Προς το περιεχόμενο

ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ADSL/VDSL ROUTER post here(γράψτε εδώ)


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους.

Ενημερωτικά ως προς το θέμα που είχα θέσει μερικά μηνύματα πίσω......

Αναφορά σε κείμενο

Καλησπέρα σας.

Εχω διαβάσει αρκετά στα θέματα του smarthome όσο και εδώ ( αν και δεν έχω αρκετές γνώσεις σε θέματα δικτύων) και πιστεύω έχω καταλήξει στο τι θέλω να κάνω. Θα χρειαστώ επομένως τις συμβουλές σας σε ορισμένα θέματα. 

Καταρχήν να ξεκινήσω με την υπάρχουσα κατάσταση, είμαι σε ιδιόκτητο διαμέρισμα 130 τετραγωνικά, 2ο όροφο, έχω οτε 24αρα ( στο σπίτι φτάνει 10-12) με speedport, και συνδεδεμένα πάνω του 3 air-condition, 2 android box, 2 TV, κινητά, ταμπλετ, laptop, συναγερμό (με ethernet). Λόγω του ότι το wifi δεν πιάνει στο τελευταίο δωμάτιο (βλ. εικόνα: το speed port ειναι στη θέση 1, το δωμάτιο θέση  2 πιάνει wifi και συνδέεται αλλά σέρνεται από ταχύτητα), έχω βάλει powerline για μεταφορά του σήματος. Αποτέλεσμα να έχω αραιά και που αποσυνδέσεις απο το νετ. 

Πάμε στο τι θέλω να κάνω. Σκοπεύω να προσθέσω smart συσκευές. Σίγουρα θερμοστάτη,  μάλλον έχω καταλήξει για κάποιους smart διακόπτες και μπριζες legrand ( είναι zigbee αν κατάλαβα καλά, δλδ μόνοτο hub συνδέεται στο ρουτερ και τα υπόλοιπα περιφερειακά στο hub?), μερικές λάμπες hue, ίσως smart θερμοσίφωνα και somfy χειρισμό τέντας ( δλδ θέλει το δικό του hub). Διαβάζοντας, διαπίστωσα ότι όλες αυτές οι συσκευές θα συνδέονται καλύτερα σε ένα 2ο access point, παρα απευθείας στο speedport. Αυτό ίσως λύσει και το θέμα της εμβέλειας στο διαμέρισμα? 

Μια επιπλέον παράμετρος είναι ότι μελλοντικά θα ήθελα να μεταφέρω το δίκτυο μέχρι την πυλωτή για τοποθέτηση ip κάμερας ( οικογενειακή πολυκατοικία). Με το σκεπτικό ότι το νέο router θα βρίσκεται κοντά στον τοίχο-πρόσοψη της πολυκατοικίας (θέση 1), θα φτάνει το σήμα από το 2ο στην πυλωτή? Εαν όχι,  θα πρέπει να αγοράσω και κάνα 2 ακόμα για να τα τοποθέτησω στους κοινόχρηστους χώρους ( διάβασα για δίκτυο mesh χωρίς να ξέρω λεπτομέρειες)?

Παμε στις ερωτήσεις:

1) τι προτείνετε για αγορά ρουτερ, με κριτήριο την εμβέλεια στο διαμέρισμα και τη σταθερότητα? ( Κατάλαβα ότι θα κρατήσω το speedport για voice, και το καινούργιο με ethernet σύνδεση πάνω του)

2) εαν χρειαστεί να κάνω mesh δίκτυο, αλλάζει το κριτήριο επιλογής για το πρώτο ρουτερ που θα αγοράσω? 

3) στην υπάρχουσα κατάσταση,  ο συναγερμός συνδέεται με ethernet πάνω στο speedport. Θα παραμείνει ίδια η σύνδεσμο λόγια ή θα πρέπει να κουμπώσει στο νέο ρουτερ? 

4) δεν είναι πρωταρχικό κριτήριο το πιο οικονομικό. Ας πούμε ότι δεν θα ήθελα να μπλέξω με Κίνα. 

5) Διάβασα για επιλογές όπως unify (ubiquity). 

Συγνώμη για το μακροσκελές του σχολίου.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων. 

Προχώρησα τελικά στην αγορά 2 ρουτερ Huawei WiFi AX3 (Quad-core) WS7200-20. Το ένα συνδέθηκε με το speedport στο σημείο 2 του σπιτιού ( έκλεισα το wifi  του speedport) και το δεύτερο συνδέθηκε με το πρώτο huawei (mesh δίκτυο) και τοποθετήθηκε στο σημείο 1 του σπιτιού ασύρματα ( το σημείο 1 πριν τοποθετηθεί το δεύτερο huawei δεν είπανε σήμα wifi). Η συνδεσμολογία και η διαχείριση από την εφαρμογή της huawei ή από το browser πολύ εύκολη.

Αποτέλεσμα να έχω φουλ σήμα wifi πλέον σε κάθε γωνία του σπιτιού. Έχουν συνδεθέι όλες οι συσκευές πάνω στο δίκτυο του huawei χωρίς κανένα πρόβλημα ή αποσυνδέσεις. Για τις τηλεοράσεις/android box έχουν τοποθετηθεί powerline στην πρίζα για απευθείας σύνδεση ethernet ( πιθανώς για καλύτερο streaming σε youtube-netflix, αν και τα speedtest μέσω wifi δείχνουν σταθερότατα χωρίς καμία απώλεια ταχύτητας). 

Απομένει τώρα το επόμενο βήμα για μεταφορά του δικτύου στην πυλωτή για τοποθέτηση ip camera. Θα κάνω μια δοκιμή με ένα powerline σε πριζα στην είσοδο της πολυκατοικίας να δω έαν μεταφέρεται εκεί το δίκτυο ( έχω διαβάσει ότι και διαφορετικό ρολόι να είναι, μπορεί να δουλέψει) και με το laptop συνδεδεμένο με ethernet να δω τι ταχύτητες θα δίνει. Θα επανέλθω σε αυτό το ζήτημα.

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες που πήρα διαβάζοντας το θέμα εδώ αλλά και για τις συμβουλές σας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μια ερώτηση που παρέλειψα.

Έχω πολλούς τοίχους στο σπίτι.

Θα με καλύψει στο σήμα το ax3 Pro ή κάποιο από τα προτεινόμενα;

Επίσης, για σταθερότερη ενσύρματη σύνδεση είναι καλύτερο το μικρό τηλεφωνικό καλώδιο από την κεντρική γραμμή όπου βρίσκεται το ρούτερ και ένα μεγάλο ethernet που συνδέεται στον υπολογιστή σε κάποιο δωμάτιο ή το αντίθετο; Δηλαδή μεγάλο τηλεφωνικό καλώδιο από την κεντρική μέχρι το ρούτερ στο δωμάτιο και μικρό ethernet;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Alexcxvtr είπε

Μια ερώτηση που παρέλειψα.

Έχω πολλούς τοίχους στο σπίτι.

Θα με καλύψει στο σήμα το ax3 Pro ή κάποιο από τα προτεινόμενα;

Επίσης, για σταθερότερη ενσύρματη σύνδεση είναι καλύτερο το μικρό τηλεφωνικό καλώδιο από την κεντρική γραμμή όπου βρίσκεται το ρούτερ και ένα μεγάλο ethernet που συνδέεται στον υπολογιστή σε κάποιο δωμάτιο ή το αντίθετο; Δηλαδή μεγάλο τηλεφωνικό καλώδιο από την κεντρική μέχρι το ρούτερ στο δωμάτιο και μικρό ethernet;

Δεν κατάλαβα την ερώτηση, για πιο εύκολη εικόνα πως φαίνεται ο χώρος μπορείς να το σχεδιάσεις η να ζωγραφίσεις (5 λεπτά). Στο σχέδιο δείξε που βρίσκεται κάθε συσκευή (router, tv, desktop). Με τέτοιο τρόπο θα φανεί καλύτερη εικόνα τι πρέπει να κανείς.
Υπάρχουν πολλά router στην αγορά (Κίνας) που μπορούν να σου δώσουν σήμα και μέσα από 2,3 τοίχους. Το Huawei AX3 Pro είναι το καλύτερο μοντέλο μέχρι 50€ αλλά λόγο ότι ξεπουλάει σαν ζεστό ψωμί στην Κίνα η τιμή του έχει ανεβεί μέχρι και 100€ όποτε δεν αξίζει σε αυτά τα λεφτά πλέον.

Ένα από τα πολύ καλά μοντέλα σε τιμή γύρω στα 50€ και τεχνικά καλύτερο από το AX3 Pro είναι το TP-Link XDR5430, θα το βρεις σε λίγα κινεζικά μαγαζιά αλλά αξίζει. Τέλος ρώτα και τα παιδιά από το διπλανό θέμα ( Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε - Part 2 ) αν μπορείς με κάποιο τρόπο να αποφύγεις το τελωνείο πριν προβείς στην αγορά από κάποιο κατάστημα από Κίνα. 

Επίσης μερικά ακόμα routers AX ανά τιμή που αξίζουν από CN και EU (τιμές μπορεί να αλλάζουν) :
1. Xiaomi Redmi AX5 (CN)
2. Xiaomi Mi AX1800 (CN)
3. Xiaomi Redmi AX6 (CN)
4. Huawei AX3 Pro (CN)
5. Asus RT-AX56U v2 (EU)
6. Xiaomi Mi AIoT Router AX3600 (CN)
7. TP-Link XDR5430 (CN) (μοιάζει τεχνικά Asus RT-AX82U)
8. Asus TUF Gaming AX3000 (CN)
9. Asus TUF AX3000 Assassin's Creed Edition (CN)
10. Asus RT-AX58U (EU)
11. TP-Link XDR6060 (CN)
12. Asus RT-AX82U (EU)
13. Asus RT-AX86U (EU)

Σε περίπτωση που σκεφτήκατε να προβείτε σε αγορά router AX (WiFi 6) θα ήταν σωστή και η αλλαγή κάρτας δικτύου σε WiFi 6/6E για laptop (8-20€) και σταθερό υπολογιστή (10-30€) + έχετε Bluetooth 5.1/5.2.

Επεξ/σία από timos81
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ευχαριστώ φίλε μου.

Είδα τις προτάσεις σου ξανά και τις έχω υπόψη.

Ορίστε οι χώροι.

Το R είναι η κεντρική τηλεφωνική γραμμή όπου βρίσκεται το ρούτερ.

Με ενδιαφέρει μόνο να υπάρχει δυνατό σήμα προς το δωμάτιο (υπάρχει πόρτα βέβαια) με το PC και τις άλλες συσκευές. Στην TV πιάνει κανονικά.

Τα πράσινα είναι έπιπλα, άρα εμπόδια. Η κόκκινη γραμμουλα είναι το χωλ, πολύ στενό. 

Επομένως, σχετικά με την ενσύρματη σύνδεση τώρα, βλέποντας το σχέδιο σπιτιού, να μεταφέρω το ρούτερ στο δωμάτιο ή να το αφήσω εκεί στην τηλεφωνική γραμμή; Έχω τραβήξει ethernet πλατύ καλώδιο που περνάει κάτω από πόρτες αυτή την περίοδο.

Τέλος, δεν έχω πρόβλημα με αγορές από Κίνα. Γνωρίζω το άθλημα.

Απλά το tp link που λες δεν το βρίσκω.

Και για μην κουράζω, η έννοια μου είναι το δυνατό Wi-fi και αν γίνεται να είναι WiFi 6, καθώς σύνδεση δεν έχω καλή. Η περιοχή μου ούτε VDSL υποστηρίζει ακόμα.

Οπότε, παραμένουν οι προτάσεις που παρέθεσες; Δεν έχω πρόβλημα να περιμένω λίγο για το ax3 Pro εάν είναι τόσο εξαιρετικό όσο παρουσιάζεται.

Ειδάλλως, βολευομαι με κάποιο άλλο βάσει των αναγκών που ανέφερα.

 

Spoiler

Project - Drawing 17689188674487517432_1_1.png

 

Επεξ/σία από Alexcxvtr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν μπορω να καταλαβω γιατι βαζουν μονο 3 ethernet .επισης αυτο με το ΑΧ3 pro οτι το κινεζικο εχει δυνατοτερο σημα ,ειναι σίγουρο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, ALIEN-3- είπε

δεν μπορω να καταλαβω γιατι βαζουν μονο 3 ethernet .επισης αυτο με το ΑΧ3 pro οτι το κινεζικο εχει δυνατοτερο σημα ,ειναι σίγουρο ?

100% έχει διαφορά δες εικόνα τα 2 τσιπάκια δεξιά CN version, σε EU version λείπουν. Για το Ethernet δεν μπορώ να σου πω. Για τα λεφτά που το πουλάνε είναι φοβερό, μπορεί να ψάχνει κάποιος και για θύρα usb αλλά στα 50€ που το πουλάει (αν το βρεις πλέον τόσο) έχει βγάλει top router.

04B04368-9798-4EF1-99BF-5BE58FA40B86.jpeg.149c6047e83dc0e5b6e91b1828ef8dc0.jpeg

4 ώρες πριν, Alexcxvtr είπε

Ευχαριστώ φίλε μου.

Είδα τις προτάσεις σου ξανά και τις έχω υπόψη.

Ορίστε οι χώροι.

Το R είναι η κεντρική τηλεφωνική γραμμή όπου βρίσκεται το ρούτερ.

Με ενδιαφέρει μόνο να υπάρχει δυνατό σήμα προς το δωμάτιο (υπάρχει πόρτα βέβαια) με το PC και τις άλλες συσκευές. Στην TV πιάνει κανονικά.

Τα πράσινα είναι έπιπλα, άρα εμπόδια. Η κόκκινη γραμμουλα είναι το χωλ, πολύ στενό. 

Επομένως, σχετικά με την ενσύρματη σύνδεση τώρα, βλέποντας το σχέδιο σπιτιού, να μεταφέρω το ρούτερ στο δωμάτιο ή να το αφήσω εκεί στην τηλεφωνική γραμμή; Έχω τραβήξει ethernet πλατύ καλώδιο που περνάει κάτω από πόρτες αυτή την περίοδο.

Τέλος, δεν έχω πρόβλημα με αγορές από Κίνα. Γνωρίζω το άθλημα.

Απλά το tp link που λες δεν το βρίσκω.

Και για μην κουράζω, η έννοια μου είναι το δυνατό Wi-fi και αν γίνεται να είναι WiFi 6, καθώς σύνδεση δεν έχω καλή. Η περιοχή μου ούτε VDSL υποστηρίζει ακόμα.

Οπότε, παραμένουν οι προτάσεις που παρέθεσες; Δεν έχω πρόβλημα να περιμένω λίγο για το ax3 Pro εάν είναι τόσο εξαιρετικό όσο παρουσιάζεται.

Ειδάλλως, βολευομαι με κάποιο άλλο βάσει των αναγκών που ανέφερα.

 

  Απόκρυψη περιεχομένων

Project - Drawing 17689188674487517432_1_1.png

 

Έχεις 2 τοίχους από το router στο δωμάτιο (kin,pc) κανονικά δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα και απόσταση μικρή είναι. Μόνο καθρέπτες μην έχεις γιατί αυτό κόβει περισσότερο το σήμα παρά ο τοίχος.

Για WiFi 6 πρέπει να έχεις συσκευές που να υποστηρίζουν μελλοντικά. Το TP-Link XDR5430 το βρήκα στα 44€ στο JD .
Αν δεν βιάζεσαι έβγαλε μόλις πριν λίγες μέρες η Xiaomi το Mi Router AX6000 γύρο στα 77€, επίσης πολύ καλή επιλογή. 

Επεξ/σία από timos81
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, timos81 είπε

100% έχει διαφορά δες εικόνα τα 2 τσιπάκια δεξιά CN version, σε EU version λείπουν. Για το Ethernet δεν μπορώ να σου πω. Για τα λεφτά που το πουλάνε είναι φοβερό, μπορεί να ψάχνει κάποιος και για θύρα usb αλλά στα 50€ που το πουλάει (αν το βρεις πλέον τόσο) έχει βγάλει top router.

04B04368-9798-4EF1-99BF-5BE58FA40B86.jpeg.149c6047e83dc0e5b6e91b1828ef8dc0.jpeg

Έχεις 2 τοίχους από το router στο δωμάτιο (kin,pc) κανονικά δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα και απόσταση μικρή είναι. Μόνο καθρέπτες μην έχεις γιατί αυτό κόβει περισσότερο το σήμα παρά ο τοίχος.

Για WiFi 6 πρέπει να έχεις συσκευές που να υποστηρίζουν μελλοντικά. Το TP-Link XDR5430 το βρήκα στα 44€ στο JD .
Αν δεν βιάζεσαι έβγαλε μόλις πριν λίγες μέρες η Xiaomi το Mi Router AX6000 γύρο στα 77€, επίσης πολύ καλή επιλογή. 

Ναι. Υπάρχει και καθρέφτης.

Όχι, έχω θέμα. Μάλιστα, γύρισα πάλι στο Thomson για να έχω μια κάποια σταθερότητα .

Εννοείται πως μίλησα με support Nova.

"Όλα φυσιολογικά", λένε.

Αν δεν έχουν priority mail στο JD δεν παίζει να παραγγείλω.

Ίσως περιμένω το ΑΧ6000 που λες γιατί είναι η καλύτερη επιλογή όλων από αυτά που ανέφερες. 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, timos81 είπε

100% έχει διαφορά δες εικόνα τα 2 τσιπάκια δεξιά CN version, σε EU version λείπουν. Για το Ethernet δεν μπορώ να σου πω. Για τα λεφτά που το πουλάνε είναι φοβερό, μπορεί να ψάχνει κάποιος και για θύρα usb αλλά στα 50€ που το πουλάει (αν το βρεις πλέον τόσο) έχει βγάλει top router.

Στο banggood απο CZ το βρισκω 80 ευρω με τα μεταφορικα ,και στον Κωτσοβολο το βρισκω 100. και απο το κινητο στα κινεζικα θα ειναι παλι με την εφαμογη που εχει ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, ALIEN-3- είπε

Στο banggood απο CZ το βρισκω 80 ευρω με τα μεταφορικα ,και στον Κωτσοβολο το βρισκω 100. και απο το κινητο στα κινεζικα θα ειναι παλι με την εφαμογη που εχει ?

Στον Κωτσοβολο η σε οποιοδήποτε άλλο κατάστημα πουλάνε 99.99% EU , πρέπει να βρεις CN version, το banggood λογικά θα γράφει κάπου ότι έχει CN version, ψάξε το. Στα 80€ που το πουλάνε ίσως να σκεφτείς και το Xiaomi Mi Router AX6000 μπορεί να βγαίνει στα ίδια λεφτά αλλά σαν μηχάνημα είναι πολύ καλύτερο. Για εφαρμογή δεν ξέρω σε τι γλώσσα θα είναι. 

12 ώρες πριν, Alexcxvtr είπε

Ναι. Υπάρχει και καθρέφτης.

Όχι, έχω θέμα. Μάλιστα, γύρισα πάλι στο Thomson για να έχω μια κάποια σταθερότητα .

Εννοείται πως μίλησα με support Nova.

"Όλα φυσιολογικά", λένε.

Αν δεν έχουν priority mail στο JD δεν παίζει να παραγγείλω.

Ίσως περιμένω το ΑΧ6000 που λες γιατί είναι η καλύτερη επιλογή όλων από αυτά που ανέφερες. 

Ευχαριστώ.

Σωστά πλέον η καλύτερη επιλογή για τα λεφτά του είναι το Xiaomi Mi Router AX6000. Δεν είμαι 100% σίγουρος, περιμένω ακόμα κάποια review αλλά πρέπει να έχει WiFi 6E. Έχει μόνο 2 μέρες που άνοιξαν παραγγελίες. Αν πέσει το Huawei στα 50-55€ τότε υπάρχει επιλογή να σκεφτείς. 

Οτι αφορά το JD κατάστημα ψάξε το γενικά γιατί πουλάει σε καλύτερες τιμές router που δεν θα βρεις σε κάποιο άλλο κινεζικό κατάστημα. Σαν κατάστημα είναι αρκετά μεγάλο σε επίπεδο με aliexpress και σε μέρες όπως 11/11 (σαν Black Friday) τιμές είναι πολύ κάτω, απλά χρειάζεται να το ψάξεις και να το συζητήσεις με τα παιδιά από το διπλανό θέμα όπως σου είχα γράψει παραπάνω. 

Επεξ/σία από timos81
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως το mi ax6000 παρά το γεγονός ότι ανακοινώθηκε στα 91 δολάρια, η τιμή του στα κινεζομαγαζα είναι τουλάχιστον 145 δολάρια.

Αμφιβάλλω πόσο μπορεί να πέσει.

12 λεπτά πριν, Alexcxvtr είπε

Πάντως το mi ax6000 παρά το γεγονός ότι ανακοινώθηκε στα 91 δολάρια, η τιμή του στα κινεζομαγαζα είναι τουλάχιστον 145 δολάρια.

Αμφιβάλλω πόσο μπορεί να πέσει.

Μόλις είδα ότι υπάρχει στα 120.

Αλλά και πάλι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Alexcxvtr είπε

Πάντως το mi ax6000 παρά το γεγονός ότι ανακοινώθηκε στα 91 δολάρια, η τιμή του στα κινεζομαγαζα είναι τουλάχιστον 145 δολάρια.

Αμφιβάλλω πόσο μπορεί να πέσει.

Εγώ το είδα τώρα . 
5F449AED-5286-4AD4-AE56-DC72CEC18AB4.jpeg.2ec71e7badc29da14bee3f6cadff924f.jpeg

CE3C0CC6-89E8-43C0-BFF2-11903FCD64D6.jpeg.ad7662344cd995b87cafc7bfc3bc7f18.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου δεν έχω βρει τρόπο να το αγοράσω με "ασφάλεια" από JD. 

Σε ποιο νήμα αναφέρεσαι;

Γιατί στις "αγορές εκτός ΕΕ" δεν υπάρχει αναφορά στο JD.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, Alexcxvtr είπε

Φίλε μου δεν έχω βρει τρόπο να το αγοράσω με "ασφάλεια" από JD. 

Σε ποιο νήμα αναφέρεσαι;

Γιατί στις "αγορές εκτός ΕΕ" δεν υπάρχει αναφορά στο JD.

Το έχω γράψει τιμές και προϊόντα όπως στο JD δεν θα βρείτε σε αλλά  κινεζικά καταστήματα. Για αποστολές και εκτελωνισμό δεν ξέρω όποτε δεν μπορώ να βοηθήσω. Για τέτοια ερωτήματα στο διπλανό θέμα τα παιδιά ίσως ξέρουν (  Αγορές από το εξωτερικό [part 2]  ). Η ανοίξτε νέο θέμα ίσως λυθεί η απορία έτσι.

Ειδα και στο Ali σημερινές τιμές, σίγουρα θα πέσει και άλλο. 
020BADE0-B56B-4341-A1E0-FF3113A494AE.jpeg.08ed926e072e06f9a58e707e1843ca57.jpeg

Επεξ/σία από timos81
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα έχω vdsl 100 από cosmote με το speedport plus κλειδώνω στα 99 αλλά το τελευταίο διάστημα έχω αυξομειώσεις και ιδιατερα Πρόβλημα με το WiFi του αξίζει αγορά αλλου ρουτερ και αν ναι στα 150 ευρώ περίπου τι αξίζει να κοιτάξω, είμαι gamer

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, gpapad20 είπε

Καλησπέρα έχω vdsl 100 από cosmote με το speedport plus κλειδώνω στα 99 αλλά το τελευταίο διάστημα έχω αυξομειώσεις και ιδιατερα Πρόβλημα με το WiFi του αξίζει αγορά αλλου ρουτερ και αν ναι στα 150 ευρώ περίπου τι αξίζει να κοιτάξω, είμαι gamer

Καλημέρα ,
Μέχρι 150€ υπάρχουν πολλές επιλογές από CN, αν μπορέσεις να βρεις από CN τότε τα μοντέλα για gaming είναι Asus TUF AX3000, Asus RT-AX82U. Επίσης μπορείς να κοιτάξεις και το νέο Xiaomi Mi Router AX6000, τεχνικά φοβερό και για τα λεφτά του αξίζει κάθε €.
Για αγορά από κινεζικά καταστήματα όπως JD, Taobao ίσως βρεις βοήθεια στο διπλανό θέμα ( Αγορές από το εξωτερικό [part 2] ). Από banggood νομίζω δεν χρειάζεσαι βοήθεια επειδή είναι γνωστό αλλά μπορεί να μην βρεις τα router η να βρεις πιο ακριβά. 
Για αγορές από EU δεν ξέρω αν αξίζει πλέον εκτός από το Asus RT-AX58U λόγο εγγύησης και γλώσσας στο μενού.

Για κατάστημα JD έχω βρει την παρακάτω πληροφορία ίσως σε βοηθήσει -> εδώ . Για taobao μπορεί να χρειάζεται agent -> εδώ
 

Επεξ/σία από timos81
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...