Προς το περιεχόμενο

ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ADSL/VDSL ROUTER post here(γράψτε εδώ)


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, 

 

Έχω WIND και μπορώ να πάρω το Asus dsl-n14u με μια επιπλέον χρέωση 34.90. Το router πωλείται κανονικά στα 60 ευρώ περίπου στο εμπόριο. Υπάρχει κάτι προτιμότερο ως τα 40 ευρώ;  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπερα σκεφτομαι να αλλαξω το ρουτερ αρχικα γιατι εχω προβληματα με τη συνδεση οι πιο πολλοι μου λενε να το αλλαξω οποτε αυτο θα κανω. Μπορειτε να μου προτεινετε καποιο καλο/φθηνο ρουτερ που να ειναι καλυτερο απο αυτο που δινει η hol?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Καλησπέρα ψάχνω ένα modem router αν δεν κάνω λάθος έχω adsl θα ήθελα να υποστηρίζει και vdsl για το μέλλον, budget θα έλεγα 60-90ευρω (βέβαια όσο χαμηλότερα τόσο καλύτερα) είμαι στη forthnet τώρα έχω τι TD5130 αν δεν κάνω λάθος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Pouline σε ευχαριστώ για την ενημέρωση. Τελικά περιμένω να μου έρθει το tp link d2 που το βρήκα στα 65€. Δεν είναι vdsl αλλά δεν έχω σκοπό να κάνω μετάβαση από adsl (εκτός και αν το κάνουν ίδια τιμή!). Ελπίζω να έκανα καλή επιλογή μόντεμ ρουτερ..

Και κάτι άλλο, γράφεις {μπορεις να ζητησεις Fast path να δεις αν θα παιξεις καλυτερα αν και το inteleave θα σου δωσει μεγαλυτερο bandwidth.ποια ειναι τα χαρακτηριστικα της γραμμης σου μηπως φορας κανα Profile?}

Τι είναι το fast path! Το ζητάω από τον παροχο;

Επισυνάπτω το ρουτερ μήπως δεις κάτι εσύ που εγω δεν το βλέπω..

post-138177-0-48423500-1455318451_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει wind ο πατερας μιπως μπορειται να μου πειται τι router να παρω απο τη wind μου προτεινουν 2 ρουτερ το ενα ειναι zte zxhn h108l και το αλλο ενα asus το πρωτο εχει 19.9 και το 2 35 πιο να προτιμησω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παίζει κάποιο καλύτερο repeater από αυτό d-link dir-505 μέχρι τα 25 €, άντε 30 €? 

 

αν έχει και usb, όπως το dir-505, ακόμα καλύτερα

Μην τσιγκουνευτείς, αν θέλεις να κάνεις την δουλειά σου σωστά. Ακριβά τα καλά αλλά δεν ψάχνεσαι με αμφιβόλου ποιότητας και αποτελέσματος προιόντα. Παθών και μαθών.

http://thewirecutter.com/reviews/best-wi-fi-extender/

Βέβαια με 120 Ευρώ, την "βγάζω" 15 μέρες, για αυτό υπάρχουν μηχανήματα για όλα τα βαλάντια...τα αποτελέσματα διαφέρουν...Για προσιτό, κοίτα και αυτό: http://www.e-shop.gr/netgear-ex2700-n300-wifi-range-extender-p-PER.617365

Φίλος μου, μου είπε ότι κάνει καλή δουλειά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά το tp-link archer vr200v & vr900v δεν είναι για γραμμές psdn ???γιατί ψάχνω να το αγοράσω και μου λένε ότι είναι για isdn.Έχω πέσει σε άσχετους???Απ´οτι έχω καταλάβει αυτά τα ρούτερ είναι κορυφή και για μελλοντικά voip !!!Κάνω λάθος???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, ψάχνω κάποιο VFM adsl router, έχετε κάποια πρόταση;

Μέχρι 30-35 και θα βόλευε αν ήταν compatible με openwrt/ddwrt/tomato.

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, ψάχνω κάποιο VFM adsl router, έχετε κάποια πρόταση;

Μέχρι 30-35 και θα βόλευε αν ήταν compatible με openwrt/ddwrt/tomato.

Ευχαριστώ.

 

σε αυτα τα λεφτα κανα tp link 8968 ή λιγο πιο πολυ 8970.δεν ξερω αν παιζουν με openwrt/ddwrt/tomato.καποια tp link κατι παιρνουν αλλα δεν ξερω παραπανω.

Ρε παιδιά το tp-link archer vr200v & vr900v δεν είναι για γραμμές psdn ???γιατί ψάχνω να το αγοράσω και μου λένε ότι είναι για isdn.Έχω πέσει σε άσχετους???Απ´οτι έχω καταλάβει αυτά τα ρούτερ είναι κορυφή και για μελλοντικά voip !!!Κάνω λάθος???

ειναι για pstn.για isdn μονο σε καμια γερμανια αμα βρεις που εχουν annex b.για να ειναι voip θα πρεπει να παρεις και το αντιστοιχο μοντελο γιατι το μοντελο υπαρχει και σε εκδοση voip αλλα και σε κανονικη εκδοση.επισης οτι θα ειναι voip το ρουτερ δεν σημαινει οτι ο παροχος θα σου δωσει τα στοιχεια για να σεταρεις το voip σε αλλο ρουτερ περα απο το δικο του.

Καλύτερα powerline παιδιά παρά extenders.

Για να μη χάνετε κανένα πακέτο στη διαδρομή.

απλα τα καλα Powerlinesειναι πιο ακριβα και αν καποιος θελει και wireless θα πρεπει να βαλει και access point Μετα ή καποιο παλιο adsl router που θα το κανει access point.επισης το powerline δεν θα παιξει σε διαφορετικα διαμερισματα που πχ εχουν διαφορετικο ρολοι δεη.εκει πας ειτε καλωδιο ειτε Repeater/extender υποχρεωτικα.

Μην τσιγκουνευτείς, αν θέλεις να κάνεις την δουλειά σου σωστά. Ακριβά τα καλά αλλά δεν ψάχνεσαι με αμφιβόλου ποιότητας και αποτελέσματος προιόντα. Παθών και μαθών.

http://thewirecutter.com/reviews/best-wi-fi-extender/

Βέβαια με 120 Ευρώ, την "βγάζω" 15 μέρες, για αυτό υπάρχουν μηχανήματα για όλα τα βαλάντια...τα αποτελέσματα διαφέρουν...Για προσιτό, κοίτα και αυτό: http://www.e-shop.gr/netgear-ex2700-n300-wifi-range-extender-p-PER.617365

Φίλος μου, μου είπε ότι κάνει καλή δουλειά.

to netgear που ειναι και ac προυποθετει και ac adsl/vdsl router αν θες να το εκμεταλευτεις στο επακρο βεβαια.κατα τα αλλα ναι μια χαρα απλα και η τιμη του μια χαρα :P

για το πιο απλο Netgear μπορει ειτε να παει σε αυτο ειτε να παει στα tp link 701nd ,801nd ,901nd Που ειναι value for money.το 801 Nd ειναι μια ενδιαμεση πολυ καλη λυση και ενα Repeater που παιζει και access point και γενικα με πολυ κοσμο να το εχει αγορασει.και σχετικα 2 μεγαλες κεραιες.ειναι 802.11n

παίζει κάποιο καλύτερο repeater από αυτό d-link dir-505 μέχρι τα 25 €, άντε 30 €? 

 

αν έχει και usb, όπως το dir-505, ακόμα καλύτερα

απο το να παω σε αυτο θα προτιμουσα το tp link 801nd.μια χαρα μαρκα η d link αλλα το συγκεκριμενο πολυ compact.ναι μεν δεν πιανει χωρο το παιρνεις μαζι και σε ταξιδι αλλα αμα ειναι για σπιτι θα προτιμουσα το 801nd.

Εχει wind ο πατερας μιπως μπορειται να μου πειται τι router να παρω απο τη wind μου προτεινουν 2 ρουτερ το ενα ειναι zte zxhn h108l και το αλλο ενα asus το πρωτο εχει 19.9 και το 2 35 πιο να προτιμησω

ειτε θα πηγαινα στο asus αν και θα προτιμουσα να το παρω απο εμποριο παρα απο την wind εκτος αν εχει καλυτερη τιμη ή ακομα καλυτερα θα πηγαινα σε κανα tp link 8970,8980,9980 αναλογως τα χρηματα και το ποσο μπορει να χρησιμοποιηθει μελλοντικα σε vdsl.η wind δινει Asus DSL-N14U ADSL 2+ απο οτι βλεπω που ειναι με σχετικα καλα χαρακτηριστικα.αν το δινει 35 ειναι καλη τιμη γιατι εξω το βλεπω πιο ακριβα.(55 ευρω).το zte ειναι για πεταμα .και δωρεαν να το εδιναν δεν αξιζει.

Pouline σε ευχαριστώ για την ενημέρωση. Τελικά περιμένω να μου έρθει το tp link d2 που το βρήκα στα 65€. Δεν είναι vdsl αλλά δεν έχω σκοπό να κάνω μετάβαση από adsl (εκτός και αν το κάνουν ίδια τιμή!). Ελπίζω να έκανα καλή επιλογή μόντεμ ρουτερ..

Και κάτι άλλο, γράφεις {μπορεις να ζητησεις Fast path να δεις αν θα παιξεις καλυτερα αν και το inteleave θα σου δωσει μεγαλυτερο bandwidth.ποια ειναι τα χαρακτηριστικα της γραμμης σου μηπως φορας κανα Profile?}

Τι είναι το fast path! Το ζητάω από τον παροχο;

Επισυνάπτω το ρουτερ μήπως δεις κάτι εσύ που εγω δεν το βλέπω..

 

μια χαρα ειναι το d2.απλα αν αργοτερα πας σε vdsl δεν θα σου κανει εκτος αν το βαλεις να παιξει σαν router σκετο και βαλεις το vdsl ρουτερ του παροχου σε bridge.μια χαρα επιλογη ειναι.σιγουρα το streaming στο τοπικο σου δικτυο θα παει καλυτερα λογω ac και λογω καλυτερου ρουτερ.οποιες συσκευες μπορου να παιξουν και ac ακομα καλυτερα.ισως χρειαστει σε κανα pc να βαλεις κανα usb stick ac.τωρα το παραξενο στην γραμμη σου που βλεπω τωρα ειναι το χαμηλο margin στο down.αστο οπως ειναι τωρα να δεις πως θα παει το popcorn.και σηκωσε και χαρακτηριστικα γραμμης απο το d2 που λογικα θα παιξει καλυτερα διοτι το zte ειναι για κλαματα.δες τα χαρακτηριστικα μετα το Reboot που θα κανεις για να δουμε το αρχικο Margin γιατι για καποιο λογο εχει πεσει πολυ χαμηλα τωρα και δεν μπορω να δω ποιο ειναι το αρχικο.επισης με το νεο ρουτερ δες αν παιζει το margin.κατα τα αλλα 10 mbit για 33 attenuation ειναι φυσιολογικο.το fast path και ολα αυτα θα σου επηρεασουν την γραμμη αν κανεις streaming απο το internet και οχι απο το τοπικο σου δικτυο.επισης αν εχεις παλι προβληματα με streaming απο το internet τοτε δοκιμασε με καλωδιο etheernet και με καμια αλλη συσκευη να δουμε αν εχεις θεμα.και μετα βλεπουμε τα υπολοιπα.αν δηλαδη πεφτει το margin πολυ χαμηλα μπορει να σου κανει αποσυνδεση ή μπορει να εχεις πολλα errors οποτε και το streaming απο το ιντερνετ να εχει προβληματα.οποτε εκει το fast path θα τα κανει χειροτερα.αν εχεις ηδη fast εκει με interleave θα ησουν πιο σταθερα.θελει δοκιμες αλλα για αρχη δες με το νεο ρουτερ τι παιζει γιατι με το zte ειναι για κλαμματα και δεν θα βγαλουμε ποτε συμπερασμα. 

Καλησπέρα ψάχνω ένα modem router αν δεν κάνω λάθος έχω adsl θα ήθελα να υποστηρίζει και vdsl για το μέλλον, budget θα έλεγα 60-90ευρω (βέβαια όσο χαμηλότερα τόσο καλύτερα) είμαι στη forthnet τώρα έχω τι TD5130 αν δεν κάνω λάθος

οτι εχω γραψει στον αποκατω.αν θες να υποστηριζει vdsl παμε στο tp link 9980 στα λεφτα που θες.το 5130 ειναι ωραιο σταθερο ρουτερ αλλα σε wireless και γενικα επιδοσεις οχι δεν ειναι οτι καλυτερο.απλα το μεγαλο συν του ειναι η σταθεροτητα του.και ναι adsl over pstn εχεις για να εχεις το 5130.

 

Καλησπερα σκεφτομαι να αλλαξω το ρουτερ αρχικα γιατι εχω προβληματα με τη συνδεση οι πιο πολλοι μου λενε να το αλλαξω οποτε αυτο θα κανω. Μπορειτε να μου προτεινετε καποιο καλο/φθηνο ρουτερ που να ειναι καλυτερο απο αυτο που δινει η hol?

 

αναλογως ποιο ρουτερ εχεις.αν ειναι κανα μαπα μπορει τα προβληματα να ειναι απο το ρουτερ.και εξαρτατε τι προβληματα.αν ειναι κανα πιο καλο μπορει να φταιει η γραμμη.ή μπορει να φταινε και τα 2.απο εκει και περα σε νορμαλ λεφτα πας στο tp link 8970(adsl)

tp link 8980 adsl + dual band ή sto tp link 9980 adsl+ vdsl+dual band.αναλογως τα λεφτα που θες να δωσεις.σε πιο φτηνο απο αυτο tp link 8968.

Καλησπέρα, 

 

Έχω WIND και μπορώ να πάρω το Asus dsl-n14u με μια επιπλέον χρέωση 34.90. Το router πωλείται κανονικά στα 60 ευρώ περίπου στο εμπόριο. Υπάρχει κάτι προτιμότερο ως τα 40 ευρώ;  

 

στην τιμη αυτη αφου το εχουν με εκπτωση δυσκολο να βρεις κατι καλυτερο.μετα παμε στο 8970 της tp link αλλα 55 ευρω.στα ιδια λεφτα υπαρχει το tp link 8968 αλλα βγαινει ιδια χαρακτηριστικα σχεδον με το asus.

Ναι ναι και αυτά. Πιστεύω είναι θέμα Hol γιατί άλλος ένας συμφορουμιτης είχε το ίδιο θέμα, δεν έπαιζε με hol, και με καινούργιο ρουτερ συνδέθηκε.

τοτε τρωει κολλημα με καποια συγκεκριμενη μαρκα dslam.ισως με τα intracom.θα πρεπε να μαζεψουμε αυτους που εχουν αυτο το θεμα και να ρωταγαν τον παροχο αν πεφτουν σε intracom.αν ηταν σε alcatel επειδη τα εχουν και αλλοι παροχοι ισως να υπηρχε και στους αλλους εκτος αν εχουν καποιο παλιο firmware στο dslam που συνηθως τα αναβαθμιζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ pouline για την απάντηση,

Με το d2 έχω δει αρκετή βελτίωση στην ταχύτητα ανοίγματος σελίδων και στη σταθερότητα του ίντερνετ. Στο streaming είδα βελτίωση και αναλόγως την μέρα και την ώρα μπορώ να δω ταινίες μέσω show box. Ακόμη τρώει κολλήματα που και που. Κάποιες φορές δεν συγχρονίζει ο ήχος με τη εικόνα και μετά από επανεκκίνηση της εφαρμογής μπορεί να φτιάξει.. Το margin είναι λίγο καλύτερο κοντά στο 6. Πόσο πρέπει να είναι; μπορώ να το βελτιωσω με κάποιο τρόπο; επισυνάπτω εικόνα του ρουτερ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψάχνω για range extender, με καλή(σχετικά) εμβέλεια, που να λειτουργεί απροβλημάτιστα με όριο τα 40 ευρώ. Είδα Link.png Site: αυτό σαν προσφορά, αλλά δεν το βλέπω και πολύ δημοφιλές στα amazon. Αξίζει να το χτυπήσω ή να περιμένω κανά netgear ή tp-link να βγει σε προσφορά? Θα ήθελα μια άμεση και ολοκληρωμένη απάντηση αν γίνεται παρακαλώ, γιατί λόγω προσφοράς πρέπει να ενεργήσω σύντομα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψάχνω για range extender, με καλή(σχετικά) εμβέλεια, που να λειτουργεί απροβλημάτιστα με όριο τα 40 ευρώ. Είδα Link.png Site: αυτό σαν προσφορά, αλλά δεν το βλέπω και πολύ δημοφιλές στα amazon. Αξίζει να το χτυπήσω ή να περιμένω κανά netgear ή tp-link να βγει σε προσφορά? Θα ήθελα μια άμεση και ολοκληρωμένη απάντηση αν γίνεται παρακαλώ, γιατί λόγω προσφοράς πρέπει να ενεργήσω σύντομα...

δεν εχω δοκιμασει αυτο της Linksys αλλα ειχα δοκιμασει http://www.amazon.com/Cisco-Linksys-Wireless-G-Range-Expander-WRE54G/dp/B00021XIJW και ειχε παιξει μια χαρα.ειναι πιο παλιο μοντελο.

κατα τα αλλα εχω δοκιμασει και εχω μεινει ικανοποιημενος για σχεση τιμη/αποδοσης το tp link 801nd .υπαρχει και το 701Nd υπαρχει και το 901nd.

Ευχαριστώ pouline για την απάντηση,

Με το d2 έχω δει αρκετή βελτίωση στην ταχύτητα ανοίγματος σελίδων και στη σταθερότητα του ίντερνετ. Στο streaming είδα βελτίωση και αναλόγως την μέρα και την ώρα μπορώ να δω ταινίες μέσω show box. Ακόμη τρώει κολλήματα που και που. Κάποιες φορές δεν συγχρονίζει ο ήχος με τη εικόνα και μετά από επανεκκίνηση της εφαρμογής μπορεί να φτιάξει.. Το margin είναι λίγο καλύτερο κοντά στο 6. Πόσο πρέπει να είναι; μπορώ να το βελτιωσω με κάποιο τρόπο; επισυνάπτω εικόνα του ρουτερ.

μπορει τωρα ωρες αιχμης ειτε λογω παροχου ειτε απο την αλλη πλευρα να φταιει κατι και να εχεις μικρα delays.τωρα για το συγχρονισμο δεν ξερω τι μπορει να φταιει αν ειναι θεμα δηλαδη ιντερνετ ή κατι αλλο.το 6 ειναι φυσιολογικο και ειναι το default της forthnet.δεν ξερω αν πεφτεις σε siemens ή σε alcatel μηπως κερδιζες λιγο σε ταχυτητα.αν πεφτεις σε alcatel μπορεις να ζητησεις free no rfi profile αντι για σκετο free που ειναι στα siemens και να κερδισεις κανα mbit ακομα.δεν εβαλες την εικονα:P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασα ένα 801nd ενός φίλου, αλλά δεν μπόρεσα να την παλέψω με τις ρυθμίσεις(υπάρχει σχετική συζήτηση 3 σελίδων σε διπλανό site, και δε βρήκαμε λύση).Το θέμα είναι ότι θα προτιμούσα ένα σαν αυτό, που έχει τελείως αυτοματοποιημένες ρυθμίσεις, για να μην έχω πάλι μπλεξίματα...Το βλέπεις το συγκεκριμένο σαν vfm, λόγω ονόματος, ποιότητας και αρκετά καλών κεραίων απ' ότι Link.png Site: είδα ?Ή να προτιμήσω κανά αντίστοιχο της tp-link, netgear αν βγει σε προσφορά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...