Προς το περιεχόμενο

ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ADSL/VDSL ROUTER post here(γράψτε εδώ)


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πόσες LAN θύρες θέλεις να έχει; Καλό, φθηνό και αξιόπιστο είναι το Xiaomi Mi Router 4A , αλλά μόνο με 3 LAN.

Αν δεν σου φθάνουν πάρε επιπλέον ένα 5πορτο Gigabit switch ή αντί αυτών το Tenda AC10U.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Χαίρεται. Ψάχνω να βρω ένα modem-router από 50-75 ευρώ να υποστηρίζει VDSL+VoIP. Αυτή τη στιγμή έχω Vodafone 50αρα γραμμή την οποία την τερματίζει όλη την ταχύτητα 50/5 down/up χωρίς προβλήματα η αποσυνδέσεις(μια στο τόσο κι αυτό αν). Το εργοστασιακό της Vodafone που στέλνει με αναβάθμιση σε VDSL είναι το H300s. Αναζητώ ένα καινούριο modem-router ΚΑΘΑΡΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ για παραπάνω ασφάλεια με περισσότερες ρυθμίσεις και έλεγχο στη γραμμή μου και το δίκτυο μου. Ευχαριστώ και αναμένω τις προτάσεις σας αν υπάρξει κάποια. 

Αφηνω αυτο εδω απο μια δικη μου ερευνα που εκανα για γνωμες:
https://www.skroutz.gr/s/12275487/Asus-DSL-AC55U-VDSL2-Ασύρματο-Modem-Router-Wi-Fi-5-με-4-Θύρες-Gigabit-Ethernet.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, AGENT47ist είπε

Χαίρεται. Ψάχνω να βρω ένα modem-router από 50-75 ευρώ να υποστηρίζει VDSL+VoIP. Αυτή τη στιγμή έχω Vodafone 50αρα γραμμή την οποία την τερματίζει όλη την ταχύτητα 50/5 down/up χωρίς προβλήματα η αποσυνδέσεις(μια στο τόσο κι αυτό αν). Το εργοστασιακό της Vodafone που στέλνει με αναβάθμιση σε VDSL είναι το H300s. Αναζητώ ένα καινούριο modem-router ΚΑΘΑΡΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ για παραπάνω ασφάλεια με περισσότερες ρυθμίσεις και έλεγχο στη γραμμή μου και το δίκτυο μου. Ευχαριστώ και αναμένω τις προτάσεις σας αν υπάρξει κάποια. 

Αφηνω αυτο εδω απο μια δικη μου ερευνα που εκανα για γνωμες:
https://www.skroutz.gr/s/12275487/Asus-DSL-AC55U-VDSL2-Ασύρματο-Modem-Router-Wi-Fi-5-με-4-Θύρες-Gigabit-Ethernet.html

Για να αγορασεις νεο modem router και μαλιστα voip θα χρειαστεις τους κωδικους τηλεφωνιας voip για να παιξει η τηλεφωνια....δυστηχως οσοι εχουν voip αναγκαστηκα μενουν με το ρουτερ της εταιριας εκτος νομιζω απο οτε που τους δινει.Και αυτο το ρουτερ που εβαλες δεν ειναι voip modem router

Επεξ/σία από bill27
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/9/2021 στις 4:58 ΜΜ, jkoukos είπε

Πόσες LAN θύρες θέλεις να έχει; Καλό, φθηνό και αξιόπιστο είναι το Xiaomi Mi Router 4A , αλλά μόνο με 3 LAN.

Αν δεν σου φθάνουν πάρε επιπλέον ένα 5πορτο Gigabit switch ή αντί αυτών το Tenda AC10U.

αρα απο ότι καταλαβαίνω μπορώ να κάνω αυτην την σύνδεση που λέω με αυτό το ρούτερ. δεν χρειάζεται να είναι μοντεμ ρουτερ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, bill27 είπε

Για να αγορασεις νεο modem router και μαλιστα voip θα χρειαστεις τους κωδικους τηλεφωνιας voip για να παιξει η τηλεφωνια....δυστηχως οσοι εχουν voip αναγκαστηκα μενουν με το ρουτερ της εταιριας εκτος νομιζω απο οτε που τους δινει.Και αυτο το ρουτερ που εβαλες δεν ειναι voip modem router

Αν δεις στην προηγούμενη σελίδα έγραψα την απειρία μου από το ρούτερ που πήρα, το οποίο πήρε μόνο του τους κωδικούς του παρόχου και έπαιξε μόνο του μπάλα. Απλά είναι ακριβότερο από το μπάτζετ του φίλου το συγκεκριμένο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Tigio13 είπε

Αν δεις στην προηγούμενη σελίδα έγραψα την απειρία μου από το ρούτερ που πήρα, το οποίο πήρε μόνο του τους κωδικούς του παρόχου και έπαιξε μόνο του μπάλα. Απλά είναι ακριβότερο από το μπάτζετ του φίλου το συγκεκριμένο. 

Καλησπερα και απο εμενα αντε ιντερνετ εχεις τηλ εχεις? Γιατι η vodafone δεν δινει κωδικους για το voip.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, AGENT47ist είπε

Ψάχνω να βρω ένα modem-router από 50-75 ευρώ να υποστηρίζει VDSL+VoIP.

Σε αυτή την τιμή δεν υπάρχει περίπτωση να βρεις DSL Router του εμπορίου που να έχει δυνατότητες VoIP, εκτός κι αν πέσεις σε αγγελία μεταχειρισμένης συσκευής.

Μόνο οι συσκευές των παρόχων παίζουν σε αυτό το κόστος, αλλά εί αι κλειδωμένες πολλές ρυθμίσεις και ειδικά το VoIP συνήθως λειτουργεί μόνο στην δικιά τους υπηρεσία.

11 ώρες πριν, bebis4 είπε

αρα απο ότι καταλαβαίνω μπορώ να κάνω αυτην την σύνδεση που λέω με αυτό το ρούτερ. δεν χρειάζεται να είναι μοντεμ ρουτερ?

Όχι, δεν είναι προαπαιτούμενο. Το Modem χρειάζεται μόνον για να συνδεθεί στην τηλεφωνική γραμμή ώστε να γίνει ο συγχρονισμός του DSL.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Στις 24/9/2021 στις 12:43 ΠΜ, Tigio13 είπε

Καλησπέρα, τελικά πήρα το fritz 7530. Το σύνδεσα,πήρε μόνο του τους κωδικούς του παρόχου και έπαιξε κατευθείαν.Του έκανα και ένα update και όλα καλά.

Μέχρι στιγμής δουλεύει χωρίς αποσυνδέσεις και γενικά η διαφορά φαίνεται ακόμα και στο browsing.Ένα speed test που έκανα έβγαλε 100αρι.Από το μενού του ρούτερ δείχνει ταχύτητες 110 down και 11 up.

Φιλε μου πηρα και εγω το ιδιο ρουτερ (θα ερθει σε λιγες μερες) αλλα δεν θυμαμαι τους κωδικους( του ιντερνετ οχι για voip).

Τι εννοεις οτι πηρε μονο του τους κωδικους? Πως εγινε αυτο? Εβαλες username?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Apostol. είπε

Φιλε μου πηρα και εγω το ιδιο ρουτερ (θα ερθει σε λιγες μερες) αλλα δεν θυμαμαι τους κωδικους( του ιντερνετ οχι για voip).

Τι εννοεις οτι πηρε μονο του τους κωδικους? Πως εγινε αυτο? Εβαλες username?

Καλησπέρα,έβαλα τους κωδικούς για να μπω στο μενού του φριτζ μέσω browser,έκανα ένα update και όταν ξανά άνοιξε το ρουτερ είχα κανονικά ίντερνετ. Έχω  vodafone αν αυτό λέει κάτι. Στην αρχή του σεταρίσματος αν θυμάμαι καλά με ρώτησε τι σύνδεση έχω.

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχω το ZYXEL στα 2,4 Ghz της wind και στα πισω δωματια εχει πολυ χαμηλο σημα

Ειδικα σε iphone που αν δεν εναι ρουτερ στα 5ghz δεν πιανει τιποτα

Να δοκιμαζα κανα τετοιο ?

https://www.e-shop.gr/xiaomi-mi-router-4a-dual-band-wi-fi-ac1200-router-p-PER.613134

Βλεπω πολυ καλες κριτικες

https://www.skroutz.gr/s/19604178/Xiaomi-Mi-Router-4A-Gigabit-Version-Ασύρματο-Router-Wi-Fi-5-με-2-Θύρες-Gigabit-Ethernet.html#reviews

Αυτο μπορει να συνδεθει και χωρις καλωδιο σε αλλο σημειο του σπιτιου ωστε να δινω με 5ghz στα  πισω δωματια?

 

ή αυτο καλυτερα?

https://techhut.gr/xiaomi-mi-router-4a-gigabit-version-dvb4224gl.html?skr_prm=WyI1YmIyY2E1Ny0zMWJhLTRhNWItOThjMS03YzgxMDg5MjUzYzgiLDE2MzQ4MDIyOTU3OTQseyJhcHBfdHlwZSI6IndlYiIsImNwIjoiZiIsInRhZ3MiOiIifV0

Επεξ/σία από adi32
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας ,

έχω vodafone και δυστηχώς δεν ειμαι καθόλου ευχαριστημένος με το χρέπι μοντεμ TURK H300 ,

ειμαι σε voip τι έχετε να μου προτείνετε σε μοντεμ που να δουλέυει σε vodafone voip μέχρι 60 -80 ευρώ ταβάνι ?

ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά,

Θέλω να αλλάξω το όλο setup μου και ψάχνω για router.. Προς το παρόν έχει το speedport της Cosmote..

Σκεφτόμουνα για κανένα Fritz/Asus/TP-Link τα οποία θα συνδέσω με 2x APs (είτε Ubiquiti είτε Aruba, πιστεύω είναι από τις καλύτερες επιλογές αλλά είμαι ανοιχτός σε προτάσεις). Εσείς τι προτείνετε;

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαιρετώ την κοινότητα του insomnia

(Για να μην ανοίγω νέο θέμα)

Έκανα νέα σύνδεση cosmote vdsl, το σήμα του wifi στο σπίτι είναι άθλιο και θέλω να αγοράσω ένα <<καλό>> modem router μέχρι τα 70ευρώ χωρίς ωστόσο να με ενδιαφέρει το voip καθώς δεν χρησιμοποιώ το σταθερό ούτε το ξέρει κανείς.

Τι μου προτείνεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...