα ΤD-W9970 ως modem και ενα ASUS RT-N66U ως ρουτερ. Όλα ήταν καλά μέχρι που μια διακοπή ρεύματος έκαψε το ASUS, οπότε έχω μείνει με το TP-Link και για τον διαμοιρασμό. Με εξυπηρετούσαν πολύ οι λειτουργίες του Asus όπως το AICloud και το AIRοuter και η πληθώρα επιλογών για QoS, DHCP κλπ

Θα ήθελα να μου προτείνετε ένα router μέχρι 100 ευρώ για να το αντικαταστήσω, όσο είναι δυνατόν future proof. Δεν παρακολουθώ πια τις εξελίξεις αλλά οι απαιτήσεις μου είναι απλές: να μην έχει αποσυνδέσεις, να είναι σταθερό και να επιτρέπει την απρόσκοπτη σύνδεση πολλών συσκευών ταυτόχρονα (~10). Δεν έχω VoIP ούτε κάποιο Vodafone TV κλπ.

Αν πιστεύετε ότι το budget δεν επαρκεί, προτείνετε το φθηνότερο που κάνει την δουλειά :)

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Update με ότι έκανα σήμερα.

Παρέλαβα το μεσημέρι το Router της Vodafone. Πρόκειται για ένα ZXHN H267A.

Τα στατιστικά είναι τα παρακάτω:

Φαίνεται πως διορθώθηκε η βλάβη λίγο μετά από τη σύνδεση του καινούριου Router. Με το που το έβαλα είχα τα στατιστικά του TP LINK με 30Mbit και πολύ Attenuation. Συμπτωματικά φαίνεται να έφτιαξε το μεσημέρι που τα έφτιαχνα. Την τηλεφωνία την περιμένω... Ακόμα δεν έχει μπει.

ztevectoring.PNG.08a14be5a5e1ab8ae0082fba17b590ae.PNG

Μάλλον όταν θα μου αλλάξουν το προφίλ, θα πάω για ξερό 100άρη.

Από εκεί και πέρα έβαλα τόσο το ZXHN H267A όσο και το TP LINK Archer VR600.

Ο τρόπους που τα έβαλα:
Καταρχάς ήθελα το Router της Vodafone από τη στιγμή που είναι πρώτο στη πρίζα να έχει διεύθυνση 192.168.1.1 αντί για 192.168.2.1. 
Το TP LINK ήθελα να έχει 192.168.1.2. Το Wan Port ήθελα να έχει 192.168.1.3.
Από εκεί και πέρα ο DHCP Server του TP Link by default μοιράζει από 100 και πάνω IP. Όσες είναι παρακάτω είναι συσκευές που έχω βάλει εγώ με καρφωτές Static IP. Ο λόγος για τις Static είναι επειδή απλά έχουν μείνει από το παλιό δίκτυο. Κάποια στιγμή θα τα βάλω αυτόματα και αυτά.
Το DCHP του ZTE τον έκλεισα, όπως φυσικά έκλεισα και το WiFi.

 

Από θέμα φυσικής συνδεσμολογίας από το Ethernet 1 του ZTE το οποίο βρίσκεται στη πρίζα, δίνω στο WAN Port του TP Link. Τα πάντα από τις συσκευές είναι όπως πριν, δηλαδή πάνω στο TP LINK.

1762227877_zte01.PNG.162dd8dd762edf5526af44a8a80ba542.PNG

1708457527_zte00.PNG.5e964d2dd5d728405d748e9e7dedf239.PNG

1014806324_zte02.PNG.ca75a7c53517c3dc6d66a22276d3da23.PNG

 

Για το Wan Port πήρα την Mac Address του LAN από το TP LINK και στη συνέχεια του είπα να είναι η 1.3.

 

1944747407_zte06.PNG.8e52b83c4ef9d32298da5aa4584c3a30.PNG

Από εδώ και κάτω είναι το TP LINK.
ipoe σύνδεση αντί για PPPoE. Dynamic IP.

1760499413_zte03.PNG.42d6e42ca7cfd45639ee8ef41309bd35.PNG

 

Εδώ έδωσα όπως είπα τη διεύθυνση που ήθελα στο TP LINK.
Και έδωσα το σωστό Default Gateway που είναι της Vodafone το ZTE.

1401492086_zte04.PNG.1228a2929e121369d30584d45c2481ab.PNG

Στο παρακάτω Test νομίζω πως έχω διπλό NAT, αλλά στο Playstation βλέπω κανονικά το NAT 2 να περνάει το Test.

1706705348_zte05.PNG.9e81937b60da8dd484dc6408d6b1fac6.PNG

 

Επεξ/σία από Heatspreader
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογω προβληματων στη γραμμη μου  wind adsl (χαμηλη ταχυτητα, αποσυνδεσεις) μου προτειναν αναβαθμηση σε 50αρα (fiber ,οπως την αποκαλουν)

Εχει κανεις να προτεινει καποιο καλο και αξιολογο router μεχρι 100€ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβαίνω πλέον ποιος ο λόγος να έχει AfterMarket Router κάποιος από τη στιγμή που δεν παίζει το VoIP.
Ακόμα και αν προς το παρόν η Wind δεν υποχρεώνει για VoIP, κάποια στιγμή θα το κάνει...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για περισσότερες δυνατότητες, χαρακτηριστικά και επεξεργαστική ισχύ. Μερικοί μόνο λόγοι του να έχεις τον δικό σου router αντί των απλών που δίνουν οι πάροχοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, όλα αυτά ισχύουν αν δουλεύει το Router πάνω στη γραμμή του παρόχου. Αν δεν δουλεύει και πρέπει να έχεις δύο Router όπως εγώ τώρα αξίζει;
Νομίζω πως αν ήταν να πάρω τώρα Router δεν θα το έκανα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε κάθε περίπτωση ισχύει. Γιατί το περιορίζεις μόνο σε modem/router και όχι σκέτα router;

Στα δεύτερα υπάρχουν πληθώρα επιλογών, ανάλογα το βαλάντιο και τις δυνατότητες, που δεν θα βρεις σε τόση ποικιλία στα πρώτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου φαίνεται η κατάσταση λίγο θολή.
Το καλύτερο είναι το Bridge Mode, το οποίο δεν δουλεύει πάντα με τα Modem Router των παρόχων. Η άλλη συνδεσμολογία σου έχει διπλό NAT. Διπλή κατανάλωση (ή όχι; ). Γίνεται λίγο περίπλοκο το θέμα.
Δεν ξέρω, τι να πω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα εκτιμουσα συστασεις για αγορα οικονομικου αξιοπιστου adsl modem-router διοτι του παροχου (ZTE ZXHN H108N v2.3) δεν λειτουργει πια, με διαρκεις αποσυνδεσεις, αποσυγχρονισμους, κ.λ.π, υστερα κι απο επισκεψη τεχνικου οπου και διεπιστωθη οτι η γραμμη (ADSL) ειναι ενταξει. Τοποθετηθηκε δε πανω στην συγκεκριμενη γραμμη κι' αλλο ενα  VDSL αυτη τη φορα που το ειχα spare στο σπιτι (ZXHN H367N) το οποιο επισης δεν συγχρονιζε καλα, καλυτερα απο το προηγουμενο αλλα μεχρι εκει. Το πρωτο που υπαρχει στο χωρο το ειχα απο πολυ παλια και ετσι δεν δικαιουμαι αντικαταστασης. Να τονισω οτι δεν με ενδιαφερει το κοστος vdsl συνδεσης και θα παραμεινω σε 24αρα ADSL, (ειναι το γραφειο μου), οποτε και η αγορα θα κυμανθει σε αυτα τα επιπεδα. Οταν και εφοσον υποχρεωθω να εχω συνδεση Voip ειτε σε αυτον ειτε σε αλλον παροχο θα δουμε. Συνεπως καλυπτομαι με ADSL2+ modem-router του εμποριου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...