Προς το περιεχόμενο

ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ADSL/VDSL ROUTER post here(γράψτε εδώ)


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έριξες καμία ματιά σε Link.png Site: αυτό το θέμα;

 

 

Όχι, αν και έχω διαβάσει πολλά το συγκεκριμένο δεν το διάβασα, ευχαριστώ. Αν πρέπει να γίνει ας μεταφέρει κάποιος υπεύθυνος το θέμα μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα θελω να αγορασω το TP-Link W8970 και θελω να ξερω αν καποιος γνωριζει οτι ειναι 100% συμβατο με τις γραμμες  της Wind ξερω σας ακουγετε παραξενω αλλα διαβασα σε εναν χρηστη οτι δεν του ηταν συμβατο με τo δικτυο του

Επεξ/σία από dabla
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Καλησπερα θελω να αγορασω το TP-Link W8970 και θελω να ξερω αν καποιος γνωριζει οτι ειναι 100% συμβατο με τις γραμμες που της Wind ξερω σας ακουγετε παραξενω αλλα διαβασα σε εναν χρηστη οτι δεν του ηταν συμβατο με την δικτυο του

ειναι παντα σχετικο αυτο.δεν σημαινει οτι η wind εχει μονο ενα τυπο dslam.πχ η wind νομιζω εχει και alcatel που alcatel εχει και η Forthnet και η Cyta.αλλιως δοκιμασε με το 8980 ή με το 9980 για μελλοντικη χρηση σε vdsl.

γενικως μπορει ανα εταιρεια να δεις παραπανω απο μια μαρκα dslam.πχ forthnet εχει alcatel,siemens.

hol Νομιζω επαιζε και Intracom αλλα παιζει και alcatel.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι παντα σχετικο αυτο.δεν σημαινει οτι η wind εχει μονο ενα τυπο dslam.πχ η wind νομιζω εχει και alcatel που alcatel εχει και η Forthnet και η Cyta.αλλιως δοκιμασε με το 8980 ή με το 9980 για μελλοντικη χρηση σε vdsl.

γενικως μπορει ανα εταιρεια να δεις παραπανω απο μια μαρκα dslam.πχ forthnet εχει alcatel,siemens.

hol Νομιζω επαιζε και Intracom αλλα παιζει και alcatel.

Στην Hol παιζει και ΖΤΕ και καποτε εδιναν Technicolor.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και από εμένα!

 

Είμαι χρόνια τώρα στη Forthnet και το Tg585 v7, ε τα έφτυσε.  Δεν κρατάει με τίποτα την κρυπτογράφηση WPA-PSK/ WPA2-PSK (κάνει συνεχώς hard reset από μόνο του) και είμαι τώρα με WEP.  Οπότε καιρός για αλλαγή νομίζω.

 

Διάβασα τις προτάσεις σας και καταλήγω μάλλον στο TPLink 8970.  Δε γνωρίζω και πολλά όμως και δεν ξέρω τι να επιλέξω, το πάνω, ή το κάτω που είναι Annex B?  Mιλάμε για Forthnet πάντα, ADSL στη Φλώρινα.

 

b1e0017b64d365d09971793411b43e3a.png

 

Είδα και το Archer D2 που, μη γελάσετε (καλά, γελάστε :)), μου αρέσει πολύ περισσότερο αισθητικά.  Κάνει για την περίπτωσή μου?  Αξίζει τα παραπάνω χρήματα ή όχι?  

 

7dbfabf62e7b20ef145cd0f9463e5fcb.png

 

Και φυσικά εάν υπάρχει κάποια άλλη πρόταση, δεκτή :)

 

ΥΓ.  οι συνδέσεις μου με το router είναι αποκλειστικά ασύρματες, οπότε με ενδιαφέρει εκτός από την καλή ποιότητα και η αξιόπιστη ασύρματη λειτουργία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και χρόνια πολλά. Θέλω να αντικαταστήσω το speedport w724 του οτε γιατί έχω μεγάλο πρόβλημα με το σήμα του wifi (στα 6 μέτρα αποσυνδέεται).

Θα ήθελα να μου προτείνετε ένα wireless router που να πιάνει πολύ καλό σήμα, να μην μπουκώνει (συνδέονται ασύρματα ταυτόχρονα 7 συσκευές) και να είναι όσο το δυνατόν πιο οικονομικό.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά πήρα το ΤP-LINK TD-W9980. Έδωσα κάτι παραπάνω αλλά νομίζω είναι καλή επιλογή.  Αύριο μετά τη δουλειά θα το σετάρω. Άμα χρειαστώ βοήθεια, θα σας ρωτήσω :)

 

Καλά Χριστούγεννα σε όλους !! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην Hol παιζει και ΖΤΕ και καποτε εδιναν Technicolor.

οχι για εξοπλισμο αλλα για dslam>εξοπλισμο εχουν δωσει και zte,και technicolor και thomson νομιζω οπως και adb και διαφορα αλλα.

κάποια γνώμη κανείς για το συγκεκριμένο;

http://www.e-shop.gr/asus-dsl-n12e-wireless-n300-adsl2-pstn-isdn-modem-router-p-PER.616258

ενα απλο ρουτερ χωρις κατι το τρελο.N300 και 4 χ 100 ethernet.και απλο adsl.νορμαλ βεβαια για τα λεφτα του εννοειται.τωρα δες review για ποσο καλα παιζει.δεν εχω πολλα Info για asus δυστυχως και δεν εχω πετυχει /δοκιμασει πολλα για να πω κατι

Καλησπέρα και από εμένα!

 

Είμαι χρόνια τώρα στη Forthnet και το Tg585 v7, ε τα έφτυσε.  Δεν κρατάει με τίποτα την κρυπτογράφηση WPA-PSK/ WPA2-PSK (κάνει συνεχώς hard reset από μόνο του) και είμαι τώρα με WEP.  Οπότε καιρός για αλλαγή νομίζω.

 

Διάβασα τις προτάσεις σας και καταλήγω μάλλον στο TPLink 8970.  Δε γνωρίζω και πολλά όμως και δεν ξέρω τι να επιλέξω, το πάνω, ή το κάτω που είναι Annex B?  Mιλάμε για Forthnet πάντα, ADSL στη Φλώρινα.

 

b1e0017b64d365d09971793411b43e3a.png

 

Είδα και το Archer D2 που, μη γελάσετε (καλά, γελάστε :)), μου αρέσει πολύ περισσότερο αισθητικά.  Κάνει για την περίπτωσή μου?  Αξίζει τα παραπάνω χρήματα ή όχι?  

 

7dbfabf62e7b20ef145cd0f9463e5fcb.png

 

Και φυσικά εάν υπάρχει κάποια άλλη πρόταση, δεκτή :)

ΥΓ.  οι συνδέσεις μου με το router είναι αποκλειστικά ασύρματες, οπότε με ενδιαφέρει εκτός από την καλή ποιότητα και η αξιόπιστη ασύρματη λειτουργία

a.μπορειςνα δοκιμασεις Firmware update στο v7 .του περνας το 8.2.6.5 generic ειτε της forthnet το 8.2.7.7 που εχει στο site της αν θυμαμαι καλα για το V7.Μετα Hard reset και βλεπεις αν θα στο ξανακανει.τωρα για το tp link

λογικα εχεις pstn γραμμη αρα παιρνεις annex a.

απο εκει και περα ειτε παρε το 8980 που ειναι και dual band για να εχεις και τα 5 giga ειτε παρε το 9980 να εχεις και vdsl περα απο Dual band οποτε και να πας σε vdsl στο μελλον να εισαι καλυμμενος.to archer εχει ac wireless αλλα θελει και αντιστοιχα usb sticks αλλα ειναι adsl.υπαρχει και καποιο archer http://www.tp-link.com/en/products/details/cat-15_Archer-VR900.html  Πουειναι και vdsl κιολας αλλα πιο ακριβο.

Τελικά πήρα το ΤP-LINK TD-W9980. Έδωσα κάτι παραπάνω αλλά νομίζω είναι καλή επιλογή.  Αύριο μετά τη δουλειά θα το σετάρω. Άμα χρειαστώ βοήθεια, θα σας ρωτήσω :)

 

Καλά Χριστούγεννα σε όλους !! 

μια χαρα αγορα.τωρα ειδα οτι εγραψες οτι το πηρες.και Dual band τωρα θα εχεις αρκει να εχεις και αντιστοιχα wifi sticks αλλα και vdsl

καντο firmware update πριν κανεις οτιδηποτε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

κανενα καλο ρουτερακι για adsl αλλα αργοτερα ναχει δυνατοτητα και για vdsl σε περιπτωση που κανω αναβαθμιση;(προαιρετικο το vdsl σε περιπτωση που ξεπερνα τα 50-60 ευρω)

 

για 24αρα συνδεση 2 υπολογιστες να συνδεοονται ενσυρματα και αλλες συσκευες ασυρματα κινητα ταβμπλετ τηλεοραση...διοτι με το νεο ρουτερ του οτε στο θεμα του wireless εχω θεμα,μετα απο ωρα σε wireless αργει να πιασει ταχυτητα....

 

εβαλα ενα παλιο huawai του οτε απο φιλο που εδωσε ολα μια χαρα απλα αυτο μου κλειδωνει στα 19.6mbps

ενω κανονικα πιανω 23~mbps

Επεξ/σία από Tzini_Gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κανενα καλο ρουτερακι για adsl αλλα αργοτερα ναχει δυνατοτητα και για vdsl σε περιπτωση που κανω αναβαθμιση;(προαιρετικο το vdsl σε περιπτωση που ξεπερνα τα 50-60 ευρω)

 

για 24αρα συνδεση 2 υπολογιστες να συνδεοονται ενσυρματα και αλλες συσκευες ασυρματα κινητα ταβμπλετ τηλεοραση...διοτι με το νεο ρουτερ του οτε στο θεμα του wireless εχω θεμα,μετα απο ωρα σε wireless αργει να πιασει ταχυτητα....

 

εβαλα ενα παλιο huawai του οτε απο φιλο που εδωσε ολα μια χαρα απλα αυτο μου κλειδωνει στα 19.6mbps

ενω κανονικα πιανω 23~mbps

tp link 9980 αλλα ξεπερνας τα 50-60 ευρω εφοσον θες vdsl.δεν θα βρεις φτηνα ρουτερ που να ειναι adsl/vdsl.αλλα αξιζει η αγορα του για να μην αγοραζεις αλλο αργοτερα.

αλλιως αν θες φτηνη λυση βαζεις το adsl router που ειχες θεμα με το wireless για να κανει τον συγχρονισμο και βαζεις το huawei απλα σαν access point ωστε να κανει μονο το wireless.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γινεται merge με το αλλο.κατα τα αλλα τα 10mbit ειναι φυσιολογικη ταχυτητα οποτε δεν νομιζω οτι ενα ρουτερ οπως πχ ενα tp link δεν θα σου κανει δουλεια.απο τα πιο σταθερα adsl/vdsl ρουτερ ειναι τα technicolor.

επισης για οταν πας σε vdsl προσεχε αυτο με την καλωδιωση.

https://www.cyta.com.cy/mp/informational/support/files/wiring-guide-for-broadband_GR.pdf


Γεια χαρά σε όλους, ψάχνω να αγοράσω ένα νέο modem/router για να αντικαταστήσω ένα ZTE ZXHN H108NS που έδινε ο ΟΤΕ.

Μία μικρή περιγραφή της κατάστασης...

Εκεί που θα τοποθετηθεί υπάρχει κακή ποιότητα σύνδεσης με προβλήματα αποσύνδεσης μεγάλη απόσταση κλπ. Ο τεχνικός του ΟΤΕ που επισκέφτηκε το σπίτι μέτρησε στον κατανεμητή της πολυκατοικίας 10,5 Mbps και στο router που απέχει 30 μέτρα 8 Mbps. Διέγνωσε πρόβλημα στην εσωτερική καλωδίωση και πρότεινε αντικατάσταση γιατί ήταν κοινό τηλεφωνικό καλώδιο.

Αλλάχτηκαν όλα τα εσωτερικά καλώδια με μονόκλωνο UTP CAT5e (χαλκού), splitter, φίλτρα κλπ αλλά δεν υπήρξε καμία απολύτως διαφορά (8 Mbps).

Η γραμμή είναι Cosmote DSL (ΟΤΕ δηλαδή) αλλά καλό θα ήταν το νέο modem να υποστηρίζει και VDSL.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα!!!! Ειμαι στον ΟΤΕ με το zte που δεινουν ,δεν θυμαμε μοντελο. Ενω συχρονιζει περισσοτερο απο τα αλλα ρουτερ, μετα απο 2-3 μερες συχρονιζει οσο και τα αλλα. Γιατι αυτες η διαφορες? Υπαρχει καποιο ρουτερ στην αγορα αξιοπιστο η ειναι πεταμενα λεφτα? Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορει οταν συγχρονιζει περισσοτερο απλα να τυχενει η γραμμη να βρισκεται σε καλυτερη κατασταση να το πω ετσι απλα οποτε να συγχρονιζει παραπανω.μετα το margin πεφτει και σε καποιο σημειο εχει πεσει χαμηλα που το ρουτερ κανει disconnect και ξανασυγχρονιζει σε πιο χαμηλη ταχυτητα.γενικα το zte ειναι για πεταμα οποτε ενα 3rd party σιγουρα θα παιζει καλυτερα σε ολα αλλα αυτο δεν σημαινει οτι ενα καλυτερο ρουτερ θα σου δωσει παντα μεγαλυτερο συγχρονισμο.απο τα πιο σταθερα ειναι τα technicolor για χαλια γραμμες αλλα δεν νομιζω οτι ανηκεις σε αυτην την κατηγορια οποτε καποιο απο τα tp link 8970,8980,9980 θα ειναι μια καλυτερη επιλογη απο το σαπιδο zte.ειδικα αν εχεις παρει κανα zte 108 αστα να πανε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...