Προς το περιεχόμενο

ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ADSL/VDSL ROUTER post here(γράψτε εδώ)


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

17 ώρες πριν, gippas είπε

Γιατί το φθηνότερο που έχει είναι το Amplifi Mesh Router και βγαίνει αρκετά πιο ακριβό από τον συνδυασμό Edgerouter X - Unifi AP AC Lite, ακόμα και με το AP AC LR αντί του Lite. Και αν καεί ή πάθει οτιδήποτε η μια συσκευή, μπορώ να εξακολουθήσω να χρησιμοποιώ την άλλη.  Επίσης, θεωρώ πλεονέκτημα που μπορώ να βάζω το access point σε ψηλό σημείο με αυτόν τον συνδυασμό.

 

Αυτό εδώ φαντάζομαι έχεις https://www.e-shop.gr/ubiquiti-edgerouter-x-4-port-gigabit-router-er-x-p-PER.535174

Κάτι λέει στην σελίδα του eshop ότι δεν περιλαμβάνεται τροφοδοτικό.

Είναι δυνατόν ή έχουν κάνει κάποιο λάθος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, skiabox είπε

Αυτό εδώ φαντάζομαι έχεις https://www.e-shop.gr/ubiquiti-edgerouter-x-4-port-gigabit-router-er-x-p-PER.535174

Κάτι λέει στην σελίδα του eshop ότι δεν περιλαμβάνεται τροφοδοτικό.

Είναι δυνατόν ή έχουν κάνει κάποιο λάθος;

Το δικό μου είχε ένα τροφοδοτικό, και το Unifi AP AC Lite είχε έναν POE αντάπτορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, jkoukos είπε

Μια χαρά έχει τροφοδοτικό. Σε άλλο πράγμα αναφέρεται (PoE τροφοδοσία) η εταιρεία και δεν το κατάλαβε το eshop, δίνοντας λανθασμένες πληροφορίες.

Πιο πολύ με απασχολεί που έγινε η μ*λακία με ηλεκτρολογική λογική να μην πετάξω σε όλο το σπίτι cat6 και που αυξάνοντας το τηλεφωνικό καλώδιο άρχισαν τα crc errors.

Τι λύσεις βλέπεις τώρα;

Σκέφτομαι να ξαναπάω το modem στο σαλόνι, να το βάλω σε bridge mode και να πάω μέχρι το σημείο που είναι τώρα με cat6, και στο σημείο αυτό στο χολ να βάλω την επόμενη διάταξη ubiquity-->speedport για φωνή  και access point.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα έχω σύνδεση NOVA vdsl 100 , το μόντεμ που μου έδωσαν είναι το ZTE H168N (το 2017 ) ,ενώ στην αρχή δούλευε καλά τους τελευταίους  μήνες έχω παρατηρήσει ότι κάνει μόνο του επανεκκινήσεις 1 με 2 φορές την ημέρα . Από την nova μού έχουν πει πώς δεν βρίσκουν κάποιο πρόβλημα και ότι μέχρι 2 με 3 φορές την ημέρα είναι φυσιολογικό να κάνει επανεκκινήσεις , επίσης αν συνδεθούν πάνω από 5 συσκευές ταυτόχρονα κάνει επανεκκίνηση. Σκέφτομαι να αλλάξω μοντεμ και να πάρω αυτό Asus DSL-AC56U https://www.skroutz.gr/s/7826947/Asus-DSL-AC56U.html .

Έχετε κάποιο άλλο να προτείνετε? ( δεν έχω τηλεφωνία voip )  , Θέλω  να είναι σταθερό για online gaming και streams

 

Ευχαριστώ.

Επεξ/σία από kousant
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 ώρες πριν, kousant είπε

Καλησπέρα έχω σύνδεση NOVA vdsl 100 , το μόντεμ που μου έδωσαν είναι το ZTE H168N (το 2017 ) ,ενώ στην αρχή δούλευε καλά τους τελευταίους  μήνες έχω παρατηρήσει ότι κάνει μόνο του επανεκκινήσεις 1 με 2 φορές την ημέρα . Από την nova μού έχουν πει πώς δεν βρίσκουν κάποιο πρόβλημα και ότι μέχρι 2 με 3 φορές την ημέρα είναι φυσιολογικό να κάνει επανεκκινήσεις , επίσης αν συνδεθούν πάνω από 5 συσκευές ταυτόχρονα κάνει επανεκκίνηση. Σκέφτομαι να αλλάξω μοντεμ και να πάρω αυτό Asus DSL-AC56U https://www.skroutz.gr/s/7826947/Asus-DSL-AC56U.html .

Έχετε κάποιο άλλο να προτείνετε? ( δεν έχω τηλεφωνία voip )  , Θέλω  να είναι σταθερό για online gaming και streams

Ευχαριστώ.

Να απατήσεις να στο αλλάξουν, δεν εννοείτε να είναι φυσιολογικό με εστο  και μια επανεκκίνηση.

 

 

Επεξ/σία από stefanidisg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, stefanidisg είπε

Να απατήσεις να στο αλλάξουν, δεν εννοείτε να είναι φυσιολογικό με εστο  και μια επανεκκίνηση.

Σίγουρα δεν είναι φυσιολογικό αλλιώς δεν θα ασχολούμουν , αλλά βαρέθηκα σχεδόν 2 μήνες είμαι κάθε μέρα στο τηλέφωνο με την νοβα , και έκανα και το λάθος να τους πω οτι χρησιμοποιώ powerline , οπότε πλέον οτι και να τους πω το ρίχνουν εκεί . Τι με έβαζαν να αποσυνδέω τα τηλέφωνα να αλλάξω σπλιτερ να κοιτάξουμε τις γραμμές,  μου έλεγαν όλα δουλεύουν όπως πρέπει . Άπλα θέλω ένα μοντεμ να κάνω την δουλειά μου πλέον πρπ στα 100 € .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν θέλεις να αγοράσεις router γιατί θέλεις ή χρειάζεσαι, τις παραπάνω δυνατότητες ή τα λιγότερα κλειδώματα ή τον λιγότερο έλεγχο (TR-069) που δίνει ένα router του εμπορίου, να δώσεις τα χρήματα. Αλλά να γνωρίζεις ότι αργά ή γρήγορα θα σε γυρίσει ο πάροχος σου σε "ευρυζωνική τηλεφωνία" (ευρηματικός θεωρώ ο όρος που εφήυραν στην cosmote), δηλαδή VoIP. Και αυτό σημαίνει ότι αν τότε πάροχος σου θα είναι η cosmote, αν το router που θα πάρεις υποστηρίζει VoIP θα δουλέψει πιθανώς γιατί η cosmote δίνει τους κωδικούς, ειδικά αν είναι Fritz θα τους πάρει αυτόματα. Οι άλλοι πάροχοι όμως δεν δίνουν κωδικούς οπότε θα είσαι αναγκασμένος να χρησιμοποιήσεις το router που θα σου δώσουν τότε, τουλάχιστον για την τηλεφωνία.
Βάλε στους υπολογισμούς σου λοιπόν το FRITZ!Box 7530 για τους παραπάνω λόγους,  και γιατί θεωρώ ότι είναι καλύτερο συνολικά (μπορεί όχι σε κάποιο επιμέρους)  από το DSL-AC56U, και η διαφορά στην τιμή είναι της τάξης το εικοσάρικου. Προσοχή μόνο να διευκρινίσεις απαραίτητα ότι είναι η international έκδοση (20002845) και όχι η γερμανική (20002839).

Τώρα, αν στο αρχικό ερώτημα η απάντηση είναι όχι, τότε μπες στον κόπο να τους γράψεις εδώ (αν δεν το έχεις κάνει ήδη). Ασχολούνται και δεν λένε μπούρδες. To router δεν έχει καμία σχέση με το powerline, έχει θέμα αν κάνει επανεκκίνηση. (προσοχή δεν μιλάω για disconnections, αυτά είναι άλλο θέμα)

Επεξ/σία από winlink
additions
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα!

Θα ήθελα να μου προτείνετε ένα αξιόπιστο modem/router ή συνδυασμό modem και router για adsl 24 γραμμή της vodafone. Εδώ και χρόνια, χρησιμοποιώ ένα zte h108ns του οτε, αλλά τώρα τελευταία παρατηρώ συχνές αποσυνδέσεις. Επίσης το wi-fi είναι ασταθές. budget 50 euro.

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φαίνεται πως το asus dsl-N17u μας άφησε χρόνους, ανάβει μόνο το power πια και δεν κάνει τίποτα άλλο ούτε μπορώ να μπω στο μενού του, ούτε καν factory reset κάνει, οπότε βλέπω να αγοράζω κάτι άλλο (μέχρι τότε ανέλαβε ένα thomson που ευτυχώς είχα κρατήσει).

Θέλω να πάω πάλι σε asus και σκέφτομαι το DSL-ac55u. από ότι βλέπω έχει τα ίδια χαρακτηριστικά (εκτός του ac) σε επεξεργαστή, ram, mediatek κτλ?
Με ενδιαφέρει κυρίως το σήμα wifi.
Να το χτυπήσω??
Θα ήθελα ιδανικά ένα asus με VoIP αλλά ό,τι υπάρχει είναι για annexB και δε το βλέπω να βάζω vdsl σύντομα, οπότε θα πήγαινε στραφι...

Επεξ/σία από maglor1981
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα σε όλους, πρόσφατα αναβάθμισαν την γραμμή στο γραφείο σε vdsl.
Μέχρι τώρα είχαμε ένα modem router που με το usb είχαμε τη δυνατότητα να συνδέουμε τo Plotter hp designjet 500.
Με το καινούργιο modem router η usb δεν υποστηρίζει εκτυπωτή.
Οπότε αποφασίσαμε να αγοράσουμε ενα router που να κουμπώσει μετά απο το modem router της voda και να έχουμε όλο το δίκτυο πάνω σε αυτό (και το Plotter), και να μην εξαρτόμαστε απο το εκάστοτε modem router..

Σε μια γρήγορη αναζήτηση ξεχώρισα το TP-LINK Archer C1200 v3 https://www.skroutz.gr/s/13897949/TP-LINK-Archer-C1200-v3.html

1000αρη, 5g wifi έχει, usb για τον εκτυπωτή έχει.

Να κοιτάξω κάτι άλλο ? Υπάρχει κάτι καλύτερο σε αυτα τα λεφτά πάνω κάτω ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/7/2020 στις 6:51 ΜΜ, leros2004 είπε

Μέχρι τώρα είχαμε ένα modem router που με το usb είχαμε τη δυνατότητα να συνδέουμε τo Plotter hp designjet 500.

Δε χρειαζεται να αγορασεις τιποτα, θα το ρυθμισεις σα switch με τον plotter πανω του

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, ppetr είπε

Δε χρειαζεται να αγορασεις τιποτα, θα το ρυθμισεις σα switch με τον plotter πανω του

Δυστυχώς κάηκε, γιαυτό μας το άλλαξαν πάλι. Το καλό με αυτό ήταν ότι είχε και μια μικρή μπαταρία και κράταγε λίγο την τηλεφωνία σε διακοπή ρεύματος. Στο καινούργιο δεν εχει τιποτα, και αναγκαστικά το βάλαμε πάνω στο κεντρικό ups

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα και απο μένα,
 Δυστυχως δεν ειχα μπει ποτε στον κοπο να αγοράσω ρούτερ οπότε είναι απο τα πραγματα που δεν εχω την παραμικρή ιδέα. Υπάρχει ενα εξωχικό στο οποιο βρίσκεται το κεντρικό σπίτι και ένας ξενώνας καμια 10ρια μέτρα πιο πίσω. Για την ώρα έχω ένα σάπιο, αρχαίο ρούτερ της forthnet. Αυτό αν το βάλω στην άκρη του σπιτιού οριακά πιάνω σήμα στον ξενώνα. Χρειάζομαι ένα ρούτερ ή ρούτερ και αξες πόιντ για ουσιαστικα 4-5 συσκευές και καμιά 15ρια μικρότερες (έξυπνες λαμπλες κλπ). Η περιοχή είναι δυσβατη οπότε vdsl δεν θα έρθει ούτε για αστείο στα επόμενα κοντινά χρόνια, οπότε προφανώς δε θέλω να δώσω ένα σκασμο λεφτά για ρουτερ με τις τελευταίες τεχνολογίες πάνω. Τι έχετε να προτείνετε; 
Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...