Προς το περιεχόμενο

ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ADSL/VDSL ROUTER post here(γράψτε εδώ)


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πολύ ωραία και κατανοητά γιατί έχω κουραστεί μέχρι να αποφασίσω τι θα πάρω.

Κάτι τελευταίο.

Σε όλα αυτά που ανέφερες, ή γενικά σε κάθε ρούτερ, διαλέγουμε πάντα τις κινεζικές βερσιόν λόγω ανώτερων δυνατοτήτων ή όχι;

Ρωτάω γενικά, εκτός από το Huawei ax3 Pro που ξέρουμε ότι η κινεζική έκδοση είναι ανώτερη τεχνικά.

Με λίγα λόγια, πάντα οι κινεζικές βερσιόν είναι ανώτερες;

Και όταν φλασαρουμε ένα international firmware, όπως στα ax3600 που τσεκαρα, υποβαθμίζεται το ρούτερ τεχνικά, ή είναι απλά θέμα γλώσσας;

Επεξ/σία από Alexcxvtr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
59 λεπτά πριν, Alexcxvtr είπε

Πολύ ωραία και κατανοητά γιατί έχω κουραστεί μέχρι να αποφασίσω τι θα πάρω.

Κάτι τελευταίο.

Σε όλα αυτά που ανέφερες, ή γενικά σε κάθε ρούτερ, διαλέγουμε πάντα τις κινεζικές βερσιόν λόγω ανώτερων δυνατοτήτων ή όχι;

Ρωτάω γενικά, εκτός από το Huawei ax3 Pro που ξέρουμε ότι η κινεζική έκδοση είναι ανώτερη τεχνικά.

Με λίγα λόγια, πάντα οι κινεζικές βερσιόν είναι ανώτερες;

Και όταν φλασαρουμε ένα international firmware, όπως στα ax3600 που τσεκαρα, υποβαθμίζεται το ρούτερ τεχνικά, ή είναι απλά θέμα γλώσσας;

1. Xiaomi Redmi AX5 (CN)
2. Xiaomi Mi AX1800 (CN)
3. Xiaomi Redmi AX6 (CN)
4. Huawei AX3 Pro (CN)
5. Asus RT-AX56U (EU)
6. Xiaomi Mi AIoT Router AX3600 (CN)
7. Xiaomi Mi AIoT Router AX6000 (CN)
8. TP-Link XDR5430 (CN) (μοιάζει τεχνικά Asus RT-AX82U)
9. Asus TUF Gaming AX3000 (CN)
10. Asus TUF AX3000 Assassin's Creed Edition (CN)
11. Asus RT-AX58U (EU)
12. TP-Link XDR6060 (CN)
13. Asus RT-AX68U (EU)
14. Asus RT-AX82U (EU)
15. Asus RT-AX86U (EU)

Όλα τα παραπάνω που βλέπεις EU είναι από Ευρώπη για τον λόγο ότι συνήθως δεν θα τα βρεις πιο χαμηλή τιμή στην Κίνα. Βέβαια υπάρχουν εξαιρέσεις όπως γιορτές και προσφορές όπως 11/11 (σαν το Black Friday στην Κίνα) όπου μπορεί να βρεις μέχρι και -50% σε μοντέλα των 150, 200€.

Για αυτά που γράφει CN έχουμε συνήθως 3 λόγους: Ο βασικότερος διαφορά τιμής, μοντέλα που δεν κυκλοφορούν Ευρώπη και τεχνικές προδιαγραφές. Σε αλλά μοντέλα υπάρχουν μικρές διάφορες σε αλλά μεγάλες πχ Huawei AX3 Pro.
Όταν παρουσιάστηκε AX3 Pro η διαφορά με Ευρωπαϊκά καταστήματα ήταν 50% τώρα μπορεί να έπεσε η διαφορά τιμής και για κάποιον που είναι σε μικρό χώρο λογικό να μην βολεύει από CN αλλά από EU + εγγύηση.

Σε γενικές γραμμές τα μοντέλα που προορίζονται στην αγορά Κίνας και Αμερικής δουλεύουν καλύτερα σε σχέση με Ευρωπαϊκά (διαφορετική κανόνες) και δεν έχουν τόσους περιορισμούς. Αυτό μπορεί να αλλάζει κάθε 5,6 μήνες παράδειγμα αυτό στην Ευρώπη, στην Αμερική και Κίνα πάει πιο γρήγορα ο ρυθμός όποτε συνήθως μένουμε εμείς πίσω με αποτέλεσμα να αγοράζουμε κλειδωμένα router η να αλλάζουμε region σε Αμερική (περισσότερο σε Asus μοντέλα), παίζουν και η συχνότητες radar λόγο αλλά ξεφεύγουμε αρκετά.

Σε AX3600 δεν αλλάζει τίποτα, μπορείς να αλλάξεις αν δεν έχεις στον χώρο και άλλες smart συσκευές από Xiaomi. 

Επεξ/σία από timos81
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
56 λεπτά πριν, marksk είπε

Με ποια συσκευή οικονομική θα μπορούσα να κάνω  mesh με το asus ax82.

Με οποιοδήποτε άλλο router Asus τεχνολογίας AiMesh.

Wi-Fi 5 (802.11ac) AiMesh

Tri-band: GT-AC5300, RT-AC5300, Lyra, ZenWiFi AC. 
Dual-band: RP-AC1900, RT-AC1900, RT-AC1900P/U, RT-AC2900, RT-AC3100, RT-AC5300, RT-AC68P/R/RW/U/UF/W, GT-AC2600, Lyra Trio, Blue Cave, RT-AC86U, RT-AC88U

Wi-Fi 6/E (802.11ax) AiMesh

Tri-band: GT-AX11000, RT-AX92U, ZenWiFi AX, GT-AXE1100. 
Dual-band: RT-AX88U, RT-AX89X, RT-AX68U, RT-AX3000 / RT-AX58U, RT-AX56U, RT-AX55, ZenWiFi AX Mini, RT-AX86U, RT-AX82U

Να αποφεύγεις περισσότερο εμπόδια όπως καθρέπτες. Το RT-AX82U πάντως φοβερό μηχάνημα. Αν κατέχεις γενικά με τα router Asus μπορείς να βρεις στο Internet πληροφορίες με οδηγίες για αλλαγή region σε US, θα βγάλεις +15-20% δυνατότητες στο συγκεκριμένο.  

Επεξ/σία από timos81
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγόρασα την ευρωπαική έκδοση του Huawei AX3 Quad Core από το amazon

Wifi6 συσκευή δεν έχω οπότε έχω συνδεθεί στο wifi5.

Έκανα speedtest στο κινητό με το παλιό router του οτε, το speedport, και έπιανα 20mbps

Έκανα με αυτό και πιάνω 98 mbps αχχαχαχαχα

 

Τι ρυθμίσεις χρειάζεται να κάνω στο παλιό router και το καινούργιο ώστε να δουλεύουν στην καλύτερη κατάσταση; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, gavros10 είπε

Αγόρασα την ευρωπαική έκδοση του Huawei AX3 Quad Core από το amazon

Wifi6 συσκευή δεν έχω οπότε έχω συνδεθεί στο wifi5.

Έκανα speedtest στο κινητό με το παλιό router του οτε, το speedport, και έπιανα 20mbps

Έκανα με αυτό και πιάνω 98 mbps αχχαχαχαχα

 

Τι ρυθμίσεις χρειάζεται να κάνω στο παλιό router και το καινούργιο ώστε να δουλεύουν στην καλύτερη κατάσταση; 

Νομίζω ότι από τα 20 στα 98 ήδη πήρες το καλύτερο αποτέλεσμα, κάτι άλλο εκτός το να κλείσεις το WiFi στο παλιό router δεν έχεις για τυχών παρεμβολές. Αν υπάρχουν ενημερώσεις στο καινούργιο + κατέβασε το app στο κινητό για επιπλέων λειτουργίες αν βρεις κάτι ενδιαφέρων.

Επιπλέον, αν έχεις laptop η desktop μπορείς να αλλάξεις κάρτα δικτύου σε WiFi6/6E + Bluetooth 5.1/5.2 με χαμηλό κόστος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημέρα. όντως πολύ καλό το ax82 αλλά το netgear r7000 που είχα πριν ίσως να είχε λίγο δυνατότερο σήμα wifi. για να δυναμώσει το wifi που λες, γίνεται με διαφορετικό firmware ; είδα να λένε για διαφορετικό region αλλά δεν έχω βγάλει άκρη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, marksk είπε

καλημέρα. όντως πολύ καλό το ax82 αλλά το netgear r7000 που είχα πριν ίσως να είχε λίγο δυνατότερο σήμα wifi. για να δυναμώσει το wifi που λες, γίνεται με διαφορετικό firmware ; είδα να λένε για διαφορετικό region αλλά δεν έχω βγάλει άκρη 

Καλημέρα, θα γράψω τι επιλογές υπάρχουν για διαφορετικό region. 
Αν δεν ξέρεις μόνος σου υπάρχουν κινεζικά site με 10-12$ σου το φτιάχνουν. Γράψε στο Google λέξεις τύπου ”Asus koolshare” ”Asus Merlin” και άρχισε να διαβάζεις πριν κανείς οτιδήποτε. Τρίτη και τελευταία λύση, φτιάξε η ζωγράφισε σε 5 λεπτά ένα σχέδιο πως φαίνεται ο χώρος σου, τα τμ, εμπόδια όπως καθρέπτες.

Τελευταίο μπες ρυθμίσεις router βγάλε ένα screenshot ολόκληρη την σελίδα που γράφει πάνω δεξιά την τελευταία έκδοση firmware και την σελίδα smart connect rule. Μετρήσεις αν έχεις Android κινητό με WiFi analyzer.

Το Asus που έχεις σε σχέση με παρόμοιο NetGeat κάνει σχεδόν τα μισά λεφτά και δυνατότητες + - 10-15%

Επεξ/σία από timos81
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είμαι σε δίλημμα μεταξύ του Huawei AX3 Pro (CN) και του Xiaomi AX3600 (προσφορά e-shop στα 99.00€). Η γραμμή μου είναι 100άρα ΟΤΕ με speedport plus και το σπίτι είναι μονοκατοικία 110τμ. @timos81ποιο θα μου πρότεινες;

Η αλήθεια είναι πως πήρα το Mi Router 4A για μία απλή ADSL γραμμή φίλου και έμεινα πολυ ικανοποιημένος για τα λεφτά του, για αυτό και σκέφτομαι το Xiaomi AX3600.

Σε ευχαριστώ προκαταβολικά.

Επεξ/σία από Livagoth
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, Livagoth είπε

Είμαι σε δίλημμα μεταξύ του Huawei AX3 Pro (CN) και του Xiaomi AX3600 (προσφορά e-shop στα 99.00€). Η γραμμή μου είναι 100άρα ΟΤΕ με speedport plus και το σπίτι είναι μονοκατοικία 110τμ. @timos81ποιο θα μου πρότεινες;

Η αλήθεια είναι πως πήρα το Mi Router 4A για μία απλή ADSL γραμμή φίλου και έμεινα πολυ ικανοποιημένος για τα λεφτά του, για αυτό και σκέφτομαι το Xiaomi AX3600.

Σε ευχαριστώ προκαταβολικά.

Καλά είναι και τα 2 και 110τμ μέτρα καλύπτουν τα μηχανήματα αν δεν έχεις σοβαρά εμπόδια.
Το Xiaomi πιο δυνατό μηχάνημα και αν έχεις επιπλέον κινεζικές smart συσκευές είναι καλή επιλογή. Επίσης αν βλέπεις online ταινίες μέσα από torrent με δυνατό media box (δεν κατεβάζεις αλλά βλέπεις κατευθείαν 4K Blu-ray με ταχύτητα που έχεις ταινίες 40-50GB). Δεν συγκρίνουμε Netflix που χρειάζεται μέχρι 50mbps η Apple TV μέχρι 30mbps και χάνουν ποιότητα λόγο συμπίεσης ακόμα και στην μέγιστη ταχύτητα Internet. 

Huawei θα βγει πιο οικονομικά 30-40€ την ίδια σχεδόν κάλυψη χώρου θα έχεις και μελλοντικά μπορείς να φτιάξεις mesh αν χρειάζεσαι.

Επεξ/σία από timos81
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, timos81 είπε

Καλά είναι και τα 2 και 110τμ μέτρα καλύπτουν τα μηχανήματα αν δεν έχεις σοβαρά εμπόδια.
Το Xiaomi πιο δυνατό μηχάνημα και αν έχεις επιπλέον κινεζικές smart συσκευές είναι καλή επιλογή. Επίσης αν βλέπεις online ταινίες μέσα από torrent με δυνατό media box (δεν κατεβάζεις αλλά βλέπεις κατευθείαν 4K Blu-ray με ταχύτητα που έχεις ταινίες 40-50GB). Δεν συγκρίνουμε Netflix που χρειάζεται μέχρι 50mbps η Apple TV μέχρι 30mbps και χάνουν ποιότητα λόγο συμπίεσης ακόμα και στην μέγιστη ταχύτητα Internet. 

Huawei θα βγει πιο οικονομικά 30-40€ την ίδια σχεδόν κάλυψη χώρου θα έχεις και μελλοντικά μπορείς να φτιάξεις mesh αν χρειάζεσαι.

Σε ευχαριστώ πολύ για την αμεσότητα και την βοήθεια! Από streaming μόνο Netflix βλέπω, επομένως μήπως το Xiaomi είναι overkill για την περίπτωσή μου; Smart devices έχω αλλά μόνο 2-3 λάμπες και έναν συναγερμό Digoo.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Livagoth είπε

Σε ευχαριστώ πολύ για την αμεσότητα και την βοήθεια! Από streaming μόνο Netflix βλέπω, επομένως μήπως το Xiaomi είναι overkill για την περίπτωσή μου; Smart devices έχω αλλά μόνο 2-3 λάμπες και έναν συναγερμό Digoo.

Παρακαλώ, 
Για συναγερμό δεν μπορώ να ξέρω, για smart λάμπες 2,3 που έχεις δεν νομίζω να είναι πρόβλημα αλλά και πάλι δεν γνωρίζω την συνδεσμολογία τους. 

Οπως έγραψα και πιο πάνω και το Huawei θα σε καλύψει αν δεν έχεις σοβαρά εμπόδια (καθρέπτες) και στην χειρότερη περίπτωση αν το router είναι τοποθετημένο στην άκρη του σπιτιού βάζεις ένα ακόμα και κανείς mesh (μόνο πρίζα θα χρειαστείς). Θα είναι επιπλέον 20-30€ διαφορά με ένα Xiaomi. 
 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήρθε το Ax3 pro CN . Πρώτες εντυπώσεις, άριστες.  Όλα δουλεύουν αισθητά καλύτερα.  Μονο το κινητό μου είναι βέβαια wifi 6 αλλά και τα υπόλοιπα φυσάνε 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, timos81 είπε

Καλημέρα, θα γράψω τι επιλογές υπάρχουν για διαφορετικό region. 
Αν δεν ξέρεις μόνος σου υπάρχουν κινεζικά site με 10-12$ σου το φτιάχνουν. Γράψε στο Google λέξεις τύπου ”Asus koolshare” ”Asus Merlin” και άρχισε να διαβάζεις πριν κανείς οτιδήποτε. Τρίτη και τελευταία λύση, φτιάξε η ζωγράφισε σε 5 λεπτά ένα σχέδιο πως φαίνεται ο χώρος σου, τα τμ, εμπόδια όπως καθρέπτες.

Τελευταίο μπες ρυθμίσεις router βγάλε ένα screenshot ολόκληρη την σελίδα που γράφει πάνω δεξιά την τελευταία έκδοση firmware και την σελίδα smart connect rule. Μετρήσεις αν έχεις Android κινητό με WiFi analyzer.

Το Asus που έχεις σε σχέση με παρόμοιο NetGeat κάνει σχεδόν τα μισά λεφτά και δυνατότητες + - 10-15%

Ευχαριστώ για την βοήθεια σου. Το ax82 δεν είναι στη λίστα για merlin. δεν έχω βρει κάπου για region για το δικό μου router. Με το wifi analyzer έχω δοκιμάσει τα πάντα. Στον χάρτη έχω 2 θέσεις. στην 1 αν είναι το router, στο πάνω αριστερά δωμάτιο έχω αποσυνδέσεις. στη θέση δύο έχω σήμα σε όλο το σπίτι. τα γκρί είναι ντουλάπες. το σπίτι είναι κάπου 115 τμ. επειδή έχω και κάτω όροφο και πάνω δωμάτιο, στη θέση 2 δεν μου δίνει στον κάτω όροφο καλό σήμα, με ενδιαφέρει κάτω να έχω προς τη θέση ν1.  επίσης δεν με βολεύει και στον πάνω γιατί θέλω προς τα αριστερά πάνω. το σπίτι όπως βλέπετε το σχέδιο πάνω κάτω έχει τοίχο με άλλα σπίτια. από δεξια και αριστερά έχω μπαλκόνια. από δεξιά είμαι καλά, έχω 2-3 δίκτυα. από αριστερά πανικός. στα αριστερά δωμάτια πιάνω 15 τουλάχιστον άλλα δίκτυα. σκέφτομαι να βάλω το router στη θέση 1 και να βάλω κάτι για mesh στο δωμάτιο αριστερά. 

rt.png

Χωρίς τίτλο.png

Επεξ/σία από marksk
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...