Προς το περιεχόμενο

ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ADSL/VDSL ROUTER post here(γράψτε εδώ)


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

οπου θες.αλλα γιατι δεν πας στο 9980 που ειναι και Vdsl?


αν σκοπευεις να βαλεις vdsl παρε το 9980.αν δεν θες το dual band μπορεις να παρεις και το 8970 αν και οπως ειπα μικρη η διαφορα στις τιμες και το dual band δεν παει χαμενο ουτε το vdsl αν πας στο 9980.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Vdsl για τα επόμενα χρόνια δε μου χρειάζεται. Είχα vdsl και τη διέκοψα γιατί όσο χαζό και ν ακουστεί, όταν άναβαν τα φώτα της ΔΕΗ η γραμμή έπεφτε κάθε 5 λεπτα! Καλό ε? Άντε βγάλε άκρη μετά με ΔΕΗ,ΟΤΕ, Forthnet. Και καλώδιο από το κουτί της οικόδομης έως το διαμέρισμα, και ιντερνετ δεν είχα μετα τις 5 το απόγευμα. Τσαμπα λεφτά σε vdsl, καλώδιο, τεχνικό.

 

το dual band είναι μόνο για θέμα wifi ε? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

'Υπαρχει κανένα router που να κάνει restart γρήγορα; Το ZTE της Forthnet που έχω αυτή την στιγμή κάνει περιπού 3-5 λεπτά να συνδεθεί μετά απο επανεκκίνηση, οπότε ψάχνω κάτι πιο γρήγορο.

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποιο vfm adsl router με καλό ασύρματο σήμα και χωρίς αποσυνδέσεις; Πχ μέχρι 50 ευρώ (αν είναι να πάω παραπάνω μάλλον καλύτερα να πάρω το 9980 και για πιθανή vdsl χρήση μελλοντικά). Η wind ποιο δίνει; Αξίζει να πάρω από εκεί; Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οπου θες.αλλα γιατι δεν πας στο 9980 που ειναι και Vdsl?

αν σκοπευεις να βαλεις vdsl παρε το 9980.αν δεν θες το dual band μπορεις να παρεις και το 8970 αν και οπως ειπα μικρη η διαφορα στις τιμες και το dual band δεν παει χαμενο ουτε το vdsl αν πας στο 9980.

για το 9970 τι λες?   

 

για αντικατασταση ενος Thomson 585v7(αν θυμαμαι καλα, μετα απο 5 χρονια..!!) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα! Έχω το netfaster 2 της HOL απ το 2009 και επειδή τον τελευταίο χρόνο κάνει κάτι κουλά σκέφτηκα μήπως θέλει αλλαγή με κάτι πιο καινούργιο.

Στο σπίτι έχω το desktop συνδεδεμένο με ethernet και δουλεύει κομπλέ, αλλά έχουμε και 2 λαπτοπ κ το ένα ειδικά πολλές φορές δεν μπαίνει ιντερνετ (ενώ συνδέεται στο ρουτερ) και πρέπει να κάνω restart στο ρούτερ. Προτείνεται να πάω σε καινούργιο ή υπάρχει κάποια λύση; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Vdsl για τα επόμενα χρόνια δε μου χρειάζεται. Είχα vdsl και τη διέκοψα γιατί όσο χαζό και ν ακουστεί, όταν άναβαν τα φώτα της ΔΕΗ η γραμμή έπεφτε κάθε 5 λεπτα! Καλό ε? Άντε βγάλε άκρη μετά με ΔΕΗ,ΟΤΕ, Forthnet. Και καλώδιο από το κουτί της οικόδομης έως το διαμέρισμα, και ιντερνετ δεν είχα μετα τις 5 το απόγευμα. Τσαμπα λεφτά σε vdsl, καλώδιο, τεχνικό.

 

το dual band είναι μόνο για θέμα wifi ε? 

ναι για το Wifi ειναι μονο.πολυ παραξενο αυτο που ειχες.εκει πρεπει να γινουν δοκιμες για να δεις τι φταιει.αν φταιει κατι στο χωρο σου αν φταιει κατι στο καλωδιο του οτε και δεν ξερω.αν αλλαξες καλωδιο οπως λες το πιο πιθανο ηταν οτι ειναι κατι απεξω στο καλωδιο του οτε.εκει θελει αλλαγη ζευγαριου μηπως και στρωσει.

'Υπαρχει κανένα router που να κάνει restart γρήγορα; Το ZTE της Forthnet που έχω αυτή την στιγμή κάνει περιπού 3-5 λεπτά να συνδεθεί μετά απο επανεκκίνηση, οπότε ψάχνω κάτι πιο γρήγορο.

Ευχαριστώ.

τα Draytek ειχαν σχετικα καλο χρονο bootarismatos αλλα φαντασου οτι αναλογως την γραμμη σου μπορει να παρει χ χρονο για να συγχρονισει.κατα τα αλλα καλα θα κανεις να αλλαξεις το zte με κατι καλυτερο.καταρχην αμα παρεις κατι καλυτερο δεν θα χρειαζεται Reboot γιατι να υποθεσω σου τρωει κολληματα και το κανεις Reboot σωστα?κανα λεπτο θα σου φαει για να συγχρονισει και να παρει Ip.τα draytek ειναι ακριβα αλλα ειναι πολυ καλα.γενικως το Zte ειναι οτι χειροτερο μπορεις να εχεις.οτιδηποτε και να παρεις θα ειναι καλυτερο πχ tp link,draytek,netgear.

Κάποιο vfm adsl router με καλό ασύρματο σήμα και χωρίς αποσυνδέσεις; Πχ μέχρι 50 ευρώ (αν είναι να πάω παραπάνω μάλλον καλύτερα να πάρω το 9980 και για πιθανή vdsl χρήση μελλοντικά). Η wind ποιο δίνει; Αξίζει να πάρω από εκεί; Ευχαριστώ.

σε 50 ευρω το 8970.αν εχεις λεφτα για το 9980 που ειναι και Vdsl μια χαρα.η wind δινει διαφορα ρουτερ που τα γραφει εδω.

https://www.wind.gr/gr/gia-ton-idioti/statheri-internet/wind-double-play/wind-double-play-exoplismos/

απο Normal Δινει ενα zyxel και ενα asus.δεν βρισκω λογο να παρεις απο εκει αφου στο εμποριο μπορεις να βρεις απειρα ρουτερ.

για το 9970 τι λες?   

 

για αντικατασταση ενος Thomson 585v7(αν θυμαμαι καλα, μετα απο 5 χρονια..!!) 

και το 9970 μια χαρα απλα δεν ειναι Dual band και δεν εχει gigabit oπως το 9980.απο οτι γραφουν παιζει και adsl2+ κανονικα.απο το thomson ειναι πολυ καλυτερο.δινει N300 το thomson ειναι g54.ειναι vdsl το thomson ειναι adsl μονο.

Καλησπέρα! Έχω το netfaster 2 της HOL απ το 2009 και επειδή τον τελευταίο χρόνο κάνει κάτι κουλά σκέφτηκα μήπως θέλει αλλαγή με κάτι πιο καινούργιο.

Στο σπίτι έχω το desktop συνδεδεμένο με ethernet και δουλεύει κομπλέ, αλλά έχουμε και 2 λαπτοπ κ το ένα ειδικά πολλές φορές δεν μπαίνει ιντερνετ (ενώ συνδέεται στο ρουτερ) και πρέπει να κάνω restart στο ρούτερ. Προτείνεται να πάω σε καινούργιο ή υπάρχει κάποια λύση; 

α.μπορει να ειναι και θεμα του Laptop.Με αλλο λαπτοπ εχεις θεμα ή με καποιο κινητο?δοκιμασες να αλλαξεις καναλι?δοκιμασες κανα Hard reset?αν και παλι τιποτα ισως λογικα να δικαιουσαι να σου δωσουν αλλο δωρεαν αλλιως αγοραζεις κατι αλλο απο το εμποριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Poulinos, τελικα λεω να παω στο 9980 κ ας μη το χρησιμοποιήσω το vdsl. 9 ευρω διαφορα δεν εχουν αξια. Τι γνώμη εχεις για το Netgear WiFi Modem/Router AC750 D6000 ? Καλυτερο απο το tp link?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α.μπορει να ειναι και θεμα του Laptop.Με αλλο λαπτοπ εχεις θεμα ή με καποιο κινητο?δοκιμασες να αλλαξεις καναλι?δοκιμασες κανα Hard reset?αν και παλι τιποτα ισως λογικα να δικαιουσαι να σου δωσουν αλλο δωρεαν αλλιως αγοραζεις κατι αλλο απο το εμποριο.

 

To εκανε παλιοτερα μερικες φορες κ στο αλλο λαπτοπ. Απ το κινητο κομπλε δουλευει. Του χα κανει hard reset, μετα απο μια μερα παλι το ιδιο. 

Κατι αλλο κουλο που μου κανει: Εχω ενα HP printer με wifi και ενω παλιοτερα δουλευε κομπλε, τωρα αν  συνδεθει με wifi στο ρουτερ, δεν δουλευει τον ιντερνετ στον desktop που ειναι με ethernet. Οταν κλεινω το Printer δουλευει παλι το ιντερνετ στο desktop...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Poulinos, τελικα λεω να παω στο 9980 κ ας μη το χρησιμοποιήσω το vdsl. 9 ευρω διαφορα δεν εχουν αξια. Τι γνώμη εχεις για το Netgear WiFi Modem/Router AC750 D6000 ? Καλυτερο απο το tp link?

για αυτο σου ειπα και εγω στην αρχη για το 9980.γιατι αν το βαλεις συγκριτικα με τα αλλα ειναι μικρες οι διαφορες και ολο και κατι κερδιζεις.με το 8980 κερδιζεις το dual band ενω με το 9980 και το dual band και το vdsl.υπαρχουν βεβαια και αλλα μοντελα που ειναι vdsl και ειναι και 802.11ac οπως το vr200.το Netgear τωρα που λες εχει το + οτι ειναι ac αλλα εχει το - οτι δεν ειναι vdsl.εξαρτατε απο εκει και περα τι σε ενδιαφερει.το πιο γρηγορο πχ wireless ή το να μπορεις να εχεις vdsl support οταν βαλεις?εκτος αν πας οπως σου ειπα σε μοντελο και ac και vdsl.εγω προσωπικα θα προτιμουσα να ηταν vdsl παρα ac μια που δεν μεταφερω αρχεια στο τοπικο μου δικτυο για να με νοιαζει το ac ουτε streamaro απο/σε καμια tv.

σαν μαρκα την Netgear την θεωρω σε φυσιολογικα επιπεδα και σε φυσιολογικη τιμη.βγαζχει αρκετα δικτυακα προιοντα και εχει κατα καιρους βγαλει μοντελα που πουλησαν αρκετα .πχ dgn2000,dgn1000,dgn2200 και αλλα πιο παλια.

To εκανε παλιοτερα μερικες φορες κ στο αλλο λαπτοπ. Απ το κινητο κομπλε δουλευει. Του χα κανει hard reset, μετα απο μια μερα παλι το ιδιο. 

Κατι αλλο κουλο που μου κανει: Εχω ενα HP printer με wifi και ενω παλιοτερα δουλευε κομπλε, τωρα αν  συνδεθει με wifi στο ρουτερ, δεν δουλευει τον ιντερνετ στον desktop που ειναι με ethernet. Οταν κλεινω το Printer δουλευει παλι το ιντερνετ στο desktop...

μηπως παιζει κατι με τις ip?μηπως στον εκτυπωτη εχεις καμια καρφωτη ip που ειναι μεσα στο ευρος του dhcp και παει και την παιρνει το pc και μετα ανοιγεις τον Printer και για αυτο πεφτουν ολα?λογικα πιστευω οταν ανοιγεις τον εκτυπωτη δεν θα σε αφηνει να μπεις ουτε καν στο ρουτερ και προβλεπω αν κανεις Ping την ip που ειχε το Pc ακομα και να ειναι κλειστο οτι θα σου απαντησει κανας printer.βαλε σε ολες τις συσκευες αυτοματο ip.αν θελεις καπου καρφωτα ip βαλτο μακρυα απο τον dhcp.αν πχ το ρουτερ ειναι 192.168.1.1 ασε τον dhcp να δινει πχ μεχρι το 1.20 που ειναι μια χαρα αλλα τον εκτυπωτη βαλτον μακρυα πχ 192.168.1.253.τσεκαρε γενικοτερα τι Ip παιρνει η καθε συσκευη .στον εκτυπωτη θα το δεις πανω απο τον ιδιο τον εκτυπωτη αν εχει καρφωτη Ip και στο pc θα το δεις απο το tcp ip οπως και με ipconfig.εφοσον το κινητο δουλευει κομπλε σαν να γινεται κατι με το λαπτοπ ή με τα λαπτοπ.δοκιμασε αλλο καναλι και κατεβασε και πιο νεους drivers για την ασυρματη καρτα.αν θες να παρεις πιο νεο ρουτερ γενικοτερα καμια αντιρρηση σιγουρα αυτο που θα παρεις θα ειναι καλυτερο απο το Netfaster απλα αν εχεις κανει τιποτα λαθος με τις ip μπορει να εχεις θεμα και στο αλλο ρουτερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

μηπως παιζει κατι με τις ip?μηπως στον εκτυπωτη εχεις καμια καρφωτη ip που ειναι μεσα στο ευρος του dhcp και παει και την παιρνει το pc και μετα ανοιγεις τον Printer και για αυτο πεφτουν ολα?λογικα πιστευω οταν ανοιγεις τον εκτυπωτη δεν θα σε αφηνει να μπεις ουτε καν στο ρουτερ και προβλεπω αν κανεις Ping την ip που ειχε το Pc ακομα και να ειναι κλειστο οτι θα σου απαντησει κανας printer.βαλε σε ολες τις συσκευες αυτοματο ip.αν θελεις καπου καρφωτα ip βαλτο μακρυα απο τον dhcp.αν πχ το ρουτερ ειναι 192.168.1.1 ασε τον dhcp να δινει πχ μεχρι το 1.20 που ειναι μια χαρα αλλα τον εκτυπωτη βαλτον μακρυα πχ 192.168.1.253.τσεκαρε γενικοτερα τι Ip παιρνει η καθε συσκευη .στον εκτυπωτη θα το δεις πανω απο τον ιδιο τον εκτυπωτη αν εχει καρφωτη Ip και στο pc θα το δεις απο το tcp ip οπως και με ipconfig.εφοσον το κινητο δουλευει κομπλε σαν να γινεται κατι με το λαπτοπ ή με τα λαπτοπ.δοκιμασε αλλο καναλι και κατεβασε και πιο νεους drivers για την ασυρματη καρτα.αν θες να παρεις πιο νεο ρουτερ γενικοτερα καμια αντιρρηση σιγουρα αυτο που θα παρεις θα ειναι καλυτερο απο το Netfaster απλα αν εχεις κανει τιποτα λαθος με τις ip μπορει να εχεις θεμα και στο αλλο ρουτερ

Σ ευχαριστω παρα πολυ για τον χρόνο που αφιερωσες να απαντησεις.

Με το printer κατι βλακεια με ip εχει γινει σιγουρα... επειδη σταματησε να συνδεεται με το ρουτερ, δοκιμασα χειροκινητα κ ειχα βαλει ip που τελειωνε σε .1 και απο τοτε δεν δουλευε το pc.

Με το λαπτοπ ισως φταινε τα win 10, απο τοτε που τα βαλα αρχισαν τα προβληματα. Το χα googlarei και επειδη ειναι vaio εγραφαν  οτι υπαρχει θεμα. Εχω κατεβασει τα τελευταια drivers κ δεν βοηθανε. τεσπα, θα το ψαξω λιγο ακομα, ισως γυρισω το λαπτοπ σε win 7. Σ ευχαριστω κ παλι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρόκειται φίλος να μου στείλει  το TP-LINK TD-W9980  από Γερμανία .Η Γερμανική συσκευή είναι συμβατή με τις γραμμές του ΟΤΕ ή πρέπει να περαστεί καινούριο firmware; Τι γνώμη έχετε για την συσκευή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη Γερμανία από όσο ξέρω έχουν δίκτυο ANNEX B (ISDN) άρα και ο εξοπλισμός θα είναι αντίστοιχος. Ρώτησε τον φίλο σου για αυτό, ώστε να πάρεις μια υπεύθυνη απάντηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ ευχαριστω παρα πολυ για τον χρόνο που αφιερωσες να απαντησεις.

Με το printer κατι βλακεια με ip εχει γινει σιγουρα... επειδη σταματησε να συνδεεται με το ρουτερ, δοκιμασα χειροκινητα κ ειχα βαλει ip που τελειωνε σε .1 και απο τοτε δεν δουλευε το pc.

Με το λαπτοπ ισως φταινε τα win 10, απο τοτε που τα βαλα αρχισαν τα προβληματα. Το χα googlarei και επειδη ειναι vaio εγραφαν  οτι υπαρχει θεμα. Εχω κατεβασει τα τελευταια drivers κ δεν βοηθανε. τεσπα, θα το ψαξω λιγο ακομα, ισως γυρισω το λαπτοπ σε win 7. Σ ευχαριστω κ παλι!

οπως το περιεγραψες και εγω αυτο πιστευω οτι κατι με την Ip>αν το ρουτερ ειναι πχ 192.168.1.1 και εσυ εβαλες 192.168.1.1 στον printer τοτε αστα να πανε.επισης αν το ρουτερ ειναι 192.168.1.254 αλλα ο dhcp δινει την 192.168.1.1 στο Pc σου και εσυ την εβλαες στον Printer παλι θα εχεις θεμα αν ανοιξεις τον Printer πριν το Pc.βαλτον αυτοματα να παρει Ip ή αν βαλεις καρφωτα βαλε καπου μακρυα και εκτος ευρους dhcp πχ 192.168.1.200. α.δοκιμασε με καλωδιο ethernet απο το λαπτοπ να δεις αν παιζει οκ.επισης αν κατεβασεις Drivers για την ασυρματη καρτα μην κατεβαζεις ουτε απο το windows update που ισως να μην κατεβασει τους τελευταιους αλλα ουτε απο το site της sony vaio.κατεβασε απο την εταιρεια που ειναι η καρτα.πχ Intel αν ειναι Intel ή Realtec ή δεν ξερω τι αλλο εχει.εκει θα βρεις τους τελευταιους.μπορεις να δοκιμασεις και με Live cd για 7αρια να δεις αν θα παιξει καλυτερα αλλιως περνας τα 7 και βλεπεις ποσο καλα παιζουν.το λεω επειδη ειπες οτι με το κινητο εισαι ενταξει οπως και με το αλλο λαπτοπ δεν το εκανε συνεχεια.αλλα δοκιμασε και σε αυτο πιο νεους Drivers οπως και αλλαγη καναλι στο ρουτερ.για το ρουτερ firmware δεν το κοβω να βρισκεις.επισης αν εχει channel width 20/40 στο router(wireless)μπορεις να το βαλεις σκετο 20 να δεις αν ειναι καλυτερα

Πρόκειται φίλος να μου στείλει  το TP-LINK TD-W9980  από Γερμανία .Η Γερμανική συσκευή είναι συμβατή με τις γραμμές του ΟΤΕ ή πρέπει να περαστεί καινούριο firmware; Τι γνώμη έχετε για την συσκευή;

 

αν ειναι annex a θα παιξει μια χαρα απλα ισως να εχει αλλο vpi vci αντι για 8/35 οποτε τα αλλαζεις εσυ.

Στη Γερμανία από όσο ξέρω έχουν δίκτυο ANNEX B (ISDN) άρα και ο εξοπλισμός θα είναι αντίστοιχος. Ρώτησε τον φίλο σου για αυτό, ώστε να πάρεις μια υπεύθυνη απάντηση.

 

αν ειναι annex b λογικα θα ειναι και το μοντελο 9980b δηλαδη με το b γραμμα που υποδηλωνει Isdn.και εγω οσο ξερω παιζει αρκετα annex b στην γερμανια.

Επιπλέον έρχεται με γερμανικό firmware και δεν δέχεται το αγγλικό, εξ όσων γνωρίζω.

δεν ειναι Universal τα firmware και να αλλαζεις γλωσσα απο μεσα?

ουτε σε αφηνει να κανεις κανα crossflash.Μιλαμε να ειναι το ιδιο annex Και οχι να αλλαξει με firmware το annex που δεν ξερω αν γινεται σε αυτο το ρουτερ.

Πρόκειται φίλος να μου στείλει  το TP-LINK TD-W9980  από Γερμανία .Η Γερμανική συσκευή είναι συμβατή με τις γραμμές του ΟΤΕ ή πρέπει να περαστεί καινούριο firmware; Τι γνώμη έχετε για την συσκευή;

 

αν ειναι annex a θα παιξει μια χαρα απλα ισως να εχει αλλο vpi vci αντι για 8/35 οποτε τα αλλαζεις εσυ.

Στη Γερμανία από όσο ξέρω έχουν δίκτυο ANNEX B (ISDN) άρα και ο εξοπλισμός θα είναι αντίστοιχος. Ρώτησε τον φίλο σου για αυτό, ώστε να πάρεις μια υπεύθυνη απάντηση.

 

αν ειναι annex b λογικα θα ειναι και το μοντελο 9980b δηλαδη με το b γραμμα που υποδηλωνει Isdn.και εγω οσο ξερω παιζει αρκετα annex b στην γερμανια.

Επιπλέον έρχεται με γερμανικό firmware και δεν δέχεται το αγγλικό, εξ όσων γνωρίζω.

δεν ειναι Universal τα firmware και να αλλαζεις γλωσσα απο μεσα?

ουτε σε αφηνει να κανεις κανα crossflash.Μιλαμε να ειναι το ιδιο annex Και οχι να αλλαξει με firmware το annex που δεν ξερω αν γινεται σε αυτο το ρουτερ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...