Προς το περιεχόμενο

ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ADSL/VDSL ROUTER post here(γράψτε εδώ)


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδια εχω Nova VDSL2 στα 100Down/10up με το ρουτερακι ZTE H288A . Δεν εχω spliter παει απο τον τοιχο πανω στο routerακι με την μια το καλώδιο . Θα ηθελα ενα καλο routerακι/Routermodem δεν ξερω καθολου με τις ευριζωνικες κτλ τι παιζει. Θελω κατι μεχρι 150€ max αλλα να αξιζει αν ειναι σταμπα τα εξτρα λεφτα και κατι πιο φθηνό .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

θα ηθελα πχ να εχω guest networks για τα κινητα για να βαλω limit σε ταχυτητες κτλ να εχει καλυτερο ελεγχο γενικα στο bandwith  μεταξυ gaming streaming και απλης χρησης ή download. Επιδεις εχω πατα πολλα smart στο σπιτι οποτε εχω παρα πολλα συνδεμενα πανω του. Και τελος εδω και ενα μηνα θελει reboots το router γιατι κανει αποσυνδεσεις και μεχρι να κανω ενα καλο reboot του τυπου το βγαζω απο το ρευμα περιμενω να αδιασουν πυκνωτες κτλ και το ξανα βαζω τρωει συνεχεια αποσυνδεσεις μολις κανω αυτο ειναι οκ ολη μερα(εχουν δει το θεμα 5 τεχνικοι στο σπιτι στο κουτι κανεις δεν βρισκει τπτ ασε που αυτα τα router δεν εχουν ουτε log οποτε κλαφτα χαραλαμπε 😛 και απο οτι φαινεται μονο αυτο με το reboot στο router δουλευει). 
Συνεπως απο το να αλλαζω αυτο που εχω μεσω nova ειπα να παω σε κατι καλυτερο και να καλύπτει και ολες μου τις αναγκες.

Επεξ/σία από Chaos KinG
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω το ZXHN H108N της forthnet το οποίο λειτουργεί ως μοντεμ και το εχω κανει bridge με το Huawei WiFi AX3 WS7200-20 

η κλήση για σύνδεση στο internet γίνετε από το Huawei WiFi AX3 WS7200-20.

τα στατιστικά στης γραμμής μου 

image.png.95dc3e7adef71a3bfdf88eaceb1eac75.png

Η ερώτηση μου ειναι αν γνωρίζει καποιος, αξιζει να μπω στη διαδικασία στη forthnet να ζητήσω το ZTE H288A?

το H108N εχει 100mbs lan κ το Η288Α 1000, δεν γνωριζω και ας με διαφωτίσει καποιος αν γνωριζει επειδη ειναι συνδεδεμένο wired με το huawei Που εχει 1000αρα επειρεαζει τη ταχυτητα του download η δε παίζει ρολο καθώς το huawei κανει τη "κληση"? 

λογικά το h288a θα συνδεθει σε 35b profile θα κερδίσω κατι ουσιαστικο από ολο αυτό η να μη μπω καν στο κοπο? wifi κτλ θα ειναι απο το huawei καθώς υποστηρίζει wifi 6 κ λιγες μερες που το χω ειμαι πολυ ευχαριστημένος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα

Εντος ολιγων ημερων θα εχω και εγω με την σειρα μου ftth στην vodafone και σκεφτομαι να αγορασω ενα ρουτερ ωστε να το συνδεσω με ethernet πανω στο modem router που θα μου δωσουν  και εχω παλαβωσει σχετικα με το τι να επιλεξω οποτε πηρα την αποφαση να ρωτησω εδω

ψαχνω ενα ρουτερ το οποιο να ειναι αξιοπιστο να εχει Gbit ethernet(οχι απαραιτητα), 2.4 και 5g wifi να μπορω να βαλω limit σε ταχυτητες και προφανως να εχω μικρες απωλειες ταχυτητας, το budget που διαθετω ειναι γυρω στα 60-70 ευρω η κατι φτηνοτερο αν εχετε να μου προτεινετε

σας παρακαλω βοηθηστε καποιον που δεν εχει ιδεα😝

ευχαριστω εκ των προτερων🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα, πηγα κ το πηρα πληρώνοντας 20 σε κατάστημα . Ξεκίνησα λέγοντας είμαι συνδρομητής θςλω να αλλαξω ρουτερ αλλα μονο το h288a, δε προλαβα να συνεχίσω κ η απάντηση ήταν εδω κ κάποιο διάστημα μονο αυτο έχουμε κ δίνουμε. Τωρα τι να σου πω παρε κ ρωτα τούς για να σε 100%

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Άμα αγοράσω ένα Google Nest Wifi Mesh Router θα μπορέσει να τρέξει με την σύνδεση vodafone που έχω, λέτε να ξέρουν από το τηλεφωνικό τμήμα να με βοηθήσουν να το σετάρω.
Είναι μονο router το nest Wifi, αρα πρέπει να κρατήσω το router τους (με κλειστή την λειτουργία router φαντάζομαι). Σωστά ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα, έχω το speedport entry 2i modem/router του ΟΤΕ σε 100Mbps γραμμή που κλειδώνει στα 90Μbps (download). Το τηλέφωνο μου είναι VOIP αναγκαστικά από όταν το αναβάθμισαν από τα 50 Mbps στα 100 Mbps. Στα 50 Mbps δεν ήταν VOIP. 

Θέλω να αναβαθμίσω σε άλλο router. Μετά από ψάξιμο και τα πολλά θετικά σχόλια κατέληξα στο Asus RT-AC2900. Είναι ρουτερ που έχει πουλήσει πάρα πολύ. H ερώτηση μου είναι αν θα έχω πρόβλημα με το VOIP και το νέο ρουτερ?

Ψάχνω οδηγό αλλά δεν βρίσκω. Κατάλαβα ότι αν θες να κρατήσεις το Speedport του ΟΤΕ σαν modem σκέτο πρέπει να κάνεις τα 2 βήματα:

1) Βridge mode αν δεν ΔΕΝ έχεις VOIP τηλέφωνο και 2) PPPoE Pass-through αν έχεις ΕΧΕΙΣ VOIP τηλέφωνο. Άρα παραγγέλνω το νέο ρουτερ και κάνω την αλλαγή σε PPPoE Pass-through στο speedport τυφλωσούρτη? Τα λέω καλά? γιατί δεν βρήκα κάτι μαζεμένο. Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

να έπαιρνα ένα HUAWEI WiFi AX3 Pro Quad-core Wi-Fi 6+ routeraki από κινα τωρα που ειναι σε προσφορα;

Εχω το poco f2 pro που υποστηρίζει wifi 6. Έχω το router του οτε αυτή τη στιγμή και ενα xiaomi Mi Router 3 που δίνει wifi στο σπίτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, stazzy1978 είπε

Καλησπέρα,

να έπαιρνα ένα HUAWEI WiFi AX3 Pro Quad-core Wi-Fi 6+ routeraki από κινα τωρα που ειναι σε προσφορα;

Εχω το poco f2 pro που υποστηρίζει wifi 6. Έχω το router του οτε αυτή τη στιγμή και ενα xiaomi Mi Router 3 που δίνει wifi στο σπίτι.

να ξέρεις είναι κινεζικο firmware αν δε πάρεις τη global κ είναι όλα στα κινέζικα μέσα κ δεν αλλάζει. έχω το ax3 dual κ είναι εξαιρετικό για τα χρήματα του. είναι σκέτο router όμως δεν είναι modem. το κινέζικο έχει καλύτερη υποστήριξη firmware με πιο συχνά updates.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, sndev είπε

να ξέρεις είναι κινεζικο firmware αν δε πάρεις τη global κ είναι όλα στα κινέζικα μέσα κ δεν αλλάζει. έχω το ax3 dual κ είναι εξαιρετικό για τα χρήματα του. είναι σκέτο router όμως δεν είναι modem. το κινέζικο έχει καλύτερη υποστήριξη firmware με πιο συχνά updates.

Δεν νομίζω ότι είναι κινέζικα μέσα, έχει και αγγλικά και κινέζικα , απλώς επιλέγεις χώρα στην αρχή Κίνα για setup , και έχει μέσα και αγγλικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, sndev είπε

να ξέρεις είναι κινεζικο firmware αν δε πάρεις τη global κ είναι όλα στα κινέζικα μέσα κ δεν αλλάζει. έχω το ax3 dual κ είναι εξαιρετικό για τα χρήματα του. είναι σκέτο router όμως δεν είναι modem. το κινέζικο έχει καλύτερη υποστήριξη firmware με πιο συχνά updates.

Ναι το γνωρίζω... έτσι είναι και το mi router και παίζω με google translate για να το σεταρω. Δεν το έχω flasharei ακομα με custom rom.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...