Προς το περιεχόμενο

ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ADSL/VDSL ROUTER post here(γράψτε εδώ)


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@mindnever εχω forthnet κ στην global έκδοση δεν ηθελε vlan για να συνδεθει στο ρουτερ. οταν εβαζα 835 δε συνδεοταν, οταν το αφηνα κενο συνδεοταν κανονικα.

Στη κινεζικη όντως κοιταω δε το χει καν αλλα συνδεομαι κανονικα με zte 288 a

image.png.6218010d3fa1884272ced29521bcb5eb.png

Επεξ/σία από sndev
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, sndev είπε

@mindnever εχω forthnet κ στην global έκδοση δεν ηθελε vlan για να συνδεθει στο ρουτερ. οταν εβαζα 835 δε συνδεοταν, οταν το αφηνα κενο συνδεοταν κανονικα.

Στη κινεζικη όντως κοιταω δε το χει καν αλλα συνδεομαι κανονικα με zte 288 a

 

Σε μένα δυστυχώς δεν παίρνει ιντερνετ από το ONT (η γραμμή μου είναι FTTH).

Επεξ/σία από mindnever
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει μεγάλη διαφορά μεταξύ των 2 συνδέσεων.

Η μία αφορά DSL σύνδεση όπου το ΖΤΕ παίζει ως Modem και σε αυτό υπάρχει το VLAN και δεν ορίζεται στον Router.

Η άλλη αφορά GPON (FTTH) όπου αντί για Modem υπάρχει το ΟΝΤ που μετατρέπει την συχνότητα του φωτός της οπτικής ίνας σε Ethernet πακέτα και το VLAN ορίζεται υποχρεωτικά στον Router.

Αλλάξτε μεταξύ σας Router και θα είστε όλοι ευχαριστημένοι.😇

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή έχω δώροεπιταγη από το Γερμανό στα 70 ευρώ μπορειται να μου προτείνετε ένα ρουτερ να το συνδιασω με το speedport plus? 

Σκέφτομαι για αυτό 

https://www.germanos.gr/product/smarthome----diktuaka/diktiaka/routers---modem-routers/xiaomi-mi-router-ax1800/?productId=20402120&fname=&fvalue=

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια βοήθεια για αγορά modem -router 

Έχω το ZTE από Nova και θα ήθελα ένα πιο καλό το οποίο να μπορώ να μοιράσω το bandwidth.. Και όχι να κατεβάζει ένας του σκοτωμου και οι άλλοι να σερνωνται.. Επίσης να έχει USB να βάζω επάνω του έναν σκληρό με ταινίες και να βλέπουν όσοι συνδέονται με το ρουτερ.. 

Μπορείτε να προτείνετε κάποιο οικονομικό για αυτές τις δουλειές? Και πως λέγονται αυτές οι λειτουργίες που ζητάω ?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων 😊

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω οτε και θέλω να αγοράσω ένα καλό Modem/router που να μείνει. το Fritzbox 7530 είναι καλό η κανένα άλλο καλύτερα σε αυτήν την τιμή; μιας και έχει προσφορά και σε όλα τα καταστήματα τώρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλήσπερα

Θέλω να αγοράσω ένα modem/router. Έχω καταλήξει στο fritzbox7530. Υπάρχει κάποια άλλη πρόταση σε αυτά τα χρήματα?

Δεν με νοιάζει από που θα γίνει η αγορά(Ελλάδα ή εξωτερικό)

Έχω 100vdsl από forthnet

ευχαριστώ

Επεξ/σία από Mankon7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, loypis είπε

τελικα...δεν βλεπει καποιος αυτη την συζητηση στο forum...πρεπει να παμε αλλου για να μαθουμε..

 

Με καλή διάθεση πάντα, σε διάφορες σελίδες του thread αυτού, έχουν προτείνει χρήστες router (πχ, δες στη σελίδα 235). Όλα τα router έχουν την επιλογή QoS (ανάλογα με την εταιρεία μπορεί να το βρεις και με διαφορετική ονομασία). Στην απλή του μορφή απλά βάζεις άνω όριο από bandidth που έχει δικαίωμα να ζητήσει μια συσκευή. Σε πιο εξελιγμένα (και εννοείται πιο ακριβά) router έχεις τη δυνατότητα να ορίσεις επιπλέον κανόνες που αποφασίζουν πως θα κατανεμηθεί το διαθέσιμο bandidth. 

Επίσης, μου φαίνεται εξαιρετικά απίθανο να έχει usb ένα router και να μη δίνει την επιλογή να συνδέσεις έναν σκληρό δίσκο επάνω του.  Άρα, και η δεύτερη ερώτηση μάλλον απαντιέται από μόνη της. 

Ίσως να βοηθούσες τον κόσμο που διαβάζει το thread με μια πιο αναλυτική ερώτηση της μορφής:

"Είμαι μεταξύ  των α, β και γ. Δε με ενδιαφέρει να είναι wifi 6 (ή με ενδιαφέρει να είναι wifi6), θεωρώ ότι ένα router είναι αρκετό να μου καλύψει όλο το σπίτι και δε θέλω να δώσω πάνω από 90 ευρώ. Ποιό θα μου προτείνατε? Μήπως υπάρχει κάποιο στο budget μου που δεν έχω λάβει υπόψη? "

Όντως είναι πολλές οι 240 σελίδες του thead αλλά υπάρχει η δυνατότητα της αναζήτησης.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Αναφορά σε κείμενο

Το fritzbox 7530 υποστηρίζει voip και απλή τηλεφωνική γραμμή;

Αυτή την στιγμή έχω forthnet 100vdsl με το technicolor 788v3

Voip κανονικά.

 

Επεξ/σία από diosak
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 31/3/2021 στις 6:52 ΜΜ, therion13 είπε

Έχω οτε και θέλω να αγοράσω ένα καλό Modem/router που να μείνει. το Fritzbox 7530 είναι καλό η κανένα άλλο καλύτερα σε αυτήν την τιμή; μιας και έχει προσφορά και σε όλα τα καταστήματα τώρα

Υπάρχει ακόμα η προσφορά; Σε ποια καταστήματα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, pascalia2 είπε

Υπάρχει ακόμα η προσφορά; Σε ποια καταστήματα;

Δεν ήταν προσφορά ακριβός. απλός το έπαιρνες στην ίδια τιμή με το skroutz. απο κοτσόβολο το πήρα εγώ στα 140ε Απλός απο κοντά μήπως πάθει κάτι να έχω δίπλα το μαγαζί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, therion13 είπε

Δεν ήταν προσφορά ακριβός. απλός το έπαιρνες στην ίδια τιμή με το skroutz. απο κοτσόβολο το πήρα εγώ στα 140ε Απλός απο κοντά μήπως πάθει κάτι να έχω δίπλα το μαγαζί.

Καπου 150€ το βρισκω απο τα μεγαλα καταστηματα (eshop) και 140-145€  απο σκρουτζαδες.

πιστευεις οτι το χρειαζομαι για adsl 2+? Το vpn ισως βολεψει βεβαια. Τι αλλο ακριβως κανει καλα για να πιστω οτι το χρειαζομαι;

εχω ενα μοντεμ απο τα δωρεαν και λεω να παρω κατι καλυτερο

Επεξ/σία από pascalia2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Νεο ποστ.

https://www.amazon.fr/dp/B07HNRTZY6?tag=haggle-web-fr-21&linkCode=ogi&th=1&psc=1

πατηστε απο κατω που λεει neufs & occasions

84€ μεταχειρισμενο απο amazon warehouse. Τελικα μου το βγαζει 94€ μαζι με τα μεταφορικα. Πηρα ενα. Το βαζω για τους υπολοιπους.

δεν γνωριζουμε την χρηση που εχουν υποστει, ρισκαρουμε

Επεξ/σία από pascalia2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...