Προς το περιεχόμενο

ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ADSL/VDSL ROUTER post here(γράψτε εδώ)


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Vodafone σταθερή ADSL, ως 24mbps, χωρίς voip. Έχετε να προτείνετε κάποιο καλό modem/router μέχρι 100 ευρώ; Μας ενδιαφέρει να έχει καλό Wi-Fi και να "συνεργάζεται" καλά με τη Vodafone.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σύνδεση Nova 24adsl και το modem παρόχου έχει παραδώσει, συνεχώς αποσυνδέεται! Παρά τις συνεχείς κλήσεις στο τεχνικό τμήμα και δήθεν κάνοντας ελέγχους απομακρυσμένα, διέγνωσαν οι τεχνικοί ότι οφείλεται κατά πάσα πιθανότητα στο modem. Οπότε επειδή 2 μήνες τουλάχιστον μέχρι τώρα δεν υπάρχει internet στο χώρο και έχει προκύψει έκτακτη ανάγκη με μαθήματα online.

Θα ήθελα να ρωτήσω για προτάσεις σας με τα πιο πρόσφατα δεδομένα, για αγορά ενός modem/router με δυνατότητες τόσο για adsl όσο και για μελλοντικά σε εναλλαγή γραμμής 50 ή 100.

Αν μπορεί να υπάρχουν δυνατότητες παραμετροποίησης κλπ ακόμη και απομακρυσμένης διαχείρισης (μάλλον ενημέρωσης κολλάει καλύτερα) ή και μέσω smartphone, ακόμη καλύτερα.

Επεξ/σία από gousias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.skroutz.gr/s/30071106/Asus-DSL-AX82U-VDSL2-Ασύρματο-Modem-Router-Wi-Fi-6-με-4-Θύρες-Gigabit-Ethernet.html έχω το αντίστοιχο χωρίς modem. Και λόγω 2 ορόφου σπιτιού έχω κάνει mesh με ένα ax55 και άλλο ένα repeater της Asus. Κατενθουσιασμένος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θέλεις για άμεση αποκατάσταση του θέματος σου, μέχρι να βρεις την optimum λύση για σένα, έχω το Technicolor TD5136 της Nova, σαν backup για το router που δουλεύω, τώρα Fritz!box, πριν Draytek. Είμαι Ελληνικό κοντα στο Experience Park, αν το θες και βολεύεσαι στο δανείζω. Απάντησε μου με Π.Μ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους τους συμφορουμίτες.

Για ρούτερ, σε 24ρα γραμμή ΧΩΡΙΣ voip Wind που είναι σε καλή κατάσταση και χωρίς πολλά θέματα με το Stock Router,

Εγώ θέλω σταθερότητα, προδιαγραφές απαραίτητες για ένα μικρό Nextcloud-Bitwarden-eMail self host, USB για εκτυπωτή, gigabit LAN, και διπλό WIFI γιατι προτιμώ 5ghz, δεν με νοιάζουν όμως τα νέα πρότυπα AX

Τι προτείνετε σε ένα budget μέχρι 200€ το πολύ;

Τα Fritz!box είναι μονόδρομος; Μέχρι στιγμής πιστεύω πώς αν και λίγο ακριβό, το 7530 φαίνεται πολύ καλή επιλογή;

Έχετε κάτι εναλλακτικό που συστείνετε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η καλύτερη επιλογή για κάποιον που θέλει να δώσει περίπου αυτά τα χρήματα που αναφέρεστε, είναι το fritzbox 7530ax. Ειδικά αν είναι στην Cosmote με voip.

Επειδή αγόρασα, τo 7530ax πρώτα και έπειτα το 7590ax, η άποψη μου είναι, πως όποιος δεν έχει ανάγκη ή δεν χρειάζεται τις επιπλέον θύρες τηλεφώνου και τις 2 usb3 του 7590ax σε σχέση με την 1 usb2 του 7530ax δεν έχει κανέναν λόγο να δώσει τα επιπλέον χρήματα για το ακριβό μοντέλο. Η βελτίωση σε ταχύτητες wifi (download) είναι ελάχιστη και η κάλυψη σχεδόν ίδια κι ας έχει τις παραπάνω κεραίες το 7590ax. Το wifi 6 αν έχετε τέτοιες συσκευές (έχω 4) ''πετάει'' και γενικά και στο wifi 5 ghz η γραμμή τερματίζει στα speedtest. Ποτέ δεν είχα πιάσει τέτοιες τιμές πριν!

Χάρη στην εφαρμογή Fritz Fon στο κινητό, γλύτωσα και το κόστος για την αγορά καινούργιου dect τηλεφώνου που χρειαζόμουν.

Γενικά έπειτα από 1 μήνα που είμαι με fritzbox (πρώτη φορά) είμαι ενθουσιασμένος και το προτείνω ανεπιφύλακτα. Τελικά αυτά που διάβαζα τόσο καιρό έτσι ακριβώς είναι!

Επειδή όμως βλέπω και μπροστά δείτε την νέα σειρά AX (κι ας μην έχετε σήμερα συσκευές να την υποστηρίζουν) και όχι την παλιά. Για 30€ διαφορά, επενδύστε στο πιο σύγχρονο hardware. Τέλος στα μεγάλα συν και η 5 έτη εγγύηση της ελληνικής αντιπροσωπείας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκέφτομαι και εγώ την αναβάθμιση στο Fritz.

Για wifi έχω στήσει ένα mesh με Huawei AX3 PRO... Υπάρχει περίπτωση να γίνεται mesh με το fritz? Δεν βρήκα κάτι στα γρήγορα αλλά δεν περιμένω και πολλά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανόνας απαράβατος! Κάθε Mesh δίκτυο δουλεύει αποκλειστικά με συμβατές συσκευές του ίδιου κατασκευαστή και κανενός άλλου, καθώς δεν πρόκειται για επίσημο αναγνωρισμένο πρότυπο και ο καθένας χρησιμοποιεί την δική του υλοποίηση.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά,

 

Έκανα προχθές αίτηση για FTTH 200άρα στον ΟΤΕ και ενώ διαβαζω εδώ και μια βδομάδα σχετικά με το εξοπλισμό επιλογές κτλ

 

Το Speedport plus, χρησιμοποιειται στις FTTH ως απλό router?

Το ρωτάω γιατί αν δουλεύει ως απλό router, που αυτό έχω καταλάβει, θέλω να βάλω το fritz 4060 (triple band, ποιο οικονομικό και κάποια συν μικρά σε σχέση με 7590ax).

Αν δουλεύει όμως ως modem/router υποχρεωτικά θα βάλω το fritz 7590ax.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα DSL Router που δίνουν οι πάροχοι σε συνδέσεις FTTC, σε FTTH παίζουν ως σκέτα WiFi Router.

Οπότε μια χαρά μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε το οποίο δικό μας θέλουμε, με αστερίσκο όσον αφορά την τηλεφωνία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, jkoukos είπε

Τα DSL Router που δίνουν οι πάροχοι σε συνδέσεις FTTC, σε FTTH παίζουν ως σκέτα WiFi Router.

Οπότε μια χαρά μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε το οποίο δικό μας θέλουμε, με αστερίσκο όσον αφορά την τηλεφωνία.

Ευχαριστώ πολύ. Αυτό είχα καταλάβει και εγώ αλλά ρώτησα για επιβεβαίωση. FTTH θα έχω, ως μέσα στο χώρο μου.

Τηλεφωνία έχω voip και απλά θα πάρω τα fritz fon c6 και με το fritz 4060 που έχει και ενσωματωμένο dect station (όπως όλα τα fritzbox) είμαι έτοιμος.

Σχεδόν δηλαδή γιατί σίγουρα θα θέλει παραμετροποίηση μέχρι όλα να δουλεύουν άψογα.

Όποιος έχει εμπειρία ή άποψη για τα νέα fritz 4060 ας την μοιραστεί. Δε βρήκα και πολλά σε ελληνικά forum.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως σε όλα τα Fritz η τηλεφωνία θα παίξει αυτόματα επιλέγοντας το προφίλ της Cosmote. Ακόμη κι αν υπάρξει θέμα λύνεται με μια κλήση στην τεχνική υποστήριξη και ως τελευταίο βήμα ζητάς τον κωδικό και τον ρυθμίζεις χειροκίνητα.

Σε όλα τα άλλα δεν διαφέρει σε τίποτα με τα αντίστοιχα DSL μοντέλα της εταιρείας, αφού έχουν το ίδιο λειτουργικό.

Που να βρεις πληροφορίες, αφού είναι νέο μοντέλο που βγήκε στις αγορές φέτος στις πρώτες μέρες του χρόνου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 26/1/2022 στις 10:23 ΠΜ, takislz είπε

Η καλύτερη επιλογή για κάποιον που θέλει να δώσει περίπου αυτά τα χρήματα που αναφέρεστε, είναι το fritzbox 7530ax. Ειδικά αν είναι στην Cosmote με voip.

Επειδή αγόρασα, τo 7530ax πρώτα και έπειτα το 7590ax, η άποψη μου είναι, πως όποιος δεν έχει ανάγκη ή δεν χρειάζεται τις επιπλέον θύρες τηλεφώνου και τις 2 usb3 του 7590ax σε σχέση με την 1 usb2 του 7530ax δεν έχει κανέναν λόγο να δώσει τα επιπλέον χρήματα για το ακριβό μοντέλο. Η βελτίωση σε ταχύτητες wifi (download) είναι ελάχιστη και η κάλυψη σχεδόν ίδια κι ας έχει τις παραπάνω κεραίες το 7590ax. Το wifi 6 αν έχετε τέτοιες συσκευές (έχω 4) ''πετάει'' και γενικά και στο wifi 5 ghz η γραμμή τερματίζει στα speedtest. Ποτέ δεν είχα πιάσει τέτοιες τιμές πριν!

Χάρη στην εφαρμογή Fritz Fon στο κινητό, γλύτωσα και το κόστος για την αγορά καινούργιου dect τηλεφώνου που χρειαζόμουν.

Γενικά έπειτα από 1 μήνα που είμαι με fritzbox (πρώτη φορά) είμαι ενθουσιασμένος και το προτείνω ανεπιφύλακτα. Τελικά αυτά που διάβαζα τόσο καιρό έτσι ακριβώς είναι!

Επειδή όμως βλέπω και μπροστά δείτε την νέα σειρά AX (κι ας μην έχετε σήμερα συσκευές να την υποστηρίζουν) και όχι την παλιά. Για 30€ διαφορά, επενδύστε στο πιο σύγχρονο hardware. Τέλος στα μεγάλα συν και η 5 έτη εγγύηση της ελληνικής αντιπροσωπείας.

Τελικά κατέληξα σε προσωρινη λυση στο 7430, επειδη εχω μονο adsl διαθεσιμοτητα και γιατί σύντομα ευελπιστώ πώς θα φέρουν fiber, και όταν με το καλό γίνει αυτό, τότε θα δικαιολογήσω τα παραπάνω χρήματα του 7530AX. Πόσο μάλλον οταν το μοναδικο wifi 6 πράγμα που έχω είναι το iPad μου 🤣

Επεξ/σία από tiki123l
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, jkoukos είπε

Όπως σε όλα τα Fritz η τηλεφωνία θα παίξει αυτόματα επιλέγοντας το προφίλ της Cosmote. Ακόμη κι αν υπάρξει θέμα λύνεται με μια κλήση στην τεχνική υποστήριξη....

Είναι σίγουρο πως το 4060 θα ζητήσει προφίλ; Προφίλ ζητάνε οι σειρές που ξέρουμε για να σεταριστεί το μόντεμ .

Αν δεν ζητήσει και απλά του ''πει'' βάλε το ethernet από το fiber Modem στην wan, μήπως δεν τραβάει τηλεφωνία;

Στα ρούτερ που δίνουν οι πάροχοι μαζί με το fiber, είναι περασμένα κάποια από τα settings και κάποια τα περνάει ο τεχνικός ή τα τραβάει μόνο του όταν το εκκινήσεις , το 4060 που θα τα βρει;

Πιστεύω θα θέλει όλες τις ρυθμίσεις (voip) να πρέπει να τις περάσεις μόνος σου.

Καλό είναι @Skillage πριν προχωρήσεις στην αγορά να το ψάξεις παραπάνω, ρώτα την avm, την Cosmote (ειδικά αυτούς ρώτα αν μπορείς και πως να βάλεις για το voip άλλο ρουτερ από το δικό τους)  και τέλος για το fritz fon c6 που θες να πάρεις, σου δίνει την εφαρμογή για κινητά που δουλεύει άψογα και εσύ θες να πάρεις την πλαστικούρα, με την φλατ μπαταρία, σχεδιασμού 20 ετών, dect συσκευή του 100στάρικου; 

Δεν περιμένεις λίγο να δεις αν προτιμάς να κρατάς και  να μιλάς από το κινητό σου, αντί να κρατάς αυτό το χρέπι;

Επεξ/σία από takislz
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και τα DSL Router της εταιρείας παίζουν μέσω WAN  ως απλά router σε συνδέσεις FTTH. Αντί του προφίλ Cosmote, κάνουμε επιλογή του αντίστοιχου Cosmote Ethernet.

Όλα τα Fritz έχουν το ίδιο λογισμικό. Το τελευταίο 7.29 έχει το 4060, οπότε τις ίδιες επιλογές στο μενού για την χώρα μας.

Επεξ/σία από jkoukos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...