Προς το περιεχόμενο

ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ADSL/VDSL ROUTER post here(γράψτε εδώ)


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδες καλησπερα

 

Πολυ χρησιμο το φορουμ για αγορα ρουτερ. Εχω την εξης ερωτηση:

 

Εχω HOL 24ΜΒ με το κλασικο ασπρο μοντεμακι το οποιο επιανε μια χαρα στο προηγουμενο διαμερισμα των 80τμ αλλα τωρα μετακομισα σε ενα διαμερισμα 180τμ και δεν πιανει καλα. 

 

Η ερωτηση ειναι, μπορω να παρω οποιοδηποτε μοντεμ? Ειναι ευκολο να σεταρω τις ρυθμισεις της HOL? Το TP-LINK φτανει να καλυψει αυτα τα τετραγωνικα? 

 

Αν εχει καποιος παρομοια εμπειρια και μπορει να τη μοιραστει θα το εκτιμησω.

 

Ευχαριστω

Κωστας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Η ερωτηση ειναι, μπορω να παρω οποιοδηποτε μοντεμ? Ειναι ευκολο να σεταρω τις ρυθμισεις της HOL? Το TP-LINK φτανει να καλυψει αυτα τα τετραγωνικα?

  • Το συγκεκριμενο TP-Link ειναι σκετο router και οχι modem-router.
  • Εφοσον εχεις απλη συνδεση και οχι VoIP, ειναι πολυ απλες οι ρυθμισεις [τυπος συνδεσης PPPoE - VPI 8 - VCI 35 - Encapsulation LLC].
  • Σε TP-Link κοιτας τα TD-W8970, TD-W8980 (dual band) και TD-W9980 (dual band και υποστηριζει και VDSL2). Το αν θα καλυψουν τα 180 τ.μ κανεις δεν μπορει να στο εγγυηθει, παντως και τα τρια ειναι καλες επιλογες...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήρα το 9980 τελικά και ευχαριστώ για τη βοήθεια.

Ερώτηση: άμα το σετάρω σαν VDSL (ενω έχω adsl) θα έχω κάποιο κέρδος σε απόδοση?

Μπορώ να κάνω κάτι για βελτίωση απόδοσης ή είναι θέμα γραμμής?

Ταχύτητα κετεβάσματος 9mbps έδειξε το τεστ, όπως και με το παλιό belkin.

 

απαντηση.οχι δεν μπορεις να το κανεις.

οχι δεν μπορεις να κανεις κατι για βελτιωση στο ρουτερ περα απο firmware update.

το μονο αμα πιανουν τα χερια σου ειναι να δοκιμασεις στον κατανεμητη της πολυκατοικιας να δεις αν και εκει πιανεις την ιδια ταχυτητα με πανω ωστε να ξερεις αν χανεις καθολου σε ταχυτητα λογω καλωδιωσης.επισης αναλογως τον παροχο να ζητησεις και το αναλογο profile για να παρεις το max.αν εισαι fast με interleave χανεις λιγο σε ping αλλα κερδιζεις σε ταχυτητα

Παιδες καλησπερα

 

Πολυ χρησιμο το φορουμ για αγορα ρουτερ. Εχω την εξης ερωτηση:

 

Εχω HOL 24ΜΒ με το κλασικο ασπρο μοντεμακι το οποιο επιανε μια χαρα στο προηγουμενο διαμερισμα των 80τμ αλλα τωρα μετακομισα σε ενα διαμερισμα 180τμ και δεν πιανει καλα. 

 

Η ερωτηση ειναι, μπορω να παρω οποιοδηποτε μοντεμ? Ειναι ευκολο να σεταρω τις ρυθμισεις της HOL? Το TP-LINK φτανει να καλυψει αυτα τα τετραγωνικα? 

 

Αν εχει καποιος παρομοια εμπειρια και μπορει να τη μοιραστει θα το εκτιμησω.

 

Ευχαριστω

Κωστας

χλωμο εως απιθανο το κοβω να καταφερεις να καλυψεις 180 τετραγωνικα σπιτι με ενα router/adsl router εκτος αν το σπιτι εχει λιγα μεγαλα δωματια αρα μικρους τοιχους ή το ρουτερ μπορει να μπει ακριβως στην μεση.ή αν ειναι 90 τετραγωνικα πανω και 90 κατω και δεν υπαρχουν τρελα εμποδια.κατα τα αλλα ναι μπορεις να παρεις οποιοδηποτε adsl/vdsl router.απλα οπως εγραψα και σε αλλο ποστ αλλο router αλλο adsl/vdsl router.ισως χρειαστει να βαλεις κανα repeater/access point/powerline και γενικα αυτο θα προτεινα για να καλυψεις τοσο μεγαλο χωρο.ειδικα τα κινητα /tablet εχουν και το μεγαλυτερο θεμα με το σημα.ενω τα laptop,σταθερα pc ειναι πολυ καλυτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

  • Το συγκεκριμενο TP-Link ειναι σκετο router και οχι modem-router.
  • Εφοσον εχεις απλη συνδεση και οχι VoIP, ειναι πολυ απλες οι ρυθμισεις [τυπος συνδεσης PPPoE - VPI 8 - VCI 35 - Encapsulation LLC].
  • Σε TP-Link κοιτας τα TD-W8970, TD-W8980 (dual band) και TD-W9980 (dual band και υποστηριζει και VDSL2). Το αν θα καλυψουν τα 180 τ.μ κανεις δεν μπορει να στο εγγυηθει, παντως και τα τρια ειναι καλες επιλογες...

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Έχετε μήπως να προτείνετε κάτι οικονομικότερο dual band modem/router.

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους. Ενδιαφέρομαι για αγορά του w9980 της TpLink. Είναι λίγο τσουχτερό στη τιμή για τα οικονομικά μου αλλά λέω να κάνω πέτρα τη καρδιά μου.

 

Κάπου διάβασα ότι υποστηρίζει αλλαγές του SNR. Ισχύει; Επίσης ότι οι εντολές telnet είναι πολύ λίγες που δέχεται. Γνωρίζει κάποιος αν ισχύουν αυτά;

 

Θα μ' ενδιέφερε επίσης να μπορώ να δώσω static ip  στο arp table για να μπορώ να ξυπνάω το pc μου με wol. (Είναι κάτι που μου χρειάζεται συχνά πυκνά στη δουλειά μου.)

 

Οποιαδήποτε βοήθεια ευπρόσδεκτη. Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Έχετε μήπως να προτείνετε κάτι οικονομικότερο dual band modem/router.

Ευχαριστώ.

Πιο φτηνο απο tp link δυσκολο εως αδυνατο

 

Καλησπέρα σε όλους. Ενδιαφέρομαι για αγορά του w9980 της TpLink. Είναι λίγο τσουχτερό στη τιμή για τα οικονομικά μου αλλά λέω να κάνω πέτρα τη καρδιά μου.

 

Κάπου διάβασα ότι υποστηρίζει αλλαγές του SNR. Ισχύει; Επίσης ότι οι εντολές telnet είναι πολύ λίγες που δέχεται. Γνωρίζει κάποιος αν ισχύουν αυτά;

 

Θα μ' ενδιέφερε επίσης να μπορώ να δώσω static ip  στο arp table για να μπορώ να ξυπνάω το pc μου με wol. (Είναι κάτι που μου χρειάζεται συχνά πυκνά στη δουλειά μου.)

 

Οποιαδήποτε βοήθεια ευπρόσδεκτη. Ευχαριστώ.

για το τελευταιο λογικα μπορεις να δεις τι αναφερεται στο Manual.αλλα λογικα θα υποστηριζει wol.

για vdsl δεν ειναι ακριβο γενικα σαν ρουτερ για τα πραγματα που δινει.

οχι δεν με παιρνει

δεν υπαρχει καποιο καλυτερο η με τρεις κεραιες;

και μια ερωτηση αυτο που δινει ο οτε ειναι το zte h108ns μηπως ξερεις ποσα dbi ειναι η κεραια του;

1,2 -2 Να ειναι .και μεγαλυτερη να βαλεις μην περιμενεις να αλλαξει κατι.με λιγα λεφτα δυστυχως καλο adsl router δεν γινεται.τα tp link ειναι οτι πιο vfm

 

καηκε απο κεραυνο το netgear 3700v3 αμα παρω ενα 2200 V4 θα μπορω να ριχνω το snr? το προτεινετε?

 

Νομιζω οτι το υποστηριζει.και καποιοι εχουν πει οτι το υποστηριζουν και τα tp link.το ελεγα μηπως πηγαινες στο 9980 που ειναι και vdsl.

Τελικά παράγγειλα το tp link 8970 καθώς δεν ενδιαφέρομαι για ακριβότερο μοντέλο, το vdsl για την περιοχή μου θα έχει μικρό όφελος στην ταχύτητα οπότε παραμένω adsl λόγω και οικονομικής προσφοράς του παρόχου μου. Αλλά να προειδοποιήσω όμως, το συγκεκριμένο μοντέλο θα το δείτε σε πολλές ιστοσελίδες (πχ Public) να παρουσιάζεται με τρεις κεραίες και δυο USB αλλά στα καταστήματα θα βρείτε με την ίδια ονομασία το μοντέλο με δύο κεραίες και ένα USB. Μετά από αρκετή έρευνα που έκανα φαίνεται πως τελικά η εταιρεία άλλαξε τις κατασκευαστικές προδιαγραφές του μοντέλου οπότε πολλή προσοχή και καλύτερα σε απευθείας επικοινωνία με το κατάστημα να σιγουρευτείτε ποιο μοντέλο παραγγέλνετε. Στην Cosmodata με διαβεβαίωσαν ότι θα μου φέρουν το μοντέλο με τις τρεις κεραίες, θα ξέρω αύριο μεθαύριο όταν με ειδοποιήσουν.

αν παρεις απο Kv θα εχει μεγαλη διαφορα.η tp link επισης βγαζει διαφορα hardware revisions.θα δεις πχ v1 v2 v3.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και απο μένα. Ψάχνω και εγω ενα adsl router είχα μέχρι τώρα το linksys WAG200G 7 χρόνια το οποίο έκανε πολύ καλή δουλειά αλλα τερμάτισε και πρέπει να το αλλάξω. Εχω Forthnet πάροχο και σκεφτόμουν για linksys πάλι αλλα βλέποντας τα post πιο πάνω σκέφτομαι να πάρω το Dlink 2751. Μέχρι 65 ευρώ το πολύ μπορώ να διαθέσω αν έχετε κάτι καλύτερο πείτε μου.

Ευχαριστώ πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 2751 ειναι για ISDN. Εχεις οντως ISDN?

Αν οχι, τo 2750 θα παρεις αν τελικα διαλεξεις D-Link.

 

Αν και κατα τη γνωμη μου, πιο VFM ειναι το TP-Link TD-W8970. Η ISDN εκδοση του ειναι το TD-W8970B.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λιγα παραπανω λεφτα για το tp link 9980 που ειναι και vdsl??>

 

Καλησπέρα και απο μένα. Ψάχνω και εγω ενα adsl router είχα μέχρι τώρα το linksys WAG200G 7 χρόνια το οποίο έκανε πολύ καλή δουλειά αλλα τερμάτισε και πρέπει να το αλλάξω. Εχω Forthnet πάροχο και σκεφτόμουν για linksys πάλι αλλα βλέποντας τα post πιο πάνω σκέφτομαι να πάρω το Dlink 2751. Μέχρι 65 ευρώ το πολύ μπορώ να διαθέσω αν έχετε κάτι καλύτερο πείτε μου.

Ευχαριστώ πολύ!


αλλιως το 8970,8980.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ για τις γρήγορες απαντήσεις θα πάω για το Tp-link 8980 δυστυχώς δεν μπορώ να διαθέσω περισσότερα για VDSL Router.

δεν ειναι ασχημη αγορα.μια χαρα vfm ειναι το συγκεκριμενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκεφτομαι την αγορα νεων μοντεμ/ρουτερ αφου απηύδησα με τα ΖΤΕ,Netfaster και βλεπω τις 3 επιλογες που δινετε εδω.

Μεταξυ των 3 και την προφανη διαφορα στο adsl-adsl/vdsl δικαιολογειται η διαφορα της τιμης (52 και 85,180)για ενα μεσο χρηστη;

 

Βασικα με ενδιαφερει η οσο το δυνατον ομαλη μεταδοση για απομακρυσμενη διαχειρηση (εποπτεια χωρου με καταγραφικο/καμερες) και η ποιοτητα στην υπαρχουσα εμβελεια του wifi

 

TP-LINK TD-W8970

 

 

TP-LINK TD-W9980 και Draytek Vigor 2760n

 

Επειδη η αγορα θα περιλαμβανει 3 συσκευες (3 διαφορετικους χωρους)σας αναφερω και τις ταχυτητες που εχω (απο το interface των ρουτερ)μεχρι στιγμης αν παιζει καποιο ρολο.

 

wind (12 - 0.95) zte

Hol (17 - 1) netfaster

Hol (6 - 0.93) netfaster

 

υ.γ.Θελω να αποφυγω τη χρηση repeater μιας που η εμβελεια ~90τμ  καλυπτεται με τα ηδη υπαρχοντα, η ποιοτητα ειναι ομως προβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα , θα ηθελα μια σχετικη ενημερωση - διαφωτιση σχετικα με το αν μπορω να αναβαθμισω κυριως το ping μου και το upload με ενα καλυτερο router απο αυτο που παρεχει ο ΟΤΕ.

http://prntscr.com/7b7xhe
Ευχαριστω για το χρονο σας.
Να επισυμανθει οτι το net το μοιραζονται 2 υπολογιστες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκεφτομαι την αγορα νεων μοντεμ/ρουτερ αφου απηύδησα με τα ΖΤΕ,Netfaster και βλεπω τις 3 επιλογες που δινετε εδω.

Μεταξυ των 3 και την προφανη διαφορα στο adsl-adsl/vdsl δικαιολογειται η διαφορα της τιμης (52 και 85,180)για ενα μεσο χρηστη;

 

Βασικα με ενδιαφερει η οσο το δυνατον ομαλη μεταδοση για απομακρυσμενη διαχειρηση (εποπτεια χωρου με καταγραφικο/καμερες) και η ποιοτητα στην υπαρχουσα εμβελεια του wifi

 

TP-LINK TD-W8970

 

 

TP-LINK TD-W9980 και Draytek Vigor 2760n

 

Επειδη η αγορα θα περιλαμβανει 3 συσκευες (3 διαφορετικους χωρους)σας αναφερω και τις ταχυτητες που εχω (απο το interface των ρουτερ)μεχρι στιγμης αν παιζει καποιο ρολο.

 

wind (12 - 0.95) zte

Hol (17 - 1) netfaster

Hol (6 - 0.93) netfaster

 

υ.γ.Θελω να αποφυγω τη χρηση repeater μιας που η εμβελεια ~90τμ  καλυπτεται με τα ηδη υπαρχοντα, η ποιοτητα ειναι ομως προβλημα.

 

tp link 8970=adsl.single band

tp link 8980 = adsl.dual band

tp link 9980= vdsl/adsl .dual band

value for money και τα τρια.

draytek 2760.λιγοτερα πραγματα σε καποιους τομεις απο το 9980 αλλα πολυ πιο Καλο σε ολα σαν ποιοτητα σαν Hardware σαν σαν σαν.απλα ανεβαινει η τιμη αρκετα και για σπιτι δεν ξερω αν εχει πολυ νοημα .εξαρτατε ποσο θες να εχεις κατι καλο και ποσο να εκμεταλλευτεις αυτα που μπορει να σου δωσει.και ποσο θες ολα τα εξτρα που εχει.θα το προτιμουσα σιγουρα απο το tp link.γενικοτερα σε πολλες εταιρειες βλεπεις draytek αν δεν εχουν παει σε cisco.

 

Καλησπερα , θα ηθελα μια σχετικη ενημερωση - διαφωτιση σχετικα με το αν μπορω να αναβαθμισω κυριως το ping μου και το upload με ενα καλυτερο router απο αυτο που παρεχει ο ΟΤΕ.

http://prntscr.com/7b7xhe

Ευχαριστω για το χρονο σας.

Να επισυμανθει οτι το net το μοιραζονται 2 υπολογιστες.

 

Μονο fast path απο τον παροχο και να εισαι μεκαλωδιο.με αλλαγη ρουτερ μικρη διαφορα.βεβαια αν εχεις zte και το αλλαξεις απλα  θα κερδισεις σε αλλους τομεις πιο πολυ.τωρα ειδα οτι δεν εχεις zte.για το speedport υπαρχει και πιο νεο Firmware>δοκιμασε το γενικα οχι για το Ping αλλα γενικοτερα.για το Ping Μονο fast path ,καλωδιο και να μην σου παταει καποιος το ιντερνετ οταν παιζεις Games γιατι θα σου ανεβαζει το Ping.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

tp link 8970=adsl.single band

tp link 8980 = adsl.dual band

tp link 9980= vdsl/adsl .dual band

value for money και τα τρια.

draytek 2760.λιγοτερα πραγματα σε καποιους τομεις απο το 9980 αλλα πολυ πιο Καλο σε ολα σαν ποιοτητα σαν Hardware σαν σαν σαν.απλα ανεβαινει η τιμη αρκετα και για σπιτι δεν ξερω αν εχει πολυ νοημα .εξαρτατε ποσο θες να εχεις κατι καλο και ποσο να εκμεταλλευτεις αυτα που μπορει να σου δωσει.και ποσο θες ολα τα εξτρα που εχει.θα το προτιμουσα σιγουρα απο το tp link.γενικοτερα σε πολλες εταιρειες βλεπεις draytek αν δεν εχουν παει σε cisco.

Επειδη σκεφτομαι να αλλαξω παροχο (wind->ote) και να καταργησω τη στατικη ip* που εχω και να βαλω dyndns (εχω ηδη αγορασει το DynDNS Pro) το tp link 9980 η το draytek 2760 συνεργαζονται με το dyndns.org ?

Με ενα π.χ. netfaster της Hol η διαδικασια ηταν ευκολη γιατι υπηρχε ετοιμο το Dns feature

 

 

υ.γ.* Ο οτε εχει μόνο  εταιρικο πακετο με στατικη ip δεν τη δινει ξεχωριστα και για 24αρα με τις παροχες που δινει στο οικιακο το χρεωνει 56,70 :mad: .Δηλαδη χρεωνει τη στατικη 32 ευρω τη στιγμη που wind και hol  χρεωνουν 6 και 8 αντιστοιχα!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...