Προς το περιεχόμενο

ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ADSL/VDSL ROUTER post here(γράψτε εδώ)


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 4,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στο ξεκάρφωτο με κάλεσαν από ΟΤΕ (13818) και μου είπαν να μου κάνουν προσφορά για VDSL.
Στο καπάκι μπαίνω στο link της διαθεσιμότητας και μου δείχνει πως δεν υποστηριζεται στην περιοχη μου.

Εκείνη να επιμένει πως μπορεί να το κάνει.

Μόλις της είπα πως έχω δικό μου router  :X  μου είπε πως λυπάται και δεν μπορεί να μας δώσει VDSL.

Τη ρώτησα αν υποστηρίζουν ISDN τηλεφωνικό κέντρο, αν υποστηρίζουν MSN, αν αν αν  τελικά σε όλα είπε ναι εκτός από το δικό μου VDSL Router.

 

Τι κουλό είναι αυτό τώρα ;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

 

Κάποιος που έχει το tp-link vr200 γνωρίζει να μου πει εαν υπάρχει η δυνατότητα αλλαγής SNR μέσα απο το ρούτερ και γενικά εντυπώσεις;;

δεν εχω δει να αλλαζει snr ουτε σε αυτο ουτε σε καποια αλλα tp link αλλα δες τα links μηπως και.Εισης μπορεις να ζητησεις απο τον παροχο βεβαια να σε βαλει σε 6 snr που οι περισσοτεροι παροχοι δινουν πλεον.αν θες τωρα πιο κατω...

διαβασε αυτο μηπως και παιξει.

http://forums.whirlpool.net.au/archive/2149279

http://www.insomnia.gr/topic/539642-command-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%B1%CE%BB%CE%BB%CE%B1%CE%B3%CE%B7-snr-%CF%83%CE%B5-tp-link/

το αμεσως προηγουμενο 8960 ειναι οκ??

http://www.skroutz.gr/s/2974665/TP-LINK-TD-W8960N-New.html το βρηκα στα 19,90 γι αυτο..

μπορεις και το 8960 ή το 8968.μικρη διαφορα σε λεφτα.το 8968 ειναι πιο κοντα στο 8970 αν και διαφορες δεν μπορω να δω τι δινει.θα ειναι μικρα πραγματα.

to 8970 εχει και gigabit σε σχεση με τα αλλα δυο (8968,8960)που αν δεν μεταφερεις αρχεια τοτε χαμενες θα πανε .

Στο ξεκάρφωτο με κάλεσαν από ΟΤΕ (13818) και μου είπαν να μου κάνουν προσφορά για VDSL.

Στο καπάκι μπαίνω στο link της διαθεσιμότητας και μου δείχνει πως δεν υποστηριζεται στην περιοχη μου.

Εκείνη να επιμένει πως μπορεί να το κάνει.

Μόλις της είπα πως έχω δικό μου router  :X  μου είπε πως λυπάται και δεν μπορεί να μας δώσει VDSL.

Τη ρώτησα αν υποστηρίζουν ISDN τηλεφωνικό κέντρο, αν υποστηρίζουν MSN, αν αν αν  τελικά σε όλα είπε ναι εκτός από το δικό μου VDSL Router.

 

Τι κουλό είναι αυτό τώρα ;

μπορει να υποστηριζεται και να μην εχει αλλαξει στο συστημα μπορει απλα να το λεει για να σε παρει πελατη αμα εισαι απο αλλο παροχο και μετα να σου πει α ξερετε δεν παιζει τελικα vdsl σας γυρναμε adsl(αλλα να σε εχει παρει πελατη)ή αν εισαι κοντα να εννοει vdsl απο το αστικο κεντρο.μπορει βεβαια απλα να θελει να παρει το bonus της εφοσον θα πεις το ναι και μετα α οκ δεν γινεται.αν δεν εισαι κοντα στο αστικο κεντρο ή αν δεν εχουν αλλαχτει τα kv απλα δεν γινεται.το τι μπορει να λεει αυτη ειναι αλλη ιστορια.

απο εκει και περα.αν πας σε kv θα παρεις voip τηλεφωνια οποτε ναι δεν γινεται να βαλεις δικο σου vdsl ρουτερ παρα μονο να ειναι και του παροχου πανω ειτε σαν bridge ειτε σαν pppoe passthrough.μπορει να δινουν τωρα εξοπλισμο για isdn τηλεφωνικο που να βγαζει bri απο πανω για να παει στο τηλεφωνικο.αν ειναι gennet(oxygen) οκ αστα να πανε.εκτος αν αυτη με το isdn καταλαβε δυο τηλεφωνικα νουμερα οτι θες τα οποια να ειναι MSN αλλα να βγαινουν απο αναλογικες θυρες οπως του netmod οι ab1,ab0 που εκει ειναι αλλο πραγμα.αν εσυ χρησιμοποιεις s0(bri) τοτε δεν σου κανει.οποτε προσοχη τι λενε οτι δινουν και πως το δινουν γιατι μετα θα σου πει ναι εγω isdn ειπα αλλα εννοουσα δυο καναλια απο αναλογικες θυρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα εχω το thomson tg585 v7 της Forthnet kai κλειδωνο στα 10mbs me ping 38 kai upload 1,80mbs. ειναι καλο?? σκεφτομαι να το αλλαξω βρεθηκε τυχαια απο φιλο εδω και κανα 3ρη χρονια, εδω που μενω προς το παρων δεν εχει VDSL και τη να παρω... καμια βοηθεια παιδια....!?!?

 

Επισεις μου εχει να κανω update το Firmware... απο 8.2.7.7 σε 8.2.7.8.... τι ειναι αυτο και πρεπει να το κανω??

 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

0,80 Mbps upload εννοεις,1,80 για να εχεις πρεπει να εισαι annex m.επισης αυτα ειναι τα χαρακτηριστικα της γραμμης σου μεσα απο το ρουτερ ή απο speedtest.γιατι το speedtest μπορει να βγαζει λιγοτερο.

οποτε για να δεις ποσο συγχρονιζεις πρεπει να πας 192.168.1.254 και μετα broadband connection και dsl connection.και μετα πανω δεξια details>και θα σου βγαλει ποσο συγχρονιζεις.ειναι λιγο παλιο ρουτερ αλλα ειναι καλο.ενδεχομενος καποιο πιο καινουριο να συγχρονιζε παραπανω.τα thomson εχουν το καλο οτι ειναι πολυ σταθερα σε θεματα αποσυνδεσεων.για το τι να παρεις μπορεις να δεις το sticky θεμα αγορα adsl/vdsl router.to tp link 8970 ειναι μια καλη αγορα σε νορμαλ λεφτα.αν θες και vdsl για μελλοντικα πας στο 9980 tp link.αν δινεις παραπανω χρηματα υπαρχει και πιο καλο πχ draytek 2760n.ολα ειναι αναλογως τι θες απο το ρουτερ και ποσα χρηματα δινεις.

για το v7 που εχεις το τελευταιο firmware ειναι σε generic το 8.2.6.5 ενω σε custom της forthnet το 8.2.7.7.

το 8.2.7.8 που λες ειναι το τελευταιο Generic οπως και custom forthnet για το v8 οχι για το v7 που εχεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι εχει δικιο 0.80 upload kai  κατι απο το speedtest..... ευχαριστω. τωρα ενα θεμα που με απασχολει καιρο..... 
 Πως να  δωσο internet  στο σπιτι διπλα στο δικο μου με αποστασει στα 3μ. το ενα με το αλλο..... οχι μεγαλο κοστος!!  
 


Ναι εχει δικιο 0.80 upload kai  κατι απο το speedtest..... ευχαριστω. τωρα ενα θεμα που με απασχολει καιρο..... 
 Πως να  δωσο internet  στο σπιτι διπλα στο δικο μου με αποστασει στα 3μ. το ενα με το αλλο..... οχι μεγαλο κοστος!!  
 

 

Thomson TG585 v7 Language:
Physical Connectivity OK 
DSL Connection  
 
 Link Information
Uptime: 0 days, 1:33:45 
DSL Type: G.992.5 Annex M US 60 
Maximum Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 2.430 / 18.336 
Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 1.022 / 16.099 
Data Transferred (Sent/Received) [kB/kB]: 0,00 / 0,00 
Output Power (Up/Down) [dBm]: 12,5 / 19,0 
Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 16,5 / 15,0 
SN Margin (Up/Down) [dB]: 21,5 / 11,5 
Vendor ID (Local/Remote): TMMB / BDCM 
Loss of Framing (Local/Remote): 0 / 0 
Loss of Signal (Local/Remote): 0 / 0 
Loss of Power (Local/Remote): 0 / 0 
Loss of Link (Remote): 0 
Error Seconds (Local/Remote): 0 / 0 
FEC Errors (Up/Down): 0 / 493 
CRC Errors (Up/Down): 0 / 2 
HEC Errors (Up/Down): 1.928 / 2 
 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι εχει δικιο 0.80 upload kai  κατι απο το speedtest..... ευχαριστω. τωρα ενα θεμα που με απασχολει καιρο..... 

 Πως να  δωσο internet  στο σπιτι διπλα στο δικο μου με αποστασει στα 3μ. το ενα με το αλλο..... οχι μεγαλο κοστος!!  

 

τα βλεπουμε τα στοιχεια μεσα απο τον ρουτερ οπως ειπα.το speedtest δεν ειναι οτι καλυτερο οπως και αν το τρεξεις wireless μπορει να σου δειχνει ακομα λιγοτερο για διαφορους λογους.οποτε σιγουρα πρεπει να παιζεις κανα 12/1 mbit απλα το βασικο ειναι αν θα μπορουσες να πας παραπανω και για να το δουμε αυτο θελουμε τα χαρακτηριστικα της γραμμης.

στα 3 μετρα δεν πιανεις ?το εχεις δοκιμασει με λαπτοπ ή με κινητο?αν στα 3 μετρα πιανεις καμποσο αλλα δεν πιανεις πιο μεσα στο σπιτι ή μια λυση ειναι να ριξεις καλωδιο απο το ενα σπιτι στο αλλο και να βαλεις μετα ενα access point ή ενα παλιο adsl router να παιξει σαν access point .αν δεν θες καλωδιο μπορει να μπει ενα Repeater οπως το tp link 801nd το οποιο θα παιρνει ασυρματα και θα δινει ασυρματα(αναμεταδιδει).εκτος αν τα σπιτια εχουν το ιδιο ρολοι δεη που μαλλον δυσκολο οποτε μπορεις να βαλεις και powerline ειτε  powerline με wifi ή powerline + access point για να εχεις και ασυρματο στο αλλο σπιτι

 

Ναι εχει δικιο 0.80 upload kai  κατι απο το speedtest..... ευχαριστω. τωρα ενα θεμα που με απασχολει καιρο..... 

 Πως να  δωσο internet  στο σπιτι διπλα στο δικο μου με αποστασει στα 3μ. το ενα με το αλλο..... οχι μεγαλο κοστος!!  

 
Thomson TG585 v7 Language:
Physical Connectivity OK 
DSL Connection  
 Link Information
Uptime: 0 days, 1:33:45 
DSL Type: G.992.5 Annex M US 60 
Maximum Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 2.430 / 18.336 
Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 1.022 / 16.099 
Data Transferred (Sent/Received) [kB/kB]: 0,00 / 0,00 
Output Power (Up/Down) [dBm]: 12,5 / 19,0 
Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 16,5 / 15,0 
SN Margin (Up/Down) [dB]: 21,5 / 11,5 
Vendor ID (Local/Remote): TMMB / BDCM 

οτε εχεις?α.αν εχεις οτε α.παρτον τηλεφωνο να ζητησεις να σου βαλουν ειτε 9 ειτε 6 margin για να παρεις και αλλο ταχυτητα.

επισης αν εχεις οτε θελω να μου πεις αν οταν μπαινεις μεσα στο μενου του ρουτερ εχει το λογοτυπο του οτε οπωςκαι αμα εχεις iptv.

επισης δοκιμασε απο καποιο pc απο παραθυρο cmd να κανεις telnet 192.168.1.254 .λογικα 192.168.1.254 πρεπει να ειναι η ip του ρουτερ σου.και πες μου αν μπαινει.απαραιτητη προυποθεση απο το add/remove windows components ή αλλιως turn windows feautures on/off (βρισκεται στο programs and feautures στο control panel) να εχεις κανει install το telnet client.αλλιως εναλλακτικα το προγραμμα Putty κατεβαζειςκαι μπαινεις απο εκει. αν μπεις και με cli στο ρουτερ μπορω να σου δωσω μια εντολη να περασεις να ανεβει και αλλο η ταχυτητα του συγχρονισμου(κανα mbit σιγουρα)διοτι ο οτε σε κλειδωνει σε annex m αντι για annex a χωρις λογο οποτε χανεις bits per tone ασκοπα.

παραπανω info για αυτο

http://www.insomnia.gr/topic/543018-thomson585v7-sn-margin-up-down-db/ που εχω και οδηγιες τι χρειαζεται να κανεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκανα ολα τα παραπανω δεν ειμαι συγουρος για το Telnet. Aλλα εχω αποτελεσμα......ιμουν στα 10μβ και κοιτα!! μετρισει ειναι και απο πριν και τωρα!! 

 

 

http://www.speedtest.net/my-result/5155538032

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα... ναι Οτε εχω..... στο μενου στο μοντεμ εχει forthnet logo και αυτο με το τηλ στον οτε πρεπει να παρω ??? to  Telnet το ανοιξα.

ωραια αρα το Cli ειναι ανοιχτο αρα δεν εχεις iptv.ξανασηκωσε τα χαρακτηριστικα της γραμμης να δω με τι Margin εισαι.αν εισαι με 9 στο down τοτε μπορεις να παρεις τηλεφωνο τον οτε μηπως και στο βαλει στο 6.μπορει και να μην το κανουν αλλα δεν χανεις κατι.

Εκανα ολα τα παραπανω δεν ειμαι συγουρος για το Telnet. Aλλα εχω αποτελεσμα......ιμουν στα 10μβ και κοιτα!! μετρισει ειναι και απο πριν και τωρα!! 

http://www.speedtest.net/my-result/5155538032

μεσα στο ρουτερ θελω να μου γραψεις το ποσο συγχρονιζει οπως εκανες και πιο πανω για να δουμε αν γραφει annex m ή annex a.Πριν ησουν στα 16 να δουμε τωρα.τα speedtest αστα δεν μας ενδιαφερουν.μην ξεχασεις στο Cli interface νακανεις saveall για να σωθουν οι ρυθμισεις.

 

Θα ηθελα να ρωτησω.... εχω ενα παλιο dlink DSL-2680 ayto kanei  για access point? 

ναι παιζει κανονικα.Ip στο ιδιο δικτυο με το adsl/vdsl router που εχεις και κλεισιμο dhcp.wireless ιδιο ssid αμα θες ιδιο κωδικο ιδιο κλειδωμα απλα 5 καναλια διαφορα αν μπορεις.πχ το ενα καναλι 1 το αλλο καναλι 6.οχι auto σε κανενα απο τα 2 ρουτερ οχι καναλι 12 οχι καναλι 13 διοτι δεν τα βλεπουν συσκευες αμερικης.επισης σε ip αν το adsl router σου ειναι 192.168.1.1 ή 192.168.1.254 τοτε βαλε το δευτερο ρουτερ που θα παιξει σαν access point 192.168.1.253.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα, το να αναβαθμισω απο adsl σε vdsl θα προκαλεσει και μειωση του ping σε mp παιχνιδια? Γιατι διαισθητικα νομιζω πως ναι αλλα οσο το ψαχνω η απαντηση μαλλον ειναι οχι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκανα ολα τα παραπανω δεν ειμαι συγουρος για το Telnet. Aλλα εχω αποτελεσμα......ιμουν στα 10μβ και κοιτα!! μετρισει ειναι και απο πριν και τωρα!! 

 

 

http://www.speedtest.net/my-result/5155538032

Home > Broadband Connection > DSL Connection Overview | Details
cplngrxl.gif DSL Connection  

bull__md.gif Link Information

        spacer.gif Uptime: 0 days, 2:12:29 spacer.gif DSL Type: G.992.5 annex A spacer.gif Maximum Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 1.080 / 19.968 spacer.gif Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 1.022 / 17.063 spacer.gif Data Transferred (Sent/Received) [kB/kB]: 0,00 / 0,00 spacer.gif Output Power (Up/Down) [dBm]: 12,0 / 18,5 spacer.gif Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 6,5 / 15,0 spacer.gif SN Margin (Up/Down) [dB]: 13,5 / 11,5 spacer.gif Vendor ID (Local/Remote): TMMB / BDCM spacer.gif Loss of Framing (Local/Remote): 0 / 0 spacer.gif Loss of Signal (Local/Remote): 0 / 0 spacer.gif Loss of Power (Local/Remote): 0 / 0 spacer.gif Loss of Link (Remote): 0 spacer.gif Error Seconds (Local/Remote): 0 / 0 spacer.gif FEC Errors (Up/Down): 0 / 12.196 spacer.gif CRC Errors (Up/Down): 0 / 61 spacer.gif HEC Errors (Up/Down): 2.142 / 59

Αυτα εχει τωρα και το μανταριν δε το βλεπω σωστα..... γιατι??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά έβγαλε το crazysundays το ASUS DSL-N17U (adsl/vdsl) στα 65. Με δεδομένο ότι αρχικά τουλάχιστον θα το χρησιμοποιώ για adsl, υπάρχει κάτι καλύτερο για adsl μέχρι αυτά τα χρήματα; Από ασύρματο πώς πάει; Το χρειάζομαι να πιάνει με παρεμβαλλόμενο όροφο, μέχρι τώρα δεν είχα πρόβλημα με 2-3 router αλλά με ανησυχούν λίγο οι εσωτερικές κεραίες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά έβγαλε το crazysundays το ASUS DSL-N17U (adsl/vdsl) στα 65. Με δεδομένο ότι αρχικά τουλάχιστον θα το χρησιμοποιώ για adsl, υπάρχει κάτι καλύτερο για adsl μέχρι αυτά τα χρήματα; Από ασύρματο πώς πάει; Το χρειάζομαι να πιάνει με παρεμβαλλόμενο όροφο, μέχρι τώρα δεν είχα πρόβλημα με 2-3 router αλλά με ανησυχούν λίγο οι εσωτερικές κεραίες...

ρουτεράρα, τρελό εργαλείο, στα λεφτά αυτά μονόδρομος. Το wifi θα σε απογοητευσει λίγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...