Προς το περιεχόμενο

ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ADSL/VDSL ROUTER post here(γράψτε εδώ)


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

poulinos : Καλώδιο ethernet 20 μέτρων δε θέλω να πετάξω έτσι χύμα οπότε αναρωτιέμαι αν υπάρχει κάποια άλλη λύση έτσι ώστε να μην χάνω πακέτα.

Υπάρχει κάποιο καλό router να το χρησιμοποιήσω ως access point;

powerline μονο και μετα access point.οσο και καλυτερο ρουτερ να παρεις θα ειναι παλι 100mw συν οτι παιζει ρολο και η απεναντι πλευρα δηλαδη η καρτα στο pc ή την εκαστοτε συσκευη.αν η αποσταση ειναι μεγαλη μετα θελει κατευθυντικο access point να σημαδευει το Pc σου και το αναποδο απο την πλευρα του Pc.αλλα αμα θες να δινεις γενικως μετα θελει και κατι σαν δευτερο access point ή με δευτερο radio να δινει τοπικα με omni κεραια.

δηλαδη οι ευκολοι τροποι ειναι repeater/powerline/Καλωδιο.το καλωδιο θα μπορουσε να περαστει απο καναλι και να μην φαινεται πολυ ειτε ψηλα στο ταβανι ειτε χαμηλα πατωμα.αλλα οκ και παλι εχεις ενα καλωδιο.

ακομα και σε πιο δυνατο access point Να πας παλι το κινητο που εχει μια καρτα ασυρματη της πλακας δεν θα παιζει.θα φτανει το σημα σε σενα μια χαρα αλλα δεν θα φτανει μεχρι το ρουτερ σωστα.το ιδιο και με κατευθυντικη κεραια αν απο την μια ειναι μονο κατευθυντικη.αλλιως μετα αρχιζεις και μπλεκεις με πιο πολυπλοκες λυσεις που θελουν δοκιμη εφοσον μιλαμε οτι ενδιαμεσα υπαρχουν τοιχοι κτλ. πχ vdsl router--->access point κατεθυντικο   -------ασυρματα------ με wireless bridge κατευθυντικο---------->access point.

TP-Link TD-W9980  N600

 

γνωρίζεται κατα πόσο καλό είναι και αν έχει wifi scheduling on/off (days/time) ??

μπορεις να δειςστο manual τι αναφερει αλλα δεν θυμαμαι να ειχα δει κατι τετοιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Να ρωτήσω πάλι , έχω ένα DGN2200 , θα μπορούσα να πάρω ένα router σαν το R7000 nighthawk της Netgear και να τα συνδέσω έτσι ώστε το DGN να είναι απλό μόντεμ και το r7000 το κυρίως router; Και πως γίνεται αυτό , αρκεί ένα ethernet καλώδιο μεταξύ των modem(dgn2200) και router;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ένα ζευγάρι powerline.Τι θα πρέπει να προσέξω όταν το βάζω στην πρίζα;

Πρέπει να μπαίνει κατευθείαν στον τοίχο ή μπορεί να μπει και σε πολύπριζο ή έστω σε ταφ;

Γενικά σε powerline λύση ποιο μοντέλο προτείνεις pouline?

Κατά πάσα πιθανότητα είναι και σε άλλη φάση οι δύο χώροι. (Τριφασικό ρεύμα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

skiabox το powerline βάλτο επάνω στο τοίχο , ποτέ σε πολύμπριζο. Το είχα στο πολύμπριζο απο λάθος μου και είχα το 1/10 της ταχύτητας στο filecopy απο samba share.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, τι γνώμη έχετε για τα δύο μηχανήματα που έχει σε προσφορά το crazy Sundays? Tp link vr200, linksys ea6400. Το δεύτερο είναι μόνο router θα χρειαστεί και μόντεμ?

μια χαρα αγορα το vr200.αξιζει για τα λεφτα του.το δευτερο ειναι μονο router και ναι θα χρειαστει και modem.αν θες να κανεις bridge του παροχου ειναι μια επιλογη αλλα μπλεκεις με 2 μηχανηματα και με παραπανω ρυθμισεις χωρις λογο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

skiabox το powerline βάλτο επάνω στο τοίχο , ποτέ σε πολύμπριζο. Το είχα στο πολύμπριζο απο λάθος μου και είχα το 1/10 της ταχύτητας στο filecopy απο samba share.

Το άσχημο είναι ότι είναι powerline χωρίς υποδοχή για φισάκι πρίζας και μόνο μία πρίζα είναι κοντά στο modem/router.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω πάλι , έχω ένα DGN2200 , θα μπορούσα να πάρω ένα router σαν το R7000 nighthawk της Netgear και να τα συνδέσω έτσι ώστε το DGN να είναι απλό μόντεμ και το r7000 το κυρίως router; Και πως γίνεται αυτό , αρκεί ένα ethernet καλώδιο μεταξύ των modem(dgn2200) και router;

 

ναι μπορει να γινει παντα αυτο.ενα adsl/vdsl router να γινει bridge ή να παιξει passthrough και απο πισω να μπει ενα ρουτερ που θα παιξει Pppoe.εχεις συν και πλην.το συν ειναι οτι οτι γραμμη και να βαλεις το ρουτερ θα το κρατησεις.επισης ειναι πιο φτηνη η τιμη αγορας του.το πλην ειναι οτι εχεις δυο συσκευες και οτι θελει ρυθμισεις.και αν το adsl router που εχεις ειναι καποιο της πλακας τοτε εχεις ενα καλο router και ενα χαλια adsl modem αρα παλι μπορει να εχεις προβληματα.προυποθετει να εχεις και ενα νορμαλ adsl/vdsl modem που να ειναι σταθερο.πχ δεν θα εβαζα ποτε zte.αντιθετα technicolor ειναι μια χαρα για bridge.ναι ενα καλωδιο θελει και βεβαια ρυθμισεις .bridge το adsl modem και pppoe το router.και διαφορετικες Ip.to dgn2200 αν λειτουργει μια χαρα κανει για bridge.

Έχω ένα ζευγάρι powerline.Τι θα πρέπει να προσέξω όταν το βάζω στην πρίζα;

Πρέπει να μπαίνει κατευθείαν στον τοίχο ή μπορεί να μπει και σε πολύπριζο ή έστω σε ταφ;

Γενικά σε powerline λύση ποιο μοντέλο προτείνεις pouline?

Κατά πάσα πιθανότητα είναι και σε άλλη φάση οι δύο χώροι. (Τριφασικό ρεύμα)

 

πολυ καλα αλλα ακριβα ειναι τα powerlines τα οποια παιζουν και σε τριφασικο.αν μπορουν να μπουν και τα 2 στην ιδια φαση εννοειται ειναι καλυτερα.προτιμουμε τα Passthrough ωστε να μπουν στον τοιχο και πανω σε αυτα να μπει το πολυπριζο.το βασικο βεβαια ειναι να παιζει και η γειωση στο σπιτι.ελπιζω να μην εχουν διαφορετικο ρολοι ή και πινακα οι 2 χωροι γιατι θα εχεις θεμα.υπαρχουν και Powerline με wifi αλλα ποναει η τιμη οποτε βγαινει πιο φτηνα να βαλεις εσυ ενα access point ή ενα παλιο adsl router αφου το ρυθμισεις να παιξει σαν access point πανω στο powerline.

skiabox το powerline βάλτο επάνω στο τοίχο , ποτέ σε πολύμπριζο. Το είχα στο πολύμπριζο απο λάθος μου και είχα το 1/10 της ταχύτητας στο filecopy απο samba share.

 

Πολυ το εχουν κανει αυτο το λαθος ειδικα οσοι εχουν παρει Powerlines που δεν ειναι Passthrough.ακομα και εκει προσπαθεις να το βαλεις μονο του σε μια πριζα

 

Καλησπέρα σε όλους.Έχω εδώ και μερικούς μήνες σύνδεση cosmote VDSL 50 απο την οποία γενικά είμαι πολύ ευχαριστημένος αφού έχω πολύ καλή ταχύτητα κατεβάσματος δεδομένου οτι το κουτί είναι σχεδόν έξω απο το σπίτι μου.(περίπου στα 10 μέτρα).Το πρόβλημα είναι οτι απο τον 5ο μήνα και μετά άρχισε το γνωστό πρόβλημα αποσυνδέσεων του W 724 type Ci που απο ότι έχω δει έχει πολύς κόσμος στο forum.Αρχικά αυτό γινόταν περίπου κάθε 15 μέρες και με ένα απλό reboot το router ξεκίναγε ξανά αμέσως.Τον τελευταίο καιρό όμως έχει αρχίσει να γίνεται σχεδόν κάθε 2 μέρες και χρειάζεται απανωτά reboot/reset και/ως 2 ώρες για να ξαναλειτουργήσει.έχοντας μιλήσει αρκετές φορές με το τεχνικό τμήμα του ΟΤΕ τελικά κατέληξα σε αλλαγή του εξοπλισμού αλλά επέλεξα ξανά το ίδιο μοντέλο γιατί απο ότι έχω διαβάσει στο forum to speedport entry 2i έχει κατώτερα χαρακτηριστικά και γενικά κλειδώνει σε χαμηλότερες ταχύτητες.Αρχικά το router φάνηκε να δουλευέι σωστά (firmware 09071602.00.002A) αλλά τις τελευταίες 2 μέρες το ίδιο ακριβώς πρόβλημα ξαναέκανε την εμφάνιση του.Να μην ξεχάσω να αναφέρω πως στο σπίτι βρίσκονται και 2 συσκευές τηλεφώνου, με φίλτρα VDSL, ενωμένες στο spliter του router για αποφυγή υπερβολικών καλωδίων, και βέβαια όταν το router δεν συγχρονίζει χάνω και το τηλέφωνο.

Παραθέτω εδώ την γενική κατάσταση και το attenuation:

 

Status information

Date / time

2016-02-01 12:31:17

Downstream

49998 kBit/s

Upstream

4996 kBit/s

DSL / Link

In sync

DSL/Internet Status

Online

Transmission mode

VDSL2

CRC Errors (Down/Up)

0 / 0

FEC Errors (Down/Up)

84 / 0

SNR (Down/Up)

28.9 / 31.0 dB

Downstream Attenuation

65KHz~859KHz: 4.5dB

1.216MHz~1.961MHz: 16.1dB

2.793MHz~3.97MHz: 15.7dB

Upstream Attenuation

28KHz~60KHz: 1.5dB

871KHz~1.205MHz: 11.2dB

1.972MHz~2.782MHz: 12.7dB

Firmware version

09071602.00.002A

 

Οι ερωτήσεις που έχω είναι οι εξείς:

 

1) Μεταξύ TP-Link TD-W9980, Asus DSL N17-U και Asus DSL N66-U πιό θα προτείνατε?.Με ενδιαφέρει κυρίως το downloading και να μην έχω φυσικά αποσυνδέσεις ενώ δεν ασχολούμαι καθόλου με streaming.

2) Απο τα παραπάνω μοντέλα ποιά υποστηρίζουν custom firmware? (open wrt κτλ.)

3) Κάποια άλλη πρόταση γύρω στα 100 ευρώ?

Εκτιμώ κάθε γνώμη και συμβουλή και ευχαριστώ όλα τα παιδιά στο forum εκ των πρωτέρων. 

 

a.αν εχεις voip τηλεφωνια που λογικα εχεις ειναι λογικο να χανεις μαζι και το τηλεφωνο.επισης αν εχεις voip

τηλεφωνια δεν μπορεις να βαλεις οτι vdsl router θες γιατι θα χασεις την τηλεφωνια.να βαλεις σκετο ρουτερ ναι μπορεις

αμα γυρισεις το speedport σε bridge αλλα μετα μπλεκεις.

αν τωρα εχεις κανονικη τηλεφωνια μπορεις να βαλεις οτι ρουτερ θες.γραφεις οτι εχεις δυο τηλεφωνικες συσκευες με φιλτρα vdsl και πανω στο σπλιττερ του ρουτερ.επειδη αυτο ακουγεται καπως μερικες ερωτησεις.

α.οταν εχεις splitter vdsl δεν θελει φιλτρα.

β.αν τα τηλεφωνα ξεκινανε απο το ρουτερ τοτε εχεις voip.το λεω γιατι πολλες φορες ξεκινανε απο το ρουτερ

και τα συνδεουν πισω στο σπλιττερ και απο εκει το πανε σε αλλα δωματια.αυτο ειναι λιγο πατεντα.

γενικως αμα εχεις voip δεν μπορεις να αλλαξεις vdsl router.

απο εκει και περα η καλωδιωση σου δεν ειναι οτι το καλυτερο αμα μου λες οτι εχεις φιλτρα γιατι αν παιρνεις απο το σπλιττερ δεν χρειαζεται φιλτρα.επειδη δεν ξερω τι εχεις κανει οπως και τι τηλεφωνια εχεις

διαβασε αυτο που λεει για την σωστη καλωδιωση του vdsl.

αυτο βεβαια ειναι για κανονικη τηλεφωνια οχι για voip

https://www.cyta.com.cy/mp/informational/support/files/wiring-guide-for-broadband_GR.pdf

αν εχεις voip καλο θα ηταν να αποφυγεις τις επιστροφες πισω στον τοιχο πανω στο ιδιο ζευγος που φερνει το vdsl.

αν τωρα δεν εχεις voip και χανεις και το τηλεφωνο τοτε κατι βρωμαει και δεν ειναι μονο το vdsl το προβλημα.

ή κατι γινεται απεξω ή κατι στην καλωδιωση σου ή κατι στο splitter σου.θελει δοκιμες να δεις τι φταιει.μαλλον δεν ειναι το ρουτερ.

αν βρεθει λυση και εχεις ακομα θεματα τοτε πας στο speedport 2 entry. για το speedport 724 απλα να κοιτας και για τα τελευταια firmware γιατι που και που ολο και καποιο βγαινει αν και το κοβω τωρα

που βγηκε το speedport 2 να μην βγαλουν αλλο για το 724.κατα τα αλλα η γραμμη σου απλα τα σπαει και ειναi top.

τωρα το 9980 ειναι dual band vdsl

το asus n17 ειναι vdsl αλλα πρεπει να ειναι single band οπως βλεπω.

to asus n66 ενταξει δινει τα παντα πανω.ειναι και dual band ειναι και vdsl.σε χαρακτηριστικα δηλαδη

καλυτερο απο τα αλλα δυο.

2.δεν ξερω ποια παιρνουν open wrt.δεν εχω ασχοληθει.

στα 100 ευρω δεν θα βρεις κατι αλλο περα απο αυτες τις μαρκες.υπαρχουν και tp link vr200 ,vr900(ακριβο)

Το άσχημο είναι ότι είναι powerline χωρίς υποδοχή για φισάκι πρίζας και μόνο μία πρίζα είναι κοντά στο modem/router.

προσπαθησε για αρχη να το βαλεις καπου μονο του να δεις πως παιζει.αν δεν μεταφερεις αρχεια ασυρματα μπορει να μην σε νοιαξει και να πεσει η αποδοση.απλα ριξε ενα utp μεχρι το router.μετα προσπαθησε απλα να το βαλεις σε ενα ταφ και πανω στο ταφ να μπει και το πολυπριζο.επισης δεν ειναι σιγουρο αν θα παιξει αυτο που εχεις σε τριφασικο.θελει λιγο δοκιμες για να δεις .μπορει για την χρηση που θες να παιζει μια χαρα απλα αντι να παιζει 100 mbit να παιζει πχ 30 που μπορει να σε καλυπτουν.θελει δοκιμες σε ping και σε αυτα να δεις αν εχεις delays γενικα αλλα και οταν ανοιγεις ενεργοβορες συσκευες τιποτα πλυντηρια θερμοσιφωνα και τετοια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά για τριφασικό ρεύμα ποια μοντέλα powerline προτείνετε;

Υπάρχει τελικά tp-link για τριφασικό ρεύμα ή πάμε αναγκαστικά στα πανάκριβα devolo;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά για τριφασικό ρεύμα ποια μοντέλα powerline προτείνετε;

Υπάρχει τελικά tp-link για τριφασικό ρεύμα ή πάμε αναγκαστικά στα πανάκριβα devolo;

http://www.insomnia.gr/topic/525366-powerline-%CF%83%CE%B5-%CF%84%CF%81%CE%B9%CF%86%CE%B1%CF%83%CE%B9%CE%BA%CF%8C-%CF%81%CE%B5%CF%8D%CE%BC%CE%B1/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν δοκίμασα με το tplink powerline και πάλι στα 200 πακέτα είχα 1% packet loss.

Δοκιμάζω τώρα ping στα 400 πακέτα.

Η διεύθυνση που δοκιμάζω είναι η εξής : lux.valve.net

 

Η εντολή που δίνουμε στο command line του dos είναι η εξής :

 

ping -n 400 lux.valve.net

 

(Το τελευταίο ping έχασε 2 από τα 400 πακέτα δηλαδή 0.5% packet loss)


Τώρα δοκιμάζω και το καθαρό local ping μέχρι το modem router που έχω.

Από το macbook pro μου με 400 πακέτα των 64 bytes είχα packet loss 2.2% (9 πακέτα χάθηκαν) σε wifi.

 

Από άλλο laptop που έχω μόλις δοκίμασα με το tplink powerline και σε 500 πακέτα των 32 bytes δεν έχασα ούτε ένα πακέτο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.......

zte ειτε ειναι το 108 ειτε δεν ξερω ποιο ειναι χαλια :P.

απλα ναι μπορει το ενα να ειναι πιο χαλια απο το χαλια.οπως ειπες και το παλιο ηταν σχετικανορμαλ.zte

και normal δυσκολη προταση.δεν αξιζει να τους το πας πισω.ειναι περιορισμενων δυνατοτητων ρουτερ.δωρεαν ειναι αλλωστε μην περιμενεις κατι αλλο.με πληρωμη νομιζω εδιναν ενα tp link που οκ πηγαινες και επαιρνες και απο το εμποριο μετα.το tp link d2 ειναι μια χαρα αγορα απλα ειναι adsl.ελεγα μηπως επαιρνες κατι να ειναι και vdsl για μελλοντικη χρηση.

σε χαρακτηριστικα ειναι πανω κατω τα ιδια οπως θα δεις με εξαιρεση λιγο οτι το ενα d20 ειναι και 802.11a που οκ δεν μας νοιαζει και το ενα παιζει με 3 κεραιες d2 και το αλλο με 2 d20.οι 3 ειναι για τα 5ghz βεβαια.

για τα λεφτα τους ειναι μια χαρα.το zte φημιζεται για το χαλια wireless.αν αποφασισεις να το κρατησεις δοκιμασε να το βαλεις καπου καλυτερα πιο κεντρικα και να αλλαξεις καναλι.

αν θες vdsl μετα πας σε αλλα μοντελα πχ 9980 και καποια archer vdsl που ειναι πιο ακριβα ακομα.

.......

Το σκεφτομουν να κατεληγα σε VDSL, αλλα οπως προειπα, δεν το κοβω να αναβαθμιζω συντομα την συνδεση μου, γιατι κανενας παροχος δεν δινει καλο σημα που να δικαιολογει τα εξτρα χρηματα. Ενα στενο πιο πανω, γνωστος εβαλε 50αρα και με το ζορι πιανει 30-31, ενω απο την αλλη πλευρα της γειτονιας μου (και γυρω στα 4-5 στενα) VDSL παιζει στα 42±2. Ισως σε 3-4 χρονια, αλλα μεχρι τοτε το ρουτερ του 50αρικου, θα τα χει βγαλει τα λεφτα του.

ΖΤΕ ειναι για τα πανηγυρια, θα παει για φουντο. Το εχω στησει στο σαλονι, στην κεντρικη γραμμη και περνοντας σβαρνα ολα τα καναλια προκοπη δεν ειδα. Εκει που στο 6 συνδεονται 2 κινητα, το δικο μου μενει στην απεξω και μετα στο 11 συνδεεται το δικο μου και οι αλλες συσκευες δεν μπορουν να συνδεθουν με την καμια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το roundtrip packet average (μεταξύ υπολογιστή και modem router και με χρήση 100 πακέτων των 64bytes το καθένα) με το powerline είναι 4.404 ms.

Καλά είναι;

100 packets transmitted, 100 packets received, 0.0% packet loss
round-trip min/avg/max/stddev = 2.694/4.404/8.726/1.776 ms
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...