Προς το περιεχόμενο

ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ADSL/VDSL ROUTER post here(γράψτε εδώ)


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 ώρες πριν, swstost είπε

Ψάχνω μέχρι 150EUR modem/router, με τα παρακάτω βασικά χαρακτηριστικά:

- Υποστήριξη VoIP (Έχω Cosmote, οπότε μπορώ να πάρω κωδικό VoIP)

- Δυνατό & γρήγορo WiFi με υποστήριξη 5GHz

Το πιο οικονομικό που έχω βρεί και φαίνεται καλό (διαβάζοντας και το review εδώ στο insomnia) είναι το Fritz 7530 στα 146EUR (δεν με πειράζει που παίρνει μία αναλογική συσκευή)

Υπάρχει άλλη επιλογή της προκοπής μέχρι αυτά τα χρήματα?

Thanks!

Γιατί δεν παίρνεις ένα σκέτο ρούτερ να το βάλεις πίσω από το speedport  και να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο, ώστε σε όποια εταιρεία και να πας δεν θα έχεις πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Έxω σύνδεση adsl 2plus και το speedport entry 2i που δίνει η cosmote.Στη σελίδα  της cosmote γράφει  1011/10291 kbps.Τεστάροντας την ταχύτητα δίπλα στο router βγάζει με το ζόρι 0.7/8 mbps.

Το router είναι στο σαλόνι και το θέμα είναι οτι στα δωμάτια το σήμα είναι τραγικό για συsκευές όπως κινητά ενώ στο laptop είναι υποφερτό αν και δεν έχω σταθερή ταχύτητα.

Αν αλλάξω modem router με την ίδια σύνδεση απ' οτι έχω καταλάβει δεν θα δω διαφορά.Ισχύει αυτό?

Αν ναι,μπορώ να κάω κάτι άλλο για να έχω στο δωμάτιο μου τουλάχιστον καλύτερο σήμα?Γίνεται να βάλω άλλο router στο δωμάτιο?Ή προτείνετε λύσεις τύπου wifi repeater ή powerline?

Σορρυ αν είναι χαζή η ερώτηση,αλλά είμαι άσχετος με το θέμα.Δεν είμαι απαιτητικός,απλά ρωτάω αν πχ μπορώ να πετύχω κάτι καλύτερο από 2-4 mbps που έχω στο δωμάτιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά επειδή είμαι τελείως άσχετος με το θέμα θα ήθελα μια συμβουλή πάνω στην αγορά ενός router για να κουμπώσει πάνω το zte H168N της NOVA. Αυτό που με ενδιαφέρει είναι να μπορεί να εξυπηρετήσει χωρίς αποσυνδέσεις 5 κινητά 3 λαπτοπ και μια τηλεόραση σε 150 τμ σπίτι ενώ παράλληλα να διαθέτει μια λειτουργία που να δίνει προτεραιότητα σε ports που χρησιμοποιούνται απο online παιχνίδια (στα 2 λαπτοπ). Ή έστω κάποιου είδους bandwidth control στις συνδεδεμένες συσκευές ώστε να μπορούμε να παίζουμε όσοι παίζουμε χωρίς ping όταν κάποιος απ την οικογένεια στριμάρει netflix ή youtube.
Κοιτάω τώρα (χωρίς να έχω και πολλές γνώσεις ξαναλέω) τα παρακάτω:
https://www.skroutz.gr/s/15898986/Tenda-AC10U.html
https://www.skroutz.gr/s/16177628/TP-LINK-Archer-C50-v4.html
https://www.skroutz.gr/s/17743144/TP-LINK-Archer-C6-v2.html

Κάποια γνώμη ή πρόταση σ αυτό το μπάτζετ πάνω κάτω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/4/2020 στις 7:06 ΜΜ, maglor1981 είπε

Σκέφτομαι να αναβαθμίσω το modem-router του provider που έχει ο αδελφός μου το οποίο είναι το TP-Link TD-W8961N. Σκέφτομαι το Asus DSL-AC750. Το θέλει για καλύτερη κάλυψη του ασύρματου δικτύου. Είναι αναβάθμιση καθώς ac αντί για n και έχει 2.4 και 5 πάντα. Όμως το LAN παραμένει 100Mbps. Τώρα δεν έχει κάτι ενσύρματα συνδεδεμένο, αλλά στο μέλλον μπορεί. Η σκέψη μου είναι ότι δεν χάνει κάτι καθώς 24mbps σύνδεση έχει, οπότε πάλι τον υπερκαλύπτει. Σωστό το σκεπτικό μου?

Ακόμα σε Asus μπορώ να παίξω και με ρυθμίσεις το SNR για αύξηση ταχύτητας αν αντέχει η γραμμή

Το έχει κανένας να πει εντυπώσεις να δώσει και καμία συμβουλή? τι chipset έχει, τι CPU, ram, flash??

Εγώ να σημειώσω έχω το DSL-N17U και είμαι υπερευχαριστημένος τόσα χρόνια που το έχω...

Τελικά δεν το έχει κανένας το ASUS DSL-AC750????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλο μηνα σε ολους , .μια ερωτηση για το παρακατω ρουτερ , κανει για συνδεση vdsl 50 ή 100 wind -χωρις χρηση του παλιου ή και σε σειρα για gigabit lan?

Mercury D191G Gigabit Port Router 1900M   

https://www.aliexpress.com/item/4000461051137.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.6d3bae1dKk0KpT&algo_pvid=be13dd27-c2d2-4702-8b76-643413d24562&algo_expid=be13dd27-c2d2-4702-8b76-643413d24562-3&btsid=0ab6f8ad15883480236005653e8c77&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_,searchweb201603_

 

Επεξ/σία από chriskan22
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, chriskan22 είπε

Καλο μηνα σε ολους , .μια ερωτηση για το παρακατω ρουτερ , κανει για συνδεση vdsl 50 ή 100 wind -χωρις χρηση του παλιου?

Mercury D191G Gigabit Port Router 1900M

https://www.aliexpress.com/item/4000461051137.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.6d3bae1dKk0KpT&algo_pvid=be13dd27-c2d2-4702-8b76-643413d24562&algo_expid=be13dd27-c2d2-4702-8b76-643413d24562-3&btsid=0ab6f8ad15883480236005653e8c77&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_,searchweb201603_

Είναι μόνον router και όχι modem/router, οπότε όχι, θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις και τον εξοπλισμό του παρόχου.

Επεξ/σία από m4is
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

οποτε συνδεομαι με αυτο με  rj45 και  το χρησιμοποιω  για ρουτερ και δικτυο gigabit ? Με 18 ευρω ειναι καλο λετε?

Επεξ/σία από chriskan22
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρτάται τι θέλεις να κάνεις. Μπορείς να μην βάλεις τπτ και να χρησιμοποιήσεις το modem/router του παρόχου μόνο. Όλα είναι στα κινέζικα, και μάλλον και το web interface του. Από τα σχόλια φαίνεται να είναι ένα οκ access point, που θα χρειαστείς translator για να set-άρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά

Πρόσφατα αλλαξα σε vdsl και οντας άσχετος από ρουτερ θα ηθελα ενα ρούτερ που να εχει και 2.4 και 5  hz  και να ειναι "καλο" στην ασύρματη σύνδεση (δεν θα συνδέσω τπτ ασύρματα) και να μήν περνάει τα 150€ 

Επιπλέον...θα δω μεγάλη διαφορά με του παρόχου; Το οποίο μέχρι στιγμής φενεται πολύ καλό ...αλλα μονο 2.4hz

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/5/2020 στις 12:35 ΠΜ, teomaniacos είπε

Καλησπέρα παιδιά

Πρόσφατα αλλαξα σε vdsl και οντας άσχετος από ρουτερ θα ηθελα ενα ρούτερ που να εχει και 2.4 και 5  hz  και να ειναι "καλο" στην ασύρματη σύνδεση (δεν θα συνδέσω τπτ ασύρματα) και να μήν περνάει τα 150€ 

Επιπλέον...θα δω μεγάλη διαφορά με του παρόχου; Το οποίο μέχρι στιγμής φενεται πολύ καλό ...αλλα μονο 2.4hz

Εως 150€ το Fritz7530 ειναι μονοδρομος ειδικα ανα εχεις VoIP και τους κωδικους της τηλεφωνίας.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σταθερότερο ίσως, με απείρως πιο πολλές δυνατότητες ναι, με καλύτερο wi-fi ναι, αλλά γρηγορότερο στην ταχύτητα συγχρονισμού πολύ αμφιβάλλω, τουλάχιστον σε όχι extreme tweaking καταστάσεις. Ο (π)ΟΤΕ τα έχει αυτά που δίνει στημένα για το δίκτυο του

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, winlink είπε

Σταθερότερο ίσως, με απείρως πιο πολλές δυνατότητες ναι, με καλύτερο wi-fi ναι, αλλά γρηγορότερο στην ταχύτητα συγχρονισμού πολύ αμφιβάλλω, τουλάχιστον σε όχι extreme tweaking καταστάσεις. Ο (π)ΟΤΕ τα έχει αυτά που δίνει στημένα για το δίκτυο του

Καλησπέρα και πάλι! Έχω στήσει ένα ψεύτο δίκτυο με ένα ubiquity picostation όποτε από θέμα ασύρματης μετάδοσης είμαι κομπλέ ( με στατικές local ips κτλπ)

Εκείνο που διαβασα σχετικά με download attenuation είναι που με έκανε να αρχίζω να ψάχνω μήπως βρω κάτι. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί το router μου έχει 3 ζώνες συχνοτήτων . Μήπως υπάρχει κάτι που να μπορεί να καθαρίσει λίγο ακόμα τον θόρυβο στη γραμμή μου . Σύμφωνα με 65KHZ-859KHz :5.2db μεταφράζεται σε 250-300 μέτρα από το καφαο. Πως τότε εγώ τρώω 1-2 kicks μέσα στο 24ωρο και καλώ τους Οτετζιδες και μου κάνουν τα κουνέλια και μου λένε πως δεν βλέπουν κάτι.
Με τις περισσότερες δυνατότητες που λες να φανταστώ εννοείς openvpn και firewall?
 
Downstream attenuation
65KHz~859KHz: 5.2dB
1.216MHz~1.961MHz: 10.8dB
2.793MHz~3.959MHz: 15.8dB
Upstream attenuation
28KHz~60KHz: 2.0dB
871KHz~1.205MHz: 8.5dB
1.972MHz~2.782MHz: 11.5dB
 
Ευχαριστώ εκ των προτερων
 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/5/2020 στις 6:12 ΜΜ, narta είπε

Εως 150€ το Fritz7530 ειναι μονοδρομος ειδικα ανα εχεις VoIP και τους κωδικους της τηλεφωνίας.

Κωδικούς τηλεφωνίας μπορω να ζήτησω απο τον πάροχο; ...θα μου τους δώσει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, teomaniacos είπε

Κωδικούς τηλεφωνίας μπορω να ζήτησω απο τον πάροχο; ...θα μου τους δώσει;

Cosmote ναι για τους αλλους δεν νομιζω

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...