Προς το περιεχόμενο

ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ADSL/VDSL ROUTER post here(γράψτε εδώ)


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 12/2/2021 στις 4:06 ΜΜ, timos81 είπε

Νομίζω πρέπει μόνος να αποφασίσεις ένα από τα 2, αν χρειάζεσαι βοήθεια στην αγορά router η modem/router (γιατί αυτό κατάλαβα από αυτά που έγραψες) έλα να προτείνουμε μερικά αλλά γράψε μελλοντικά και μερικά στοιχεία παραπάνω. 

Υπάρχει AVM FRITZ!Box 5530 Fiber, αν σε καλύπτει αυτό . Cisco ποιο μοντέλο είδες ; 

Διάβασε σε γειτονικό forum από εδώ και κάτω για το 5530,  και ειδικά εδώ για να καταλάβεις γιατί είναι με τα τωρινά δεδομένα αδύνατο να δουλέψει στην Ελλάδα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα παιδιά θέλω τα φώτα σας.

Υπάρχει ένα "σπίτι" 300τ.μ διώροφο και κήπο άλλα 100τ.μ

Η γραμμή είναι 100αρα και κλειδώνει στα 98,με το μόντεμ του ΟΤΕ.

Αυτά που χρειαζόμαστε, είναι απρόσκοπτο  ίντερνετ παντού!

Ψάχνοντας, βρήκα τα TP-Link Deco M5 και από reviews και youtube είδα πως κάνουν δουλειά.

Ένας γνωστός μου είπε να δω και τα Ubiquiti τα οποία είναι αλήθεια πως τώρα τα ψάχνω...

Το κόστος, από την στιγμή που θα υπάρχει κάλυψη παντού, σταθερά και χωρίς προβλήματα, έρχεται δεύτερο.

Εννοείται πως αν πρέπει, να αλλαχτεί και το μόντεμ!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλησπερα
Εχω στο σπιτι περιπου 15 συσκευες κατα διαστηματα συνδεμενες στο δικτυο μου (σαν πολυτεκνος, και τεχνικος...), και το technicolor της WIND μου κανει αρκετα "κολπα", επισης δεν ειναι gigabitικο, και δεν εχει μπαντα 5ghz...
Mε βαση τα παραπανω, και χωρις να χω απαιτησεις διαχειρησης bandwith κ αλλα τέτοια, και με οικονομικα "πολυτεκνου.., τι θα μου προτεινατε? Η ΓΡΑΜΜΗ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ VOIP, και ειναι 50ρα, με συγχρονισμο περιπου στα 38.
Ειδα το TP-LINK Archer VR400, και το Asus DSL-AC55U που εχουν καλες κριτικές στο scroutz, αλλα δεν ξέρω στην δοαχειρηση τοσων συσκευων τι θα κανουν...
Ευχαριστώ και περιμενω προτασεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/2/2021 στις 3:23 ΜΜ, cantonas είπε

Καλησπέρα παιδιά θέλω τα φώτα σας.

Υπάρχει ένα "σπίτι" 300τ.μ διώροφο και κήπο άλλα 100τ.μ

Η γραμμή είναι 100αρα και κλειδώνει στα 98,με το μόντεμ του ΟΤΕ.

Αυτά που χρειαζόμαστε, είναι απρόσκοπτο  ίντερνετ παντού!

Ψάχνοντας, βρήκα τα TP-Link Deco M5 και από reviews και youtube είδα πως κάνουν δουλειά.

Ένας γνωστός μου είπε να δω και τα Ubiquiti τα οποία είναι αλήθεια πως τώρα τα ψάχνω...

Το κόστος, από την στιγμή που θα υπάρχει κάλυψη παντού, σταθερά και χωρίς προβλήματα, έρχεται δεύτερο.

Εννοείται πως αν πρέπει, να αλλαχτεί και το μόντεμ!

 

Αν έρχεται το κόστος όπως γράφεις δεύτερο τότε προχωρά σε λύσεις Ubiquity. 

11 ώρες πριν, kastorasgr είπε

Kαλησπερα
Εχω στο σπιτι περιπου 15 συσκευες κατα διαστηματα συνδεμενες στο δικτυο μου (σαν πολυτεκνος, και τεχνικος...), και το technicolor της WIND μου κανει αρκετα "κολπα", επισης δεν ειναι gigabitικο, και δεν εχει μπαντα 5ghz...
Mε βαση τα παραπανω, και χωρις να χω απαιτησεις διαχειρησης bandwith κ αλλα τέτοια, και με οικονομικα "πολυτεκνου.., τι θα μου προτεινατε? Η ΓΡΑΜΜΗ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ VOIP, και ειναι 50ρα, με συγχρονισμο περιπου στα 38.
Ειδα το TP-LINK Archer VR400, και το Asus DSL-AC55U που εχουν καλες κριτικές στο scroutz, αλλα δεν ξέρω στην δοαχειρηση τοσων συσκευων τι θα κανουν...
Ευχαριστώ και περιμενω προτασεις...

Από αυτά που είδες θα σου πρότεινα περισσότερο το Asus

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/2/2021 στις 1:05 ΜΜ, timos81 είπε

 

Από αυτά που είδες θα σου πρότεινα περισσότερο το Asus

Ομως θα διαχειριστει σωστα 16 συσκευες συνδεμενες...?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/2/2021 στις 9:49 ΜΜ, d_gkal είπε

σημερα παρελαβα το AX3 pro (banggood)

πριν λιγο το σεταρα. 

καποιο τιπ για ρυθμισεις;;;;

Από tips δες εικόνα παρακάτω αν είναι προεπιλεγμένο το short να το αλλάξεις.

E28CD849-D1DD-4074-88D7-3E7A4F265DAE.jpeg.2469c036f0ae16b28d95ed09103c720b.jpeg

Στις 19/2/2021 στις 1:41 ΠΜ, kastorasgr είπε

Ομως θα διαχειριστει σωστα 16 συσκευες συνδεμενες...?

 

Ανάλογα τι συσκευές είναι δεν μπορώ να ξέρω. Για κινεζικές smart συσκευές τύπου Xiaomi, Aqara κτλπ θα δούλευε πολύ καλά το router Xiaomi AX3600 η AX6000. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, timos81 said:

Από tips δες εικόνα παρακάτω αν είναι προεπιλεγμένο το short να το αλλάξεις.

E28CD849-D1DD-4074-88D7-3E7A4F265DAE.jpeg.2469c036f0ae16b28d95ed09103c720b.jpeg

Ανάλογα τι συσκευές είναι δεν μπορώ να ξέρω. Για κινεζικές smart συσκευές τύπου Xiaomi, Aqara κτλπ θα δούλευε πολύ καλά το router Xiaomi AX3600 η AX6000. 

Είναι short. Tι να επιλέξω; Επίσης τι κάνει αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα

Θα ήθελα να μου προτείνετε ένα modem router για αντικατάσταση του technicolor 788v3. Έχω σύνδεση forthnet 100vdsl. Έχω συνδεδεμένα στο wifi  κινητά,λάπτοπ. Γενικά χρειάζομαι να έχει καλύτερη εμβέλεια στο WiFi. Η forthnet μου έχει προτείνει το zte 288. Ποια είναι γνώμη σας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδες.

Ειχα μεχρι τωρα το ZTE H267A σε Voda 50 αλλα τωρα που πηγα σε 100αρα εχει προβληματα συγχρονισμου και με πολλα errors. Εβαλα πανω το H300s που μου ειχανε στειλει και δουλευει χωρις προβληματα σταθεροτητας κλπ.

Το θεμα μου ειναι οτι ειναι μεγιστη μπαχατελα και με εκνευριζει. 

Τι θα μπορουσα να βαλω που να λειτουργει με 100αρα, voip τηλεφωνια και voda TV? 

Οκ ξερω οτι η καλυτερη επιλογη θα ηταν το AVM FRITZ!Box 7530 που και κανει ολα τα παραπανω και ειναι σχετικα οικονομικο σε σχεση με τα αλλα AVM (βγαινει κοντα στα 135 αυτη τη στιγμη) αλλα προτιμω να παω κατω απο τα 100 ει δυνατον. Δε θελω να παιξω με bridge, θελω ενα router για ολα.

Υπαρχει καποιο αλλο αξιοπιστο και καλο (φυσικα με 1000αρι lan και dual band) ή η μονη επιλογη ειναι να παω στο AVM? 

Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Ashaman είπε

Καλησπερα παιδες.

Ειχα μεχρι τωρα το ZTE H267A σε Voda 50 αλλα τωρα που πηγα σε 100αρα εχει προβληματα συγχρονισμου και με πολλα errors. Εβαλα πανω το H300s που μου ειχανε στειλει και δουλευει χωρις προβληματα σταθεροτητας κλπ.

Το θεμα μου ειναι οτι ειναι μεγιστη μπαχατελα και με εκνευριζει. 

Τι θα μπορουσα να βαλω που να λειτουργει με 100αρα, voip τηλεφωνια και voda TV? 

Οκ ξερω οτι η καλυτερη επιλογη θα ηταν το AVM FRITZ!Box 7530 που και κανει ολα τα παραπανω και ειναι σχετικα οικονομικο σε σχεση με τα αλλα AVM (βγαινει κοντα στα 135 αυτη τη στιγμη) αλλα προτιμω να παω κατω απο τα 100 ει δυνατον. Δε θελω να παιξω με bridge, θελω ενα router για ολα.

Υπαρχει καποιο αλλο αξιοπιστο και καλο (φυσικα με 1000αρι lan και dual band) ή η μονη επιλογη ειναι να παω στο AVM? 

Ευχαριστω.

Αγόρασε από Amazon.fr Warehouse, περίπου 90€ θα σου βγει like new.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, djuan1988 είπε

Αγόρασε από Amazon.fr Warehouse, περίπου 90€ θα σου βγει like new.

Thnx φιλε μου. Αν δω οτι κανει και για VodaTv που εχω ρωτησει σε αλλο θεμα , τη ριχνω την παραγγελια. Δεν το ηξερα το warehouse

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/2/2021 στις 5:24 ΜΜ, timos81 είπε

Ανάλογα τι συσκευές είναι δεν μπορώ να ξέρω. Για κινεζικές smart συσκευές τύπου Xiaomi, Aqara κτλπ θα δούλευε πολύ καλά το router Xiaomi AX3600 η AX6000. 

Σ ευχαριστω για την απαντηση.
Ειναι, κινητα, pc's, συναγερμος, ip phone, dreambox, access points, pos, dvr. Αρκετά...
Aπ οτι ξερω, τα κοινα ρουτερ εχουν προβλημα στην ταυτοχρονη χρηση δεδομενων απο πολλες συσκευές (πιθανον λογω επεξεργαστή?)
Σε ότι αφορά αυτο που μου έστειλες, φαινεται πολυ καλό αλλά απ ότι κατάλαβα δεν είναι modem-router...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...