Προς το περιεχόμενο

ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ADSL/VDSL ROUTER post here(γράψτε εδώ)


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ισως να μπορεις να το πας και πιο χαμηλα.θα το δεις στην πραξη.απλα να εισαι σιγουρος οτι η καλωδιωση σου ειναι σωστα φτιαγμενη για vdsl

https://www.cyta.com.cy/mp/informational/support/files/wiring-guide-for-broadband_GR.pdf

 

 

Πιστεύω οτι τα έχω συνδέσει σωστά, εχω αφήσει μόνο τι κεντρική πρίζα σε λειτουργία, δηλαδή εχω αποσυνδέσει τα καλώδια μεσα από τιν πρίζα που έδιναν στις υπόλοιπες και εχω αφήσει μόνο αυτά που έρχονται απο έξω, πανω στην κεντρική εχω συνδεμένο το splitter με κανονικό καλώδιο τηλεφώνου και στο splitter έχω το μόντεμ με cat5e και το τηλέφωνο με κανονικό καλώδιο!

Το snr δεν πέφτει άλλο παρά μόνο με πατέντα που το πήγα στο 1 και το αποτελεσμα ηταν 46000 με καθε 2 λεπτά αποσύνδεση! Λογικά δε μπορώ να πιάσω καλύτερη ταχύτητα γιατί είμαι περίπου 1km απο το Α/Κ!

Επεξ/σία από spyros4776
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Φίλτρο (ή splitter) για ποιον λόγο χρησιμοποιείς;

Έχεις voip τηλεφωνία οπότε δεν χρειάζεσαι φίλτρο (ή splitter) αφού το τηλέφωνο το συνδέεις πάνω στη συσκευή της Cyta.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλτρο (ή splitter) για ποιον λόγο χρησιμοποιείς;

Έχεις voip τηλεφωνία οπότε δεν χρειάζεσαι φίλτρο (ή splitter) αφού το τηλέφωνο το συνδέεις πάνω στη συσκευή της Cyta.

Spliter, έκανα λάθος, δεν έχω voip, στη φορθνετ είμαι!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

poulinos : Το repeater δεν έχει ethernet port οπότε απλά κάνει repeating χρησιμοποιώντας τον αέρα.

Επίσης έβαλα πρόσφατα το τελευταίο firmware.

Κάτσε να σου ανεβάσω μια εικόνα των δικτύων.

 

2adneAyD.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω οτι τα έχω συνδέσει σωστά, εχω αφήσει μόνο τι κεντρική πρίζα σε λειτουργία, δηλαδή εχω αποσυνδέσει τα καλώδια μεσα από τιν πρίζα που έδιναν στις υπόλοιπες και εχω αφήσει μόνο αυτά που έρχονται απο έξω, πανω στην κεντρική εχω συνδεμένο το splitter με κανονικό καλώδιο τηλεφώνου και στο splitter έχω το μόντεμ με cat5e και το τηλέφωνο με κανονικό καλώδιο!

Το snr δεν πέφτει άλλο παρά μόνο με πατέντα που το πήγα στο 1 και το αποτελεσμα ηταν 46000 με καθε 2 λεπτά αποσύνδεση! Λογικά δε μπορώ να πιάσω καλύτερη ταχύτητα γιατί είμαι περίπου 1km απο το Α/Κ!

τοτε μια χαρα εισαι.

poulinos : Το repeater δεν έχει ethernet port οπότε απλά κάνει repeating χρησιμοποιώντας τον αέρα.

Επίσης έβαλα πρόσφατα το τελευταίο firmware.

Κάτσε να σου ανεβάσω μια εικόνα των δικτύων.

 

2adneAyD.gif

εχει ethernet  για να το σεταρεις απλα μαλλον δεν μπορει να παιξει το μοντελο που εχεις και σαν access point.η εικονα δεν δουλευει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχει πρόβλημα το belkin repeater όπως λες προτείνεις να το αντικαταστήσω με το airport express;

Δηλαδή να χρησιμοποιήσω το airport express ως wireless repeater;


Το repeater είναι αυτό :

 

http://www.amazon.co.uk/Belkin-Universal-Extender-Wireless-Function/dp/B00KRDIEBW/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά το έβγαλα από την πρίζα το repeater (κάθε μισή ώρα γινόταν disconnect και δεν είναι από το lease time της address που του δίνει ο modem router ο οποίος κάνει DHCP serving μιας και δεν υποστήριζε static local address το belkin repeater) οπότε η τρέχουσα εικόνα είναι αυτή :

 

ca7fac1.gif

 

Οπως βλέπεις το 'μανίσιο' modem router της cyta είναι στα 54mbps ενώ αν θυμάμαι καλά το airport express ανεβαίνει στα 300mbps οπότε πιστεύω θα ήταν καλό να το κουμπώσω πάνω (με καλώδιο δηλαδή και αφού κλείσω το wireless του modem router).

Απλά θα ήθελα κάποια βοήθεια με τα settings ώστε να γίνει με τον καλύτερο δυνατό τρόπο.

Τι λες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α και ελπιζω να τα θυμαμαι καλα.εσυ τωρα εχεις το belkin το οποιο παιρνει wireless απο το ρουτερ της cyta.

οποτε δυο τροποι για να κανεις αυτο που θες.

α.κανεις bridge το router της cyta και βαζεις το airport να κανει κληση pppoe πανω στο ρουτερ της cyta.ετσι εχεις ενα nat  και ολα οκ.

β.αφηνεις το ρουτερ οπως ειναι και συνδεεις το router της cyta σε μια υποδοχη LAN tou airport και το κανεις απλα σαν access point.δηλαδη οτι firewall και δεν ξερω τι αλλο εχει μεσα το airport δεν θα παιζουν.θα ειναι απλα σαν μια κεραια.

γ.αν τα συνδεσεις κανονικα χωρις να κανεις ρυθμιση θα εχεις 2 nat οποτε δεν λεει.

δ.να κανεις pppoe passthrough το router της cyta αν γινεται και μετα κληση pppoe απο το airport.(δεν ξερω αν το υποστηριζει το ρουτερ της cyta και γενικα  η Cyta).o jkoukos μπορει να σου πει παραπανω πραγματα πανω σε αυτο.

η α λυση ειναι αρκετα ευκολη οπως  και η δευτερη ακομα πιο ευκολη με την εννοια οτι δεν χρειαζεται να παρεις καν τηλεφωνο την cyta.

σαν πιο καλη λυση μαλλον ειναι η α με σκοπο να μην κανει τιποτα το ρουτερ της cyta περα απο τηλεφωνια και νασυγχρονιζει.απλα και το b θα ειναι μια χαρα εφοσον το θεμα σου ειναι το wireless.


to airport ναι πρεπει να ειναι 300 αρι αρκει και οι καρτες σου να ειναι 802.11n


Τελικά το έβγαλα από την πρίζα το repeater (κάθε μισή ώρα γινόταν disconnect και δεν είναι από το lease time της address που του δίνει ο modem router ο οποίος κάνει DHCP serving μιας και δεν υποστήριζε static local address το belkin repeater) οπότε η τρέχουσα εικόνα είναι αυτή :

 

 

belkin ειναι παιζει και σε Repeater mode σιγα μην επαιζε.μπορεις να δεις καi για firmware.καλα δεν εχει ουτε ethernet για να το σεταρεις το belkin?ποιο μοντελο ειναι?ειχα παρει ενα Repeater καποτε αλλα επαιζσε και repeater και client bridge.δεν θυμαμαι αν επαιζε access point αλλα νομιζω οχι.


Αν έχει πρόβλημα το belkin repeater όπως λες προτείνεις να το αντικαταστήσω με το airport express;

Δηλαδή να χρησιμοποιήσω το airport express ως wireless repeater;


Το repeater είναι αυτό :

 

http://www.amazon.co.uk/Belkin-Universal-Extender-Wireless-Function/dp/B00KRDIEBW/

τωρα ειδα το μοντελο.σορρυ πως το σεταρεις αυτο?ασυρματα?τωρα το διαβασα.με wps.oh nooooooooooooo....f.ck me.

το airport θα το βαλεις να παιξει σαν access point δηλαδη να παιρνει με καλωδιο και να δινει ασυρματα ή θα παιξει σαν ρουτερ + access point αμα το βαλεις να κανει και την κληση pppoe με το adsl router της cyta να ειναι bridge.μην το βαλεις wireless repeater ακομα και αν μπορει να παιξει οπως με το belkin διοτι θα χανεις σε ταχυτητα συν αλλα τοσα προβληματα που μπορει να εχεις.γενικα το repeater ειναι λυση αναγκης και συνηθως εχεις απωλειες και δεν θα ελεγα οτι ειναι οτι πιο stable.μπορει και λογω του repeater να ειναι τα προβληματα που ειχες).καλυτερα access point ή powerlines

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

poulinos : Ετσι όπως τα γράφεις κλίνω και εγώ προς την 1η λύση.

Γενικά πιστεύεις ότι θα βελτιωθεί η κατάσταση έτσι όπως βλέπεις την εικόνα με τα δίκτυα;

Επίσης φαντάζομαι ότι το wireless του modem router πρέπει να το κλείσω έτσι;

Πως το βάζω σε bridge mode;

Ποιο μηχάνημα θα κάνει μετά τις δουλειές του modem-router δηλαδή dhcp serving σε συγκεκριμένο range 10-250 με static από 9 και κάτω αλλά και dns server;

 

Η ip του router τώρα είναι 192.168.2.1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

poulinos : Ετσι όπως τα γράφεις κλίνω και εγώ προς την 1η λύση.

Γενικά πιστεύεις ότι θα βελτιωθεί η κατάσταση έτσι όπως βλέπεις την εικόνα με τα δίκτυα;

Επίσης φαντάζομαι ότι το wireless του modem router πρέπει να το κλείσω έτσι;

Πως το βάζω σε bridge mode;

Ποιο μηχάνημα θα κάνει μετά τις δουλειές του modem-router δηλαδή dhcp serving σε συγκεκριμένο range 10-250 με static από 9 και κάτω αλλά και dns server;

 

Η ip του router τώρα είναι 192.168.2.1

το καλυτερο θα ηταν να ηταν ολα με καλωδιο ή να ειχες ρουτερ να παιζει και τα 5ghz και αντιστοιχες καρτες.αλλα το airport σιγουρα θα παιξει καλυτερα απο της cyta.

ναι θα το κλεισεις το wifi του adsl router.

δεν το βαζεις εσυ το βαζει η cyta.μπορεις και εσυ αν μπεις σαν admin αλλα δεν ξερω αν πειραζουν και τιποτε αλλο για να παιζει η τηλεφωνια.επισης δεν ξερω να σου δωσω αναλυτικες οδηγιες πως θα το κανεις bridge.το βαζεις rfc1483 αλλα δεν ξερω πως το εχει μεσα.πρεπει να δω εικονα ή το manual.αν το κανεις bridge ολα μα ολα θα γινονται στο airport.δεν μας πειραζει τι ip θα εχει της cyta και τι ip θα εχει το airport αλλα αμα θες μπορεις να το βαλεις το ενα πχ 192.168.2.1 και το airport 192.168.2.254.αλλιως αν δεν θες αυτο παιζεις με lan toy lan τα δυο ρουτερ και ολα τα κανει της cyta οπως πριν εκτος απο το wireless

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λίγο επικίνδυνα μου φαίνονται τα πράγματα.

Πρέπει δηλαδή να πάρω τηλέφωνο τη cyta, 2ον να πέσω σε άτομο που ξέρει και 3ον να μπορεί να κάνει όλες τις δουλειές που προανέφερα το airport express!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ατομο σιγουρα θα ξερει.μετα εσυ πρεπει να ρυθμισεις το airport.αλλιως το κανεις access point και δεν πειραζεις τιποτα στο router της Cyta.

δηλαδη αντο ρουτερ της cyta ειναι 192.168.1.1 βαζεις το airport 192.168.1.254 και κλεινεις τον dhcp.τα ενωνεις Lan to lan και οχι wan to lan και εισαι ετοιμος.θα κλεισεις και το wifi στο router της Cyta.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ το έβαλα πάνω και έκλεισα και το dhcp serving στο adb modem router.

Τώρα το airport express παίρνει static ip όπως και το macbook pro από το οποίο γράφω τώρα.

Μου δίνει όμως 2 επιλογές στα settings του to airport express.

Τώρα είναι το Router Mode Off (Bridge mode) και μπορώ να το βάλω DHCP Only είτε DHCP and NAT.

Τι να διαλέξω;


Μόνο το DHCP only option εντωμεταξύ μου δίνει επιλογή για range του DHCP serving ενώ η επιλογή με το nat μέσα θέλει να πάρει όλα τα διαθέσιμα addresses για dhcp serving!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κλεινεις τον Dhcp στο airport οχι στο adb αν παιξεις Lan to lan.αν το adb ειναι 192.168.1.1 βαλε το airport 192.168.1.254 και κλεισε dhcp.

 

εκτος αν μιλας για bridge το adb.εσυ στο airport αν παιξεις lan to lan πειραζεις dhcp/ip/wireless.τιποτε αλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...