Προς το περιεχόμενο

ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ADSL/VDSL ROUTER post here(γράψτε εδώ)


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα,

έχουμε στην εταιρεία μια VDSL 50αρα με το ZXHN H168N (ZTE).

Θα ήθελα να βάλουμε ένα router κυρίως για firewall/vpn server/mac filtering.

Ερώτηση σχετικά με το mac filtering. Δεν το θέλω για outbound connections, αλλά για inbound. Έχει νόημα αυτό που αναφέρω με δεδομένο ότι θα υπάρχει ήδη VPN server πάνω στο router ή να μην το σκέφτομαι καθόλου (και έτσι όπως το σκέφτομαι δύσκολο να είναι εφικτό κάτι τέτοιο βέβαια);

Το firewall σε αυτό το επίπεδο, πως δουλεύει; Στην ουσία είναι port block;

Σκεφτόμουν για κάποιο από τα παρακάτω:

ASUS RTAC68U

ASUS RTAC66U B1

 

Επεξ/σία από thodoris1985
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα παιδιά!! Ενδιαφέρομαι για κάποιο router το οποίο θα συνδεθεί πάνω στο modem του παρόχου με ethernet σαν access point (max 70€). Επίσης όποιος μπορεί θα ήθελα να μου προτείνει και κάποιο powerline vfm (max 50€). Αγορές μόνο από Ελλάδα.

Απόψεις για αυτά:

https://www.skroutz.gr/s/13269371/TP-LINK-Archer-C1200-v2.html

https://www.skroutz.gr/s/15935680/TP-LINK-TL-PA4010PKIT-v4.html#description

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Έχω σύνδεση 100mbps στην Nova, προς το παρόν με το Technicolor TD5336, στο οποίο έχω απενεργοποιήσει την wifi λειτουργεία του και έχω συνδέσει ένα Apple Airport Express για να διαχειρίζεται το ασύρματο κομμάτι (περίπου 20-30 συσκεύες wifi). Θα ήθελα να κάνω μία αναβάθμιση αγοράζοντας το Xiaomi AC3600 router (Wifi 6 router), αλλά θα ήθελα επίσης να αλλάξω και το modem. Η γραμμή μου δεν είναι voip, και έχω συνδεμένο συναγερμό (έχω splitter στην γραμμή).

Θα ήθελα να αγοράσω ένα modem το οποίο να έχει 1000mbps στις ethernet (το TD5336 έχει 100mbps).

Είναι κάτι συγκεκριμένο που θα πρέπει να προσέξω;

Επίσης για την σύνδεση modem-router θα πρέπει να ψάξω να βάλω το modem σε bridge mode; Θα κέρδιζα κάτι; (δεν έχω πολλές γνώσεις στο θέμα).

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδια εχω Nova, VDSL2_Vectoring στα 100Down/10up με το ρουτερακι ZTE H288A . Δεν εχω spliter παει απο τον τοιχο πανω στο routerακι με την μια το καλώδιο . Θα ηθελα ενα καλο routerακι/Routermodem δεν ξερω καθολου με τις ευριζωνικες κτλ τη παιζει. Θελω κατι μεχρι 150€ max αλλα να αξιζει αν ειναι σταμπα τα εξτρα λεφτα και κατι πιο φθηνό . 

Επεξ/σία από Chaos KinG
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τελικα παρελαβα το ρουτερ MERCURY D191G που ειχα αναφερει στο   ποστ μου τον Μάιο στη σελ. 202 , στα 18 ευρω τελικη τιμη . Το εκανα bridge  με το ZTE H267N της  nova και τελικα  με  voip μια χαρα , ενω το ρουτερ  απλα τερματιζει τα κοντερ.  Να σκεφτειτε με το  plex server του λαπτοπ (802 ac/5GHZ)  στριμαρω  αρχεια στα 200 Mbps στο  tv box με giga ethernet  οταν πριν  εφτανα με το ζορι τα 50. Φυσικα αυτο δεν ειναι το οριο του ρουτερ εντος δικτυου (Gigalan)  , αλλα αυτο θα το μετρησω καποια στιγμη με το iperf3.

Το καλο  ειναι πως απο 53 Mbps   που πιανω πχ με το κινητο μου (802 n/2,4GHZ) στα 3 μετρα , πεφτει τα 50 στο πιο απομακρυσμενο μερος του σπιτιου (120 τμ -3ος ορ.) , ενω στην εισοδο της πολυκατοικιας στον δρομο  φτανει στα 6-7.

Οπως φαινεται στα παρακατω links ειναι ιδιο με το TP LINK WDR 7660 που κυκλοφορει μονο στην Κινα   (Η Mercury ανηκει στην TP LINK)

https://translate.googleusercontent.com/translate_c?depth=1&hl=en&pto=aue&rurl=translate.google.com&sl=auto&sp=nmt4&tl=en&u=https://www.acwifi.net/6714.html&usg=ALkJrhgp88KrHKCVAM7Utv9QEKaTFnAjKw     τo oποίο για οποιον ενδιαφερεται εχει σε συγκριτικο με το ASUS RT AC66U εδω   https://www.acwifi.net/6158.html  

Bεβαια το ρουτερ το βρηκα και πιο φθηνα στην κινεζικη αγορα  , στα 189 Yuan - 16 ευρω    https://item.jd.com/100007686272.html#crumb-wrap  

To αξιοπεριεργο ειναι πως υπαρχει στην αγορα ρουτερ  Mercury/TP LINK   D121G dual band 802ac/Gigalan  με 9 ευρω , αν δεν ειχα θα το επαιρνα στην στιγμη - https://item.jd.com/100007480464.html  , ενω με 25 ευρω υπαρχει  με wi fi 6  το  MERCURY X18G- https://item.jd.com/100013325322.html  . Το τελευταιο εχει και ενισχυτη στα 2.4GHZ  μονο , με το επομενο μοντελο Χ188G να εχει ενισχυτη και στις 2 μπαντες  οπως λεει και το review  https://www.acwifi.net/11372.html  ,  ενω κοστιζει μονο 27 ευρω και εχει εξαιρετικη κριτικη.

Επεξ/σία από chriskan22
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 01/09/2020 at 17:05, thodoris1985 said:

Καλησπέρα,

έχουμε στην εταιρεία μια VDSL 50αρα με το ZXHN H168N (ZTE).

Θα ήθελα να βάλουμε ένα router κυρίως για firewall/vpn server/mac filtering.

Ερώτηση σχετικά με το mac filtering. Δεν το θέλω για outbound connections, αλλά για inbound. Έχει νόημα αυτό που αναφέρω με δεδομένο ότι θα υπάρχει ήδη VPN server πάνω στο router ή να μην το σκέφτομαι καθόλου (και έτσι όπως το σκέφτομαι δύσκολο να είναι εφικτό κάτι τέτοιο βέβαια);

Το firewall σε αυτό το επίπεδο, πως δουλεύει; Στην ουσία είναι port block;

Σκεφτόμουν για κάποιο από τα παρακάτω:

ASUS RTAC68U

ASUS RTAC66U B1

Τελικά αγοράστηκε το ASUS RTAC68U. Το ZTE (ZXHN H168N) μπήκε σε Bridge mode και έχω internet κανονικά.

Το θέμα είναι ότι πλέον δε μπορώ να συνδεθώ στο ZTE ~π.χ. για να δω αν συγχρονίζει (μιας και όλοι οι υπολογιστές είναι συνδεδεμένοι στο router πάνω). Μπορώ να βάλω δεύτερο καλώδιο από το modem προς το router (σε κάποια lan) και να το δει;

Αν μετά αλλάξω την IP που του έχω ορίσει στο ZTE, και το βάλω στο ίδιο υποδίκτυο με του router 192.168.1.x (και όχι 192.168.0.1 που είναι τώρα), θα παίξει χωρίς πρόβλημα;

Ευχαριστώ

 

Υ.Γ. Με άλλα λόγια: Το DHCP γίνεται από το router πλεον, και το έχω ορίσει σε διαφορετικό υποδίκτυο από ότι το modem ~το οποίο modem είναι σε ένα υποδίκτυο μόνο του. Αν αλλάξω και ορίσω το router στο ίδιο υποδίκτυο με το modem, τότε θα δουλέψει χωρίς κάποιο καλώδιο από το modem στη lan του router ή θα πρέπει αναγκαστικά να μπεί καλώδιο και σε μια lan;

Σημείωση ότι τo modem αυτή τη στιγμή συνδέεται μόνο στη wan του router.

Επεξ/σία από thodoris1985
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, thodoris1985 είπε

Τελικά αγοράστηκε το ASUS RTAC68U. Το ZTE (ZXHN H168N) μπήκε σε Bridge mode και έχω internet κανονικά.

Το θέμα είναι ότι πλέον δε μπορώ να συνδεθώ στο ZTE ~π.χ. για να δω αν συγχρονίζει (μιας και όλοι οι υπολογιστές είναι συνδεδεμένοι στο router πάνω). Μπορώ να βάλω δεύτερο καλώδιο από το modem προς το router (σε κάποια lan) και να το δει;

Αν μετά αλλάξω την IP που του έχω ορίσει στο ZTE, και το βάλω στο ίδιο υποδίκτυο με του router 192.168.1.x (και όχι 192.168.0.1 που είναι τώρα), θα παίξει χωρίς πρόβλημα;

Ευχαριστώ

Υ.Γ. Με άλλα λόγια: Το DHCP γίνεται από το router πλεον, και το έχω ορίσει σε διαφορετικό υποδίκτυο από ότι το modem ~το οποίο modem είναι σε ένα υποδίκτυο μόνο του. Αν αλλάξω και ορίσω το router στο ίδιο υποδίκτυο με το modem, τότε θα δουλέψει χωρίς κάποιο καλώδιο από το modem στη lan του router ή θα πρέπει αναγκαστικά να μπεί καλώδιο και σε μια lan;

Σημείωση ότι τo modem αυτή τη στιγμή συνδέεται μόνο στη wan του router.

Αν και δεν είμαι πολύ καλός γνώστης, έχω συνδέσει με έξτρα ethernet lan to lan και βλέπω και το modem, χώρια η wan .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 hours ago, stefanidisg said:

Αν και δεν είμαι πολύ καλός γνώστης, έχω συνδέσει με έξτρα ethernet lan to lan και βλέπω και το modem, χώρια η wan .

Και προφανώς τα έχεις ορίσει στο ίδιο υποδίκτυο (π.χ. 192.168.1.x), σωστά;

Επεξ/σία από thodoris1985
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 20/09/2020 at 16:15, stefanidisg said:

1.1 το router 1.2 το modem 

Άρα ίδιο υποδίκτυο. Έκανα ακριβώς το ίδιο κι εγώ και δούλεψε μια χαρά.*

Ευχαριστώ!

 

*Συνέχεια παρακάτω

Επεξ/σία από thodoris1985
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

* Επανέρχομαι.

Είτε κάνει χαζομάρες το ZTE είτε κάτι δεν έκανα σωστά εγώ.

Με διπλό καλώδιο (έβαλα και το extra "lan to lan", και απλά έβαλα μια στατική IP στο modem), το VPN δε δούλεψε ποτέ σωστά τελικά. Η WAN IP άλλαζε κάθε 1-2 λεπτά και δε μπορούσα να συνδεθώ με openvpn. Μόλις αποσύνδεσα το καλώδιο lan to lan, επανήλθε στα φυσιολογικά η λειτουργία. Μικρό το κακό, θα το αφήσω έτσι τελικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα θα ήθελα να συνδέσω ένα router στο modem/router του παρόχου (TG788vn v2 θα δουλέψει bridge) με απαίτηση να εκμεταλλευτώ τα 5GHz, να ξεμπουκώσω το TG788 (γιατι με το πλήθος συσκευών δεν την παλεύει πλέον) και να διαθέτει τουλάχιστον 3x gigabit LAN. Αυτή τη στιγμή έχω 10-15 συσκευές εκ των οποίων οι 3 ενσυρματες, οι υπόλοιπες wifi. Φυσικά αγγλικό interface και αγορά μόνο απο Ελλάδα λόγω βιασύνης...

Είμαι ανάμεσα στα εξής: TP-LINK Archer C6 v2 (40€) και Tenda AC10U (43€).

Αυστηρά έως 40-45€ υπάρχει κάτι καλύτερο; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, manpower είπε

Καλησπέρα θα ήθελα να συνδέσω ένα router στο modem/router του παρόχου (TG788vn v2 θα δουλέψει bridge) με απαίτηση να εκμεταλλευτώ τα 5GHz, να ξεμπουκώσω το TG788 (γιατι με το πλήθος συσκευών δεν την παλεύει πλέον) και να διαθέτει τουλάχιστον 3x gigabit LAN. Αυτή τη στιγμή έχω 10-15 συσκευές εκ των οποίων οι 3 ενσυρματες, οι υπόλοιπες wifi. Φυσικά αγγλικό interface και αγορά μόνο απο Ελλάδα λόγω βιασύνης...

Είμαι ανάμεσα στα εξής: TP-LINK Archer C6 v2 (40€) και Tenda AC10U (43€).

Αυστηρά έως 40-45€ υπάρχει κάτι καλύτερο; 

Εχω το Tenda AC10U, οι επιδοσεις του ειναι πολυ καλες, σε 5ghz πιανω ολη τη ταχυτητα της γραμμης (100/10). 

Αρνητικα: Web Interface, Μεγεθος, Μηκος καλωδιου μετασχηματιστη

Θετικα: Καλουτσικο Web Management App (Tenda APP, σου δινει και την επιλογη για  μετρηση επιδοσης κατα την εγκατασταση, για να κανει οτι αλλαγες πρεπει για να αυξηθει η ταχυτητα του wifi)

 

image.png.32a413105e4b35d389123d0c36cd7a5f.png

Επεξ/σία από DanielRGr
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, DanielRGr said:

Εχω το Tenda AC10U, οι επιδοσεις του ειναι πολυ καλες, σε 5ghz πιανω ολη τη ταχυτητα της γραμμης (100/10). 

Αρνητικα: Web Interface, Μεγεθος, Μηκος καλωδιου μετασχηματιστη

Θετικα: Καλουτσικο Web Management App (Tenda APP, σου δινει και την επιλογη για να μετρηση επιδοσης κατα την εγκατασταση για να κανει οτι αλλαγες πρεπει για να αυξηθει η ταχυτητα του wifi)

image.png.32a413105e4b35d389123d0c36cd7a5f.png

Ευχαριστώ για το feedback! Οσο αφορα τα αρνητικά, το interface που αναφερεις το εχω δοκιμασει σε online emulator και οκ νομιζω δεν εχω θεμα. Αλλωστε συνηθως το σεταρω αρχικα και χρειάζεται πειραγμα ισως μια στο τοσο. Το μέγεθός του ειναι λιγο θεμα... αλλα ξεπερνιεται. ;Απο διαχείριση πολλων συσκευών πως τα παει αυτη η κατηγορία; δηλαδή οπως αναφερω τωρα εχω 10-15 online συσκευες αλλα τα τελευταία χρόνια αυξάνονται συνεχώς οι απαιτήσεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...