Προς το περιεχόμενο

ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ADSL/VDSL ROUTER post here(γράψτε εδώ)


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Galazios10 είπε

Τα τετραγωνικα, για να ξεκινησω απο εκει, ειναι 70 στο διαμερισμα του 1ου οροφου και 110-120 στο διαμερισμα του 2ου οροφου (οπου υπαρχει και το προβλημα).  Καποια βαρια συσκευη απο αυτες που αναφερεις δεν ειναι στα σχεδια να μπει σε κανενα απο τα 2 διαμερισματα.. Κανα δυο smart LED της Xiaomi μονο που ξεχασα να αναφερω.

Γενικα δε θα θελα να μπλεκω με Κινα κλπ, αν και καταλαβαινω οτι το προτεινεις λογω οικονομικοτερης λυσης. Αποτι καταλαβαινω ομως θεωρεις ετσι οπως περιεγραψα το προβλημα οτι ειναι θεμα ισχυος του ρουτερ του ΟΤΕ, σωστα? Πιστευεις οτι θα μπορουσε αυτο να λυθει με καποιο αλλο repeater καλυτερης ποιοτητας απο το TP-Link που εχω τωρα, που θα το τοποθετουσα στο σημειο του 2ου οροφου που καταφερνει και στελνει σημα το ρουτερ? Γιατι γνωριζοντας τους χωρους, δεν πιστευω οτι αν βαλω το Huawei AX3 Pro (ή οποιο αλλο ρουτερ) διπλα απο το υπαρχον, θα καταφερει να καλυψει και τα 2 διαμερισματα χωρις την τοποθετηση ενος ακομα repeater στον 2ο οροφο.

Xiaomi Ax6 Pro

 

1 ώρα πριν, Galazios10 είπε

Τα τετραγωνικα, για να ξεκινησω απο εκει, ειναι 70 στο διαμερισμα του 1ου οροφου και 110-120 στο διαμερισμα του 2ου οροφου (οπου υπαρχει και το προβλημα).  Καποια βαρια συσκευη απο αυτες που αναφερεις δεν ειναι στα σχεδια να μπει σε κανενα απο τα 2 διαμερισματα.. Κανα δυο smart LED της Xiaomi μονο που ξεχασα να αναφερω.

Γενικα δε θα θελα να μπλεκω με Κινα κλπ, αν και καταλαβαινω οτι το προτεινεις λογω οικονομικοτερης λυσης. Αποτι καταλαβαινω ομως θεωρεις ετσι οπως περιεγραψα το προβλημα οτι ειναι θεμα ισχυος του ρουτερ του ΟΤΕ, σωστα? Πιστευεις οτι θα μπορουσε αυτο να λυθει με καποιο αλλο repeater καλυτερης ποιοτητας απο το TP-Link που εχω τωρα, που θα το τοποθετουσα στο σημειο του 2ου οροφου που καταφερνει και στελνει σημα το ρουτερ? Γιατι γνωριζοντας τους χωρους, δεν πιστευω οτι αν βαλω το Huawei AX3 Pro (ή οποιο αλλο ρουτερ) διπλα απο το υπαρχον, θα καταφερει να καλυψει και τα 2 διαμερισματα χωρις την τοποθετηση ενος ακομα repeater στον 2ο οροφο.

Από Κίνα όχι λόγο οικονομικότερης λύσεις, λόγο ότι έχουν μεγαλύτερη διαφορά τα κινεζικά μα τα global (διάβασε προηγούμενες σελίδας πχ Huawei AX3 Pro). Από Κίνα θα πρότεινα 2 τεμάχια για mesh  Xiaomi Redmi AX6 AX3000 η αν φαίνονται ακριβά τότε 2 Huawei AX3 Pro (τα Xiaomi καλύτερα λειτουργούν με iOS συσκευές σε σχέση με Huawei) Από Ελλάδα / Ευρώπη θα πρότεινα Asus RT-AX88U. Τα router ο πρώτος με δεύτερος όροφος καλύτερα να είναι το ένα πάνω από το άλλο, πχ στον πρώτο στο σαλόνι στον δεύτερο το δωμάτιο πάνω από το σαλόνι, μπορείς να δοκιμάζεις διαφορετικά σημεία. Αν χρειάζεσαι κάτι άλλο η να αναλύσω την γνώμη μου περισσότερο γράψε ότι ερωτήσεις έχεις . Για powerline δεν μπορώ να σου πω ούτε προτείνω access point σε κάποιον αν δεν μπορεί να περάσει κρυφά καλώδια (καθαρά δίκη μου γνώμη, δεν λέω ότι δεν κάνουν δουλειά). 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

@timos81 θεωρείς πως με δύο AX3 pro θα υπάρχει καλύτερο αποτέλεσμα; δηλαδή αν στον κάτω όροφο υπάρχει το ένα και στον πάνω υπάρχει repeater που να συνδέεται στο AX3 δεν θα έχει το ίδιο αποτέλεσμα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, mrvaggos είπε

Φίλε καλησπέρα. Έχω ακριβώς ίδια σύνδεση, ίδιο πρόβλημα. Η αλήθεια είναι πως σε μένα το tp link που έχω κάνει δουλειά και έχω σήμα στον πάνω όροφο. Το πρόβλημα ξεκινάει όταν θες να παίξεις κάτι ή κάποιος βλέπει στον κάτω όροφο βίντεο. Έχω παραγγείλει το Huawei και θα δω αν υπάρξει βελτίωση αλλιώς μετά θα δοκιμάσω access points. Οπότε σε κάνα μήνα που θα έρθει θα επανέλθω με τις εντυπώσεις. 

Το διαβασα το θεμα σου φιλε, και οντως μοιαζει παρα πολυ με το δικο μου. Η διαφορα πιστευω ειναι στο οτι σε μενα το σημα απο τον 1ο στο 2ο φτανει οριακα και μονο σε ενα δωματιο (κρεβατοκαμαρα). Για να καταλαβεις, σε μια πριζα 2-3 μετρα μακρια και εξω απο την κρεβατοκαμαρα (ένας ακομα τοιχος εμποδιο δηλαδη), δεν πιανει καθολου σημα το repeater. Βεβαια, η ταχυτητα που φτανει εστω και στην κρεβατοκαμαρα, ειναι ικανποιητικη θα ελεγα, γιαυτο και σκεφτομουν απλα να βαλω ενα καλυτερο repeater σε εκεινο το σημειο για να καταφερει να μεταδοσει το σημα και στο υπολοιπο σπιτι πιο ανετα απο το "φτηνο" της TP-Link που χρησιμοποιω τωρα. Θα περιμενω τις εντυπωσεις σου μολις παραλαβεις το Huawei απο την Κινα! 

40 λεπτά πριν, timos81 είπε

Xiaomi Ax6 Pro

Από Κίνα όχι λόγο οικονομικότερης λύσεις, λόγο ότι έχουν μεγαλύτερη διαφορά τα κινεζικά μα τα global (διάβασε προηγούμενες σελίδας πχ Huawei AX3 Pro). Από Κίνα θα πρότεινα 2 τεμάχια για mesh  Xiaomi Redmi AX6 AX3000 η αν φαίνονται ακριβά τότε 2 Huawei AX3 Pro (τα Xiaomi καλύτερα λειτουργούν με iOS συσκευές σε σχέση με Huawei) Από Ελλάδα / Ευρώπη θα πρότεινα Asus RT-AX88U. Τα router ο πρώτος με δεύτερος όροφος καλύτερα να είναι το ένα πάνω από το άλλο, πχ στον πρώτο στο σαλόνι στον δεύτερο το δωμάτιο πάνω από το σαλόνι, μπορείς να δοκιμάζεις διαφορετικά σημεία. Αν χρειάζεσαι κάτι άλλο η να αναλύσω την γνώμη μου περισσότερο γράψε ότι ερωτήσεις έχεις . Για powerline δεν μπορώ να σου πω ούτε προτείνω access point σε κάποιον αν δεν μπορεί να περάσει κρυφά καλώδια (καθαρά δίκη μου γνώμη, δεν λέω ότι δεν κάνουν δουλειά). 

Ευχαριστω για την απαντηση! Προς το παρον με καλυψες. Ετσι οπως το κοβω, πριν κανω καποια πιο ακριβη αγορα, θα δοκιμασω με καποιο καλυτερο repeater στον 2ο οροφο και βλεπουμε. Να περιμενω και τον mrvaggos να γραψει τις εντυπωσεις του με το Huawei οταν του ερθει, μιας και τα προβληματα μας ειναι παρομοια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mrvaggos είπε

@timos81 θεωρείς πως με δύο AX3 pro θα υπάρχει καλύτερο αποτέλεσμα; δηλαδή αν στον κάτω όροφο υπάρχει το ένα και στον πάνω υπάρχει repeater που να συνδέεται στο AX3 δεν θα έχει το ίδιο αποτέλεσμα; 

Τα δυο μαζί φτιάχνουν mesh σύστημα . Πιστεύω θα έχεις καλύτερο αποτέλεσμα . Στην δίκη σου περίπτωση περίμενε το ένα αφού το παρήγγειλες και μετά το 2ο το παίρνεις δεν είναι κάτι. Κατέβασε κάποιο δωρεάν πρόγραμμα στο κινητό κάνε τώρα μετρήσεις και όταν βάλεις καινούργιο router τότε θα δεις συγκρίσεις . Αν θέλεις στείλε μου link από που το αγόρασες να το κοιτάξω . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, timos81 είπε

Τα δυο μαζί φτιάχνουν mesh σύστημα . Πιστεύω θα έχεις καλύτερο αποτέλεσμα . Στην δίκη σου περίπτωση περίμενε το ένα αφού το παρήγγειλες και μετά το 2ο το παίρνεις δεν είναι κάτι. Κατέβασε κάποιο δωρεάν πρόγραμμα στο κινητό κάνε τώρα μετρήσεις και όταν βάλεις καινούργιο router τότε θα δεις συγκρίσεις . Αν θέλεις στείλε μου link από που το αγόρασες να το κοιτάξω . 

Δεν ξέρω αν στο ανοίγει είμαι από κινητό. 

https://banggood.app.link/KYZBjyVFsbb

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, mrvaggos είπε

Δεν ξέρω αν στο ανοίγει είμαι από κινητό. 

https://banggood.app.link/KYZBjyVFsbb

Δεν βρήκα κάπου που να γράφει CN η global version στο συγκεκριμένο. Στην Κίνα πουλάνε 2 εκδόσεις Pro: 1 έκδοση για κινεζική αγορά , δηλαδή CN και 2 έκδοση global που προορίζεται για εκτός Κίνας και την ίδια πουλάνε και στην Ελλάδα είδα .

Δες εικόνα από Aliexpress με κόκκινο βελάκι δείχνω 

4924D498-37F3-455B-9E20-2D0F419AA879.jpeg.1d6c2a089af01ab6fafa1e21b6117930.jpeg

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, timos81 είπε

Δεν βρήκα κάπου που να γράφει CN η global version στο συγκεκριμένο. Στην Κίνα πουλάνε 2 εκδόσεις Pro: 1 έκδοση για κινεζική αγορά , δηλαδή CN και 2 έκδοση global που προορίζεται για εκτός Κίνας και την ίδια πουλάνε και στην Ελλάδα είδα .

Δες εικόνα από Aliexpress με κόκκινο βελάκι δείχνω 

4924D498-37F3-455B-9E20-2D0F419AA879.jpeg.1d6c2a089af01ab6fafa1e21b6117930.jpeg

Ναι ναι κατάλαβα. Γράφουν και στις ερωτήσεις που υπάρχουν για το προϊόν και λένε πως είναι η κινεζική έκδοση με Chinese firmware. Και το ρουτερ έρχεται με plug του για κινεζική πρίζα. Στέλνουν ευρωπαϊκό αντάπτορα

Επεξ/σία από mrvaggos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, mrvaggos είπε

Ναι ναι κατάλαβα. Γράφουν και στις ερωτήσεις που υπάρχουν για το προϊόν και λένε πως είναι η κινεζική έκδοση με Chinese firmware 

Τότε μια χαρά όλα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια και χαρά. Έχω ένα θεματάκι το οποίο δεν ξέρω πως να το προσεγγίσω σωστά...

Τα δεδομένα

Συνδρομή Cosmote VDSL 50mbps

Router : Speedport Plus

Συνδεδεμένες συσκευές παραπάνω από 35 (smart συσκευές κυρίως όπως πρίζες, λάμπες, κάμερες, chromecast κτλ)

Τηλεφωνία VOIP

Το θέμα :

Παρατήρησα όταν ανέβηκε ο αριθμός των συσκευών ότι η συνδέσεις δεν ήταν σταθερές και είχα αποσυνδέσεις από τα gadgets μου

Σκέψεις για πιθανές λύσεις :

Έχουμε κάποια πρόταση για σταθερή σύνδεση με τόσο πολλές συσκευές χωρίς να πάω σε router των 200+ ευρώ ;

Αν πάρω κάτι καλύτερο σε router και το συνδέσω πάνω στο υπάρχον ; Θα δουλέψει καλύτερα ; Ποιο να ναι αυτό , Πως το στήνω ;

Από κάλυψη μέσα στο σπίτι είμαι εντάξει με ένα repeater της Xiaomi

 

Ευχαριστώ !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
56 λεπτά πριν, insane74 είπε

Γεια και χαρά. Έχω ένα θεματάκι το οποίο δεν ξέρω πως να το προσεγγίσω σωστά...

Τα δεδομένα

Συνδρομή Cosmote VDSL 50mbps

Router : Speedport Plus

Συνδεδεμένες συσκευές παραπάνω από 35 (smart συσκευές κυρίως όπως πρίζες, λάμπες, κάμερες, chromecast κτλ)

Τηλεφωνία VOIP

Το θέμα :

Παρατήρησα όταν ανέβηκε ο αριθμός των συσκευών ότι η συνδέσεις δεν ήταν σταθερές και είχα αποσυνδέσεις από τα gadgets μου

Σκέψεις για πιθανές λύσεις :

Έχουμε κάποια πρόταση για σταθερή σύνδεση με τόσο πολλές συσκευές χωρίς να πάω σε router των 200+ ευρώ ;

Αν πάρω κάτι καλύτερο σε router και το συνδέσω πάνω στο υπάρχον ; Θα δουλέψει καλύτερα ; Ποιο να ναι αυτό , Πως το στήνω ;

Από κάλυψη μέσα στο σπίτι είμαι εντάξει με ένα repeater της Xiaomi

Ευχαριστώ !

Καλημέρα η συσκευές smart είναι συνδεδεμένες σε κάποιο hub (Aqara,Xiaomi) ; Αν ναι γράψε το μοντέλο. Υπάρχουν router πχ Xiaomi που δουλεύουν πιο καλά με smart συσκευές τους. Γράψε τετραγωνικά χώρου (τοίχους).

Επεξ/σία από timos81
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, timos81 είπε

Καλημέρα η συσκευές smart είναι συνδεδεμένες σε κάποιο hub (Aqara,Xiaomi) ; Αν ναι γράψε το μοντέλο. Υπάρχουν router πχ Xiaomi που δουλεύουν πιο καλά με smart συσκευές τους. Γράψε τετραγωνικά χώρου (τοίχους).

Ευχαριστώ Τίμο για το ενδιαφέρον.

Έχουμε και λέμε από τα 35 τα 12 είναι Xiaomi και έχω και το  "Xiaomi Mijia Smart Home WIFI Remote Control Multifunctional Gateway" ΑΛΛΑ απ'ότι βλέπω από το router οι λάμπες, η κάμερες, το IR blaster παίρνει IP από το router ξεχωριστό το καθένα. Από το Gateway παίρνουν 3 αισθητήρες και το cube (το χειριστήριο για τις λάμπες). Δεν ξέρω αν μπορώ τις λάμπες κτλ να τις "περάσω" μέσα από το gateway για να μειώσω τα IP που δίνει το router...

Το σπίτι είναι 80 τμ open space όλο... ναι όλο και έχει και ένα open space υπόγειο στο οποίο έχω το Xiaomi repeater.

Ελπίζω να κατατόπισα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν έχεις Xiaomi Hub δες αν είναι ZigBee 3.0, αν δεν είναι θα πρότεινα να αναβαθμίσεις . Για router αν θέλεις να γίνει αναβάθμιση θα πρότεινα Xiaomi Redmi AX5 η AX6 , Xiaomi Mi AIoT Router AX3600 αυτά δουλεύουν καλά με smart συσκευές (τα Xiaomi καλύτερα δουλεύουν με iOS συσκευές σε σχέση με Huawei) . Αν θέλεις να πάρεις πιο οικονομικό router τότε Huawei A3 Pro (από Κίνα, εξήγησα μερικές σελίδες πιο πίσω γιατί), αν δεν θέλεις να μην μπεις διαδικασία Κίνας τότε από Ευρώπη θα άξιζε μια σειρά από Asus RT-AX55, RT-AX56U, RT-AX58U, RT-AX82U. Όλα τα router είναι με WiFi6 μερικά είναι 80mhz άλλα είναι 160mhz, αν θα αναβαθμίσεις στο μέλλον κάρτα δικτύου (WiFi6 Intel AX200) για laptop (5-20€ κόστος) τότε καλύτερα να διαλέξεις το σωστό router από τώρα . Για παράδειγμα αν συγκρίνεις router asus που έγραψα πιο πάνω μοντέλο AX56 έχει 80mhz mimo 2:2:2 θα δώσει πιο άσχημο σήμα στο laptop με WiFi 6 το μοντέλο AX58 έχει 160mhz mimo 2:4:4 θα βγάλει καλύτερο.

ps δοκίμασε σε smart συσκευές να αλλάξεις και region ίσως βοηθήσει. 

Επεξ/σία από timos81
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, timos81 είπε

Αν έχεις Xiaomi Hub δες αν είναι ZigBee 3.0, αν δεν είναι θα πρότεινα να αναβαθμίσεις . Για router αν θέλεις να γίνει αναβάθμιση θα πρότεινα Xiaomi Redmi AX5 η AX6 , Xiaomi Mi AIoT Router AX3600 αυτά δουλεύουν καλά με smart συσκευές (τα Xiaomi καλύτερα δουλεύουν με iOS συσκευές σε σχέση με Huawei) . Αν θέλεις να πάρεις πιο οικονομικό router τότε Huawei A3 Pro (από Κίνα, εξήγησα μερικές σελίδες πιο πίσω γιατί), αν δεν θέλεις να μην μπεις διαδικασία Κίνας τότε από Ευρώπη θα άξιζε μια σειρά από Asus RT-AX55, RT-AX56U, RT-AX58U, RT-AX82U. Όλα τα router είναι με WiFi6 μερικά είναι 80mhz άλλα είναι 160mhz, αν θα αναβαθμίσεις στο μέλλον κάρτα δικτύου (WiFi6 Intel AX200) για laptop (5-20€ κόστος) τότε καλύτερα να διαλέξεις το σωστό router από τώρα . Για παράδειγμα αν συγκρίνεις router asus που έγραψα πιο πάνω μοντέλο AX56 έχει 80mhz mimo 2:2:2 θα δώσει πιο άσχημο σήμα στο laptop με WiFi 6 το μοντέλο AX58 έχει 160mhz mimo 2:4:4 θα βγάλει καλύτερο.

ps δοκίμασε σε smart συσκευές να αλλάξεις και region ίσως βοηθήσει. 

Ευχαριστώ πολύ, σε μελέτησα και έχω αρκετές απορίες όμως... αν μπορείς με βοηθάς 

1. Hub : Έχω αυτό αλλά δεν καταλαβαίνω αν είναι Zigbee 3.0, λέει απλώς Zigbee 

Original Xiaomi Mijia Smart Home WIFI Remote Control Multifunctional Gateway

Μήπως μου προτείνεις αυτό σαν upgrade που το δίνει σαν 3.0, αξίζει λες ?

Xiaomi Multimode ZigBee 3.0

2. Συνδεσμολογία router πάνω στο υπάρχων Modem : Απλά το συνδέω με ένα ethernet καλώδιο στο speedport και δουλεύει ? Θα έχει το ίδιο όνομα δικτύου ; Υπάρχουν κάπου εδώ οδηγίες για το πως γίνεται ;

3. Επιλογή router : Από τιμή και μόνο λέω να πάω προς Xiaomi Mi AIoT Router AX3600 γιατί είναι στη μέση του price range που βλέπω πως παίζει με update στα 160mhz. Σημείωση ναι μεν έχω πολλά Xiaomi αλλά παίζω με android κινητό. Καλά το πάω ;

4. Σταθερό τηλέφωνο : Εννοείται πως αν αφήσω το τηλέφωνο πάνω στο speedport modem θα έχω κανονικά τηλέφωνο έτσι ;

5. Region : Αναγκαστικά China mainland έχω για τα Xiaomi. Νομίζω είναι μονόδρομος αν τα έχω φέρει από Κίνα, σωστά ;

Ευχαριστώ και πάλι !

Επεξ/σία από insane74
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, insane74 είπε

Ευχαριστώ πολύ, σε μελέτησα και έχω αρκετές απορίες όμως... αν μπορείς με βοηθάς 

1. Hub : Έχω αυτό αλλά δεν καταλαβαίνω αν είναι Zigbee 3.0, λέει απλώς Zigbee 

Original Xiaomi Mijia Smart Home WIFI Remote Control Multifunctional Gateway

Μήπως μου προτείνεις αυτό σαν upgrade που το δίνει σαν 3.0, αξίζει λες ?

Xiaomi Multimode ZigBee 3.0

2. Συνδεσμολογία router πάνω στο υπάρχων Modem : Απλά το συνδέω με ένα ethernet καλώδιο στο speedport και δουλεύει ? Θα έχει το ίδιο όνομα δικτύου ; Υπάρχουν κάπου εδώ οδηγίες για το πως γίνεται ;

3. Επιλογή router : Από τιμή και μόνο λέω να πάω προς Xiaomi Mi AIoT Router AX3600 γιατί είναι στη μέση του price range που βλέπω πως παίζει με update στα 160mhz. Σημείωση ναι μεν έχω πολλά Xiaomi αλλά παίζω με android κινητό. Καλά το πάω ;

4. Σταθερό τηλέφωνο : Εννοείται πως αν αφήσω το τηλέφωνο πάνω στο speedport modem θα έχω κανονικά τηλέφωνο έτσι ;

5. Region : Αναγκαστικά China mainland έχω για τα Xiaomi. Νομίζω είναι μονόδρομος αν τα έχω φέρει από Κίνα, σωστά ;

Ευχαριστώ και πάλι !

Θα απαντάω με την σειρά που ρωτάς .

1. Το link που έβαλες δεν μου το ανοίγει (μπορεί να μην ανοίγει σε μένα). Εγώ εννοούσα αυτό-> https://homekitnews.com/2020/01/10/mi-smart-gateway-review/ .Αν αξίζει η αναβάθμιση δες το εσυ, αν ρωτάς εμένα θα θα πήγαινα σε Aqara M2 (μου αρέσουν περισσότερο τα προϊόντα και βάζει αρκετά σε design τελευταία, δες εδώ-> https://homekitnews.com/2020/05/21/yet-more-aqara-products-unveiled-new-led-control-display-and-curtain-motor-t1-sensors/ . Θα πρότεινα να συγκρίνεις πρώτα αυτό το Xiaomi που έχεις με αυτό που σου έστειλα και αποφασίζεις.

2. Ναι σωστά για σύνδεση με rj45 καλώδια (έχει μέσα στο κουτί), οδηγίες για να κανείς ρυθμίσεις δεν είναι δύσκολες μπορείς να βρεις και στο Internet. Βάζω μερικά link να έχεις εδώ  https://c.mi.com/oc/thread-3112838-1-0.html?mobile=no και εδώ https://blog.router-switch.com/2020/05/xiaomi-aiot-router-ax3600-experience-evaluation-faster-higher-stronger/ . Όνομα δικτύου δεν θα έχει ίδιο μπορείς να ορίσεις εσύ όπως το θέλεις.

3. Εσυ αποφασίζεις πιο σου κάνει περισσότερο, σίγουρα είναι στα top routers για 2020 για την τιμή του. Για το συγκεκριμένο μοντέλο δεν παίζει ρόλο το κινητό. 

4. Ναι δεν έχεις να κανείς κάτι στο άλλο router. Το μόνο που θα πρότεινα να κλείσεις το WiFi του καλύτερα (τηλέφωνο στον πάροχο για οδηγίες).

5. Νομίζω πως ναι, δεν είναι πρόβλημα.

Παρακαλω 

Επεξ/σία από timos81
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειμαι συνδομητης της κοσμοτε (vdsl 30αρι) και επιθυμω να αλλάξω modem-router. η απόσταση που καλύπτει είναι κακή και το διαμέρισμα που μένω δεν δικαιολογεί κάτι τέτοιο (είναι 75 τετραγωνικά).Επίσης πάσχω από συνεχείς αποσυνδέσεις ειδικά στο laptop μου και δέν μεσολαβεί τοίχος. Οι συσκευές που συνδέονται είναι 10-15 και περιλαμβάνουν smartphones, tablets, chromecast και laptop.Προς το παρόν δεν έχω συσκευές τύπου έξυπνες πρίζες, κάμερες κλπ Το θέμα είναι ότι η κοσμοτε χρησιμοποιεί πλέον voip για την τηλεφώνια της και διάβασα πως αυτό μπορεί να είναι πρόβλημα για την αγορά ενός νέου router (οικονομικού τουλάχιστον) .Η ερωτήσεις μου λοιπόν είναι οι εξής:

1. μπορώ να αλλάξω router χωρίς πρόβλημα;

2. είναι δύσκολο να σετάρω ένα νέο router;

3. επειδή κάπου διάβασα ότι ίσως να υπάρχει η δυνατότητα να χρησιμοποιήσω το modem της κοσμοτε για το voip και το νέο router να κάνει όλα τα υπόλοιπα, πόσο εφικτό είναι κατι τέτοιο και υπάρχει κάποιος οδηγός για αυτό;

οι γνώσεις μου είναι πολύ βασικές αλλά είμαι πολύ καλός στο να ακολουθώ οδηγίες χαχαχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...