Προς το περιεχόμενο

ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ADSL/VDSL ROUTER post here(γράψτε εδώ)


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, sndev είπε

εξαρτάται το θεμα σου και τι εννοεις να σωθεις,, αλλα ναι με 20 ε παίρνεις αξιοπρεπέστατο μηχάνημα 

Ειδα οτι το δικο μ ειναι το h168n.. φανταζομαι το προηγουμενη σειρα.

Τα προβληματα.. κακη ποιοτητα στην συνδεση την περιγραφουν ακριβως στα σχολια (αποσυνδεσεις, αποτομη αυξηση στο latency κλπ..) τους στο παρακάτω π σκεφτομαι να αγορασω:

https://www.skroutz.gr/s/12275487/Asus-DSL-AC55U.html#reviews

Είναι λες και ολοι οι συνδρομητες της νοβα να ψαχνονται για αλλα μοντεμ ρουτερς

Γενικα εχω αποκλισει το γεγονος να εχω προβλημα στην καλωδιωση μεχρι το ρουτερ γτ για αρκετο διαστημα είχα το ρουτερ απευθειας συνδεδεμενο στο καλωδιο π ερχοταν απο τον οτε!

 

38 λεπτά πριν, timos81 είπε

Αν θέλεις κάτι φτηνό και καλό καλύτερα να περιμένεις, αν θέλεις από EU από σειρά Asus RT-AX αν βρεις μέχρι 100€ , TP-Link Archer C80 και τα 2 μοντέλα που έγραψες.

Το ίδιο με το παραπάνω, τα router που αναφέρθηκαν σε προηγούμενες σελίδες είναι αρκετά φτηνά για την τεχνολογία που προσφέρουν. Αντίστοιχα μοντέλα EU ξεκινάνε από 130-150€. Σίγουρα αν θέλει κάποια να πληρώσει 150-200€ θα πάρει από EU αλλά δεν βλέπω τέτοιο κόσμο. Οικονομικές προτάσεις κάνουμε που να συνδυάζουν τα τεχνικά χαρακτηριστικά για να καλύψουν μελλοντικές απαιτήσεις. 

Αν καταλαβα καλα αυτα π εχουν αναφερθει στις προηγουμενες σελιδες ειναι ρουτερς. Νομιζω οτι εγω χρειαζομαι μοντεμ/ρουτερ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

5 λεπτά πριν, ma3stros είπε

Ειδα οτι το δικο μ ειναι το h168n.. φανταζομαι το προηγουμενη σειρα.

Τα προβληματα.. κακη ποιοτητα στην συνδεση την περιγραφουν ακριβως στα σχολια (αποσυνδεσεις, αποτομη αυξηση στο latency κλπ..) τους στο παρακάτω π σκεφτομαι να αγορασω:

https://www.skroutz.gr/s/12275487/Asus-DSL-AC55U.html#reviews

Είναι λες και ολοι οι συνδρομητες της νοβα να ψαχνονται για αλλα μοντεμ ρουτερς

Γενικα εχω αποκλισει το γεγονος να εχω προβλημα στην καλωδιωση μεχρι το ρουτερ γτ για αρκετο διαστημα είχα το ρουτερ απευθειας συνδεδεμενο στο καλωδιο π ερχοταν απο τον οτε!

Αν καταλαβα καλα αυτα π εχουν αναφερθει στις προηγουμενες σελιδες ειναι ρουτερς. Νομιζω οτι εγω χρειαζομαι μοντεμ/ρουτερ

Δεν ξέρω 100% αν μπορείς να βγάλεις τελείως το router που σου δίνει ο πάροχος, διάβασα ότι δεν δίνει κωδικούς. Δες πρώτα αυτό. Επίσης θα σου πρότεινα να κοιτάξεις κατασκευαστές πχ Asus, TP-Link, Linksys, πόσα μοντέλα βγάζουν που να είναι modem/router. Τα περισσότερα που θα βρεις είναι σκέτα router. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, timos81 είπε

Δεν ξέρω 100% αν μπορείς να βγάλεις τελείως το router που σου δίνει ο πάροχος, διάβασα ότι δεν δίνει κωδικούς. Δες πρώτα αυτό. Επίσης θα σου πρότεινα να κοιτάξεις κατασκευαστές πχ Asus, TP-Link, Linksys, πόσα μοντέλα βγάζουν που να είναι modem/router. Τα περισσότερα που θα βρεις είναι σκέτα router. 

Ευχαριστω! θα κανω ενα τηλεφωνο αυριο στο σερβις κ το βλεπουμε!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, ma3stros είπε

Ειδα οτι το δικο μ ειναι το h168n.. φανταζομαι το προηγουμενη σειρα.

Τα προβληματα.. κακη ποιοτητα στην συνδεση την περιγραφουν ακριβως στα σχολια (αποσυνδεσεις, αποτομη αυξηση στο latency κλπ..) τους στο παρακάτω π σκεφτομαι να αγορασω:

https://www.skroutz.gr/s/12275487/Asus-DSL-AC55U.html#reviews

Είναι λες και ολοι οι συνδρομητες της νοβα να ψαχνονται για αλλα μοντεμ ρουτερς

Γενικα εχω αποκλισει το γεγονος να εχω προβλημα στην καλωδιωση μεχρι το ρουτερ γτ για αρκετο διαστημα είχα το ρουτερ απευθειας συνδεδεμενο στο καλωδιο π ερχοταν απο τον οτε!

Αν καταλαβα καλα αυτα π εχουν αναφερθει στις προηγουμενες σελιδες ειναι ρουτερς. Νομιζω οτι εγω χρειαζομαι μοντεμ/ρουτερ

κοιτα απο h168n   H288A το οποιο ειναι σαπιο εχεις δικιο, το αλαξα κ εβαλα 2 χρονια το netgear D7000. ομως λογο ps5 k wifi 6 ειπα να παρω το huawei ax3 το οποιο ειναι ομως μονο router. πηρα λοιπον για Modem το h268n το οποιο ηταν μια βδομαδα modem router μεχρι να παραλαβω κ το ax3 k δεν εχει καμια σχεση με το h168n  H288A. οσο ηταν πανω στη γραμμη μονο του κ εκτελουσε κ χρεη router ηταν αψογο. απο εκει και περα δικα σου τα χρήματα κ η απόφαση :). υπαρχει κ νημα εδω για το Η288Α ριξτου μια ματιά

 

EDIT: ΛΑΘΟς ΜΟΥ Η288A 

 

Επεξ/σία από sndev
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, sndev είπε

κοιτα απο h168n το οποιο ειναι σαπιο εχεις δικιο, το αλαξα κ εβαλα 2 χρονια το netgear D7000. ομως λογο ps5 k wifi 6 ειπα να παρω το huawei ax3 το οποιο ειναι ομως μονο router. πηρα λοιπον για Modem το h268n το οποιο ηταν μια βδομαδα modem router μεχρι να παραλαβω κ το ax3 k δεν εχει καμια σχεση με το h168n. οσο ηταν πανω στη γραμμη μονο του κ εκτελουσε κ χρεη router ηταν αψογο. απο εκει και περα δικα σου τα χρήματα κ η απόφαση :). υπαρχει κ νημα εδω για το Η268Ν ριξτου μια ματιά

Εγινε θα το κοιταξω (φυσικα δεν θελω να δωσω 100ε αν μπορω με 20 :) )

παντως αν ειχες το ιδιο με το δικο μ κ επιβεβαιωνεις οτι ηταν τοσο χαλια.. κ με το 268 ειδεσ διαφορα θεωρω οτι μπορω να ρισκαρψ τα 20ε κ να το δοκιμασω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, ma3stros είπε

Εγινε θα το κοιταξω (φυσικα δεν θελω να δωσω 100ε αν μπορω με 20 :) )

παντως αν ειχες το ιδιο με το δικο μ κ επιβεβαιωνεις οτι ηταν τοσο χαλια.. κ με το 268 ειδεσ διαφορα θεωρω οτι μπορω να ρισκαρψ τα 20ε κ να το δοκιμασω

H288A δες τι διορθωση μου στο ποστ παλι εχω κανει λαθος!!! 

 

42 λεπτά πριν, timos81 είπε

Δεν λειτουργούν στο router ; Τα κατάργησε Huawei ; 

οχι , πχ το Nordvpn Που το ψαχνα σταματησε να το υποστηριζει κ το exprss vpn λιγο που το κοιταξα 

https://support.nordvpn.com/Connectivity/Router/1047409322/Setting-up-a-router-with-NordVPN.htm

Please note that on December 1, 2018, NordVPN’s servers stopped supporting L2TP/IPsec and PPTP connections. That means some routers no longer support secure VPN connections.

You can read more about that here: https://nordvpn.com/blog/l2tp-pptp-protocol-update/

 

 

Επεξ/σία από sndev
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, sndev είπε

κοιτα απο h168n   H288A το οποιο ειναι σαπιο εχεις δικιο, το αλαξα κ εβαλα 2 χρονια το netgear D7000. ομως λογο ps5 k wifi 6 ειπα να παρω το huawei ax3 το οποιο ειναι ομως μονο router. πηρα λοιπον για Modem το h268n το οποιο ηταν μια βδομαδα modem router μεχρι να παραλαβω κ το ax3 k δεν εχει καμια σχεση με το h168n  H288A. οσο ηταν πανω στη γραμμη μονο του κ εκτελουσε κ χρεη router ηταν αψογο. απο εκει και περα δικα σου τα χρήματα κ η απόφαση :). υπαρχει κ νημα εδω για το Η288Α ριξτου μια ματιά

EDIT: ΛΑΘΟς ΜΟΥ Η288A 

Μιλησα με νοβα κ μ εδωσαν το ρουτερ π μ ειπες :) φανταζομαι σε λιγες μερες θα εχω εικονα! 

Σας ευχαριστω!

Επεξ/σία από ma3stros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, marksk είπε

Ανάμεσα σε αυτό και αυτό ποιο θα προτείνατε;

https://www.skroutz.gr/s/12832420/Asus-RT-AC86U.html

https://www.skroutz.gr/s/22943299/TP-LINK-Archer-AX50-v1.html

Ανάμεσα σε αυτά τα 2 το πρώτο. Γιατί αυτά τα δυο επέλεξες ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

4 λεπτά πριν, marksk είπε

Black Friday τιμές

Σε τι τιμή τα βρίσκεις ; Σαν μηχανήματα δεν έχουν κάτι ιδιαίτερο να προσφέρουν σε σχέση με αλλά

Επεξ/σία από timos81
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, marksk είπε

Κοντά στα 100 ευρώ

Το 1 στα 100€ δεν είναι άσχημα αλλά για 2020 δεν αξίζει να μπαίνεις σε καινούργια αγορά router που δεν υποστηρίζει WiFi 6.
Αν σε ενδιαφέρει γράφω μερικά μοντέλα που αξίζουν για 2020 από Ευρώπη, αν θέλεις από Κίνα πες θα γράψω ξεχωριστά.

Asus RT-AX55U, Asus RT-AX58U, Asus RT-AX82U, Asus RT-AX86U.

Επίσης αν έχεις laptop αλλάζεις κάρτα δικτύου σε WiFi6 με πολύ χαμηλό κόστος και έχεις Bluetooth 5.1

Σε σταθερό υπολογιστή μόλις ανακοίνωσε Intel AX210 κάρτα δικτύου με WiFi6+6E και Bluetooth 5.2 πάλι χαμηλό κόστος . Intel official & Intel κάρτα δικτύου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πες αν θέλεις και από Κίνα. Θέλω openvpn να υποστηρίζει το ρούτερ οποιαδήποτε. Μπερδεύτηκα που μπερδεύτηκα με τόσα μοντέλα στείλε και άλλα τελευταία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...