Προς το περιεχόμενο

ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ADSL/VDSL ROUTER post here(γράψτε εδώ)


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πήρα προχθές ένα tp link wa850RE. Μια χαρά με κάλυψε.

 

Σε ευχαριστώ για την απάντηση.  :-)

μια χαρα ειναι και αυτο απλα δεν εχει εξωτερικη κεραια.εχω εγκαταστησει χρησιμοποιησει μια φορα και αυτο το μοντελο.compact size

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Αν έχεις Cyta μπορείς να αλλάξεις modem/router ή μόνο router?

 

 

Μονο router.

Και παιρνεις τηλεφωνο και ζητας να γυρισουν το modem σε bridge mode.

 

 

Έχω ένα airport express που κάθεται για αυτό ρωτάω.

Το είχα κουμπώσει πάνω ένα διάστημα αλλά δεν έμεινα και πολύ ευχαριστημένος.

Αλλά δεν είχα κάνει αλλαγή σε bridge mode και τέτοια.

Γιατί λες ότι πρέπει να τους πάρεις τηλέφωνο;

Δεν γίνεται μέσα από τα settings;

Το τωρινό μου setup είναι modem router (ένα μαύρο) από cyta + ένας belkin repeater στο δωμάτιό μου ο οποίος όμως μερικές φορές γίνεται πορτοκαλί (μπλε είναι όταν όλα πηγαίνουν καλά).

Και να φανταστείτε έκανα και όλα τα χατήρια του repeater δηλαδή 192.168.2.χ subnet και 192.168.2.1 o router.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατι δεν σου αρεσει ?τι θεματα εχεις?τα technicolor ειναι αρκετα σταθερα σαν adsl/vdsl routers.

απο εκει και περα υπαρχει το asus Που λες που εχει απειρα καλουδια πανω αλλα ειναι ακριβο ,μετα υπαρχει το draytek 2760 που ειναι Vdsl δινει λιγοτερα πραγματα απο το asus αλλα η τιμη του ποναει γιατι ειναι Draytek οποτε εχει καποια συν και μετα υπαρχει ειτε fritz που επισης ακριβο ειτε σε πιο φτηνο το tp link 9980.τωρα για το θεμα αποσυνδεσεων διαβασε προσεκτικα αυτο το κειμενο που λεει για την σωστη καλωδιωση για το vdsl αλλιως δεν θα παιξεις ποτε σωστα οτι ρουτερ και να βαλεις.

https://www.cyta.com.cy/mp/informational/support/files/wiring-guide-for-broadband_GR.pdf

θεωρητικα ολα τα vdsl router θα παιξουν μια χαρα σε οποιονδηποτε παροχο.μικρες ασυμβατοτητες γενικοτερα αλλα κανεις δεν μπορει να στο πει αυτο διοτι μπορει εσυ πχ να πεφτεις σε siemens και καποιος αλλος σε alcatel.

Τον εχω διαβαση αυτο τον οδηγο και ακριβος ετσι το εχω το vdsl!

Τελικα πηρα το ασους και ναι δουλευει παρα πολυ καλα! Με το technicolor οποτε κατεβαζα τορρεντ επεφτε ολη τιν ωρα η γραμμη...

Το technicolor κλειδωνε 32-33 το ασους με καποιες αλλαγες στις ρυθμισεις κλειδωσε 40! Τωρα δεν εχω κανενα θεμα απο αποσυνδεσεις και γενικα κανενα απολυτος προβλημα! Πολυ καλο μοντεμ, εμεινα πολυ ευχαριστημενος!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον θα πάω σε σκέτο ρουτερ. Το static leases φαίνεται να είναι αυτό που ζητάω!

Βασικά έχω μπερδευτεί με το τι ρουτερ πρέπει να πάρω. Να πάρω ένα φθηνό μιας και το θέλω για συγκεκριμένη δουλειά ή να πάρω κάτι καλύτερο και για αργότερα. Έχω και το tp Link το οποίο θα δουλεύει πλέον ως modem,και είναι κρίμα γιατί είναι καλό ρουτερακι.

 

Τελικά πήρα ενα ....δοκιμασμένο με DD WRT Tp link 1043ND , και όλα Οκ!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

DGN2200 vs D3600 N600

μάλλον το δευτερο ε;

το 2200 πέρα απο παλιό πλέον δεν ξέρω εαν έχει τόσο καλό ασύρματο μιας και δεν έχει εξωτερικές κεραίες.

 

edit

 

 

 

post-184642-0-16764000-1447451451_thumb.jpg

 

 

 

ας μου βρει και κάποιος μια λύση εδώ.Ώρες ώρες το σήμα πέφτει στο 1Mbit και απλά σέρνεται,αλλάζω 1-2 κανάλια για λίγη ώρα και επανέρχεται περίπου στα φυσιολογικά.

Η τελική λύση θα ηταν τα 5GHz αλλα παίζουν smartphone και λοιπές συσκευές.

Επεξ/σία από Xristaras12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ μόλις πήρα το asus n17u, εξαιρετικό μέχρι στιγμής.

το wifi αρκετά καλό αν και εσωτερική κεραία, έκανα μια ανάλυση με wifi analyser βάζοντας το router στην μια άκρη του σπιτιού(98τμ ) και πηγαίνοντας στην εντελώς αντίθετα πλευρά όπου παρεμβάλονται τοιχοι πορτες κλπ δεν κατάφερα να το ρίξω κάτω απο τη μέση το σήμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ένα airport express που κάθεται για αυτό ρωτάω.

Το είχα κουμπώσει πάνω ένα διάστημα αλλά δεν έμεινα και πολύ ευχαριστημένος.

Αλλά δεν είχα κάνει αλλαγή σε bridge mode και τέτοια.

Γιατί λες ότι πρέπει να τους πάρεις τηλέφωνο;

Δεν γίνεται μέσα από τα settings;

Το τωρινό μου setup είναι modem router (ένα μαύρο) από cyta + ένας belkin repeater στο δωμάτιό μου ο οποίος όμως μερικές φορές γίνεται πορτοκαλί (μπλε είναι όταν όλα πηγαίνουν καλά).

Και να φανταστείτε έκανα και όλα τα χατήρια του repeater δηλαδή 192.168.2.χ subnet και 192.168.2.1 o router.

ναι μπορεις να βαλεις το aiport πριν απο το adsl router της cyta  και να κανει κληση pppoe.και οπως το ειχες θα παιζε απλα θα ειχες

δυο nat και θα θελε κανα One to one nat απο το ads router.η αλλιως pppoe passthrough οπως ειχε πει ο jkoukos για να κανεις και δευτερη κληση pppoe αν το υποστηριζει η cyta.

αλλιως μπορεις απλα να το συνδεσεις απο μια lan του airport σε μια lan του adsl router και να το κανεις σαν access point

και οχι σαν router.απλα ετσι χανεις ολα τα routing feautures του airport(εφοσον δεν χρησιμοποιεις την wan).

δεν θα σε αφησει εσενα να το κανεις μεσα απο τα settings εκτος αν μπεις με admin στοιχεια.σαν User δεν πρεπει να σε αφηνει λογικα.

για τα admin λογικα με λιγο search βρισκονται αλλιως μου λες να δω τι μπορω να κανω :P.

αν δεν σε νοιαζε η τηλεφωνια το αλλαζες ολο.

belkin λιγο αστα να πανε μαρκα.επισης κακη επιλογη να παιζει σαν Repeater.αν μπορουσες να ριχνες καλωδιο για να παιξει σαν

access point θα ηταν καλυτερα.

δες firmware update για το belkin οπως βαλε και αλλο καναλι μπας και στρωσει.το καναλι θα το αλλαξεις στο adsl router.εναλλακτικα αλλαγη κλειδωματος απο wpa σε wpa2 ή αναποδα να δεις μηπως στρωσει.

 

αν το aiport μπει σαν router τοτε μπορεις το adsl router να το εχεις 192.168.1.χ και το airport να ειναι 192.168.2.χ.

οταν εισαι σε repeater ομως βαζεις το ιδιο δικτυο πχ 192.168.1.χ και οι δυο συσκευες.

Τον εχω διαβαση αυτο τον οδηγο και ακριβος ετσι το εχω το vdsl!

Τελικα πηρα το ασους και ναι δουλευει παρα πολυ καλα! Με το technicolor οποτε κατεβαζα τορρεντ επεφτε ολη τιν ωρα η γραμμη...

Το technicolor κλειδωνε 32-33 το ασους με καποιες αλλαγες στις ρυθμισεις κλειδωσε 40! Τωρα δεν εχω κανενα θεμα απο αποσυνδεσεις και γενικα κανενα απολυτος προβλημα! Πολυ καλο μοντεμ, εμεινα πολυ ευχαριστημενος!!

μια χαρα.χαιρομαι που εγραψες και εστω μια συντομη κριτικη για το asus γιατι πολυς κοσμος θελει να παρει και δεν υπαρχει κανεις ή μαλλον ειναι λιγοι αυτοι που εχουν αγορασει και ακομα λιγοτεροι αυτοι που εχουν γραψει εστω μια κουβεντα αν παιζει καλα.εχω πετυχει ελαχιστες φορες asus router.παραξενο να πεφτει η γραμμη εκτος αν παιζει κατι αλλο με το technicolor.εχω αλλαξει διαφορα technicolor και thomson και γενικα μια χαρα συμπεριφορα.σε καποια πιο παλια thomson ειχα κατι sudden reboot σε μεγαλο φορτο αλλα με πιο νεα firmware Ολα μια χαρα.αφου εχεις και την καλωδιωση σωστα τοτε αψογα.δεν ξερω αν μπορει να πειραχτει snr στο asus.

Τελικά πήρα ενα ....δοκιμασμένο με DD WRT Tp link 1043ND , και όλα Οκ!!

για τα λεφτα που κανει ναι ειναι μια καλη λυση αλλο τοσο που παιρνει και dd-wrt.γιατι σε draytek ναι μεν θα ειχες κατι καλο με πολλα πραγματα απο το εργοστασιο αλλα πας σε 4 φορες πανω τα λεφτα.

DGN2200 vs D3600 N600

μάλλον το δευτερο ε;

το 2200 πέρα απο παλιό πλέον δεν ξέρω εαν έχει τόσο καλό ασύρματο μιας και δεν έχει εξωτερικές κεραίες.

edit

 

 

ας μου βρει και κάποιος μια λύση εδώ.Ώρες ώρες το σήμα πέφτει στο 1Mbit και απλά σέρνεται,αλλάζω 1-2 κανάλια για λίγη ώρα και επανέρχεται περίπου στα φυσιολογικά.

Η τελική λύση θα ηταν τα 5GHz αλλα παίζουν smartphone και λοιπές συσκευές.

ε ναι το δευτερο .τα πρωτα μοντελα 2200 ειχαν εξωτερικη κεραια μετα εγινε εσωτερικη.

air ties.θανατοςςςςςςςςς.δες για κανα firmware Μηπως στρωσει.δεν νομιζω οτι το κανει λογω παρεμβολων.ναι καλο θα ηταν να παρεις καποιο ρουτερ που να παιζει και 5ghz οποτε οτι μπορεις να το βαλεις εκει.εννοειται οτι μπορει να μπει με καλωδιο να μπει με καλωδιο.καποια smartphones παιζουν και στα 5ghz.απλα οπως ειπα πιστευω οτι με αλλο ρουτερ θα εισαι ενταξει με το wifi ακομα και στa 2,4 ghz.στο airties αν θες να παιξει πιο σταθερα ειτε δοκιμασε αν δεν σε νοιαζει η ταχυτητα να το βαλεις 20 στο bandwidth channel αντι για 20/40 αν εχει επιλογη ειτε να βαλεις 802.11g αντι για 802.11n.

και επισης οπως εγραψα και πιο κατω οτι ενα ρουτερ δεν εχει εξωτερικες κεραιες δεν σημαινει οτι δεν θα εχει καλο wireless.δεν ειναι μονο αυτο δηλαδη το θεμα εμβελειας κτλ.

 

εγώ μόλις πήρα το asus n17u, εξαιρετικό μέχρι στιγμής.

το wifi αρκετά καλό αν και εσωτερική κεραία, έκανα μια ανάλυση με wifi analyser βάζοντας το router στην μια άκρη του σπιτιού(98τμ ) και πηγαίνοντας στην εντελώς αντίθετα πλευρά όπου παρεμβάλονται τοιχοι πορτες κλπ δεν κατάφερα να το ρίξω κάτω απο τη μέση το σήμα.

οτι ενα ρουτερ δεν εχει εξωτερικες κεραιες δεν σημαινει οτι δεν θα παιζει καλα.ειναι και αλλα πραγματα στην μεση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε ναι το δευτερο .τα πρωτα μοντελα 2200 ειχαν εξωτερικη κεραια μετα εγινε εσωτερικη.

air ties.θανατοςςςςςςςςς.δες για κανα firmware Μηπως στρωσει.δεν νομιζω οτι το κανει λογω παρεμβολων.ναι καλο θα ηταν να παρεις καποιο ρουτερ που να παιζει και 5ghz οποτε οτι μπορεις να το βαλεις εκει.εννοειται οτι μπορει να μπει με καλωδιο να μπει με καλωδιο.καποια smartphones παιζουν και στα 5ghz.απλα οπως ειπα πιστευω οτι με αλλο ρουτερ θα εισαι ενταξει με το wifi ακομα και στa 2,4 ghz.στο airties αν θες να παιξει πιο σταθερα ειτε δοκιμασε αν δεν σε νοιαζει η ταχυτητα να το βαλεις 20 στο bandwidth channel αντι για 20/40 αν εχει επιλογη ειτε να βαλεις 802.11g αντι για 802.11n.

οτι ενα ρουτερ δεν εχει εξωτερικες κεραιες δεν σημαινει οτι δεν θα παιζει καλα.ειναι και αλλα πραγματα στην μεση.

Το έχουμε ξανασυζητήσει,έχει βγει πραγματικό αστέρι το συγκεκριμένο airties,και κλειδώνει 2Μbit παραπάνω απ το 8970 V3 (17700 vs 15600) :-D

Απλά για το Netgear D3600 N600 δεν μπορώ να βρω περισσότερα στοιχεια/reviews κλπ να δω πως παει.Για το 2200 το έχει φιλη 3+χρονια κ ειναι απλά σκυλί σε όλα(5-6 συσκευές ταυτόχρονα μέσα κλπ)

οσο για το ασύρματο,είμαι στα 20ΜΗz έτσι κ αλλιώς γιατι στο 20/40 το μόντεμ απλά δεν παίζει σωστά,πέφτει το ασύρματο(χωρίς να σβήνει λαμπάκι)και επανέρχεται μετά απο λίγο και συνεχίζεται η ιδια διαδικασία.Απλά δεν έκατσα να το ψάξω παραπάνω,δεν με απασχολεί και ιδιαίτερα,δεν ξεπερνώ τα 2ΜΒ/s ποτέ σε μεταφορές με wifi οπότε και το άφησα στα 20MHz.Με g και n ίδιο σκηνικό.

επίσης το ίδιο αλλα σε μικρότερο βαθμό εκανε και το 8970 που είχα,απλα δεν έπεφτε στο 1Mbit,πηγαινε στα 11-12 για καποιο χρονικό διάστημα και επανερχόταν.Λυση ηταν να το βάλω στα 20ΜΗz και να παίζω στο 8-9 κανάλι και πάλι.

προσωπικά το πρόβλημα πρέπει να ειναι όντως παρεμβολές απο κάτι,γιατι εαν μετακινηθώ με το λάπτοπ εκτός του δωματίου μου(βγώ απ την πόρτα δηλαδή)δεν έχω πτώση ταχύτητας.

 

Να δοκιμάσω να πάω στο 4 και βλέπουμε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

μια χαρα.χαιρομαι που εγραψες και εστω μια συντομη κριτικη για το asus γιατι πολυς κοσμος θελει να παρει και δεν υπαρχει κανεις ή μαλλον ειναι λιγοι αυτοι που εχουν αγορασει και ακομα λιγοτεροι αυτοι που εχουν γραψει εστω μια κουβεντα αν παιζει καλα.εχω πετυχει ελαχιστες φορες asus router.παραξενο να πεφτει η γραμμη εκτος αν παιζει κατι αλλο με το technicolor.εχω αλλαξει διαφορα technicolor και thomson και γενικα μια χαρα συμπεριφορα.σε καποια πιο παλια thomson ειχα κατι sudden reboot σε μεγαλο φορτο αλλα με πιο νεα firmware Ολα μια χαρα.αφου εχεις και την καλωδιωση σωστα τοτε αψογα.δεν ξερω αν μπορει να πειραχτει snr στο asus..

Ναι μπορει να πειραχτει snr, απο αυτο κερδισα ταχυτητα, απο 8db το πηγα στα 5db και με καποιες αλλες ρυθμισεις σταθροποιηθηκε η γραμμη!! Γενικα μεχρι στιγμης ειναι αψογο το ασους!

Επεξ/σία από spyros4776
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πληροφοριακα τα airties παιζουν πολυ καλα. Χρησταρα δοκιμασε καναλια με μεγαλυτερο link score, ξεκινα απο το 1.

σε κάτω απο 4 και ανω του 12 δεν παίζουν οι λοιπες συσκευές δυστυχώς.

θα δοκιμάσω με το 4 όταν ξαναπαρουσιαστεί το θέμα.

 

καλύτερα σκόρ δίνουν πάντα το 6 και το 11 αλλα δεν ξέρω πως διάολο μετράει το inssider.

αυτη τη στιγμή παίζω στο 9 και εχω 117Mbit απ οτι λεει η κάρτα δικτύου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έχουμε ξανασυζητήσει,έχει βγει πραγματικό αστέρι το συγκεκριμένο airties,και κλειδώνει 2Μbit παραπάνω απ το 8970 V3 (17700 vs 15600) :-D

Απλά για το Netgear D3600 N600 δεν μπορώ να βρω περισσότερα στοιχεια/reviews κλπ να δω πως παει.Για το 2200 το έχει φιλη 3+χρονια κ ειναι απλά σκυλί σε όλα(5-6 συσκευές ταυτόχρονα μέσα κλπ)

οσο για το ασύρματο,είμαι στα 20ΜΗz έτσι κ αλλιώς γιατι στο 20/40 το μόντεμ απλά δεν παίζει σωστά,πέφτει το ασύρματο(χωρίς να σβήνει λαμπάκι)και επανέρχεται μετά απο λίγο και συνεχίζεται η ιδια διαδικασία.Απλά δεν έκατσα να το ψάξω παραπάνω,δεν με απασχολεί και ιδιαίτερα,δεν ξεπερνώ τα 2ΜΒ/s ποτέ σε μεταφορές με wifi οπότε και το άφησα στα 20MHz.Με g και n ίδιο σκηνικό.

επίσης το ίδιο αλλα σε μικρότερο βαθμό εκανε και το 8970 που είχα,απλα δεν έπεφτε στο 1Mbit,πηγαινε στα 11-12 για καποιο χρονικό διάστημα και επανερχόταν.Λυση ηταν να το βάλω στα 20ΜΗz και να παίζω στο 8-9 κανάλι και πάλι.

προσωπικά το πρόβλημα πρέπει να ειναι όντως παρεμβολές απο κάτι,γιατι εαν μετακινηθώ με το λάπτοπ εκτός του δωματίου μου(βγώ απ την πόρτα δηλαδή)δεν έχω πτώση ταχύτητας.

 

Να δοκιμάσω να πάω στο 4 και βλέπουμε;

ναι το ξερω οτι το εχουμε ξαναπει και εσενα σου εχει κατσει λουκουμι.

το 2200 το εχει παρει αρκετος κοσμος οπως και το 2000 και υποτιθεται οτι μπορεις να ριξεις και snr.

να μην μπορειςνα βρεις κανα δανεικο 9980 tp link να δουμε.

και πολυ παραξενο να μην παιζεις σωστα στο wifi.ποσες παρεμβολες τρως?και παραξενο με ολα τα ρουτερ να στο κανει.

παιξε με καναλια γενικως

Ναι μπορει να πειραχτει snr, απο αυτο κερδισα ταχυτητα, απο 8db το πηγα στα 5db και με καποιες αλλες ρυθμισεις σταθροποιηθηκε η γραμμη!! Γενικα μεχρι στιγμης ειναι αψογο το ασους!

ισως να μπορεις να το πας και πιο χαμηλα.θα το δεις στην πραξη.απλα να εισαι σιγουρος οτι η καλωδιωση σου ειναι σωστα φτιαγμενη για vdsl

https://www.cyta.com.cy/mp/informational/support/files/wiring-guide-for-broadband_GR.pdf

Πληροφοριακα τα airties παιζουν πολυ καλα. Χρησταρα δοκιμασε καναλια με μεγαλυτερο link score, ξεκινα απο το 1.

ειχε δωσει και η forthnet καποτε και αστα να πανεP.

τοσα καλυτερα ρουτερ εκει γιατι να παρω crypto πχ ή airties?μονο συν οτι ειναι φτηνα.

σε κάτω απο 4 και ανω του 12 δεν παίζουν οι λοιπες συσκευές δυστυχώς.

θα δοκιμάσω με το 4 όταν ξαναπαρουσιαστεί το θέμα.

 

καλύτερα σκόρ δίνουν πάντα το 6 και το 11 αλλα δεν ξέρω πως διάολο μετράει το inssider.

αυτη τη στιγμή παίζω στο 9 και εχω 117Mbit απ οτι λεει η κάρτα δικτύου.

ευρωπη ειναι channel 1-13 αλλα αμερικη 1-11.καποιες συσκευες δεν θα πιασουν το 12 και το 13.αλλα απο το 4 και κατω θα πρεπε να το πιανουν ολες μα ολες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...