Προς το περιεχόμενο

ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ADSL/VDSL ROUTER post here(γράψτε εδώ)


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

32 λεπτά πριν, d_gkal είπε

nova vdsl 100 με το zte 288

δε φτανει το wifi σε ολο το σπιτι, οποτε ψαχνω router με δυνατο σημα. 

να πάρω το huawei ax3 pro απο κινα; 

 

Ναι πολύ καλό είναι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπερα , 

Εχω μια 100Mbs συνδεση στη vodafone  στην οποια πιανω 65 με παρα πολλες διακοπες κατα τη διαρκεια της ημερας, επισης η εμβελεια του modem που εχω αυτη τη στιγμη δεν φτανει καν το σαλονι με αποτελεσμα να χρησημοιποιω και repeater που μου δινει ακομη πιο χαλια συνδεση, μετα απο μια ματια σε καποιες αξιολογησεις βλεπω πως υπαρχουν αρκετα benefits απο ενα ρουτερ καθως το δικο μου ειναι και λιγο αρχαιο ψαχνω για καποιο καινουργιο αξιολογο

Υπαρχει καμια προταση για καποιο modem-router με δυνατη εμβελεια κ καλη συνδεση? 

 

Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, freeddommm είπε

Ειμαι αναμεσα σε αυτο και αυτο το ρουτερ οι αξιολογησεις παρα πολλες στο σκουρτζ ειμαι με 24 adsl γιατι ακομα κεντρο Αθηνας και δεν εχουν προκοψει να βαλουν vdsl ακομα το λαπ τοπ δεν υποστηριζει 5g wifi αλλα ισως παρω εξωτερικο usb αν ειναι καλυτερο το σημα σε 5g ειμαι με wind και πιανει γυρω στα 9,5 με fast path και 11 με κανονικη γραμμη παρακαλω τα φωτα σας θα δω διαφορα με ενα απο αυτα τα ρουτερ?Εχω σαν μοντεμ το zyxel amg 1302 που μου ειχαν δωσει απο την wind...

Και τα 2 καλά είναι σε αυτά τα χρήματα, θα πρότεινα λίγο περισσότερο το Xiaomi. Μπορείς να κοιτάξεις και εσωτερική κάρτα δικτύου για laptop αν υποστηρίζει αντί για εξωτερικό usb.

54 λεπτά πριν, X3nigma είπε

Καλησπερα , 

Εχω μια 100Mbs συνδεση στη vodafone  στην οποια πιανω 65 με παρα πολλες διακοπες κατα τη διαρκεια της ημερας, επισης η εμβελεια του modem που εχω αυτη τη στιγμη δεν φτανει καν το σαλονι με αποτελεσμα να χρησημοιποιω και repeater που μου δινει ακομη πιο χαλια συνδεση, μετα απο μια ματια σε καποιες αξιολογησεις βλεπω πως υπαρχουν αρκετα benefits απο ενα ρουτερ καθως το δικο μου ειναι και λιγο αρχαιο ψαχνω για καποιο καινουργιο αξιολογο

Υπαρχει καμια προταση για καποιο modem-router με δυνατη εμβελεια κ καλη συνδεση? 

 

Ευχαριστω!

Θα πρότεινα να περιγράψεις τμ χώρου , αν έχεις εμπόδια (τοίχους, καθρέπτες), αν σε ενδιαφέρει WiFi6, συσκευές ασύρματες (laptop, desktop, TV, Media player) το μέγιστο ποσο για αγορά modem/router και αν υπάρχει δυνατότητα επιλογές σκέτο router.

Αν ο χώρος είναι μεγάλος μπορείς επίσης να φτιάξεις (ζωγραφίσεις) σχέδιο με τοίχους και τοποθέτηση θέσεις router. 

2 ώρες πριν, d_gkal είπε

έχει δυνατότερο σήμα; 

κανενα αλλο παραπονο δεν εχω απ το zte

Το AX3 Pro έχει πολύ καλό σήμα, μην έχεις μόνο εμπόδια (καθρέπτες) κοντά στο router. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, d_gkal είπε

τηλεοραση εχω ακριβως δίπλα του. και  εννοειται τοίχους του σπιτιου. 

Τηλεόραση δίπλα δεν πειράζει , ναι εννοείται τοίχους έχεις. Σήμα δικτύου χάνεται περισσότερο από καθρέπτες όχι τόσο ο τοίχος. Ποσα τμ είναι ο χώρος ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, timos81 said:

Τηλεόραση δίπλα δεν πειράζει , ναι εννοείται τοίχους έχεις. Σήμα δικτύου χάνεται περισσότερο από καθρέπτες όχι τόσο ο τοίχος. Ποσα τμ είναι ο χώρος ; 

γυρω στα 65τμ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, timos81 είπε

Θα πρότεινα να περιγράψεις τμ χώρου , αν έχεις εμπόδια (τοίχους, καθρέπτες), αν σε ενδιαφέρει WiFi6, συσκευές ασύρματες (laptop, desktop, TV, Media player) το μέγιστο ποσο για αγορά modem/router και αν υπάρχει δυνατότητα επιλογές σκέτο router.

Αν ο χώρος είναι μεγάλος μπορείς επίσης να φτιάξεις (ζωγραφίσεις) σχέδιο με τοίχους και τοποθέτηση θέσεις router. 

ο χωρος ειναι περιπου 110τμ με smart tv κλπ μοιρασμενα παντου, οι τοιχοι ειναι αρκετα μεγαλοι σε παχος (το πρασινο ειναι οι καθρεπτες δεν ξερω αν ενοχλουν) νομιζω πως αυτη τη στιγμη δεν εχω πολλες συσκευες που υποστηριζουν το wifi6 αλλα για future proof νομιζω θα ηταν μια καλη επιλογη. Οσο για το router-modem δεν πολυσκαμπαζω απο αυτα αλλα απτη γρηγορη ματια που εριξα νομιζω πως θελω συνδιαστηκο. και θα πηγαινα εως 150-200E ωστε να μην ξαναμπω στον κοπο σε 2 χρονια πχ να αγορασω αλλο και θα ηθελα να το παρω απο καποιο Ελληνικο καταστημα.

2139422195_.jpg.755609ea14e80ba4e6c4fa32b58bc8b9.jpg

Επεξ/σία από X3nigma
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, d_gkal είπε

γυρω στα 65τμ

Μια χαρά είναι το Huawei, πάρε CN version θα πιάνει και ο γείτονας. 

4 λεπτά πριν, X3nigma είπε

ο χωρος ειναι περιπου 110τμ με smart tv κλπ μοιρασμενα παντου, οι τοιχοι ειναι αρκετα μεγαλοι σε παχος (το πρασινο ειναι οι καθρεπτες δεν ξερω αν ενοχλουν) νομιζω πως αυτη τη στιγμη δεν εχω πολλες συσκευες που υποστηριζουν το wifi6 αλλα για future proof νομιζω θα ηταν μια καλη επιλογη. Οσο για το router-modem δεν πολυσκαμπαζω απο αυτα αλλα απτη γρηγορη ματια που εριξα νομιζω πως θελω συνδιαστηκο. και θα πηγαινα εως 150-200E ωστε να μην ξαναμπω στον κοπο σε 2 χρονια πχ να αγορασω αλλο. 

2139422195_.jpg.755609ea14e80ba4e6c4fa32b58bc8b9.jpg

Ευχαριστώ για το σχέδιο. Έτσι όπως φαίνεται στο σχέδιο το πράσινο είναι καθρέπτες που είναι το μεγαλύτερο εμπόδιο στο σήμα WiFi. 
Αν δεν είχες τα εμπόδια με καθρέπτες θα σου πρότεινα πολύ καλό modem/router σε τέτοιο ποσό 150-200€, αλλά φοβάμαι δεν θα σε καλύψει μέχρι το σαλόνι full σήμα. 
Μερικές προτάσεις: 
1) Αγορά 1 Huawei AX3 Pro CN version, δοκιμάζεις πως λειτουργεί στον χώρο και αν δεν καλύπτει αγορά ένα ακόμα για σύνδεση mesh. 
2) Xiaomi Mi AIoT Router AX3600 λίγο καλύτερο σήμα από το Huawei AX3 Pro.

Και τα 2 router είναι WiFi6, αν θα βάλεις μελλοντικά smart συσκευές Xiaomi, Aqara, τότε καλύτερα στην 2η επιλογή. 
Αν θέλεις να βλέπεις ταινίες online 4K (40-50GB) χωρίς να κατεβάζεις μέσα από το media box τότε καλύτερα 1η επιλογή γιατί το δίκτυο θα είναι πιο ομοιόμορφα μοιρασμένο.
Συσκευές όλες πλέον βγαίνουν με υποστηρίξει WiFi6 (media player, smartphone, laptop). Μπορείς και στο laptop σου να αλλάξεις σχετικά φτηνά (10-30€) κάρτα δικτύου σε WiFi6/6E + Bluetooth 5.1/5.2 
Αυτές επιλογές σε καλύπτουν για τα επόμενα 5 χρόνια σίγουρα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
41 λεπτά πριν, timos81 είπε

Ευχαριστώ για το σχέδιο. Έτσι όπως φαίνεται στο σχέδιο το πράσινο είναι καθρέπτες που είναι το μεγαλύτερο εμπόδιο στο σήμα WiFi. 
Αν δεν είχες τα εμπόδια με καθρέπτες θα σου πρότεινα πολύ καλό modem/router σε τέτοιο ποσό 150-200€, αλλά φοβάμαι δεν θα σε καλύψει μέχρι το σαλόνι full σήμα. 
Μερικές προτάσεις: 
1) Αγορά 1 Huawei AX3 Pro CN version, δοκιμάζεις πως λειτουργεί στον χώρο και αν δεν καλύπτει αγορά ένα ακόμα για σύνδεση mesh. 
2) Xiaomi Mi AIoT Router AX3600 λίγο καλύτερο σήμα από το Huawei AX3 Pro.

Και τα 2 router είναι WiFi6, αν θα βάλεις μελλοντικά smart συσκευές Xiaomi, Aqara, τότε καλύτερα στην 2η επιλογή. 
Αν θέλεις να βλέπεις ταινίες online 4K (40-50GB) χωρίς να κατεβάζεις μέσα από το media box τότε καλύτερα 1η επιλογή γιατί το δίκτυο θα είναι πιο ομοιόμορφα μοιρασμένο.
Συσκευές όλες πλέον βγαίνουν με υποστηρίξει WiFi6 (media player, smartphone, laptop). Μπορείς και στο laptop σου να αλλάξεις σχετικά φτηνά (10-30€) κάρτα δικτύου σε WiFi6/6E + Bluetooth 5.1/5.2 
Αυτές επιλογές σε καλύπτουν για τα επόμενα 5 χρόνια σίγουρα. 

Αν αφαιρουσα τους καθρεπτες που ειναι διπλα στο modem (στα αριστερα του σχεδιου δλδ) θα ηταν καλυτερο ?

γενικως ειδα τις αξιολογησεις αυτου ( https://www.skroutz.gr/s/12103013/TP-LINK-Archer-VR2800-v1.html ) και ψηθηκα καθως ειδα τη σταθεροτητα ποιο πολυ, αυτη τη στιγμη το wifi φτανει οριακα μεσα με μια γραμμη κ συνεχεις αποσυνδεσεις αρα πιστευω με μια καλυτερη εμβελεια θα ηταν ενταξυ αν οχι θα συνεχισω με το repeater το οποιο φανταζομαι με καλυτερες αποδοσεις modem θα εχει κ αυτο καθως αυτη τη στιγμη στο σαλονι μου δινει μαξ 30 με drops στα 7 και ειναι AC repeater

αρα στη περιπτωση του repeater μηπως θα μπορουσα να εξετασω και την αλλη σου επιλογη που δεν ειπες? 

και για να μη λεω ψεμματα με γλυκανε και λιγο το σχολιο ως προς το χαμηλοτερο ping καθως ειμαι κ gamer

ευχαριστω κ παλι!

Επεξ/σία από X3nigma
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, X3nigma είπε

Αν αφαιρουσα τους καθρεπτες που ειναι διπλα στο modem (στα αριστερα του σχεδιου δλδ) θα ηταν καλυτερο ?

γενικως ειδα τις αξιολογησεις αυτου ( https://www.skroutz.gr/s/12103013/TP-LINK-Archer-VR2800-v1.html ) και ψηθηκα καθως ειδα τη σταθεροτητα ποιο πολυ, αυτη τη στιγμη το wifi φτανει οριακα μεσα με μια γραμμη κ συνεχεις αποσυνδεσεις αρα πιστευω με μια καλυτερη εμβελεια θα ηταν ενταξυ αν οχι θα συνεχισω με το repeater το οποιο φανταζομαι με καλυτερες αποδοσεις modem θα εχει κ αυτο καθως αυτη τη στιγμη στο σαλονι μου δινει μαξ 30 με drops στα 7 και ειναι AC repeater

αρα στη περιπτωση του repeater μηπως θα μπορουσα να εξετασω και την αλλη σου επιλογη που δεν ειπες? 

και για να μη λεω ψεμματα με γλυκανε και λιγο το σχολιο ως προς το χαμηλοτερο ping καθως ειμαι κ gamer

ευχαριστω κ παλι!

Με 1 γραμμή που φτάνει και ένα πολύ καλό modem/router να βάλεις δεν θα κερδίσεις περισσότερο από την επιλογή 1η που σου έγραψα. 
Οτι αφορά το TP-Link που έβαλες σαν επιλογή δεν θα το πρότεινα σε σχέση με αλλά modem/router όπως : ASUS DSL-AC68VG (εξωτερικό 150€), ASUS DSL-AC87VG, δες πρώτα αν ο πάροχος σε καλύπτει 100%. 
Θα βγάλει η Asus μέσα στους επόμενους μήνες modem/router με WiFi6 . 
Αν θέλεις για 1 ακόμα επιλογή για σκέτο router τότε ASUS RT-AX82U. 
Αν αφαιρέσεις καθρέπτες σίγουρα θα βοηθήσει στο σήμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα 

Αναζητώ αντικαταστάτη του H300s της Vodafone για 100 FTTH (VOIP). Σε άλλο θέμα προτείνουν το fritzbox 7530+ αλλα πάει στα 100+. Υπάρχει κάποιο άλλο που να υποστηρίζει 35b, να είναι οικονομικό (έστω και μεταχειρισμένο) και να παίζει σε vodafone. Δεν θέλω να τα ακουμπήσω για modem μιας και (τα ακούμπησα ) έχω ένα zyxel nbg 6817 με openwrt για sqm και qos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, dionysg είπε

Καλησπέρα 

Αναζητώ αντικαταστάτη του H300s της Vodafone για 100 FTTH (VOIP). Σε άλλο θέμα προτείνουν το fritzbox 7530+ αλλα πάει στα 100+. Υπάρχει κάποιο άλλο που να υποστηρίζει 35b, να είναι οικονομικό (έστω και μεταχειρισμένο) και να παίζει σε vodafone. Δεν θέλω να τα ακουμπήσω για modem μιας και (τα ακούμπησα ) έχω ένα zyxel nbg 6817 με openwrt για sqm και qos.

Πρότειναν το fritzbox 7530 στα 100€ για ενημέρωση υπάρχει και το fritzbox 7530 AX με WiFi6 στα 150€+. 
Χρειάζεσαι σκέτο modem/router η σκέτο router η βλέπουμε και τα 2, WiFi6, τμ χώρου,  USB, VPN, μέγιστο ποσό ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/2/2021 στις 10:21 ΠΜ, timos81 είπε

Καλημέρα, δεύτερη επιλογή είναι καλύτερη (Asus).

Σε σχέση με το ΖΤΕ θα δω διαφορά στην απόδοση - εμβέλια του wifi?

Επίσης crc errors, θα έχει λιγότερα?

 

Ευχαριστώ!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...