Προς το περιεχόμενο

ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ADSL/VDSL ROUTER post here(γράψτε εδώ)


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 19/2/2020 στις 4:24 ΜΜ, MasterX είπε

μου ειπανε οτι το ρουτερ τους θα το πληρωσω 20ε και δεν μπορω να παρω του εμποριου.. ειναι κλειδωμενο στο δικο τους..

Επειδή κι εγώ είμαι στη διαδικασία μεταφοράς σε Νόβα, ισχύει αυτό που γράφει ο MasterX ότι δεν μπορεί να πάρει του εμπορίου κάποιος που πάει σε Νόβα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έβαλα Ίντερνετ 24αρι και ψάχνω κανένα οικονομικό ρουτερ μέχρι 30 ευρώ.
Είχα στην άκρη ένα Thomson 585 v8 αλλά τελικά μόνο για να κάθεται στην άκρη είναι.. 😛 Βέβαια, πάλι καλά που το είχα και είπα στην Vodafone ότι έχω ρουτερ και δε με χρεώσανε 20 ευρώ για να μου φέρουν το h267n που το κράζουν όλοι. 
 

Τι θα προτείνατε; Περίπου στα 17 κλειδώνει το 585.

 

Επεξ/σία από stratigos24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω κ εγώ 100άρα από Nova..

To modem όσον αφορά το wifi είναι για πέταμα.. ενώ με καλώδιο πιάνω 91/10, με το wifi είμαι περίπου στο 50/9...

Κρίμα να μην μπορούμε να αλλάξουμε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, physvlog είπε

Αν πιανεις 50 στα 90 μονο για πεταμα δεν ειναι το wifi......

Θα μπορούσε και καλύτερα ...... Σε γραμμή 100Mbps με WiFi έχω 85 με 91......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν αμφιβαλλω οτι μπορουσε καλυτερα. Το πιθανοτερο ομως ειναι να μπορουσε χειροτερα και το 50 δε το καθιστα αχρηστο το wifi.  To οτι εσυ εχεις 85, μη περιμενεις να το εχουν ολοι, εισαι η εξαιρεση και δε το εχεις επειδη εχεις καποιο γαματο μηχανημα.

Επεξ/σία από physvlog
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά έχω OTE vdsl με τηλεφωνια voip. 

Εχω ένα tplink 9980 που μου άρεσε πολύ στο ίντερνετ αλλά αποταν μου έβαλαν voip επαψε να δουλεύει το τηλέφωνο. 

Οπτοε αναγκαστικά ξαναέβαλα το router του ΟΤΕ. Όμως υποστηρίζει μέχρι 100mbps ενώ εγώ έχω δίκτυο 1gbit και έτσι θέλω να παραμείνει. 

Οποτε λέω να βάλω το tplink για ίντερνετ Kai να. Κουμπώσω μετά του οτε για την τηλεφωνία. Ένας συμφορουμιτης όμως μου είπε ότι το 9980 δεν υποστηρίζει vectoring οπότε όταν με αναβαθμίσει ο οτε θα έχω θέμα. 

Υπάρχει κάποιο vdsl router με όχι πάνω από 100 ευρώ που να υποστηρίζει κ αυτό το ρημάδι το vectoring (ούτε καν ξέρω τι είναι) και ας μην έχει voip(θα έχω και του οτε γισυτο)? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν παίρνεις σύνδεση από αστικό κέντρο ή νέα υπαίθρια καμπίνα; Αυτό είναι το βασικό.

Αν ισχύει το πρώτο, τότε δεν σε αφορά το Vectoring και μια χαρά παίζει και το 9980, όπως μέχρι σήμερα. Απλά σε γύρισαν σε VoIP, που δεν δουλεύει αυτό στο 9980. Οπότε ακολουθείς τον οδηγό και βάζεις το Speedport πίσω από το 9980, μόνο για την τηλεφωνία.

Αν ισχύει το δεύτερο, τότε είτε:

  1. Πας σε αγορά άλλου DSL Router.
  2. Ενεργοποιείς στο Speedport το PPPoE Passtrhrough (κανονικά είναι εξαρχής) και κάνεις άλλη μία κλήση ΡΡΡοΕ από το 9980, που θα είναι πίσω του και όλες οι συσκευές θα συνδέονται ενσύρματα και ασύρματα σε αυτό.
  3. Περνάς στο 9980 το OpenWrt και θα εξακολουθεί να δουλεύει ακόμη και σε Vectoring. Αρκεί να έχεις κάποιες γνώσεις και να πιάνουν τα χέρια σου για την αλλαγή του firmware.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, jkoukos είπε

Καταρχήν παίρνεις σύνδεση από αστικό κέντρο ή νέα υπαίθρια καμπίνα; Αυτό είναι το βασικό.

Αν ισχύει το πρώτο, τότε δεν σε αφορά το Vectoring και μια χαρά παίζει και το 9980, όπως μέχρι σήμερα. Απλά σε γύρισαν σε VoIP, που δεν δουλεύει αυτό στο 9980. Οπότε ακολουθείς τον οδηγό και βάζεις το Speedport πίσω από το 9980, μόνο για την τηλεφωνία.

Αν ισχύει το δεύτερο, τότε είτε:

  1. Πας σε αγορά άλλου DSL Router.
  2. Ενεργοποιείς στο Speedport το PPPoE Passtrhrough (κανονικά είναι εξαρχής) και κάνεις άλλη μία κλήση ΡΡΡοΕ από το 9980, που θα είναι πίσω του και όλες οι συσκευές θα συνδέονται ενσύρματα και ασύρματα σε αυτό.
  3. Περνάς στο 9980 το OpenWrt και θα εξακολουθεί να δουλεύει ακόμη και σε Vectoring. Αρκεί να έχεις κάποιες γνώσεις και να πιάνουν τα χέρια σου για την αλλαγή του firmware.

Kαι πως μπορω να ξέρω  αν περνώ σύνδεση από κέντρο ή καμπίνα; 

Πάντως το κεντρο του οτε είναι 3 στενά απτό σπίτι μου αν αυτό λέει κάτι. 

Και επίσης, για καποιο λόγο ενω έχω το speedport αν απενεργοποιησω το vectoring δεν εχω ίντερνετ. 

 

Επεξ/σία από Hamurabi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, Hamurabi είπε

Οπτοε αναγκαστικά ξαναέβαλα το router του ΟΤΕ. Όμως υποστηρίζει μέχρι 100mbps ενώ εγώ έχω δίκτυο 1gbit και έτσι θέλω να παραμείνει.

Ποιο router εχεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Hamurabi είπε

Kαι πως μπορω να ξέρω  αν περνώ σύνδεση από κέντρο ή καμπίνα; 

Πάντως το κεντρο του οτε είναι 3 στενά απτό σπίτι μου αν αυτό λέει κάτι. 

Και επίσης, για καποιο λόγο ενω έχω το speedport αν απενεργοποιησω το vectoring δεν εχω ίντερνετ. 

Κανονικά αν είσαι με σύνδεση από καμπίνα, απενεργοποιώντας το vectoring στο Speedport, θα συγχρονίζεις μεν αλλά με πολύ χαμηλή ταχύτητα. Επίσης το ίδιο θα συμβαίνει και με το 9980 (που ούτως ή άλλως δεν είναι συμβατό με το Vectoring).

Αν είσαι σε σύνδεση από αστικό κέντρο, κανονικά απενεργοποιώντας το vectoring δεν θα είχε καμία διαφοροποίηση στον συγχρονισμό και θα έπιανες φυσιολογική ταχύτητα  ανάλογα την απόσταση από το DSLAM.

Σε οποιαδήποτε περίπτωση, έγραψα παραπάνω ποιες επιλογές έχεις σε κάθε μία από αυτές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, jkoukos είπε

Κανονικά αν είσαι με σύνδεση από καμπίνα, απενεργοποιώντας το vectoring στο Speedport, θα συγχρονίζεις μεν αλλά με πολύ χαμηλή ταχύτητα. Επίσης το ίδιο θα συμβαίνει και με το 9980 (που ούτως ή άλλως δεν είναι συμβατό με το Vectoring).

Αν είσαι σε σύνδεση από αστικό κέντρο, κανονικά απενεργοποιώντας το vectoring δεν θα είχε καμία διαφοροποίηση στον συγχρονισμό και θα έπιανες φυσιολογική ταχύτητα  ανάλογα την απόσταση από το DSLAM.

Σε οποιαδήποτε περίπτωση, έγραψα παραπάνω ποιες επιλογές έχεις σε κάθε μία από αυτές.

Δοκίμασα να απενεργοποιησω το vectoring στο speedport και δεν είχα καθόλου ίντερνετ. 

 

Το plus Kai to 724 einai allo Montello speedport? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...