Προς το περιεχόμενο

ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ADSL/VDSL ROUTER post here(γράψτε εδώ)


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα μενω στον τριτο οροφο και εχω τραβηξει ενα καλωδιο απο ενα router στον πρωτο το οποιο εχει και VDSL και το εχω βαλει στο λαπτοπ. Αλλα πλεον θα ηθελα να εχω και wifi . Εψαξα λιγο και ειδα οτι οι λυση ειναι access point ή repeater ομως δεν καταλαβα ακριβως τις διαφορες τους και ποιο ειναι καλυτερο για την δουλεια που το θελω(ισως μπει playstation οποτε θα ηθελα οσο το δυνατον καλυτερες ταχυτητες) . Μπορειτε να μου προτεινεται καποια συσκευη που να κανει τη δουλεια που θελω ? 

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σε όλους, θα ήθελα να αγοράσω ένα modem/ router για σύνδεση Nova 100 mbps και με ενδιαφέρει το καλό wi-fi και να μη κάνει αποσυνδέσεις. 

Πέρα από αυτό δεν έχω άλλη ιδιαίτερη απαίτηση.

Ποια από τις  επιλογές θα προτείνατε?

https://www.skroutz.gr/s/7385203/TP-LINK-Archer-VR900-v2.html

https://www.skroutz.gr/s/16177843/AVM-FRITZ-Box-7530.html 

https://www.skroutz.gr/s/5356350/Asus-DSL-AC68U.html

Σας ευχαριστώ

 

Επεξ/σία από cbol
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκέφτομαι να αλλάξω το καταραμένο μονυεμ/ρουτερ h268n της wind με κάτι καλύτερο. Σε χώρο 60 τετραγωνικά χάνω το σήμα, είναι αργο και κάνει μόνο του αποσυνδέσεις. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/4/2020 στις 9:57 ΠΜ, logo15 είπε

Σκέφτομαι να αλλάξω το καταραμένο μονυεμ/ρουτερ h268n της wind με κάτι καλύτερο. Σε χώρο 60 τετραγωνικά χάνω το σήμα, είναι αργο και κάνει μόνο του αποσυνδέσεις. 

δεν μπορεις να το αλλαξεις, αλλα μπορεις να παρεις ενα σκετο ρουτερ και να το βαλεις πανω να εχεις απο εκει το wifi

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Balantakos είπε

δεν μπορεις να το αλλαξεις, αλλα μπορεις να παρεις ενα σκετο ρουτερ και να το βαλεις πανω να εχεις απο εκει το wifi

Όντως δεν γίνεται να το αλλάξεις;; Νόμιζα ότι αυτό ίσχυε μόνο στη περίπτωση VoIP.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα σε όλους,

 

εχω γραμμη nova 50αρα με to zte h168n modem/router. Τον τελευταίο καιρό το wifi κανει νερά και εκεί που επιανα κοντα στα 30 mbps( στο διπλανο δωματιο με εναν τοιχο αναμεσα, συνολικη αποσταση απο το ρουτερ 5 με 6 μετρα) τωρα πιάνω με το ζόρι 10. Έχω αλλαξει καναλια εχω απενεργοποιησει το qos αλλα δεν αλλαζει κατι. Ενσυρματα που συνδεομαι δεν υπαρχει κάποιο θέμα οπότε κατέληξα οτι έχει θέμα το wifi. Επειδη δεν μου το αλλάζουν δωρεαν απο την nova γιατι εχουν περασει τα 2 χρονια απο την στιγμη που μου το δωσανε και μου λενε να πληρωσω ενα 20αρι για αλλαγη με το zte h268n σκεφτομαι αντι να τα δωσω εκει να παρω κανενα ρουτερ και να το συνδεσω με ethernet στο h168n, να απενεργοποιησω τελειως το wifi απο το h168n και ολες οι συσκευες να συνδεονται μέσω του καινουριου router. Εχω κοιταξει για φθηνό το xiaomi mi4a gigabit version. Είναι καποιος που το εχει δοκιμασει και ειναι ικανοποιημένος; Εχει κανεις δοκιμασει και προτείνει κατι αλλο; Ευπροσδεκτες και αλλες λυσεις εκτος απο την αγορα ρουτερ. Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα στην παρεα. Εχω Nova 100αρα και το μοντεμ που δινει η Nova. Οπως βλεπω το μοντεμ αυτο δεν αντεχει τις πολλες συνδεδεμενες συσκευες (εχω TV,Laptop + 4 smartphones και τον σταθερο υπολογιστη με ethernet) . Μου τρωνε ολο το bandwidth και κολλαω απιστευτα στα online games. Υπαρχει καποιο  μοντεμ που να μπορω να ρυθμισω το bandwidth για το Wi-fi ? Υπαρχει κατι οικονομικο; ή καποιο που να αξιζει η αγορα του 100%.

Επεξ/σία από Amix
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω ενεργοποιημένη γραμμή ftth και έχω και στην κατοχή μου το ξακουστό ASUS DSL-N14U .

Μπορω να το αξιοποιησω καπου η να το βαλω αγγελια μηπως το χαρει καποιος αλλος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 15/04/2020 at 14:28, kostakiss said:

έχω ενεργοποιημένη γραμμή ftth και έχω και στην κατοχή μου το ξακουστό ASUS DSL-N14U .

Μπορω να το αξιοποιησω καπου η να το βαλω αγγελια μηπως το χαρει καποιος αλλος?

καμια ιδεα??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ένα ZTE ZHXN H168N από τότε που είχα NOVA.

Ev τω μεταξύ άλλαξα σύνδεση σε Vodafone 24/1 (δεν χρειαζόταν να αλλάξω κωδικούς, τίποτα. Μαγικό!)

Τώρα, το εν λόγω ρούτερ κάνει συνέχεια επανεκκίνηση μόνο του πριν προλάβει να πιάσει γραμμή. Από τη Vodafone μου είπανε ότι πάει για πέταμα. Μου προτείνανε να πάρω ένα δικό τους ή κάποιο TP-LINK.

Τι router να αγοράσω για να το αντικαταστήσω για να είμαι σίγουρος ότι θα λειτουγήσει σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σκέφτομαι να αναβαθμίσω το modem-router του provider που έχει ο αδελφός μου το οποίο είναι το TP-Link TD-W8961N. Σκέφτομαι το Asus DSL-AC750. Το θέλει για καλύτερη κάλυψη του ασύρματου δικτύου. Είναι αναβάθμιση καθώς ac αντί για n και έχει 2.4 και 5 πάντα. Όμως το LAN παραμένει 100Mbps. Τώρα δεν έχει κάτι ενσύρματα συνδεδεμένο, αλλά στο μέλλον μπορεί. Η σκέψη μου είναι ότι δεν χάνει κάτι καθώς 24mbps σύνδεση έχει, οπότε πάλι τον υπερκαλύπτει. Σωστό το σκεπτικό μου?

Ακόμα σε Asus μπορώ να παίξω και με ρυθμίσεις το SNR για αύξηση ταχύτητας αν αντέχει η γραμμή

Το έχει κανένας να πει εντυπώσεις να δώσει και καμία συμβουλή? τι chipset έχει, τι CPU, ram, flash??

Εγώ να σημειώσω έχω το DSL-N17U και είμαι υπερευχαριστημένος τόσα χρόνια που το έχω...

Επεξ/σία από maglor1981
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ψάχνω μέχρι 150EUR modem/router, με τα παρακάτω βασικά χαρακτηριστικά:

- Υποστήριξη VoIP (Έχω Cosmote, οπότε μπορώ να πάρω κωδικό VoIP)

- Δυνατό & γρήγορo WiFi με υποστήριξη 5GHz

Το πιο οικονομικό που έχω βρεί και φαίνεται καλό (διαβάζοντας και το review εδώ στο insomnia) είναι το Fritz 7530 στα 146EUR (δεν με πειράζει που παίρνει μία αναλογική συσκευή)

Υπάρχει άλλη επιλογή της προκοπής μέχρι αυτά τα χρήματα?

Thanks!

 

Επεξ/σία από swstost
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...