Προς το περιεχόμενο

ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ADSL/VDSL ROUTER post here(γράψτε εδώ)


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ψάχνω mesh wifi για το HUAWEI AX3 Pro. Βρίσκω το WiFI Q2 Pro και η φθηνότερη τιμή από aliexpress.

Υπάρχει κάποια εμπειρία; 

 

 

Επεξ/σία από cbol
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα.

Σκεύτομαι πως πρέπει να αλλάξω το router και θα ήθελα μια γνώμη.

Η συνδεση μου είναι wind 24 και κλειδώνει στα 10 (adsl).

Είπα να την αλλάξω αλλά η voda στα 50 δεν έχει έρθει ακόμη.

Η wind δε μου έχει κάνει προσφορά αλλά οκ, δεν κάνω και κάτι σοβαρό βολέυομαι και με 24αρα.

Ωστόσο βλέπω το ρούτερ που είναι αρκετά παλιό, zte της connex, αρχίζει και αλλάζει χρώμα το άσπρο πλαστικό και για να μη μείνει στο τόπο,  σκεύτομαι την αλλαγή με κάτι ποιο αποδοτικότερο και να δουλεύει και στη μπάντα 2,4 και στην 5. Δεν έχω θέμα με την εμβέλεια, αλλά μου πετάει έξω συσκευές, τις αποσυνδέει εντός εμβέλειας.

- Διάβασα στη 235 και μετά στο παρών νήμα και βλέπω πως θα βολευόμουνα με το asus AC52U. Κάποιοι προτείνουν ακόμη και ποιο φθηνά από το asus.

Εγώ να είναι εύκολο στο σετάρισμα θέλω, αν μπορεί και μου σηκώσει τη γραμμή έστω και 1 να την πάει στα 11 θα είμαι ικανοποιημένος.

Δε θυμάμαι κάτι άλλο που χρειάζεται, αν έχετε κάποιο στα υπόψιν μπορείτε να μου προτείνετε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρελαβα σημερα το AX3600 απο banggood και αποθηκη τσεχιας και μου εστειλαν την ευρωπαικη εκδοση.

Περιμενα την CN απο οσα διαβαζα στη σελιδα τους, αλλα λογικα επειδη εβαζα αποθηκη τσεχιας ηταν ευρωπαικη. 

Δεν πειραζει. 

Network settings βαζω pppoe ή dchp?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/4/2021 στις 1:50 ΜΜ, hercoulis είπε

Καλησπέρα.

Σκεύτομαι πως πρέπει να αλλάξω το router και θα ήθελα μια γνώμη.

Η συνδεση μου είναι wind 24 και κλειδώνει στα 10 (adsl).

Είπα να την αλλάξω αλλά η voda στα 50 δεν έχει έρθει ακόμη.

Η wind δε μου έχει κάνει προσφορά αλλά οκ, δεν κάνω και κάτι σοβαρό βολέυομαι και με 24αρα.

Ωστόσο βλέπω το ρούτερ που είναι αρκετά παλιό, zte της connex, αρχίζει και αλλάζει χρώμα το άσπρο πλαστικό και για να μη μείνει στο τόπο,  σκεύτομαι την αλλαγή με κάτι ποιο αποδοτικότερο και να δουλεύει και στη μπάντα 2,4 και στην 5. Δεν έχω θέμα με την εμβέλεια, αλλά μου πετάει έξω συσκευές, τις αποσυνδέει εντός εμβέλειας.

- Διάβασα στη 235 και μετά στο παρών νήμα και βλέπω πως θα βολευόμουνα με το asus AC52U. Κάποιοι προτείνουν ακόμη και ποιο φθηνά από το asus.

Εγώ να είναι εύκολο στο σετάρισμα θέλω, αν μπορεί και μου σηκώσει τη γραμμή έστω και 1 να την πάει στα 11 θα είμαι ικανοποιημένος.

Δε θυμάμαι κάτι άλλο που χρειάζεται, αν έχετε κάποιο στα υπόψιν μπορείτε να μου προτείνετε...

Τελικά πήρα το Asus - AC 55U ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα σας,

ειναι το πρωτο μου post (σημερα εγινα μελος) και ηθελα να ρωτησω αν υπαρχει καποιο καλυτερο ρουτερ να αγορασω σε αντικατασταση του tplink 100v της vodafone (εχω 50αρα γραμμη). Το προβλημα που εχω ειναι οτι ενω ειμαι συνδεμενος μεσω wifi και βλεπω netflix η youtube ξαφνικα μενω χωρις ip ενω εχω σημα wifi 80% μονιμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, sirrosp είπε

Καλημερα σας,

ειναι το πρωτο μου post (σημερα εγινα μελος) και ηθελα να ρωτησω αν υπαρχει καποιο καλυτερο ρουτερ να αγορασω σε αντικατασταση του tplink 100v της vodafone (εχω 50αρα γραμμη). Το προβλημα που εχω ειναι οτι ενω ειμαι συνδεμενος μεσω wifi και βλεπω netflix η youtube ξαφνικα μενω χωρις ip ενω εχω σημα wifi 80% μονιμα.

καλως ηρθες , το τηλεφωνο σου ειναι voip?Αν ναι δεν θα μπορεσεις να βαλεις δικο σου ρουτερ....Διαφορετικα παρε στην τεχνικη εξυπηρετηση και ζητα αντικατασταση ρουτερ λογο του θεματος που εχεις,και ζητα τους να σου φερουν αλλο ρουτερ διαφορετικο απο το 100V.Κατα προτιμησε πες τους το zte 267A η το 267Ν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/5/2021 στις 10:39 ΠΜ, sirrosp είπε

Καλημερα σας,

ειναι το πρωτο μου post (σημερα εγινα μελος) και ηθελα να ρωτησω αν υπαρχει καποιο καλυτερο ρουτερ να αγορασω σε αντικατασταση του tplink 100v της vodafone (εχω 50αρα γραμμη). Το προβλημα που εχω ειναι οτι ενω ειμαι συνδεμενος μεσω wifi και βλεπω netflix η youtube ξαφνικα μενω χωρις ip ενω εχω σημα wifi 80% μονιμα.

 

3 ώρες πριν, bill27 είπε

καλως ηρθες , το τηλεφωνο σου ειναι voip?Αν ναι δεν θα μπορεσεις να βαλεις δικο σου ρουτερ....Διαφορετικα παρε στην τεχνικη εξυπηρετηση και ζητα αντικατασταση ρουτερ λογο του θεματος που εχεις,και ζητα τους να σου φερουν αλλο ρουτερ διαφορετικο απο το 100V.Κατα προτιμησε πες τους το zte 267A η το 267Ν

Αν καταλαβα καλα ειναι σε voda οποτε γιατι να μην μπορει να βαλει δικο του ρουτερ ακομα κι αν ειναι σε voip η τηλεφωνια? Αν δεν μπορει να βρει κωδικους τηλεφωνιας απο το 100v, αρκει να βρει ενα 267Α ή H300s (που λογικα θα του στειλουν αν επιμεινει για αλλαγη λογω προβληματος) και να παρει απο εκει τους κωδικους για την τηλεφωνια και να μπορεσει μετα να βαλει οποιοδηποτε δικο του router θελει. Βεβαια ισως ενα απο τα 267Α ή Η300 να κανει τη δουλεια του μια χαρα και να μη χρειαζεται καν να αγορασει αλλο μετα αλλα οκ ας δοκιμασει και βλεπει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, Ashaman είπε

 

Αν καταλαβα καλα ειναι σε voda οποτε γιατι να μην μπορει να βαλει δικο του ρουτερ ακομα κι αν ειναι σε voip η τηλεφωνια? Αν δεν μπορει να βρει κωδικους τηλεφωνιας απο το 100v, αρκει να βρει ενα 267Α ή H300s (που λογικα θα του στειλουν αν επιμεινει για αλλαγη λογω προβληματος) και να παρει απο εκει τους κωδικους για την τηλεφωνια και να μπορεσει μετα να βαλει οποιοδηποτε δικο του router θελει. Βεβαια ισως ενα απο τα 267Α ή Η300 να κανει τη δουλεια του μια χαρα και να μη χρειαζεται καν να αγορασει αλλο μετα αλλα οκ ας δοκιμασει και βλεπει

Δεν νομιζω ο φιλος να εχει τις γνωσεις ωστε να κανει κατι τετοιο,ποιο απλο ειναι αυτο που προτεινα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, bill27 είπε

Δεν νομιζω ο φιλος να εχει τις γνωσεις ωστε να κανει κατι τετοιο,ποιο απλο ειναι αυτο που προτεινα

Ειναι τοσο αναλυτικες οι περιγραφες εδω και στο adslgr που δε νομιζω οτι χρειαζονται τοσες γνωσεις αλλα οκ ας μας πει ο φιλος τι προτιμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, sirrosp είπε

Σας ευχαριστω ολους. Μου ειπαν οτι θα στειλουν το sercomm h300. Τα λεμε οταν το λαβω. Ευχαριστω και παλι!

Κλασσικα το Η300. Αν δεις οτι δε σε καλυπτει αυτο απο μονο του, συζηταμε για το εναλλακτικο ρουτερ. Εχε υποψιν παντως οτι αφου εισαι σε Voda μπορεις να βρεις κωδικους τηλεφωνιας και αν δεν παει καλα το Η300 να το αλλαξεις και να βαλεις δικο σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, Ashaman είπε

Κλασσικα το Η300. Αν δεις οτι δε σε καλυπτει αυτο απο μονο του, συζηταμε για το εναλλακτικο ρουτερ. Εχε υποψιν παντως οτι αφου εισαι σε Voda μπορεις να βρεις κωδικους τηλεφωνιας και αν δεν παει καλα το Η300 να το αλλαξεις και να βαλεις δικο σου.

για πειτε μου να ειμαι ετοιμος ποιο να επιλεξω; Το τηλεφωνο μου ειναι voip

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, sirrosp είπε

για πειτε μου να ειμαι ετοιμος ποιο να επιλεξω; Το τηλεφωνο μου ειναι voip

Θα έλεγα να μη βιάζεσαι μέχρι να δοκιμάσεις το H300 να δεις πως πάει στη γραμμή σου. Πιθανόν να σε καλυψει. 

Αν όχι, προσωπικά μπορώ να πω μόνο για το Avm 7530 το οποίο όμως αν δεν το βρεις μεταχειρισμένο, πάει στα 130+.

Το πήρα μεταχειρισμένο από Amazon.fr warehouse στα 95 με μεταφορικά. 

Αυτό έχω δοκιμάσει σε voda εκτός των ZTE & sercomm και είναι πραγματικά άψογο αλλά δεν ξέρω αν θες να ανέβεις τόσο ψηλά. 

Θα πούνε και τα άλλα παιδιά που έχουν δουλέψει κι άλλα ρουτερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, 

σκέφτομαι να αλλάξω το modem router του σπιτιού μου. Το modem router που χρησιμοποιώ τώρα είναι ένα Tp link VR900 v1 το οποίο διαχειρίζεται άψογα τις πάρα πολλές συσκευές του σπιτιού μου και έχει επίσης εξαιρετικό wifi . Ο λόγος που θέλω να το αλλάξω είναι για 2 προβλήματα που μου κάνει. Καταρχήν το πρόβλημα εμφανίστηκε όταν η γραμμή μου έγινε 100/10 forthnet από 50/5 που ήταν. Δεν έχω voip.

Το πρώτο έχω παρατηρήσει ότι έχει κάποια errors στην γραμμή και κάθε 2 μέρες περίπου κάνει αποσύνδεση . Το δεύτερο είναι ότι αν το κλείσω και το ανοίξω δεν ανοίγει το wifi και πρέπει να πατήσω το κουμπί για να έχω wifi . Φυσικά το πρώτο κυρίως με ενοχλεί καθώς κάνω δουλειές και εργασίες που δεν μπορώ να ρισκάρω αποσυνδέσεις της γραμμής. Φοβόμουν ότι ευθυνόταν το powerline που χρησιμοποιώ αναγκαστικά στο σπίτι. Παρόλα αυτά έχω αλλάξει όλα τα powerline του εμπορίου καταλήγοντας στα Devolo Magic 2 και ακόμα συνεχίζεται το πρόβλημα. 

Το σπίτι μου δεν είναι μεγάλο παρόλα αυτά έχουμε παρα πολλές συσκευές στο δίκτυο(smart tvs, nas ,smart home , laptop,desktop,smart φωτισμό ,κινητά κτλ) και θέλω κάτι αξιόπιστο .

Το κόστος πραγματικά ακόμα και έως 300 ευρώ μέγιστο τα δίνω αν αξίζει κάποια συσκευή. 

Διαβάζω αρκετά για Fritz 7590 πχ. Το μόνο που φοβάμαι είναι το wifi του. 

Επίσης το Fritz 7581 αξίζει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...