Προς το περιεχόμενο

ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ADSL/VDSL ROUTER post here(γράψτε εδώ)


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

αυτο ειναι σκετο ρουτερ οποτε δεν σου κανει.τωρα για τα 15 ευρω να πας στο 8970 ναι αξιζει απλα εξαρτατε απο τα οικονομικα σου.μια εναλλακτικη πχ θα ηταν το 9980 tp link το οποιο ειναι κοντα στα 80 και κατι αλλα ειναι και vdsl οποτε και σε 2 χρονια αν βαλεις πχ vdsl θα εισαι ready με το δικο σου ωραιο ρουτερ.απο την αλλη αν σε καλυπτε το zte σιγουρα το 7968 θα σε καλυψει επισης.οτι παρεις βεβαια ριξε και firmware update για να ειναι up to date.

διαφορες λυσεις.α. αγοραζεις tp link 9980 ή και το draytek 2760n που ειναι ομως πιο ακριβο.αυτο δεν σημαινει οτι θα λυσεις το θεμα με την εμβελεια υποχρεωτικα.εκει ισως χρειαστει Repeater ή καποιο access point.το repeater βεβαια θα χασει σε ταχυτητα.το strict nat το κλεινεις απλα θελει λιγο ιστορια.

 

http://www.insomnia.gr/topic/472170-technicolor-tg788vn/

http://www.insomnia.gr/topic/491217-technicolor-tg788vn-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-ps3/

https://www.google.gr/?gws_rd=ssl#q=thomson+nat+strict+insomnia

 

ενα access point σιγουρα θα βελτιωνε το σημα και σιγουρα θα μοιραζε και το φορτο απλα προυποθετει καλωδιο ethernet ή Powerline Μεχρι το adsl/vdsl router.

 

Σε ευχαριστώ για την βοήθεια. Στο Technicolor TG788vn δυστυχώς μόνο admin κατάφερα να γίνω, με το strict nat δεν βρίσκω άκρη. Οπότε λέω να πάω για κάποιο από τα router που μ πρότεινες. Υπάρχει περιπτώσει να συναντήσω κάποιο πρόβλημα μετά στο να περάσω τις ρυθμίσεις για να συνδεθώ με forthnet κτλπ.; Κάτι που θα έπρεπε να γνωρίζω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

καλησπερα

θελεις ενα φιλος του πατερα μου να βαλει ιντερνετ στο μαγαζι το μαγαζι  διπλα απο το σπιτι και πηρε ενα repeater Link.png Site: αυτο

και το εβαλα και πιανει τωρα ομως στο σπιτι εχει αυτο του οτε το zte και στον δευτερο οροφο δεν ποιανει και θελω να του βαλω ενα ρουτερ ωστε να ποιανει στον δευτερο οροφο και να εχει και καλυτερο σημα στο μαγαζι ωστε να εχει καλυτερη συνδεση το tp link τι μου προτεινετε;

εγω σκεφτηκα κανενα με 2 η 3 κεραιες εσεις τι λετε;

τιμη μεχρι 38 ευρω... μαζι με τα μεταφορικα

και μια λιστα με καποια που βρηκα:

 

D-Link DWR-116

TP-LINK TD-W8961NB

Netis DL4323D

TP-LINK TD-W8968

TP-LINK TL-WR940N

TP-LINK TL-WR843ND

TP-LINK TL-WR842ND

Level One WBR-6012

TotoLink N301RA

Tenda D301

Asus RT-N12

D-Link-DIR-652

TP-LINK TD-W8960N

Zyxel NBG-418N

Edimax BR-6428nS v3

Gembird-WNP-RT-001

Asus RT-N12E Wireless-N300

TP-LINK TL-WR841ND

Crypto Bundle Router 300MBPS Airdata WLAN + Airdata 300 USB

Edimax BR-6428nC

ZTE E5501

D-Link DIR-615 N300

Edimax BR-6428NS

D-Link GO-RT-AC750

D-Link DIR-605L

D-Link DIR-615

 

και τελος η γραμμη ειναι pstn

κανεις; σας παρακαλω βοηθηστε με για να το παραγγειλω μεχρι αυριο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το netgear ειναι σκετο ρουτερ.για τα asus δεν εχω αποψη αν και ειχαν γραψει καλα λογια σε ενα τελευταιο θεμα για καποιο asus.το asus εχει πολλα καλουδια πανω ειναι και vdsl απλα δεν εχει ac wifi να σε ενδιαφερει.επισης πολυ καλο ειναι και το draytek 2760n.

 

το δευτερο tp link ειναι σκετο ρουτερ οποτε δεν σου κανει.απο το πιο φτηνο στο πιο ακριβο πας

tp linl 8970,8980,9980(ειναι και vdsl)draytek 2760(ειναι και vdsl).

Ποιά η διαφορά ανάμεσα σε tp link 9980 και 9980 B?

Επίσης πιστεύεις πως θα δω διαφορά στην απόδοση συγκριτικά με το belkin 6αετίας;

Ευχαριστώ πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ για την βοήθεια. Στο Technicolor TG788vn δυστυχώς μόνο admin κατάφερα να γίνω, με το strict nat δεν βρίσκω άκρη. Οπότε λέω να πάω για κάποιο από τα router που μ πρότεινες. Υπάρχει περιπτώσει να συναντήσω κάποιο πρόβλημα μετά στο να περάσω τις ρυθμίσεις για να συνδεθώ με forthnet κτλπ.; Κάτι που θα έπρεπε να γνωρίζω;

βαλε την εντολη που ανοιγει ολα τα Port για μια Ip.

 

nat tmpladd intf=Internet type=nat outside_addr=0.0.0.1 inside_addr=192.168.1.60
to 192.168.1.60 θα ειναι η Ip που εχει η συσκευη ή οτι αλλο της εχεις βαλει.

Ποιά η διαφορά ανάμεσα σε tp link 9980 και 9980 B?

Επίσης πιστεύεις πως θα δω διαφορά στην απόδοση συγκριτικά με το belkin 6αετίας;

Ευχαριστώ πολύ!

to belkin ειναι για πεταμα.σαν access point/router ηταν καλα με καλο wireless .σαν adsl router.... :(

η διαφορα ειναι 99 τις 100 οτι το b ειναι για isdn (annex B) adsl over isdn

κανεις; σας παρακαλω βοηθηστε με για να το παραγγειλω μεχρι αυριο...

σορρυ με 38 ευρω το μονο που παιρνει ειναι πχ tp link 8968 και με λιγα παραπανω το 8970.επισης αλλο ρουτερ αλλο adsl router.οποτε προσεχε τι θες και τι κοιτας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

σορρυ με 38 ευρω το μονο που παιρνει ειναι πχ tp link 8968 και με λιγα παραπανω το 8970.επισης αλλο ρουτερ αλλο adsl router.οποτε προσεχε τι θες και τι κοιτας.

 

 

το ξερω αλλα μεχρι τοσα διαθετει εμενα περισοτερο με ενδιαφερει να πιανει και στον πανω οροφο εσυ τι προτεινεις;;

και μια ερωτηση τι διαφορα εχει το σκετο router και τι διαφορα εχει το modem router;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

σορρυ με 38 ευρω το μονο που παιρνει ειναι πχ tp link 8968 και με λιγα παραπανω το 8970.επισης αλλο ρουτερ αλλο adsl router.οποτε προσεχε τι θες και τι κοιτας.

 

 

το ξερω αλλα μεχρι τοσα διαθετει εμενα περισοτερο με ενδιαφερει να πιανει και στον πανω οροφο εσυ τι προτεινεις;;

και μια ερωτηση τι διαφορα εχει το σκετο router και τι διαφορα εχει το modem router;;

 

κανεις δεν μπορει να σου εγγυηθει οτι θα φτανει το σημα μεχρι πανω.σιγουρα ενα router εμποριου θα ειναι καλυτερο απο το wifi ενος zte αλλα...

το σκετο ρουτερ παιρνει ιντερνετ διαμεσω ethernet απο καποιο αλλο πχ adsl modem ενω το adsl router παιρνει ιντερνετ απο την τηλεφωνικη γραμμη.το ειπα με οσο πιο απλο τροπο γινεται.το σκετο ρουτερ δεν εχει τηλεφωνικη υποδοχη αλλα εχει rj45(ethernet).δηλαδη μπορει το router να παρει ιντερνετ απο ενα switch οπτικης ινας απο καποιο ασυρματο κυκλωμα απο καποιο δορυφορικο Modem Κτλ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 ααα οκ καταλαβα σε αυτα τα λεφτα ποιο πιστευειος ειναι το καλυτερο;

εγω θελω να το βαλω στην τηλεφωνικη γραμμη αρα τι χρειαζομαι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

adsl router Θες.θα πηγαινα tp link 8970 .σε πιο φτηνο το tp link 8968.απλα πρεπει να ξερεις αν η γραμμη ειναι annex a(pstn) ή annex b (isdn) για να παρεις το αντιστοιχο μοντελο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι δεν με παιρνει

δεν υπαρχει καποιο καλυτερο η με τρεις κεραιες;

και μια ερωτηση αυτο που δινει ο οτε ειναι το zte h108ns μηπως ξερεις ποσα dbi ειναι η κεραια του;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

to belkin ειναι για πεταμα.σαν access point/router ηταν καλα με καλο wireless .σαν adsl router.... :(

η διαφορα ειναι 99 τις 100 οτι το b ειναι για isdn (annex B) adsl over isdn

 

Ευχαριστώ για την απάντηση. Θα προχωρήσω στο modem router 9980. Πως ξέρω όμως αν θέλω το απλό ή το 'Β' (είναι και πιο ακριβό)? Αdsl γραμμή έχω, όχι Vdsl.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά παράγγειλα το tp link 8970 καθώς δεν ενδιαφέρομαι για ακριβότερο μοντέλο, το vdsl για την περιοχή μου θα έχει μικρό όφελος στην ταχύτητα οπότε παραμένω adsl λόγω και οικονομικής προσφοράς του παρόχου μου. Αλλά να προειδοποιήσω όμως, το συγκεκριμένο μοντέλο θα το δείτε σε πολλές ιστοσελίδες (πχ Public) να παρουσιάζεται με τρεις κεραίες και δυο USB αλλά στα καταστήματα θα βρείτε με την ίδια ονομασία το μοντέλο με δύο κεραίες και ένα USB. Μετά από αρκετή έρευνα που έκανα φαίνεται πως τελικά η εταιρεία άλλαξε τις κατασκευαστικές προδιαγραφές του μοντέλου οπότε πολλή προσοχή και καλύτερα σε απευθείας επικοινωνία με το κατάστημα να σιγουρευτείτε ποιο μοντέλο παραγγέλνετε. Στην Cosmodata με διαβεβαίωσαν ότι θα μου φέρουν το μοντέλο με τις τρεις κεραίες, θα ξέρω αύριο μεθαύριο όταν με ειδοποιήσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήρα το 9980 τελικά και ευχαριστώ για τη βοήθεια.
Ερώτηση: άμα το σετάρω σαν VDSL (ενω έχω adsl) θα έχω κάποιο κέρδος σε απόδοση?
Μπορώ να κάνω κάτι για βελτίωση απόδοσης ή είναι θέμα γραμμής?
Ταχύτητα κετεβάσματος 9mbps έδειξε το τεστ, όπως και με το παλιό belkin.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...