Προς το περιεχόμενο

ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ADSL/VDSL ROUTER post here(γράψτε εδώ)


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα συμφορουμητες. Έχω ένα DSL-AC52U. Στο συγκεκριμένο ρουτερ είναι συνδεδεμένος με το καλημέρα 28 συσκευές και το καλοκαίρι δίνει ιντερνετ ( vdsl 100mps που πιάνει καμία 80mps) μέσω κεραίας σε 2 κατασήματα. Έχω παρατηρίσει πως όταν υπάρχει κίνηση μπλοκάρει ( φουλάρει και η ram του ) και θέλει reboot για να στρώσει ( δεν μπαίνει καν στο ui). Το καλοκαίρι επειδή δεν θα υπάρχει η πολυτέλεια για reboot λόγω των POS και τον καμερών ( 6 ip καμερες 4κ ανάλυση) σκέφτομαι πως πρέπει να το αναβαθμίσω σε κάτι καλύτερο. Κοιτούσα το AVM FRITZ!Box 7583 ή το Asus RT-AX88U αλλά δεν ξέρω αν κάνουν για την δουλειά ή αν υπάρχει κάτι καλύτερο. Θα ήθελα μερικές γνώμες ωστε να καταλήξω κάπου :) ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

 

5 ώρες πριν, Gogotsa είπε

Θα πρεπει να δεις τι cpu και μνημη εχει αυτο που εχεις για να παρεις καποιο καλυτερο σε χαρακτηριστικα hardware.

128mb RAM έχει και cpu MediaTek MT7620A @ 580 MHz. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Finn είπε

Ubiquiti ή Mikrotik. Με ποιο access point δίνεις ίντερνετ στα καταστήματα;

Στο ένα μαγαζί δίνω με ubnt και στο άλλο με Cisco 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, giannis-21 είπε

Στο ένα μαγαζί δίνω με ubnt και στο άλλο με Cisco 

Οκ, όπως το έγραψες νόμιζα έδινες με ένα μόνο. Εγώ όσον αφορά ρούτερ σε επαγγελματικές καταστάσεις προτείνω προσιτο εξοπλισμό που φέρνει εμπειρία χρήσης επαγγελματικών μηχανημάτων. Αυτές είναι οι συσκευές της ubiquiti. Έχω εγκαταστήσει σε διάφορα ξενοδοχεία με 40+ clients ταυτόχρονα και παίζει άψογα. Δεν έχει φρου φρου κι αρώματα τύπου wifi 6, 15 κεραίες αλλά είναι ένα μικρό μαζεμένο ρούτερ, με QoS, traffic control, VPN capabilities και αξιοπιστία. Ubiquiti ER-X στα 55€, bridge/pppoe με το ρούτερ του παρόχου σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
40 λεπτά πριν, Finn είπε

Οκ, όπως το έγραψες νόμιζα έδινες με ένα μόνο. Εγώ όσον αφορά ρούτερ σε επαγγελματικές καταστάσεις προτείνω προσιτο εξοπλισμό που φέρνει εμπειρία χρήσης επαγγελματικών μηχανημάτων. Αυτές είναι οι συσκευές της ubiquiti. Έχω εγκαταστήσει σε διάφορα ξενοδοχεία με 40+ clients ταυτόχρονα και παίζει άψογα. Δεν έχει φρου φρου κι αρώματα τύπου wifi 6, 15 κεραίες αλλά είναι ένα μικρό μαζεμένο ρούτερ, με QoS, traffic control, VPN capabilities και αξιοπιστία. Ubiquiti ER-X στα 55€, bridge/pppoe με το ρούτερ του παρόχου σου.

Δεν έχω modern router του παρόχου αλλά το asus που έγραψα παραπάνω. Στο σημείο που βρίσκεται δεν βολεύει να μπει και δεύτερη συσκευή αλλά ένα μόνο modem router.

Επεξ/σία από giannis-21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τελικά πήρα σκέτο router, αφου οπως είπατε κι εσεις, ειναι θέμα χρονου να γινουν όλα voip...
Πήρα το Mercury AC2600M που φαινοταν παρα πολυ καλο στα λεφτά του, και το προτειναν αρκετοι. Απο εδώ:
https://www.banggood.com/en/Mercury-AC2600M-Gigabit-Router-Wireless-Household-Dual-Core-Router-5G-Dual-Band-Fiber-Broadband-WiFi-Wall-Router-D268G-p-1765126.html?cur_warehouse=CN&rmmds=search
Το εκπληκτικο είναι ότι ήρθε σε 8 μέρες!!! με mail priority.
Tα δυσαρεστα είναι ότι είναι στα Κινέζικα, και δεν μπόρεσα να βρω Αγγλικό firmware. Τελικά μετά απο πολύ κόπο, μετάφραση του webinterface του, έκανα μόνο με το plugin s3.translator του mozzilla. (Με τους default google μεταφραστές δεν μου έκανε τίποτε ).
Επειδή οι γνώσεις μου περιορίζονται μόνο στα βασικά, σκέφτομαι να αφήσω το technicolor της WIND να δουλεύειοπως ηταν, αλλά να βγάλω ομως το dhcp.  Να βάλω
το Μercury να παιρνει απο μια LAN του technicolor, και να ορίσω να κάνει το Μercury το dhcp και μετα απ αυτο να πάρουν και οι 17 συσκευές μου, απο τα switches που έχω, κι απ τα τοπικα access points ...
Δεν ξέρω αν θα κερδίσω κάτι έτσι.. Θυμιζω ότι το βασικό μου πρόβλημα ήταν, ότι όταν κουμπώναν στο δίκτυο πολλές συσκευές, σε κάποιες ακαθόριστα μπορεί να κολλούσε το internet, (ή το LAN?) πιθανόν απο αδυναμία διαχείρησης τόσων συσκευών απο το technicolor... (θέμα διένεξης δεν υπήρχε...).
Άκουσα ως πιο σωστή λύση, να δουλέψει το technicolor της Wind μόνο ως modem, και το Mercury με την καταλληλη σύνδεση και ρύθμιση ως router...
Δεν έχω ιδέα όμως πως γίνεται αυτο...
Αν μπορει να βοηθήσει κάποιος θα τον ευχαριστούσα !!! Περιμένω και γνώμες για την αγορα...
Σας ευχαριστώ

 

Επεξ/σία από kastorasgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, giannis-21 είπε

 

128mb RAM έχει και cpu MediaTek MT7620A @ 580 MHz. 

H cpu ειναι πολυ αδυνατη, ισως λαι για αυτο να εχεις αυτα τα θεματα. Η μνημη ειναι υπεραρκετη αν κοιταξες σωστα. Δυσκολα αυτο το μηχανακι να σου παιξει καλα στα 100mbit.......

Επεξ/σία από Gogotsa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 19/3/2021 στις 3:18 ΜΜ, giannis-21 είπε

Καλησπέρα συμφορουμητες. Έχω ένα DSL-AC52U. Στο συγκεκριμένο ρουτερ είναι συνδεδεμένος με το καλημέρα 28 συσκευές και το καλοκαίρι δίνει ιντερνετ ( vdsl 100mps που πιάνει καμία 80mps) μέσω κεραίας σε 2 κατασήματα. Έχω παρατηρίσει πως όταν υπάρχει κίνηση μπλοκάρει ( φουλάρει και η ram του ) και θέλει reboot για να στρώσει ( δεν μπαίνει καν στο ui). Το καλοκαίρι επειδή δεν θα υπάρχει η πολυτέλεια για reboot λόγω των POS και τον καμερών ( 6 ip καμερες 4κ ανάλυση) σκέφτομαι πως πρέπει να το αναβαθμίσω σε κάτι καλύτερο. Κοιτούσα το AVM FRITZ!Box 7583 ή το Asus RT-AX88U αλλά δεν ξέρω αν κάνουν για την δουλειά ή αν υπάρχει κάτι καλύτερο. Θα ήθελα μερικές γνώμες ωστε να καταλήξω κάπου :) ευχαριστώ 

Το router σταματάει να μοιράζει internet ή δεν φορτώνει το UI και δεν μπορείς να μπεις στο interface?

Αν είναι το δεύτερο έχω λύση για όταν στο κάνει αυτό, όχι μόνιμη αλλά δεν θα χρειάζεται να κάνεις reboot και είναι διαδικασία λίγων δευτερολέπτων μέσω ssh εντολής.

Επεξ/σία από nemesi54
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, nemesi54 είπε

Το router σταματάει να μοιράζει internet ή δεν φορτώνει το UI και δεν μπορείς να μπεις στο interface?

Αν είναι το δεύτερο έχω λύση για όταν στο κάνει αυτό, όχι μόνιμη αλλά δεν θα χρειάζεται να κάνεις reboot και είναι διαδικασία λίγων δευτερολέπτων μέσω ssh εντολής.

Σίγουρα σταματάει το ui και ανάλογα την ημέρα σταματάει και το internet αλλά όχι πάντα. Όσες φορές δεν σταματάει το ίντερνετ απλά σέρνεται δίχως αύριο.

Επεξ/σία από giannis-21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, giannis-21 είπε

Σίγουρα σταματάει το ui και ανάλογα την ημέρα σταματάει και το internet αλλά όχι πάντα. Όσες φορές δεν σταματάει το ίντερνετ αλλά σέρνεται δίχως αύριο.

Όσον αφορά το πρόβλημα του UI κανε enable το shh και μεσω putty στειλε την εντολή

service restart_httpd

Δεν νομίζω φυσικά να βοηθήσει αν το router έχει υπερβολικά πολλούς clients να εξυπηρετήσει.

Προσωπικά θα πήγαινα στην λύση ξεχωριστών wifi access point

Με ενα απο αυτα θα ξενοιάσεις μια κι έξω

https://www.skroutz.gr/s/8177237/Ubiquiti-Unifi-AP-AC-PRO.html

https://www.skroutz.gr/s/7970026/Ubiquiti-UniFi-AP-AC-LR.html

 

Επεξ/σία από nemesi54
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 20/3/2021 στις 2:45 ΠΜ, kastorasgr είπε

Τελικά πήρα σκέτο router, αφου οπως είπατε κι εσεις, ειναι θέμα χρονου να γινουν όλα voip...
Πήρα το Mercury AC2600M που φαινοταν παρα πολυ καλο στα λεφτά του, και το προτειναν αρκετοι. Απο εδώ:
https://www.banggood.com/en/Mercury-AC2600M-Gigabit-Router-Wireless-Household-Dual-Core-Router-5G-Dual-Band-Fiber-Broadband-WiFi-Wall-Router-D268G-p-1765126.html?cur_warehouse=CN&rmmds=search
Το εκπληκτικο είναι ότι ήρθε σε 8 μέρες!!! με mail priority.
Tα δυσαρεστα είναι ότι είναι στα Κινέζικα, και δεν μπόρεσα να βρω Αγγλικό firmware. Τελικά μετά απο πολύ κόπο, μετάφραση του webinterface του, έκανα μόνο με το plugin s3.translator του mozzilla. (Με τους default google μεταφραστές δεν μου έκανε τίποτε ).
Επειδή οι γνώσεις μου περιορίζονται μόνο στα βασικά, σκέφτομαι να αφήσω το technicolor της WIND να δουλεύειοπως ηταν, αλλά να βγάλω ομως το dhcp.  Να βάλω
το Μercury να παιρνει απο μια LAN του technicolor, και να ορίσω να κάνει το Μercury το dhcp και μετα απ αυτο να πάρουν και οι 17 συσκευές μου, απο τα switches που έχω, κι απ τα τοπικα access points ...
Δεν ξέρω αν θα κερδίσω κάτι έτσι.. Θυμιζω ότι το βασικό μου πρόβλημα ήταν, ότι όταν κουμπώναν στο δίκτυο πολλές συσκευές, σε κάποιες ακαθόριστα μπορεί να κολλούσε το internet, (ή το LAN?) πιθανόν απο αδυναμία διαχείρησης τόσων συσκευών απο το technicolor... (θέμα διένεξης δεν υπήρχε...).
Άκουσα ως πιο σωστή λύση, να δουλέψει το technicolor της Wind μόνο ως modem, και το Mercury με την καταλληλη σύνδεση και ρύθμιση ως router...
Δεν έχω ιδέα όμως πως γίνεται αυτο...
Αν μπορει να βοηθήσει κάποιος θα τον ευχαριστούσα !!! Περιμένω και γνώμες για την αγορα...
Σας ευχαριστώ

 

Καλοριζικο . Θα σε καλυψει απολυτα σαν dual core που ειναι και με  ενισχυτες σηματος   σε 2.4/5ghz , 4Χ4 ΜΙΜΟ , BEAMFORMING και κινεζικες προδιαγραφες (δυνατη ενισχυση). Aν δεν θελεις wi fi 6 ειναι "η" επιλογη στα χρηματα του.

Εγω ακολουθησα τον παρακατω  οδηγο του χρηστη randomcat που αφορα nova και ΖΤΕ 267 για να συνδεσω σε bridgge   το Mercury D191G , αλλά μου εδωσε τους κωδικους η nova. Αν δεν στους δινει ο παροχος , κανε το wired αccess point , και απενεργοποιησε το wi fi στο αλλο. Eτσι ειναι πιο ευκολο , googlare το , οπως και τις διαφορές AP και bridge mode. (Μπορεις να το κανεις και DMZ)

Για μεταφραση χρησιμοποιησ το app google translate απο κινητο , μεταφραζει on the fly οτι βλεπει η καμερα του

 

 

Επεξ/σία από chriskan22
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/3/2021 στις 5:05 ΜΜ, nemesi54 είπε

Όσον αφορά το πρόβλημα του UI κανε enable το shh και μεσω putty στειλε την εντολή


service restart_httpd

Δεν νομίζω φυσικά να βοηθήσει αν το router έχει υπερβολικά πολλούς clients να εξυπηρετήσει.

Προσωπικά θα πήγαινα στην λύση ξεχωριστών wifi access point

Με ενα απο αυτα θα ξενοιάσεις μια κι έξω

https://www.skroutz.gr/s/8177237/Ubiquiti-Unifi-AP-AC-PRO.html

https://www.skroutz.gr/s/7970026/Ubiquiti-UniFi-AP-AC-LR.html

 

Έχω 2 access point αλλά δεν βοηθάνε. Παρήγγειλα το fritzbox 7530 AX να το δοκιμάσω μιας και έχει καλύτερα specs. Προφανώς το πρόβλημα είναι πως στο ρούτερ είναι συνδεδεμένα ουσιαστικά 2 μαγαζιά και 3 σπίτια 😁 . Το ουσιαστικά το λέω γιατί όλα εκεί καταλήγουν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα. Παρέλαβα την κινέζικη έκδοση του Huawei AX3 Pro με σκοπό να το χρησιμοποιήσω σαν κύριο ρούτερ σε FTTH σύνδεση (Cosmote 100/10).
Διαπίστωσα όμως ότι ΔΕΝ υποστηρίζει VLAN και έτσι δεν μπορεί να κάνει τη σύνδεση με το Nokia ONT του παρόχου.
Η global έκδοση του μοντέλου υποστηρίζει κανονικά.

Αναγκαστικά τώρα το έχω σαν Access Point πίσω από το Speedport Plus της Cosmote.

Να το έχετε υπόψη όσοι προορίζετε το κινέζικο μοντέλο για χρήση κύριου ρουτερ...

 

Επεξ/σία από mindnever
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...