Προς το περιεχόμενο

ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ADSL/VDSL ROUTER post here(γράψτε εδώ)


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 4,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Επισκέπτης

Μόντεμ ρούτερ για 100αρα fiber , τη προτείνετε ?

Και για μεταχειρισμένο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, ενδειαφέρομαι για αγορά Router για χρήση στο σπίτι. Διαθέτω VDSL 50 παρόλα αυτά όταν μπαίνουν πολλές συσκευές στο speedport της cosmote τρώει κατι θεματάκια και πέφτει πολύ η ταχύτητα ακόμα και στο pc μου που το έχω συνδεδεμένο με ethernet, για παράδειγμα ήταν μέσα στο δίκτυο με wifi κάπου στις 4 συσκευές (2 κινητά 1 λάπτοπ και το pc) προσπαθούσα να κατέβάσω κάτι στο pc το οποίο είναι με ethernet και το download speed είχε πέσει μέχρι και στα 300kbps. Γενικά αν πήγαινα σε άλλο ρούτερ δεν θα ήταν καλύτερα τα πράγματα στη γραμμή ή δεν θα αξίζει η αγορά του? Αν ναι ποιο ρούτερ έχετε να προτίνετε? 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, georpapas είπε

Καλησπέρα, ενδειαφέρομαι για αγορά Router για χρήση στο σπίτι. Διαθέτω VDSL 50 παρόλα αυτά όταν μπαίνουν πολλές συσκευές στο speedport της cosmote τρώει κατι θεματάκια και πέφτει πολύ η ταχύτητα ακόμα και στο pc μου που το έχω συνδεδεμένο με ethernet, για παράδειγμα ήταν μέσα στο δίκτυο με wifi κάπου στις 4 συσκευές (2 κινητά 1 λάπτοπ και το pc) προσπαθούσα να κατέβάσω κάτι στο pc το οποίο είναι με ethernet και το download speed είχε πέσει μέχρι και στα 300kbps. Γενικά αν πήγαινα σε άλλο ρούτερ δεν θα ήταν καλύτερα τα πράγματα στη γραμμή ή δεν θα αξίζει η αγορά του? Αν ναι ποιο ρούτερ έχετε να προτίνετε? 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Καλύτερα πράγματα στη γραμμή δεν νομίζω. Καλύτερη διαχείρηση των συσκευών ώστε να μην υπάρχουν μεγάλες αυξομειώσεις στην ταχύτητα σίγουρα. Είχα και εγώ θέματα με κολλήματα, πτώση internet με το Speedport plus. Πήγα σε Ubiquity Edgerouter X και Unify AC lite access point με το speedport να αναλαμβάνει μόνο την τηλεφωνία και το κομμάτι modem. Εδώ και 2 μήνες μηδέν προβλήματα και πολύ καλή κάλυψη σε 90 τετραγωνικά.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, gippas είπε

Καλύτερα πράγματα στη γραμμή δεν νομίζω. Καλύτερη διαχείρηση των συσκευών ώστε να μην υπάρχουν μεγάλες αυξομειώσεις στην ταχύτητα σίγουρα. Είχα και εγώ θέματα με κολλήματα, πτώση internet με το Speedport plus. Πήγα σε Ubiquity Edgerouter X και Unify AC lite access point με το speedport να αναλαμβάνει μόνο την τηλεφωνία και το κομμάτι modem. Εδώ και 2 μήνες μηδέν προβλήματα και πολύ καλή κάλυψη σε 90 τετραγωνικά.  

Επειδή ασχολούμαι με gaming αξίζει να πάω σε κανά Asus ac85p ή το 86u ή θα είναι too much

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, georpapas είπε

Επειδή ασχολούμαι με gaming αξίζει να πάω σε κανά Asus ac85p ή το 86u ή θα είναι too much

Δεν γνωρίζω το συγκεκριμένο μηχάνημα. Πάντως έριξα μια ματιά τώρα και σε 50ρα vdsl με τον Edgerouter μου δίνει ping 15 ms σε σέρβερ Cosmote, 58 στη Φρανκφούρτη και 285 σε Τόκυο, και αυτά ενώ παίζει Deezer στο στερεοφωνικό και με ασύρματη σύνδεση όχι κοντά στο access point, χωρίς να έχω ζητήσει να γίνει fast path η γραμμή. Δεν ξέρω πόσο καλύτερα θα δίνει ο Asus. Από ότι έvω διαβάσει ο Edgerouter είναι πολύ ανταγωνιστικός σε σχέση με gaming routers.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψάχνω καλό και γρήγορο μόντεμ-ρουτερ 2.4ghz κ 5ghz με καλή διαχείριση πολλών συσκευών και WiFi γιατί τρέχω 5 ip κάμερες στον χώρο σε 1080p.

Θα παίζει σε "50αρα" της wind, οπότε θα πρέπει να είναι συμβατό. Τώρα έχω το h268n ακι είναι απλά τραγικό για ακτι τέτοιο και έχει και θέματα σταθερότητας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

επειδη σκεφτομαι να παω κοσμοτε και λογικαθα με εχουν σε voip θελω ενα φθηνο modem/router  αλλα να υποστηριζει voip για γραμμη adsl 24ara.τωρα στη φορθνετ εχω το dsl n14u εδω και σχεδον 4 χρονια.αν υπαρχει κατι σε asus θα με βολευε..

Επεξ/σία από panatha1369
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/5/2020 στις 6:09 ΜΜ, gippas είπε

Καλύτερα πράγματα στη γραμμή δεν νομίζω. Καλύτερη διαχείρηση των συσκευών ώστε να μην υπάρχουν μεγάλες αυξομειώσεις στην ταχύτητα σίγουρα. Είχα και εγώ θέματα με κολλήματα, πτώση internet με το Speedport plus. Πήγα σε Ubiquity Edgerouter X και Unify AC lite access point με το speedport να αναλαμβάνει μόνο την τηλεφωνία και το κομμάτι modem. Εδώ και 2 μήνες μηδέν προβλήματα και πολύ καλή κάλυψη σε 90 τετραγωνικά.  

Φαίνεται πολύ καλός ο συνδυασμός που έκανες.

Γιατί όχι κατευθείαν μια συσκευή ubiquiti που να είναι και router αλλά και να έχει wifi?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας, ψαχνω ενα modem για adsl συνσεση σε vodafone. Εχω συνδεθει στην vodafone με του ΟΤΕ που ειχα απο την προηγουμενη συνδεση (speedport). Τι modem θα χρειαστω τωρα καθως ο ΟΤΕ το θελει πισω σε λιγες μερες και θα χρεωθει. Ψαχνω για οικονομικες λυσεις. Επισης δεν ειμαι σιγουρος γτ πλεον το τηλεφωνο το συνδεεις πανω στο Modem. Τι θα γινει με αυτο αν δεν εχει τετοια επιλογη το Modem; Μπορω να το συνδεσω; Θα εχω και σταθερο; Παρακαλω τα φωτα σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, skiabox είπε

Γιατί όχι κατευθείαν μια συσκευή ubiquiti που να είναι και router αλλά και να έχει wifi?

Υπάρχει τέτοια σε Ubiquiti;

14 λεπτά πριν, Panos_G2 είπε

Γεια σας, ψαχνω ενα modem για adsl συνσεση σε vodafone. Εχω συνδεθει στην vodafone με του ΟΤΕ που ειχα απο την προηγουμενη συνδεση (speedport). Τι modem θα χρειαστω τωρα καθως ο ΟΤΕ το θελει πισω σε λιγες μερες και θα χρεωθει. Ψαχνω για οικονομικες λυσεις. Επισης δεν ειμαι σιγουρος γτ πλεον το τηλεφωνο το συνδεεις πανω στο Modem. Τι θα γινει με αυτο αν δεν εχει τετοια επιλογη το Modem; Μπορω να το συνδεσω; Θα εχω και σταθερο; Παρακαλω τα φωτα σας.

Από την στιγμή που τώρα έχεις το Speedport και δουλεύει η τηλεφωνία της Vodafone, σίγουρα (100%) δεν είναι VoIP, άρα παίρνεις όποιο DSL Router θέλεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μακρυά και αλάργα. Μοντέλο καταργημένο εδώ και χρόνια και με Fast Ethernet θύρες, που έχει ξεμείνει στο ράφι λίγων καταστημάτων.

Στη θέση τους υπάρχει η σειρά Edgerouter που δεν συγκρίνονται με τα παλιότερα (αλλά κανένα δεν έχει WiFi).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, skiabox είπε

Φαίνεται πολύ καλός ο συνδυασμός που έκανες.

Γιατί όχι κατευθείαν μια συσκευή ubiquiti που να είναι και router αλλά και να έχει wifi?

Γιατί το φθηνότερο που έχει είναι το Amplifi Mesh Router και βγαίνει αρκετά πιο ακριβό από τον συνδυασμό Edgerouter X - Unifi AP AC Lite, ακόμα και με το AP AC LR αντί του Lite. Και αν καεί ή πάθει οτιδήποτε η μια συσκευή, μπορώ να εξακολουθήσω να χρησιμοποιώ την άλλη.  Επίσης, θεωρώ πλεονέκτημα που μπορώ να βάζω το access point σε ψηλό σημείο με αυτόν τον συνδυασμό.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...