Προς το περιεχόμενο

ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ADSL/VDSL ROUTER post here(γράψτε εδώ)


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Αμα εχεις μονοφασικο φιλε χρισταρα μη δωσεις τοσα λεφτα για devolo και τα tplink μια χαρα θα παιξουν

 

καλα ναι αμα θελει κατι φτηνο και δεν τον νοιαζουν και οι ταχυτητες μια χαρα θα παιξει το tp link.value for money

 

 

εμένα με ενδιαφέρει να έχω μέγιστες ταχύτητες εκει που θα συνδέσω το powerline(συγκεκριμένα πάνω σε πολύπριζα θα ειναι)απο τη μια μεριά του σπιτιου στην αλλη.
Όταν έρθει εκεινη η ώρα πιθανότατα θα ανοίξω θέμα για περισσότερα στοιχεία/καλύτερη συζήτηση κλπ.

εξαρτατε τι εννοεις μεγιστες ταχυτητες.αν εννοεις μεγιστες ταχυτητες lan τοτε ναι θα λεγα κανα devolo οπως επισης passthrough.

αν θες μεγιστη ταχυτητα στο ιντερνετ εκει και ενα απλο Powerline θα πιασει τα πχ 20 mbit της γραμμης σου οποτε ισως ναμην χρειαζεσαι devolo και ουτε Passthrough.σε τριφασικο σιγουρα θα υπαρχει και καποιο tp link που θα παιζει απλα δεν το ξερω.τα devolo ναι παιζουν σε τριφασικο.επισης καποια Powerline λενε 500mbit και πανω δινουν 100αρα ethernet αρα στην πραξη η μεγιστη ταχυτητα θα ειναι 100 οχι 500.ισως το 500 να πηγαινει οτι max speed οταν εχεις παραπανω απο 2 powerline?????

 

άρα δηλαδή βάζω το powerline και πάνω του συνδέω το πολύπριζο εαν κατάλαβα καλά;

Δυστυχώς εκεί που είναι η τηλεφωνική γραμμή δεν μπορώ να αφήσω μόνο το μόντεμ γιατι συνδέονται τηλέφωνα και φωτιστικά.

σωστα.για αυτο αξιζουν τα passthrough επειδη ολοι κατι εχουν σε ολες τις πριζες .

 

Ναι, όπως το έγραψες, Στην πρίζα το powerline και πάνω του το πολύπριζο.

Διαφορετικά δεν είναι χαρούμενο. :-D

ωραια εικονα.τα λεει ολα.μια εικονα 1000 λεξεις.

 

Παίζει κανονικότατα ntfs. Gpt φορμαρίστηκε ο σκληρός αρχικά από τον υπολογιστή, και τον είδε το router πάλι με αρνητικό. Δεν πρόλαβα να βάλω data για να δω τι παίζει. Σκέφτηκα ότι θα φταίει που δεν είναι σε mbr και τον ξαναφορμάρισα. Από τότε τον βάζω-βγάζω μεταξύ pc και router, για να του περνάω μέσα πράμα, να μην το κάνω μέσω δικτύου, και διαβάζει τα πάντα όπου κι αν συνδεθεί. Τώρα τι να πω, αν γίνει καμιά στραβή, κλάφτα!

μια χαρα.αμα βλεπει και gpt ακομα καλυτερα.το αρνητικο που λες οτι βγαινει μαλλον ειναι bug.απο οτι καταλαβα και σε gtp και σε mbr δεν εχεις θεμα.βγαινει και στα 2 με αρνητικο?backup να παιρνεις γιατι μια φορα τα αρχεια ισον καμια.ναι απο δικτυο θα ειναι πιο αργα ασχετα αν ειναι gigabit.δηλαδη το ονομαστικο ειναι gigabit το πρακτικο απορω αν θα ξεπερναει τα 50-60 Mbytes.

 

καλησπέρα έχω ένα thomson tg585v7(αρκετά παλιό) και θέλω να πάρω ένα ρούτερ (κάνωντας bridge το thomson) ή ένα modem/router .

έχω αρκετά καλή γραμμή και θέλω να πάρω το μέγιστο απο αυτή.

επίσης θέλω καλή κάλυψη ασύρματου και ένα ρουτερ που να μην πιτάρει καθώς πάνω θα πέσουν κονσόλες,nas, ένας media streaming server και τα PC.

σκέφτομαι το cisco/linksys e1200v2. έχετε να προτίνετε κάτι καλύτερο μέχρι 50 ευρώ?

 

το ρουτερ θα βγει πιο φτηνα απο οτι ενα adsl router απο την αλλη το V7 ειναι και λιγο πιο παλιο οποτε ισως με ενα νεο adslr outer να εχεις καλυτερο sync.το 8970 ειναι μια καλη λυση αν και μπορεις και στο 9980 για vdsl και dual band αν ανεβεις σε χρηματα.αν ηταν v8 θα σου λεγα σιγουρα κρατα το v8.απλα το v7 επειδη ειναι πιο παλιο παιζει ενα σεναριο να σου συγχρονισει λιγο χαμηλοτερα απο καποιο καινουριο χωρις να ειναι σιγουρο αυτο.κατα  τα αλλα ναι θα σου βγει πιο φτηνα και το v7 ειναι βραχος.απλα να εχει τελευταιο firmware πχ 8.2.6.5 generic 8.2.7.7 forthnet .να μην εχει 7.χ.χ.χ που ειναι πολυ παλιο.to linksys δεν ειναι ασχημο απλα ειναι σκετο ρουτερ.

το dgn δεν θέλει upgrade. χαμήλωσα το snr μέσω προγράμματος και η ταχύτητα πήγε στα 12 οπότε θα κρατήσω σαν βασικό router το dgn2200.

η 2η συσκευή θα παίρνει ασύρματα το ίντερνετ αφού μεσολαβούν κάμποσοι τοίχοι μέσα στο σπίτι.

οπότε έχουμe dgn2200-->άγνωστη συσκευή (ασύρματα)--->> επέκταση, ενίσχυση wifi και έξοδο σε καλώδιο (αν χρειαστεί, πχ σε tv).

υπάρχει περίπτωση ασυμβατότητας dgn2200 και tp-link801...???

άλλη απορία: το 801 μπορεί να δουλέψει σαν extender και να βγάζει από καλώδιο ταυτόχρονα??

το firmware update το κανεις προληπτικα για να παρεις τα μεγιστα και να εισαι up to date.μπορει απο μονο του να σου δωσει κατι ακομα ασχετα με την μειωση του margin.δυσκολο για ασυμβατοτητα οποτε go for it.ναι το βαζεις universal repeater και οπως θυμαμαι σου δινει και με καλωδιο ethernet κανονικα.

 

κάποια πρόταση κανείς? poylinos?

βιάζει γιατί έχω κουπόνι έκπτωσης και θα λήξει.

 

δες πιο πανω

Επανέρχομαι επιτέλους με ανθρώπινο internet! Δεν ήθελα να απαντήσω από το κινητό.. Αφού οι ethernet του dgn2000 μου πέθαναν τελείως πήγα και πείρα το προαναφερθέν W8970!

 

100% ευχαριστημένος με την απόδοση του εδώ και 2 μέρες! συχρονισα και 500kbps παραπάνω! Έβαλα και ένα fastpath στη γραμμή και ήρθα πάλι στα ίδια. 13500kbps :huh:

 

Ίσως να μη τα πηγαίνει το ίδιο καλά όταν είναι πολλά connection ανοιχτά πχ από το torrent >500 , ίσως να θέλει καμια ρυθμίσει, το ψάχνω..

Το wifi κάλυψε το πεδίο το οποιο επιθυμούσα, δίνει κανονικά ip χωρίς πρόβλημα σε πολλές συσκευές και τις τρέχει χωρίς πρόβλημα.

Το usb port για δημιουργία DLNA εύχρηστο αν και δε παίζει υπότιτλους στη tv μου, δε το χρειάζομαι έτσι και αλλιώς καθώς τρέχω ένα από το pc μου. Σαν ftp server ωραίο είναι και εύκολο.

Φαίνεται να παίρνει πολύ παραμετροποίηση από τις ρυθμίσεις του, εάν έχετε να προτείνεται κάτι ευχαρίστως :D

Προσωπικά έχω το TP-Link Powerline AV500 TL-WPA4226KIT - WiFi Extender Kit και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος.

Ταχύτητα που πιάνει από τη μια άκρη του σπιτιού διαγώνια στην άλλη είναι 120-200Mbps το γιατί παίζει το έβρος τόσο πολύ δεν έχω ιδέα. Πρόσθετη περί τα 10ms παραπάνω. Το συγκεκριμένο πακετάκι έχει τα πάντα που μπορεί να χρειαστεί κάποιος εκτος από passthrough στον extender. Προσωπικά το έχω βάλει πρώτο  σε ένα πολυμπρηζο και έχω τη παραπάνω απόδοση. :ph34r:

μπορει να ειναι το σκαμπανεβασμα απο εξτρα συσκευες που λειτουργουν καποιες ωρες τις ημερας.ισως να βοηθουσε και ενα Passthrought στον extender αν εχεις πολυπριζο εκει.η να εριχνες κανα αλλο πολυπριζο εκει πανω αντι να πηγαινει σε καποια πριζα στον τοιχο.μειωσε τα max connections.δεν εχει νοημα να εχεις τοσο.οπως και ολα τα υπολοιπα πιο κατω που γραφω για τους αλλους.μειωσε upload speed.κανε port forward.το Pc θαπαιξει καλυτερα για να σου δινει τις ταινιες απο οτι η usb στο ρουτερ .θα ειναι πιο γρηγορο το Pc>απλα το Usb (router) ειναι ευκολια.ναι τα tp link αμα καποιος δεν θελει κατι τρελο ειναι καλη φαση και λογικη τιμη.

 

προσωπικά με έχει ταλαιπωρήσει αφάνταστα το wifi του 8970 αλλα μαλλον καποιο δικό μου προβλημα πρεπει να ειναι δεν εξηγείται διαφορετικα να μην μπορώ να βρω λυση.

Εχω αγοράσει μαλιστα και το 722Ν για να αποκλεισω καθε ενδεχομενο.

Βάζω να κατέβει ubuntu 15.04 απο την επισημη ιστοσελιδα,χωρις να εχω κανει την οποιαδήποτε ρυθμιση στο utorrent(εκδοση 2.2.1)αφου ξεκινήσει δυναμικά μετα απο λιγο μπουκώνει και η ταχυτητα ειναι 400-800ΚΒ απο 1.5ΜΒ που ηταν σταθερά και μέχρι να κλείσω το utorrent,δεν μπορώ να σερφάρω ευκολα κλπ κλπ.

εχω αλλάξει συσκευη νομίζοντας οτι έχει πρόβλημα αλλα τελικα και η αλλη μου κάνει το ιδιο,εχω δοκιμάσει με το 722Ν και παλι τα ιδια γινονται.

βγάζω-βαζω το 722Ν κατεβάζει για 1-5 λεπτα κανονικα και μετά ξανα τα ιδια.

Εχω αλλάξει εκδόσεις του utorrent απο 1.6 εως 2.2.1,δεν βάζω παραπανω για συγκεκριμενους λόγους και διαφημίσεις.

Δεν αλλάζει η κατάσταση.

Port forward εχει γίνει κανονικά.

Βάζω το παλιό μου airties 5440 όλα λειτουργουν ΑΨΟΓΑ.

εχω στερέψει απο ιδέες.

 

Δυστυχώς δεν μπορώ να κανω δοκιμές πολλές με καλώδιο γιατι ειναι στην αλλη ακρη του σπιτιου και δεν μπορω να μετακομίσω με τον υπολογιστή εκει πέρα

ριξε ενα μεγαλο Utp για δοκιμες.με αλλη καρτα δοκιμασες?στο 722 δοκιμασες Channel bandwidth 20 αντι για 20/40 ή το αναποδο?δοκιμασες να το βαλεις 802.11g μονο αντι για 802.11n καθαρα για δοκιμες?επισης πεφτει η ταχυτητα οταν ανοιγεις το τορρεντ?μηπως seedareis στο max οποτε σου κοβει και απο το down ή μηπως ανοιγεις πολλα connections και γινεται αυτο>?δοκιμασε με azureus.κλεισε firewall σε Pc και ρουτερ και κλεισε και το Upnp στο router για να δεις αν θα αλλαξει κατι

 

Όχι μπερδεύτηκα δεν είναι το πρόβλημα στο wifi αλλα γενικά.. Όταν ανοίγω torrent κρεμάει όλο το υπόλοιπο internet. Επιπλέον το torrent δε χρησιμοποιεί πάνω από 1mbps.. Λες και είναι κλειδωμένο εκεί.. Έκανα και Forwarding -> Port Triggering αλλα τίποτα.. Το ίδιο κλείδωμα 1mb με το torrent..

 

α.firmware update.β.Port forward για το Mtorrent>γ.μειωσε τα max connections>δεν υπαρχει νοημα για 500.προσοχη σε firewall>προσοχη να μην seedareis στο max διοτι ετσι κοβεις και απο το down.seedare στο 80-90 % max.τι εννοεις το ιδιο κλειδωμα 1mb με το τορρεντ?μηπως εχεις βαλει καποιο Limit εσυ στο προγραμμα?δοκιμασε με azureus.θα πρεπε να το τερματιζεις εκτος αν εχεις βαλει γενικα οριο 1 Mbps στο τορρεντ.

Παιδια καλημερα σημερα αγορασα κι εγω το tp 8970 γιατι με το zte του οτε ηταν χαλια η κατασταση.Η γραμμη που εχω ειναι adsl και επειδη δεν ειμαι κ γνωστης των ρουτερ τελικα θα ηθελα να ρωτησω εκτος απο ενα quick set up που εκανα βαζοντας το username και το passworld πρεπει να ρυθμισω κατι αλλο για να ναι καλυτερη η γραμμη?κ αν υπαρχει κατι για το online gaming οπως η ρυθμιση dmz η κατι αλλο που πρεπει να αλλαξω.αυτο που παρατηρησα οταν συνδεθηκα ηταν οτι η γραμμη απο 10 που εδινε πηγε 14 τωρα σε ολα τα αλλα θα ηθελα μια βοηθεια γενικα αν πρεπει να αλλαξω κατι.

πρεπει να εχεις vpi 8 vci 35 που  τα εχεις ηδη.μετα πρεπει να εχεις Pppoe με Llc που συνηθως ειναι απο default.firewall αμα θες το κλεινεις.κανεις port forward για αυτα που θες.αν δεν παιζει το Port forward ή δεν μπορεις να το σεταρεις τοτε σαν λυση αναγκης παμε στο dmz αλλα προσεχε γιατι  εχει τα θεματα που γραφει ο rfc.κερδισες μαλλον στο συγχρονισμο λογω καλυτερου chipset απο αυτο το ρουτερ που ειχες.εκτος αν εχεις το ιδιο sync αλλα απλα το zte δεν τραβαγε για να φτασει την γραμμη στο τερμα ειδικα απο κανα wireless.

επισης αν θες καλυτερο Ping ζητας fast path απο τον παροχο.θα χασεις κανα Megabit απο το συγχρονισμο αλλα θα κερδισεις σε ping.

για το θεμα sync μπορει ενδεχομενως με πιο νεο Firmware το zte να παιζε καλυτερα.εκτος αν ειχες κανει απλα speedtest και δεν ειχες δει το sync μεσα απο το ρουτερ οποτε εκει παμε αλλου διοτι μπορει να συγχρονιζαν σχεδον το ιδιο στην πραξη και απλα να ειχες διαφορα στο κατεβασμα.

 

πηρα αυτο το router απο cyta ειναι καλο για online gaming για ps4 με διαφερει για τα online games να μην μυ κολαει και μου δημιουργει προβληματα ξερει κανεις αν αξιζει η να παρω καποιο αλλο θελω τις γνωμες σας


Technicolor TG782 γι αυτο εδω μιλαω 

 

αν αλλαξεις ρουτερ θα χασεις την τηλεφωνια οποτε το ξεχνας εκτος αν δεν θες την τηλεφωνια.ωραιο ρουτερακι ειναι.Ports θα πρεπει να ανοιξεις για το Ps4.δεν ξερω αν σου δινει επιλογη για Dmz αν χρειαστει να κανεις.τα παλια thomson δεν εδιναν.καποιο technicolor της hol ειχα δει οτι εδινε  με το firmware της hol ενω με αλλο firmware δεν εδινε.κανονικα.αξιζει οποτε κρατησε το και δες πως θα τα παει.σιγουρα υπαρχουν καλυτερα αλλα αυτο δεν σημαινει οτι το technicolor ειναι του 5 ευρου ουτε οτι ειναι σαν τα zte(κινεζια).επισης ζητα fast path για καλυτερο Ping.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

εξαρτατε τι εννοεις μεγιστες ταχυτητες.αν εννοεις μεγιστες ταχυτητες lan τοτε ναι θα λεγα κανα devolo οπως επισης passthrough.

αν θες μεγιστη ταχυτητα στο ιντερνετ εκει και ενα απλο Powerline θα πιασει τα πχ 20 mbit της γραμμης σου οποτε ισως ναμην χρειαζεσαι devolo και ουτε Passthrough.σε τριφασικο σιγουρα θα υπαρχει και καποιο tp link που θα παιζει απλα δεν το ξερω.τα devolo ναι παιζουν σε τριφασικο.επισης καποια Powerline λενε 500mbit και πανω δινουν 100αρα ethernet αρα στην πραξη η μεγιστη ταχυτητα θα ειναι 100 οχι 500.ισως το 500 να πηγαινει οτι max speed οταν εχεις παραπανω απο 2 powerline?????

 

σωστα.για αυτο αξιζουν τα passthrough επειδη ολοι κατι εχουν σε ολες τις πριζες .

 

ωραια εικονα.τα λεει ολα.μια εικονα 1000 λεξεις.

 

μια χαρα.αμα βλεπει και gpt ακομα καλυτερα.το αρνητικο που λες οτι βγαινει μαλλον ειναι bug.απο οτι καταλαβα και σε gtp και σε mbr δεν εχεις θεμα.βγαινει και στα 2 με αρνητικο?backup να παιρνεις γιατι μια φορα τα αρχεια ισον καμια.ναι απο δικτυο θα ειναι πιο αργα ασχετα αν ειναι gigabit.δηλαδη το ονομαστικο ειναι gigabit το πρακτικο απορω αν θα ξεπερναει τα 50-60 Mbytes.

 

 

το ρουτερ θα βγει πιο φτηνα απο οτι ενα adsl router απο την αλλη το V7 ειναι και λιγο πιο παλιο οποτε ισως με ενα νεο adslr outer να εχεις καλυτερο sync.το 8970 ειναι μια καλη λυση αν και μπορεις και στο 9980 για vdsl και dual band αν ανεβεις σε χρηματα.αν ηταν v8 θα σου λεγα σιγουρα κρατα το v8.απλα το v7 επειδη ειναι πιο παλιο παιζει ενα σεναριο να σου συγχρονισει λιγο χαμηλοτερα απο καποιο καινουριο χωρις να ειναι σιγουρο αυτο.κατα  τα αλλα ναι θα σου βγει πιο φτηνα και το v7 ειναι βραχος.απλα να εχει τελευταιο firmware πχ 8.2.6.5 generic 8.2.7.7 forthnet .να μην εχει 7.χ.χ.χ που ειναι πολυ παλιο.to linksys δεν ειναι ασχημο απλα ειναι σκετο ρουτερ.

το firmware update το κανεις προληπτικα για να παρεις τα μεγιστα και να εισαι up to date.μπορει απο μονο του να σου δωσει κατι ακομα ασχετα με την μειωση του margin.δυσκολο για ασυμβατοτητα οποτε go for it.ναι το βαζεις universal repeater και οπως θυμαμαι σου δινει και με καλωδιο ethernet κανονικα.

 

 

 

μπορει να ειναι το σκαμπανεβασμα απο εξτρα συσκευες που λειτουργουν καποιες ωρες τις ημερας.ισως να βοηθουσε και ενα Passthrought στον extender αν εχεις πολυπριζο εκει.η να εριχνες κανα αλλο πολυπριζο εκει πανω αντι να πηγαινει σε καποια πριζα στον τοιχο.μειωσε τα max connections.δεν εχει νοημα να εχεις τοσο.οπως και ολα τα υπολοιπα πιο κατω που γραφω για τους αλλους.μειωσε upload speed.κανε port forward.

 

ριξε ενα μεγαλο Utp για δοκιμες.με αλλη καρτα δοκιμασες/στο 722 δοκιμασες Channel bandwidth 20 αντι για 20/40 ή το αναποδο.δοκιμασες να το βαλεις 802.11g μονο αντι για 802.11n καθαρα για δοκιμες?επισης πεφτει η ταχυτητα οταν ανοιγεις το τορρεντ?μηπως seedareis στο max οποτε σου κοβει και απο το down ή μηπως ανοιγεις πολλα connections και γινεται αυτο>?

 

 

α.firmware update.β.Port forward για το Mtorrent>γ.μειωσε τα max connections>δεν υπαρχει νοημα για 500.προσοχη σε firewall>προσοχη να μην seedareis στο max διοτι ετσι κοβεις και απο το down.seedare στο 80-90 % max.τι εννοεις το ιδιο κλειδωμα 1mb με το τορρεντ?

πρεπει να εχεις vpi 8 vci 35 που  τα εχεις ηδη.μετα πρεπει να εχεις Pppoe με Llc που συνηθως ειναι απο default.firewall αμα θες το κλεινεις.κανεις port forward για αυτα που θες.αν δεν παιζει το Port forward ή δεν μπορεις να το σεταρεις τοτε σαν λυση αναγκης παμε στο rfc γιατι εχει τα θεματα που γραφει ο rfc.κερδισες μαλλον στο συγχρονισμο λογω καλυτερου chipset απο αυτο το ρουτερ που ειχες.εκτος αν εχεις το ιδιο sync αλλα απλα το zte δεν τραβαγε για να φτασει την γραμμη στο τερμα ειδικα απο κανα wireless.

επισης αν θες καλυτερο Ping ζητας fast path απο τον παροχο.θα χασεις κανα Megabit απο το συγχρονισμο αλλα θα κερδισεις σε ping.

 

αν αλλαξεις ρουτερ θα χασεις την τηλεφωνια οποτε το ξεχνας εκτος αν δεν θες την τηλεφωνια.ωραιο ρουτερακι ειναι.Ports θα πρεπει να ανοιξεις για το Ps4.δεν ξερω αν σου δινει επιλογη για Dmz αν χρειαστει να κανεις.τα παλια thomson δεν εδιναν.καποιο technicolor της hol ειχα δει οτι εδινε  κανονικα.αξιζει οποτε κρατησε το και δες πως θα τα παει.σιγουρα υπαρχουν καλυτερα αλλα αυτο δεν σημαινει οτι το technicolor ειναι του 5 ευρου ουτε οτι ειναι σαν τα zte(κινεζια)

Για να μην τα ξαναγράφω και γεμίζουμε αδικα το συγκεκριμένο τόπικ,εαν θες κοιταξε εδω και πες μου και εσυ την γνώμη σου

http://www.insomnia.gr/topic/582478-tp-link-w8970-v1-%CF%80%CE%B9%CE%B8%CE%B1%CE%BD%CF%8C%CF%80%CF%81%CF%8C%CE%B2%CE%BB%CE%B7%CE%BC%CE%B1-%CE%BC%CE%B5-%CF%84%CE%B1%CF%87%CF%8D%CF%84%CE%B7%CF%84%CE%B1-wi-fi/page-3?do=findComment&comment=54343592

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Ψάχνω για κάποιο router έως 80€ το πολύ 90€ (μόνο αν υπάρχει με δόσεις). Είμαι ανάμεσα σε αυτά τα δύο AC750 D2 και το W9980. Να πω ότι υπάρχουν ήδη κινητά στο σπίτι που μπορούν να χρησιμοποιήσουν την 5ghz συχνότητα και το πρότυπο AC. Απλά το 9980 υποστηρίζει και VDSL για πιθανή μελλοντική αναβάθμιση. Ποιό από τα δύο προτείνεται; Μήπως με αυτά τα λεφτά υπάρχουν καλύτερες επιλογές;

 

 

Για να βοηθήσω θέλω να συνδέονται ασύρματα τουλάχιστον 10 συσκευές χωρίς κάποιο πρόβλημα σε μια περιοχή μικρότερη από 80τμ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα παιδια,θα ηθελα τη βοηθεια σας για καινουριο modem-router.(τι αλλο.. :-))

η γραμμη ειναι 20αρα,στο εξωτερικο,ο παροχος ειναι η wind και τωρα χρησιμοποιω ενα baudtec tw263r4-a2 του οτε.

 

(μετα απο λιγο ψαξιμο βρηκα οτι τα dslam του παροχου ειναι alcatel αρα εχουν broadcom chipset.επειδη το βρηκα googlaροντας,αν καποιος ξερει πως μπορω να δω δε τι dslam συνδεομαι μεσα απο το ρουτερ 'η καπως αλλιως ...καλοδεχουμενο.απλως για να το σιγουρεψω)

 

οπως ειναι λογικο κοιταω σε modem-router με broadcom chipset.

δεν ξερω αν αλλα chipset ειναι ασυμβατα 'η μπορει να μην λειτουργουν καλα κλπ...

ξεκινησα να κοιταω τa εξης:

-asus dsl-n55u(ralink-trendchip)

-netgear dgnd3700v2 and dgnd4000(brdcom)

-και φυσικα τα tp-link 8970-8980.(lantiq)

απο αυτα μονο τα netgear εχουν bdcom chipset.τα υπολοιπα πιστευετε οτι δε θα παιζουν τοσο καλα με τη γραμμη μου?εχετε στα υποψη σας αλλα μοντελα με broadcom chipset 'η καποια που να ''παιζουν καλα'' με alcatel dslam?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Ψάχνω για κάποιο router έως 80€ το πολύ 90€ (μόνο αν υπάρχει με δόσεις). Είμαι ανάμεσα σε αυτά τα δύο AC750 D2 και το W9980. Να πω ότι υπάρχουν ήδη κινητά στο σπίτι που μπορούν να χρησιμοποιήσουν την 5ghz συχνότητα και το πρότυπο AC. Απλά το 9980 υποστηρίζει και VDSL για πιθανή μελλοντική αναβάθμιση. Ποιό από τα δύο προτείνεται; Μήπως με αυτά τα λεφτά υπάρχουν καλύτερες επιλογές;

 

 

Για να βοηθήσω θέλω να συνδέονται ασύρματα τουλάχιστον 10 συσκευές χωρίς κάποιο πρόβλημα σε μια περιοχή μικρότερη από 80τμ.

Αγόρασα το W9980B (δλδ annexB, για ISDN), αλλά (1) όλα είναι στα γερμανικά!!! και (2) δεν μπορεί να συγχρονίσει!!! Δεν ξέρω τι μπορεί να φταίει, ακόμα το ψάχνω... Άμα έχει κανείς καμιά ιδέα τι μπορεί να παίζει... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπόν,μιας και το 8970 με απογοήτευσε στον τομέα ασυρματου για torrenting(υπάρχει και προσωπικό αντιστοιχο θέμα για οποιον ενδιαφέρεται η το έχει και μπορει να τσεκάρει την συσκευή του)κοιτάζω σε κάτι αλλο,όταν με το καλό καταφέρω και το πουλήσω.

ειμαι ανάμεσα σε

http://www.e-shop.gr/netgear-d3600-n600-80211n-dual-band-gigabit-wifi-dsl-modem-router-p-PER.617443

και

http://www.e-shop.gr/d-link-go-dsl-ac750-wireless-ac-dual-band-adsl2-pstn-modem-router-p-PER.614671

 

νομίζω το πρώτο λόγω μάρκας και μόνο φαίνεται καλύτερη επιλογή,διαφορετικά το ψήνω για DGN2200 που ειναι και σταθερή αξία(απλά δεν ξέρω τι γινεται με την εμβέλεια του ασυρμάτου του,για μένα ειναι κύριο ατού η ανεμπόδιστη λειτουργια του wifi με μέγιστες ταχύτητες)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 http://www.e-shop.gr/netgear-d6400-ac1600-dual-band-gigabit-wifi-vdsl-adsl-pstn-modem-router-p-PER.617471

 

2 http://www.e-shop.gr/asus-dsl-ac68u-dual-band-wireless-ac1900-gigabit-adsl-vdsl-pstn-isdn-modem-router-p-PER.617368

 

Τι θα διαλεγαν οι ειδικοι?

 

Χρηση για μεγαλυτερη καλυψη στο σπιτι, 2 tv 2 κινητα 1 ταμπλετ

Να μη μπουκωνει (τωρα με το μαμα απο οτε θελει τα restart του)

Ειμαι με adsl 24.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά είναι καλύτερα ή όχι να κρατάμε το μανίσιο modem-router που μας δίνει η εταιρία;

Γιατι να μην το κρατήσεις;

εννοείς πανω στην γραμμη σου η για εφεδρικό;

εφόσον εισαι μέσος χρηστης και θες απλα να εχεις ιντερνετ τα εργοστασιακα που δινουν(εκτος των zte)ειναι αρκετά αξιολογα με μετρια-καλα χαρακτηριστικα.

Προσωπικα 3 μερες δουλεψα το technicolor 5136V2 που δινει η forthnet και πραγματικα μπορώ να πω οτι ειναι αρκετα τίμιο.

 

 

 

Κάποιος καμια αποψη για τα μοντεμ που παρέθεσα; :Ρ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 http://www.e-shop.gr/netgear-d6400-ac1600-dual-band-gigabit-wifi-vdsl-adsl-pstn-modem-router-p-PER.617471

 

2 http://www.e-shop.gr/asus-dsl-ac68u-dual-band-wireless-ac1900-gigabit-adsl-vdsl-pstn-isdn-modem-router-p-PER.617368

 

Τι θα διαλεγαν οι ειδικοι?

 

Χρηση για μεγαλυτερη καλυψη στο σπιτι, 2 tv 2 κινητα 1 ταμπλετ

Να μη μπουκωνει (τωρα με το μαμα απο οτε θελει τα restart του)

Ειμαι με adsl 24.

Εγώ με το tp link w9980 είναι συνδεμένα 2 λαπτοπ, 3 κινητά και 2 τάμπλετ και ούτε ένας δεν κόλλησε το παραμικρό και είναι και πιο οικονομική λύση. Αν θες να δόσεις τόσα λεφτα θα πήγαινα για το asus 68u. 

Επίσης με το w9980 καλύβω και 100τμ σπίτι συν τον κάτω όροφο ολόκληρο και το μόδεμ είναι στην άκρη του σπιτιου. (φυσικά και αυτα που έδειξες θα το κάνουν αυτο)

καλησπερα παιδια,θα ηθελα τη βοηθεια σας για καινουριο modem-router.(τι αλλο.. :-))

η γραμμη ειναι 20αρα,στο εξωτερικο,ο παροχος ειναι η wind και τωρα χρησιμοποιω ενα baudtec tw263r4-a2 του οτε.

 

(μετα απο λιγο ψαξιμο βρηκα οτι τα dslam του παροχου ειναι alcatel αρα εχουν broadcom chipset.επειδη το βρηκα googlaροντας,αν καποιος ξερει πως μπορω να δω δε τι dslam συνδεομαι μεσα απο το ρουτερ 'η καπως αλλιως ...καλοδεχουμενο.απλως για να το σιγουρεψω)

 

οπως ειναι λογικο κοιταω σε modem-router με broadcom chipset.

δεν ξερω αν αλλα chipset ειναι ασυμβατα 'η μπορει να μην λειτουργουν καλα κλπ...

ξεκινησα να κοιταω τa εξης:

-asus dsl-n55u(ralink-trendchip)

-netgear dgnd3700v2 and dgnd4000(brdcom)

-και φυσικα τα tp-link 8970-8980.(lantiq)

απο αυτα μονο τα netgear εχουν bdcom chipset.τα υπολοιπα πιστευετε οτι δε θα παιζουν τοσο καλα με τη γραμμη μου?εχετε στα υποψη σας αλλα μοντελα με broadcom chipset 'η καποια που να ''παιζουν καλα'' με alcatel dslam?

το w8970v3 που μόνο αυτό μπορείς να πάρεις είναι broadcom. https://wikidevi.com/wiki/TP-LINK_TD-W8970_v3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.e-shop.gr/draytek-vigor-2760n-vdsl2-adsl2-wlan-router-with-4-port-gigabit-lan-switch-pstn-p-PER.617047

 

Αυτο το draytek λεω αλλα με το delight firmware, πανω κατω τα ιδια ειναι.

 

Χρισταρα εγω δε θα επαιρνα ποτε dlink ή netgear, θα προτιμουσα ενα zyxel στα ιδια λεφτα που οι ανθρωποι το εχουν σπουδασει το θεμα modem-router

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.e-shop.gr/draytek-vigor-2760n-vdsl2-adsl2-wlan-router-with-4-port-gigabit-lan-switch-pstn-p-PER.617047

 

Αυτο το draytek λεω αλλα με το delight firmware, πανω κατω τα ιδια ειναι.

 

Χρισταρα εγω δε θα επαιρνα ποτε dlink ή netgear, θα προτιμουσα ενα zyxel στα ιδια λεφτα που οι ανθρωποι το εχουν σπουδασει το θεμα modem-router

ευπρόσδεκτες προτάσεις εως 100€,νομίζω για παραπάνω σε οικιακή χρήση με adsl δεν εχει νοημα.

Ευχαριστώ.

 

Τα draytek τα γνωρίζω και τα αγαπάω σαν μαρκα αλλα ειναι τρομερά εκτος budget,ασε που το 90% των λειτουργιων τους δεν παιζει να το χρησιμοποιήσω ποτέ.

Οπως και στο 8970,περα απο Port forward και enable ipv6 δεν ασχοληθηκα με κάτι αλλο. :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...