Προς το περιεχόμενο

ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ADSL/VDSL ROUTER post here(γράψτε εδώ)


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 10/4/2021 στις 3:11 ΜΜ, pascalia2 είπε

Καπου 150€ το βρισκω απο τα μεγαλα καταστηματα (eshop) και 140-145€  απο σκρουτζαδες.

πιστευεις οτι το χρειαζομαι για adsl 2+? Το vpn ισως βολεψει βεβαια. Τι αλλο ακριβως κανει καλα για να πιστω οτι το χρειαζομαι;

εχω ενα μοντεμ απο τα δωρεαν και λεω να παρω κατι καλυτερο

Για vpn και τέτοια δεν ξέρω. Εγω το πήρα για απλή χρήση και να έχω και όλα τα πράγματα που έχεις μήπως και. Εγώ σε vdsl γραμμή το έβαλα, Για αρχή είδα μπορεί να πιάσει περισσότερο απο του οτε. Με του οτέ μπορούσε μέχρι 80-85 Ενώ με αυτό 105-110. Επίσης πάρα πολύ καλό wifi ακόμα και 1 γραμμούλα να πιάνεις θα έχει τέρμα ταχύτητα. Επίσης πάρα πολύ σταθερό όπου το SNR μου ξεκινούσε απο 32 που είναι στα vdsl με του οτέ έπεφτε και στα 10 και πιό παλιά είχα και αποσυνδέσεις! Αυτό τίποτα σταθερότατο και χωρίς errors ούτε ένα!! Ήθελά να πάρω κάτι καλό εγω και να έχω το κεφάλι μου ήσυχο ακόμα και αν πάω σε μεγαλύτερη ταχύτητας γραμμής μην έχω του παρόχου. Υποστηρίζει μέχρι 300αρα γραμμή οπότε είναι αρκετά future proof

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα!!

Θα βάλω 200 Mbit VDSL της Vodafone και σκέφτομαι αυτή την φορά να κάνω ένα ίδιαιτερο setup. 

Θέλω να αγοράσω ένα σκέτο modem με θύρες κανονικά VOIP για τηλέφωνο και με μια LAN.

Την LAN θύρα θα την σύνδεσω σε ένα Switch όπου θα συνδέσω πολλές συσκευές και πάνω σε αυτό θα συνδέσω ένα Raspberry Pi 4 όπου θα λειτουργεί ως Server/Router/Gateway.

 

Ο λόγος που θέλω να το κάνω έτσι είναι επειδή δεν θέλω να έχω πάρα πολλά router συνδεμένα και να γίνεται μπέρδεμα με Port Forwarding, Firewalls κτλ.

 

Θεωρώ επίσης το RPi 4 έχει πολύ δυνατά χαρακτηριστικά για να λειτουργήσει αξιόπιστα με μεγάλες επιδόσεις ως Router

 

Έχει κάνει κανείς τίποτα αντίστοιχο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και ρώτησε κάποιος παραπάνω . Το 7530 υποστηρίζει μόνο voip τηλεφωνία και όχι την παλιά κλασσική αναλογική (pots) .Μόνο το 7590 υποστηρίζει και pots . Προσέξτε το γιατί πολύ την έχουν πατήσει , και μετά ψάχνουν να τα πουλήσουν. 

Πολύ καλό το 7530 αλλά σίγουρα δεν είναι 7590 από κάθε άποψη (και τιμή φυσικά).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Gogotsa είπε

Και πιστευεις οτι το pi μπορει να διαχειριστει 200mbit γραμμη? Εγω θα το εψαχνα παραπανω αν ημουν στη θεση σου.

Χαλαρά! Την 200άρα την έχει για πλάκα. Υπάρχουν Gigabit συνδέσεις που τρέχουν άψογα.

Το μόνο θέμα είναι πόσο θα αντέξει η κάρτα μνήμης με τις πολλές και συνεχόμενες εγγραφές. Αλλά και πάλι έχοντας μί άλλη ως backup, είναι υπόθεση 5 λεπτών να επανέλθει σε πλήρη λειτουργία.

20 ώρες πριν, MariosX είπε

Θα βάλω 200 Mbit VDSL της Vodafone και σκέφτομαι αυτή την φορά να κάνω ένα ίδιαιτερο setup. 

Θέλω να αγοράσω ένα σκέτο modem με θύρες κανονικά VOIP για τηλέφωνο και με μια LAN.

Την LAN θύρα θα την σύνδεσω σε ένα Switch όπου θα συνδέσω πολλές συσκευές και πάνω σε αυτό θα συνδέσω ένα Raspberry Pi 4 όπου θα λειτουργεί ως Server/Router/Gateway.

Η φθηνότερη λύση είναι η συσκευή του παρόχου μόνο σε Bridge Mode μαζί με την τηλεφωνία. Ωστόσο το H300s που δίνει η Vodafone έχει κλειδωμένη την επιλογή, αλλά υπάρχει σε άλλες 2 συσκευές αν σου τις δώσουν.

Με το Fritz 7530 μπορείς να το κάνεις, απλά δεν θα βάλεις τα στοιχεία στην κλήση ΡΡΡοΕ διότι δεν έχει άμεση επιλογή για Bridge Mode.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, jkoukos είπε

Χαλαρά! Την 200άρα την έχει για πλάκα. Υπάρχουν Gigabit συνδέσεις που τρέχουν άψογα.

Το μόνο θέμα είναι πόσο θα αντέξει η κάρτα μνήμης με τις πολλές και συνεχόμενες εγγραφές. Αλλά και πάλι έχοντας μί άλλη ως backup, είναι υπόθεση 5 λεπτών να επανέλθει σε πλήρη λειτουργία.

Η φθηνότερη λύση είναι η συσκευή του παρόχου μόνο σε Bridge Mode μαζί με την τηλεφωνία. Ωστόσο το H300s που δίνει η Vodafone έχει κλειδωμένη την επιλογή, αλλά υπάρχει σε άλλες 2 συσκευές αν σου τις δώσουν.

Με το Fritz 7530 μπορείς να το κάνεις, απλά δεν θα βάλεις τα στοιχεία στην κλήση ΡΡΡοΕ διότι δεν έχει άμεση επιλογή για Bridge Mode.

Ξέρεις μήπως πιο είναι το καλύτερο Modem/Router να ζητήσω από Vodafone;

12 ώρες πριν, Gogotsa είπε

Και πιστευεις οτι το pi μπορει να διαχειριστει 200mbit γραμμη? Εγω θα το εψαχνα παραπανω αν ημουν στη θεση σου.

Χαλαρά όπως είπε και ο συνάδελφος.

Το Raspberry Pi 4 έρχεται με πολύ δυνατά χαρακτηριστικά όπως 4 Core CPU ARM64, 8GB RAM, USB 3, USB TYPE C, DUAL HDMI, ETHERNET GIGABIT, 802.11ac

Αυτό που ίσως σου διαφεύγει είναι αν ρώτησες ή έψαξες τι χαρακτηριστικά και τι λειτουργικό σύστημα έχουν τα modem/router που δίνουν οι εταιρίες.

 

Μπορεί να τα αποκαλούμε modem/routers αλλά στην πραγματικότητα είναι embedded systems, ειδικά διαμορφωμένα computers για να εξυπηρετούν κάποιες ανάγκες/σκοπούς και στον πυρήνα τους πολλά από αυτά τρέχουν Unix

https://www.wikiwand.com/simple/Embedded_system

Τα Raspberry Pi λόγω το ότι είναι πολύ μικρά, τρέχουν Linux  και μπορείς να κάνεις άπειρα πράγματα.

 

Οπότε με όλα αυτά, Raspberry Pi ως Server/Router/Gateway κτλ ναι θα πηγαίνει χαλαρά και σφαίρα.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν τα ZTE H267A και TP Link 100v, αλλά δεν υποστηρίζουν προφίλ 35b (super vectoring), οπότε δεν παίζουν σε πακέτα πάνω από 100Mbps. Μόνο το Η300s, αλλά αυτό δεν μπαίνει σε Bridge Mode.

Επιλογές:

  • Ένα Fritz 7530 σε ψευδο-Bridge Mode στο οποίο παίζει και η τηλεφωνία.
  • Ένα Speedport (Plus ή Smart) του ΟΤΕ σε Bridge Mode και πίσω του το Η300 για την τηλεφωνία.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 13/4/2021 στις 4:52 ΜΜ, evkar είπε

Μιας και ρώτησε κάποιος παραπάνω . Το 7530 υποστηρίζει μόνο voip τηλεφωνία και όχι την παλιά κλασσική αναλογική (pots) .Μόνο το 7590 υποστηρίζει και pots . Προσέξτε το γιατί πολύ την έχουν πατήσει , και μετά ψάχνουν να τα πουλήσουν. 

Πολύ καλό το 7530 αλλά σίγουρα δεν είναι 7590 από κάθε άποψη (και τιμή φυσικά).

Προς το παρον δεν εχω voip και δεν μπορω να αγορασω κατι προληπτικα. Η περιοχη δεν υποστηριζει vdsl.

παραγγειλα τωρα τελειωσε. Τι αλλο παραπανω εχει το 7590 εκτος απο pots?

Επεξ/σία από pascalia2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To 7530 είναι το μικρό αδελφάκι του 7590 και οι μόνες διαφορές με αυτό, είναι:
α. Υποστηρίζει μόνο VoIP τηλεφωνία και γι' αυτό δεν έχει εισόδους για PSTN ή ISDN τηλεφωνία.
β. Έχει μόνο μία θύρα RJ11 για σύνδεση τηλεφωνικών συσκευών (έναντι 2) και δεν έχει S0 θύρα για σύνδεση ISDN συσκευών.
γ. Έχει μόνο μία θύρα USB 3.0 (έναντι 2 USB 3.0).
δ. Χαμηλότερη ταχύτητα στο WLAN 11ac και δεν υποστηρίζει MU-MIMO.
ε. Χαμηλότερη διαθέσιμη μνήμη για αποθήκευση δεδομένων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα επειδή τιν αλλη εβδομάδα θα εχω 200 fiber τις inalan.... επιτέλους... .....θελω να μου προτείνεται κα πιο router ...Aυτη τι στιγμη εχω ενα  tplink wr841n και τωρα τελευταία μου κανει κολπα...το ιντερνετ σερνεται συνεχεια και το wifi κανει συχνα αποσυνδέσεις... στο router ειναι συνδεμενα με καλωδιο ενα pc  μια smart tv και ενα ps4...με wifi μια ip camera xiaomi 2 κινητα και ενα laptop..το εχω κανει ενα σορο φορες ρεσετ και παλι τα ιδια... ειμαι αναμεσά σε Xiaomi Mi Router gigabit version  και Huawei WiFi AX3....θελω τι γνωμη σας ... ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/4/2021 στις 1:26 ΜΜ, cranton είπε

Με καλή διάθεση πάντα, σε διάφορες σελίδες του thread αυτού, έχουν προτείνει χρήστες router (πχ, δες στη σελίδα 235). Όλα τα router έχουν την επιλογή QoS (ανάλογα με την εταιρεία μπορεί να το βρεις και με διαφορετική ονομασία). Στην απλή του μορφή απλά βάζεις άνω όριο από bandidth που έχει δικαίωμα να ζητήσει μια συσκευή. Σε πιο εξελιγμένα (και εννοείται πιο ακριβά) router έχεις τη δυνατότητα να ορίσεις επιπλέον κανόνες που αποφασίζουν πως θα κατανεμηθεί το διαθέσιμο bandidth. 

Επίσης, μου φαίνεται εξαιρετικά απίθανο να έχει usb ένα router και να μη δίνει την επιλογή να συνδέσεις έναν σκληρό δίσκο επάνω του.  Άρα, και η δεύτερη ερώτηση μάλλον απαντιέται από μόνη της. 

Ίσως να βοηθούσες τον κόσμο που διαβάζει το thread με μια πιο αναλυτική ερώτηση της μορφής:

"Είμαι μεταξύ  των α, β και γ. Δε με ενδιαφέρει να είναι wifi 6 (ή με ενδιαφέρει να είναι wifi6), θεωρώ ότι ένα router είναι αρκετό να μου καλύψει όλο το σπίτι και δε θέλω να δώσω πάνω από 90 ευρώ. Ποιό θα μου προτείνατε? Μήπως υπάρχει κάποιο στο budget μου που δεν έχω λάβει υπόψη? "

Όντως είναι πολλές οι 240 σελίδες του thead αλλά υπάρχει η δυνατότητα της αναζήτησης.

σ ευχαριστω παρα πολυ για την απαντηση..στο μενου αυτο βρισκω..πως μπορω να κανω αυτο που λες?

1928446558_ZXHNH267NV1.02021-04-11.png.93353c9e85f7297b637677a93b08621d.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Sorry τώρα το είδα. Η αλήθεια είναι ότι αναφερόμουν σε οποιοδήποτε router θα ήθελες να πάρεις και όχι σε αυτά που δίνουν οι πάροχοι (έχω το ίδιο και το χρησιμοποιώ απλά σαν modem). Το ZTE που έχεις είναι εξαιρετικά πρωτόγονο, δεν τη δίνει τη δυνατότητα αυτή. Παρόλα αυτά, πολύ φτηνά router όπως πχ το XIAOMI Mi 4c την τη δίνουν αυτή τη δυνατότητα. Βάζω ένα πολύ ενδεικτικό link να πάρεις μια εικόνα

 

Άρα όταν καταλήξεις ποιο σου κάνει, το μόνο που έχεις να κάνεις είναι απλά να επιβεβαιώσεις ότι έχει τη δυνατότητα αυτή (με εξαίρεση το άχρηστο ZTE όλα τα υπόλοιπα χρησιμοποιούν τον όρο QoS)

Ελπίζω να βοήθησα

 

 

 

Επεξ/σία από cranton
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, cranton είπε

Sorry τώρα το είδα. Η αλήθεια είναι ότι αναφερόμουν σε οποιοδήποτε router θα ήθελες να πάρεις και όχι σε αυτά που δίνουν οι πάροχοι (έχω το ίδιο και το χρησιμοποιώ απλά σαν modem). Το ZTE που έχεις είναι εξαιρετικά πρωτόγονο, δεν τη δίνει τη δυνατότητα αυτή. Παρόλα αυτά, πολύ φτηνά router όπως πχ το XIAOMI Mi 4c την τη δίνουν αυτή τη δυνατότητα. Βάζω ένα πολύ ενδεικτικό link να πάρεις μια εικόνα

 

Άρα όταν καταλήξεις ποιο σου κάνει, το μόνο που έχεις να κάνεις είναι απλά να επιβεβαιώσεις ότι έχει τη δυνατότητα αυτή (με εξαίρεση το άχρηστο ZTE όλα τα υπόλοιπα χρησιμοποιούν τον όρο QoS)

Ελπίζω να βοήθησα

σ ευχαριστω παρα πολυ

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα παιδια εχω το Vodafone H 300s (100αρα γραμμη) αξιζει να παρω ενα αλλο ρουτερ -οικονομικο- μονο για καλυτερο wifi ?
θα δω διαφορα στο σημα σε μεγαλυτερη αποσταση οπως στο  μπαλκονι που εχει ασθενες σημα αυτη τη στιγμη με το ρουτερ της vodafone?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, vkarfis είπε

καλημερα παιδια εχω το Vodafone H 300s (100αρα γραμμη) αξιζει να παρω ενα αλλο ρουτερ -οικονομικο- μονο για καλυτερο wifi ?
θα δω διαφορα στο σημα σε μεγαλυτερη αποσταση οπως στο  μπαλκονι που εχει ασθενες σημα αυτη τη στιγμη με το ρουτερ της vodafone?

Ειχα το ΖΤΕ και για λιγο ειχα και το Η300. Ειδικα με το 2ο δεν την παλεψα καθολου και με τα υπολοιπα αλλα και με το σημα. Πηρα το Fritz 7530 (περιπου στα 95 συνολο απο amazon.fr warehouse) και ηταν ηδη μια χαρα σχεδον σε ολο το σπιτι το wifi. Κυριο προβλημα ηταν τα 2 υπνοδωματια λογω των καθρευτων που ηταν στην ευθεια του ρουτερ. Εβαλα ενα fritz extender καπου στη μεση και τωρα ειμαι παντου σχεδον στην 5αρα μπαντα και μερικες φορες και στην 2.4 αλλα και παλι σφαιρα. Σπιτι 90 τετραγωνικα με πολυ μεγαλο μπαλκονι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...