Προς το περιεχόμενο

ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ADSL/VDSL ROUTER post here(γράψτε εδώ)


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 26/10/2021 στις 12:55 ΜΜ, Qwerty_ είπε

Χαιρετώ την κοινότητα του insomnia

(Για να μην ανοίγω νέο θέμα)

Έκανα νέα σύνδεση cosmote ftth, το σήμα του wifi στο σπίτι είναι άθλιο και θέλω να αγοράσω ένα <<καλό>> modem router μέχρι τα 70ευρώ χωρίς ωστόσο να με ενδιαφέρει το voip καθώς δεν χρησιμοποιώ το σταθερό ούτε το ξέρει κανείς.

Τι μου προτείνεται;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα, αν καποιος φίλος ειναι σε Nova VDSL και εχει αλλαξει το modem/router σε Fritz, Asus, TP-Link και εχει να το συστήσει για καλύτερη ταχύτητα συγχρονισμού, καλυτερη σταθεροτητα κτλ, ας το πει γιατι ειμαι στο ψάξιμο και μαζευω γνώμες!      

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν η τηλεφωνία σου είναι VOIP (ευρυζωνική κατά την cosmΟΤΕ ονοματολογία), η Nova δεν δίνει τους κωδικούς όπως ο cosmΟΤΕ, ούτε υπάρχει τρόπος να τα πάρεις από το δικό τους modem/router όπως στην Vodafone. Άρα θα πρέπει να συνδέσεις ότι πάρεις πίσω από το modem/router τους, και έχει αρκετή μανούρα.
Διάβασε εδώ και προς τα πίσω, θα βρεις τις απαντήσεις σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, winlink είπε

Αν η τηλεφωνία σου είναι VOIP (ευρυζωνική κατά την cosmΟΤΕ ονοματολογία), η Nova δεν δίνει τους κωδικούς όπως ο cosmΟΤΕ, ούτε υπάρχει τρόπος να τα πάρεις από το δικό τους modem/router όπως στην Vodafone. Άρα θα πρέπει να συνδέσεις ότι πάρεις πίσω από το modem/router τους, και έχει αρκετή μανούρα.
Διάβασε εδώ και προς τα πίσω, θα βρεις τις απαντήσεις σου

Ναι φιλε μου το γνωρίζω αυτο, δεν ειναι VoIP η τηλεφωνεία μου οποτε ψαχνω ελευθερα ενα premium modem/router για καλυτερη ταχυτητα-σταθεροτητα "δοκιμασμενο" ομως (οσο μπορει να ειναι κατι τετοιο) σε Nova VDSL 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες κι εδώ λίγο για Nova, εγώ που έχω 'καεί' από δυσλειτουργίες σε Asus και σε ανύπαρκτο after EOL support της TP-Link λέω με κλειστά μάτια τους Γερμαναράδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ακριβως τετοιες γνωμες ψαχνω για να εχω μια εικονα.. όντως ενα Fritz 7530 ειναι στα υπόψιν μου.

Σε ευχαριστω, οποιος αλλος φιλος εχει να προτεινει  κατι ας το ποσταρει

Επεξ/σία από billycc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Όλα πρέπει να δουλεύουν με τα σωστά στοιχεία σύνδεσης. Αλλά αυτό αφορά για τον συγχρονισμό και την σύνδεση στο διαδίκτυο. Η VoIP τηλεφωνία, δεν δουλεύει σε καμία άλλη συσκευή εκτός αυτής που δίνει ο πάροχος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα μια ερώτηση για άμεση απάντηση να μου δώσει οποίος γνωρίζει σχετικά με στήσιμο δικτύου mesh. 

Σε περίπτωση που έχουμε ένα AX3 Pro(quad core) πάνω στο μόντεμ του παροχου και βάλουμε και ένα απλό AX3 dual core ώστε να κάνουμε mesh, αυτό (το dual) εκτός από την συνεργασία για την μεγαλύτερη εμβέλεια του δικτύου κάνει κάτι άλλο πχ συμμετέχει στη διαχείριση του δικτύου μαζί με το άλλο η οχι? Δηλαδή έχει νόημα να αγοραστεί πάλι το quad core η δεν έχει σημασία τα υπόλοιπα που προσθέτουμε για σύστημα mesh? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

AX3 και ΑΧ3 Pro είναι συμβατά μεταξύ τους και μπορούν να δουλέψουν στο ίδιο Mesh δίκτυο, συνδεδεμένα είτε ενσύρματα είτε ασύρματα.

Επίσης είναι συμβατά με τα Router που υποστηρίζουν Mesh της σειράς Honor.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, jkoukos είπε

AX3 και ΑΧ3 Pro είναι συμβατά μεταξύ τους και μπορούν να δουλέψουν στο ίδιο Mesh δίκτυο, συνδεδεμένα είτε ενσύρματα είτε ασύρματα.

Επίσης είναι συμβατά με τα Router που υποστηρίζουν Mesh της σειράς Honor.

Ναι το ξέρω αυτό. Το θέμα που δε γνωρίζω και θέλω διευκρίνηση ειναι αξίζει να πάρω δύο pro για το mesh η και με ένα Pro πάνω στο μόντεμ του παροχου και ένα απλό dual core σε άλλο όροφο θα κάνω την ίδια δουλειά με λιγότερα χτηματα? Δηλαδή συμμετέχουν κάπου οι πυρήνες του Pro σαν δεύτερο η δεν αξίζει? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους,

σκέφτομαι να αντικαταστήσω το Speedport Entry 2i της Cosmote με το "FRITZ!Box 7530 AX". Ψάχνοντας στο δίκτυο δεν βρήκα κανένα review της συσκεύης για την ελληνική πραγματικότητα, μιας και είναι αρκετά καινούρια υποθέτω.

Μήπως κανείς έχει εμπειρία απο το συγκεκριμένο μόντεμ/ρούτερ; Αξίζει η αλλαγή του Speedport με το συγκεκριμένο;

Βρίσκομαι στο δίκτυο Cosmote με VoIP τηλεφωνία. Η ταχύτητα γραμμής είναι "εως 24" μιας και δεν υπάρχει διαθεσημότητα για γρηγορότερη απο κανένα πάροχο στην περιοχή μου δυστυχώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι πυρήνες (και η μνήμη που είναι διπλάσια στο pro) συμμετέχουν στον φόρτο της συσκευής. Αυτό εξαρτάται κυρίως από πόσες συσκευές είναι συνδεδεμένες πάνω τους, τι χρήση κάνουν (άλλο απλό browsing και άλλο να μεγάλα download) ταυτόχρονα, QoS κλπ.

Αν μιλάς για την συνήθη χρήση του Mesh από ασύρματες φορητές συσκευές, δεν παίζουν ουσιαστικό ρόλο. Αλλά αυτό εξαρτάται από την κάθε περίπτωση.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα , θέλω ενα καλο και ποιοτικό  modem/router για σύνδεση Vodafone 24αρα οχι voip αλλα pstn [AnnexA].
Θεμιτό θα ειναι να μπορεί να υποστηρίξει και μετέπειτα αναβάθμιση vdsl , εαν και οταν γινει εδω στην επαρχεία που ειμαι .
Το wifi δεν με νοιάζει τόσο γιατι απο το modem δινω ενσύρματα στο MiWiFi και αυτο κανει τη διαμοίραση wifi .

Τώρα εχω ενα ZXHN H108N V2.5 που αντικατέστησε ενα παλιό ZXHN H108N V2.3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα σε όλους.
Εχω ενα  TPLINK ΑC1200.Το οποιο  ειναι  το  μοντέμ μου εδω και  2 χρονια  με  σύνδεση  COSMOTE ADSL 24αρα.Ειχα τα ψιλοθεματακια μου  με  αποσυνδέσεις  και  κολλήματα  όσο είμουν στην  COSMOTE. Πήρα λοιπον  την αποφαση να  φύγω απο  την   COSMOTE για την  Vodafone,λογω συμφέρουσας προσφοράς,και  αναβάθμισης σε VDSL 50αρα. Η Vodafone σήμερα μου έστειλε  το  ρούτερ,(ΖΤΕ ΖΧΗΝ Η267Α).
Οι ερωτήσεις  μου  είναι οι εξής:
Α)Να  χρησιμοποιήσω το Vodafone (ΖΤΕ ΖΧΗΝ Η267Α) ή όχι;;
Β)Να μείνω στο TPLINK ΑC1200?Και εάν ναι με  ποιές ρυθμίσεις;;Στο  setup  του  μοντεμ(ΑC1200)  δεν  εχει  την Vodafone
Γ)Εαν  δεν  μου  κάνουν  και  τα 2 μοντέμ,μπορειτε να  μου  προτεινετε κάποιο  το οποιο θα  ειναι  καλο αξιοπιστο και  θα   με  γλυτώσει  απο σκοτούρες και μουρμούρες;

Ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...