Προς το περιεχόμενο

ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ADSL/VDSL ROUTER post here(γράψτε εδώ)


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μακράν η οικονομικότερη και πλέον αξιόπιστη λύση είναι να περάσεις καλώδιο δικτύου μεταξύ των 2 κτιρίων. Μέχρι τα 100 μέτρα δεν υπάρχει καμία απολύτως απώλεια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 4,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλημέρα στην ομάδα,
Θα ήθελα να πάρω ένα καινούργιο router και αυτό που με ενδιαφέρει να έχει αρκετά μεγάλη εμβέλεια WiFi,διότι είναι μακριά το router από τον χώρο που χρησιμοποιώ συχνά, αλλιώς αν γίνεται κάποιο δυνατό repeater, έχω πάρει ήδη το προτεινόμενο repeater από το skroutz και δεν είχε αρκετή εμβέλεια
Ευχαριστώ εκ των προτέρων όποιος ασχοληθεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, RonaldoG13 είπε

Καλημέρα στην ομάδα,
Θα ήθελα να πάρω ένα καινούργιο router και αυτό που με ενδιαφέρει να έχει αρκετά μεγάλη εμβέλεια WiFi,διότι είναι μακριά το router από τον χώρο που χρησιμοποιώ συχνά, αλλιώς αν γίνεται κάποιο δυνατό repeater, έχω πάρει ήδη το προτεινόμενο repeater από το skroutz και δεν είχε αρκετή εμβέλεια
Ευχαριστώ εκ των προτέρων όποιος ασχοληθεί.

Η καλύτερη λύση είναι σίγουρα το καλώδιο και στην άκρη ένα AP. Αν δεν μπορείς να περάσεις καλώδιο τότε η δεύτερη καλύτερη είναι το powerline.

Αν είσαι διατεθειμένος να δώσεις κάτι παραπάνω μπορείς απλά να πάρεις ένα router όπως το Netgear X4S που έχει απίστευτη εμβέλεια ή το Asus AX88U που έχει λίγο μικρότερη εμβέλεια αλλά φοβερό CPU/firmware και άπειρες δυνατότητες.

O repeater έχει βοηθήσει πολύ κόσμο να κάνει τη δουλειά του όμως για όσους έχουν περισσότερες απαιτήσεις δεν είναι λύση.

Πιθανότατα θα υπάρχουν φτηνότερα και εξίσου καλά προϊόντα με αυτά που προτείνω όμως δεν τα γνωρίζω.

Στις 30/7/2020 στις 8:15 ΜΜ, jkoukos είπε

Μακράν η οικονομικότερη και πλέον αξιόπιστη λύση είναι να περάσεις καλώδιο δικτύου μεταξύ των 2 κτιρίων. Μέχρι τα 100 μέτρα δεν υπάρχει καμία απολύτως απώλεια.

Συμφωνώ απόλυτα όμως να επισημάνω ότι αν δώσεις χρήματα όλα αξιόπιστα είναι, πρόσφατα ήμουν σε σπίτι που έπαιρνε ασύρματα internet από άλλο σπίτι σε απόσταση πάνω από 800m. Στην αρχή νόμισα ότι μου κάνουν πλάκα, μετά ότι κάπου έχουν μπερδευτεί, όμως ήταν όντως έτσι και ήταν γρήγορο και αξιόπιστο.

Επεξ/σία από elpenor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, elpenor είπε

Η καλύτερη λύση είναι σίγουρα το καλώδιο και στην άκρη ένα AP. Αν δεν μπορείς να περάσεις καλώδιο τότε η δεύτερη καλύτερη είναι το powerline.

Αν είσαι διατεθειμένος να δώσεις κάτι παραπάνω μπορείς απλά να πάρεις ένα router όπως το Netgear X4S που έχει απίστευτη εμβέλεια ή το Asus AX88U που έχει λίγο μικρότερη εμβέλεια αλλά φοβερό CPU/firmware και άπειρες δυνατότητες.

O repeater έχει βοηθήσει πολύ κόσμο να κάνει τη δουλειά του όμως για όσους έχουν περισσότερες απαιτήσεις δεν είναι λύση.

Πιθανότατα θα υπάρχουν φτηνότερα και εξίσου καλά προϊόντα με αυτά που προτείνω όμως δεν τα γνωρίζω.

Συμφωνώ απόλυτα όμως να επισημάνω ότι αν δώσεις χρήματα όλα αξιόπιστα είναι, πρόσφατα ήμουν σε σπίτι που έπαιρνε ασύρματα internet από άλλο σπίτι σε απόσταση πάνω από 800m. Στην αρχή νόμισα ότι μου κάνουν πλάκα, μετά ότι κάπου έχουν μπερδευτεί, όμως ήταν όντως έτσι και ήταν γρήγορο και αξιόπιστο.

επειδή δεν γνωρίζω πολλά από αυτά είμαι αρκετά αρχάριος θα έλεγα τι εννοείς " Η καλύτερη λύση είναι σίγουρα το καλώδιο και στην άκρη ένα AP. "

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, RonaldoG13 είπε

επειδή δεν γνωρίζω πολλά από αυτά είμαι αρκετά αρχάριος θα έλεγα τι εννοείς " Η καλύτερη λύση είναι σίγουρα το καλώδιο και στην άκρη ένα AP. "

Συνδέεις στο router ένα καλώδιο ethernet που να καταλήγει στο δωμάτιο που θέλεις και στην άκρη του βάζεις ένα access point για να δίνει wifi σε όλες τις συσκευές που βρίσκονται στο δωμάτιο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, elpenor είπε

Συνδέεις στο router ένα καλώδιο ethernet που να καταλήγει στο δωμάτιο που θέλεις και στην άκρη του βάζεις ένα access point για να δίνει wifi σε όλες τις συσκευές που βρίσκονται στο δωμάτιο.

σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/8/2020 στις 2:10 ΜΜ, elpenor είπε

Συμφωνώ απόλυτα όμως να επισημάνω ότι αν δώσεις χρήματα όλα αξιόπιστα είναι, πρόσφατα ήμουν σε σπίτι που έπαιρνε ασύρματα internet από άλλο σπίτι σε απόσταση πάνω από 800m. Στην αρχή νόμισα ότι μου κάνουν πλάκα, μετά ότι κάπου έχουν μπερδευτεί, όμως ήταν όντως έτσι και ήταν γρήγορο και αξιόπιστο.

Και φυσικά είναι δυνατόν. Και πολύ-πολύ παραπάνω από τα 800 μέτρα. Αλλά μόνο με εξωτερικά ΑΡ και από τις 2 πλευρές.

Δεν υπάρχει ούτε μία στο εκατομμύριο περίπτωση σε τέτοια απόσταση να συνδεθούν μεταξύ τους κινητές ή εσωτερικές συσκευές. Καμία απολύτως.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, jkoukos είπε

Και φυσικά είναι δυνατόν. Και πολύ-πολύ παραπάνω από τα 800 μέτρα. Αλλά μόνο με εξωτερικά ΑΡ και από τις 2 πλευρές.

Δεν υπάρχει ούτε μία στο εκατομμύριο περίπτωση σε τέτοια απόσταση να συνδεθούν μεταξύ τους κινητές ή εσωτερικές συσκευές. Καμία απολύτως.

Ε ναι φυσικά, η κάθε κεραία έχει 1m+ πλάτος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα και παλι,

Χρειαζομαι router για ενα μαγαζι με αρκετη μεγαλη εμβελια wifi και να μην κλαταρει οταν μπαινουν αρκετοι χρηστες με ταβανι 120€

Ευχαριστω εκ των  προτερων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, elpenor είπε

Ε ναι φυσικά, η κάθε κεραία έχει 1m+ πλάτος.

H τεχνολογία έχει προχωρήσει τόσο, ώστε με μόλις περίπου 35x25 εκατοστά ΑΡ να έχεις άριστη ασύρματη ζεύξη στα 5+ χιλιόμετρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γεια σας,

Αγνοώντας το κομμάτι του VoIP αξίζει η μετάβαση από Asus dsl-ac68u σε Fritz!Box 7530?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Επεξ/σία από gkamas
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα έκανα νέα σύνδεση στη wind και με ενημέρωσαν πως δεν δίνουν δωρεάν εξοπλισμό γενικά χρησιμοποιώ το ρούτερ της xiaomi οπότε πρέπει να αγοράσω modern υπάρχει κάποια αξιόπιστη και φτηνή λύση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα αν έχει κάποιος το TECHNICOLOR TG789 και δεν το χρειάζεται ενδιαφέρομαι να το αγοράσω , έχω σύνδεση WIND VDSL50 και θέλω να το δοκιμάσω, παρακαλώ  PM.

Επεξ/σία από anapourna
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις δοκίμασα το TP-LINK TL-WR940N v6 στο εξοχικό και το μηχάνημα με 20 ευρώ απλά σπέρνει και δίνει σταθερό wireless bandwidth (μετρημένο με το SweetSpots WiFi Android App) σχεδόν πάντα πάνω από 50 mbps που μπορεί να έχει μια κλασική vdsl σύνδεση, αφού περάσει 2 τοίχους!

Μάλιστα έμεινα τόσο ικανοποιημένος που παρήγγειλα και ένα δεύτερο για το σπίτι στην πόλη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...