Προς το περιεχόμενο

ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ADSL/VDSL ROUTER post here(γράψτε εδώ)


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

16 λεπτά πριν, stefanidisg είπε

Δεν νομίζω ότι είναι κινέζικα μέσα, έχει και αγγλικά και κινέζικα , απλώς επιλέγεις χώρα στην αρχή Κίνα για setup , και έχει μέσα και αγγλικά

nop

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Huawei AX3 Pro από Κίνα καλύτερα. Στην Κινεζική (CN) έκδοση έχει και τα 2 χρώματα (άσπρο,μαύρο). Η γλώσσα είναι μόνο CN (δεν υπάρχει πρόβλημα Google Translate). Πρίζα CN (επέλεξε στο καλάθι + μετατροπέα σε EU, 90% τζάμπα βάζουν). Η βασικότερη διαφορά CN με Global είναι ότι CN έχει 2 παραπάνω (σύνολο 4 για Pro έκδοση) ενισχυτές σήματος, όποτε πολύ μεγαλύτερη εμβέλεια στον χώρο.  Θετικά : Τιμή, WiFi6, Mesh, 160hz. Αρνητικά :  Εγγύηση, κινεζική γλώσσα,  κινεζική πρίζα, δεν έχει USB θύρες. Επίσης μερικά ακόμα routers στην οικονομική κατηγορία που θεωρώ αξίζουν τα λεφτά τους: TP-Link WDR7660, Mercury D268G, Xiaomi Redmi AC2100 , Honor Router Pro 2, Mercury X18G, TP-Link TL-XDR1860, Xiaomi AIoT Router AX3600 WiFi 6, Xiaomi Redmi AX5, Xiaomi Redmi AX6, ASUS RT-AX56U v2, TP Link Archer C80.

Επεξ/σία από timos81
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Huawei AX3 Pro λειτουργεί και ως repeater; Μπορώ δηλαδή να το βάλω απλά στο ρεύμα και μέσα απο τις ρυθμίσεις να γίνει η σύνδεση στο κανονικό ρούτερ, όπως λειτουργεί το repeater, ή η χρήση του είναι μόνο ώς βασικό ρούτερ; Το ρωτάω γιατί είμαι αρκετά μέτρα μακριά και χρησιμοποιώ repeater αλλά πολλές φορές χάνεται η ταχύτητα σε 50ρα σύνδεση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα ,

Νομίζω ότι εδώ θα βρεις απαντήσεις σε αυτό που ψάχνεις .

https://consumer.huawei.com/eg-en/support/content/en-us15383589/
 

https://consumer.huawei.com/eg-en/support/content/en-us15383591/

Γράψε αν θέλεις τι τετραγωνικά είναι ο χώρος σου, μπορεί να γίνει και mesh σύνδεση . Τι και πόσες συσκευές συνδέονται τώρα και τι θα ήθελες στο μέλλον να συνδέσεις ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα φίλε, 

χωρίς να θέλω να είμαι εκτός θέματος, είχα ανοίξει πριν λίγες μέρες και εδώ θέμα αλλά δεν τα εξήγησα όπως πρέπει (Λάθος μου). Το repeater το έχω στον πάνω όροφο και έχω ικανοποιητικό σήμα. Το πρόβλημα είναι ότι με το που μπεί κάποιος απο τον κάτω όροφο για παράδειγμα στο youtube, κατευθείαν εγώ επηρεάζομαι και το ίντερνετ κολλάει αρκετά. Να τονίσω πως και στον κάτω όροφο αν είσαι και παίζει yt και θέλεις να παίξεις (στον κάτω όροφο) κολλάει το ίδιο. Άρα μήπως αξίζει η αντικατάσταση του υπάρχων ρούτερ με to Huawei AX3 Pro για παράδειγμα ή απλά η αντικατάσταση του repeater στον πάνω όροφο;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ωραία γράψε με σωστή σειρά. Τετραγωνικά , εμπόδια ( 1,2,3 τοίχος ) , συνδεδεμένες συσκευές ( 1,2,3 τι συσκευές ) μελλοντικές συσκευές ( 1,5,10 , ενσύρματης, ασύρματες ). Το υπάρχον router που δίνει ο πάροχος έχει και τηλεφωνία όποτε το κρατάς και κλείνεις το WiFi του (αν δεν ξέρεις πως τηλεφωνική εξυπηρέτηση από πάροχο για καθοδήγηση ). Γράψε πρώτα αυτά για να έχεις μια πιο σωστή απάντηση . 

Επεξ/σία από timos81
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, το κάτω είναι 70τμ. Το ρούτερ είναι στη μέση του σπιτιού χωρίς να εμποδίζει τοίχος κλπ για τη χρήση τηλεόρασης και υπολογιστή. Μόνο στο ένα δωμάτιο καμιά φορά γίνεται χρήση λάπτοπ (ένας τοίχος). Συνδεδεμένες συσκευές: 6 σύσκευες (βάζω μέσα  και το repeater που έχω στον πάνω όροφο). Αυτά όσον αφορά τον κάτω όροφο. Ο πάνω όροφος όπου είναι το repeater είναι 80τμ περίπου και είναι τοποθετημένο σε δωμάτιο. 3 συσκευές συνδεδεμένες μέσω wifi στο repeater και άλλη μία μέσω καλωδίου απο repeater σε συσκευή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μικρός ο χωρίς όποτε και με ένα μόνο router Huawei AX3 Pro CN (Κίνα) θα σε καλύψει. Πιο πάνω είχα γράψει γιατί μόνο το κινεζικο μοντέλο αξίζει. Για τελωνεία δεν ξέρω καθόλου. Μπορείς να βρεις πολλά στο Aliexpress. Αν μελλοντικά θέλεις να αναβαθμίσεις βάζει ένα ακόμα Huawei στην πρίζα και κανείς mesh. Σου πρότεινα το Huawei όχι σαν την καλύτερη λύση αλλά σαν την οικονομικότερη για αυτά που δίνει σε σχέση με αλλά προϊόντα που κυκλοφορούν. Για μεγαλύτερες ανάγκες αλλάζουν τα πράγματα (NAS, USB Ports,Tri-Band, χώρος 300τμ) . Έγραψες έχεις laptop θα πρότεινα μελλοντικά αν σε ενδιαφέρει να αλλάξεις και κάρτα δικτύου σε 802.11ax θα έχεις καλύτερες αποδώσεις (γύρω στα 20€ Intel AX200), δες το μοντέλο του laptop πως και αν γίνεται. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Huawei το έχω βρει στο banggood. Το θέμα μου είναι αν θα λυθεί το πρόβλημα με την αντικατάσταση του υπάρχων ρουτερ. Άρα με όσα μου λες θα βελτιωθεί πρόβλημα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω το banggood δες μόνο να γράφουν οποιαδήποτε CN version όχι global.  Το πρόβλημα θα λυθεί σου έστειλα έβαλα 2 link πιο πάνω από την Huawei. Το παλιό router κρατάς για τηλεφωνία ( η το κανεις guest ). 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι αξιόπιστη σελίδα. Έχω ψωνίσει αρκετές φορές. Είδα και τα λινκ που έστειλες. Αυτό που αναφέρεις, δηλαδή να κρατήσω του ΟΤΕ για τηλέφωνο και το άλλο για ίντερνετ. Υπάρχει περίπτωση ο ΟΤΕ να μην το επιτρέπει και τι θα πρέπει να τους πω; συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία κατανοητά. Μια τελευταία ερώτηση θα ήθελα να κάνω. Το Huawei να το αντικαταστησω με το repeater που έχω στον πάνω όροφο ή να το χρησιμοποιήσω σαν κύριο μόντεμ που να εκπέμπει το WiFi και να χρησιμοποιείται για ίντερνετ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mrvaggos είπε

Λοιπόν, το κάτω είναι 70τμ. Το ρούτερ είναι στη μέση του σπιτιού χωρίς να εμποδίζει τοίχος κλπ για τη χρήση τηλεόρασης και υπολογιστή. Μόνο στο ένα δωμάτιο καμιά φορά γίνεται χρήση λάπτοπ (ένας τοίχος). Συνδεδεμένες συσκευές: 6 σύσκευες (βάζω μέσα  και το repeater που έχω στον πάνω όροφο). Αυτά όσον αφορά τον κάτω όροφο. Ο πάνω όροφος όπου είναι το repeater είναι 80τμ περίπου και είναι τοποθετημένο σε δωμάτιο. 3 συσκευές συνδεδεμένες μέσω wifi στο repeater και άλλη μία μέσω καλωδίου απο repeater σε συσκευή. 

Βάλε δίπλα στο router που έχεις τώρα . Έγραψες ότι είναι στη μέση, όποτε θα σε κάλυψη πιο ομοιόμορφα στο σπίτι . 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, timos81 είπε

Βάλε δίπλα στο router που έχεις τώρα . Έγραψες ότι είναι στη μέση, όποτε θα σε κάλυψη πιο ομοιόμορφα στο σπίτι . 

Καλώς σε ευχαριστώ πολύ για την κατατοπιση. Θα προβώ σε αγορά και θα επανέλθω όταν το συνδέσω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...