Προς το περιεχόμενο

ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ADSL/VDSL ROUTER post here(γράψτε εδώ)


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ο λογος ειναι οτι βλεπω οτι για καποιο λογο εισαι σε 11 margin αντι για 6 που ειναι το default της forthnet.

ειχες αποσυνδεσεις και στο ειχαν αλλαξει ή ετσι ηταν παντα?αν δεν ειχες αποσυνδεσεις ή αμα το ειχαν αλλαξει λογω καποιας βλαβης παρε

τηλεφωνο και ζητα να στο γυρισουν σε 6 και λογικα θα πας κοντα στα 17 ισως και λιγο παραπανω.και εισαι σε

siemens-infineon chipset οχι alcatel=broadcom

 

Άλλο ένα ευχαριστώ poulinos. Μόλις μίλησα με το τεχνικό τμήμα της forthnet για το margin και μου το κατέβασε στο default (6) και αμέσως ανέβηκε και η ταχυτητα. Σούπερ.

Από τη συνομιλία κιόλας που πρότεινε το asus και οτι δεν εχει συναντήσει κάποιο θέμα με αυτά (αν και μου είπε προσοχή λίγο με τα mediatek τσιπάκια).

Οπότε το χτύπησα σήμερα και περιμένω να το πάρω στα χέρια μου να σας πω εντυπώσεις.

Ορίστε και τα στοιχεία γραμμής πια με το νέο SNR margin (με το thomson ακόμα). post-112646-0-95072300-1458230424_thumb.png

Επεξ/σία από maglor1981
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα, θα ήθελα να μου προτείνετε κάποιο (καλό, αξιόπιστο κλπ.) router για ISDN γραμμή και με τη δυνατότητα να ελέγχω από το μενού του το τι ταχύτητα θα δίνω στους πελάτες μου που συνδέονται με το κινητό τους (πχ. στην ethernet του pc μου να δίνω 8, στο laptop μου που συνδέεται ασύρματα να δίνω 2 και σε όλες τις άλλες ασύρματες που συνδέονται πάνω του να δίνω συνολικά 2).

 

Τώρα έχω το κλασικό ZTE του ΟΤΕ, το οποίο δε μου δίνει τη δυνατότητα να ρυθμίζω τις ταχύτητες, ενώ παράλληλα έχω κι ένα chromecast που κάθε δυο λεπτά αποσυνδέεται όταν πολλές συσκευές συνδέονται στο router (ξέρω ότι για το chromecast μπορεί να μη φταίει το router).

 

Η τιμή του ας είναι 100-150 ευρώ.

 

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα κι απο μενα! Λοιπον εχω διαβασει σχεδον ολες τις σελιδες αλλα μια που δεν ασχολουμαι και παρα πολυ μου φανηκα καποια λιγο κινεζικα!! :-D

Σε λιγες μερες θα αναβαθμιστει η γραμμη μου απο τον οτε σε 24αρα..,τωρα εχω την 4αρα.

Επειδη κι εγω δεν ειμαι και ιδιαιτερα ικανοποιημενος με το zte που δινει ο οτε (συχνες αποσυνδεσεις και επανεκκινησεις κι εδω και μερες εγω βαλει ενα παλιο bautec που ειχα απο οτε παλι και ειναι πιο σταθερο!), θα ηθελα μια προταση για ενα μοντεμ ωστε να αντικαταστησω αυτα που εχω.. Συνδεμενα θα ειναι μεσω ethernet ενα pc και wifi ενα λαπτοπ( οχι συνεχεια) και 2-3 κινητα..

αυτο θα με καλυψει? https://www.skroutz.gr/s/2724796/TP-LINK-TD-W8970-V1.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα κι απο μενα! Λοιπον εχω διαβασει σχεδον ολες τις σελιδες αλλα μια που δεν ασχολουμαι και παρα πολυ μου φανηκα καποια λιγο κινεζικα!! :-D

Σε λιγες μερες θα αναβαθμιστει η γραμμη μου απο τον οτε σε 24αρα..,τωρα εχω την 4αρα.

Επειδη κι εγω δεν ειμαι και ιδιαιτερα ικανοποιημενος με το zte που δινει ο οτε (συχνες αποσυνδεσεις και επανεκκινησεις κι εδω και μερες εγω βαλει ενα παλιο bautec που ειχα απο οτε παλι και ειναι πιο σταθερο!), θα ηθελα μια προταση για ενα μοντεμ ωστε να αντικαταστησω αυτα που εχω.. Συνδεμενα θα ειναι μεσω ethernet ενα pc και wifi ενα λαπτοπ( οχι συνεχεια) και 2-3 κινητα..

αυτο θα με καλυψει? https://www.skroutz.gr/s/2724796/TP-LINK-TD-W8970-V1.html

μια χαρα ειναι εκτος αν ειναι μελλοντικα να πας σε vdsl οποτε μπορεις να βαλεις το 9980 tp link

Καλησπέρα, θα ήθελα να μου προτείνετε κάποιο (καλό, αξιόπιστο κλπ.) router για ISDN γραμμή και με τη δυνατότητα να ελέγχω από το μενού του το τι ταχύτητα θα δίνω στους πελάτες μου που συνδέονται με το κινητό τους (πχ. στην ethernet του pc μου να δίνω 8, στο laptop μου που συνδέεται ασύρματα να δίνω 2 και σε όλες τις άλλες ασύρματες που συνδέονται πάνω του να δίνω συνολικά 2).

 

Τώρα έχω το κλασικό ZTE του ΟΤΕ, το οποίο δε μου δίνει τη δυνατότητα να ρυθμίζω τις ταχύτητες, ενώ παράλληλα έχω κι ένα chromecast που κάθε δυο λεπτά αποσυνδέεται όταν πολλές συσκευές συνδέονται στο router (ξέρω ότι για το chromecast μπορεί να μη φταίει το router).

 

Η τιμή του ας είναι 100-150 ευρώ.

 

Ευχαριστώ!

δες ειτε για το 9980 της tp link αν κανει αυτα που θες γιατι εχει μεσα καποια πραγματα για qos και bandwidth αλλιως κοιτα για το draytek 2760n που επισης κανει πολλα.δες τα manual τους.και τα 2 μπορουν να παιξουν και σε vdsl.

αλλιως παμε αντιστοιχα tp link 8970(adsl) και tp link 2710n (adsl)>εννοειται οτι παιρνεις το μοντελο για over isdn αν και το annex b(over isdn) το θεωρω κακη επιλογη.στο adsl χανεις απο το Upload

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις πήρα το N17U και το έβαλα. Ακόμα ψάχνομαι λίγο να συνηθίσω το μενού. Με το νεο μοντεμ λοιπόν οριστε τα στοιχεία της γραμμής (βάζω και με το παλιο thomson tg585v7 για συγκριση)

Με μια πρώτη ματιά το SNR επεσε. στο attenuation έπεσε το down και ανέβηκε το Up (αλήθεια ποιό μας νοιάζει το down?).Ταχύτητα μια από τα ίδια και χωρίς λάθη. Άρα με παίρνει να πειράξω λιγάκι το SNR ακόμα (μόλις το βρώ πως γίνεται...) Τώρα θα κοιτάξω το wifi και θα ξαναποστάρω.

post-112646-0-96981400-1458313064_thumb.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια χαρα ειναι εκτος αν ειναι μελλοντικα να πας σε vdsl οποτε μπορεις να βαλεις το 9980 tp link

 

Και κατι ακομα,οταν το παρω πρεπει να κανω καποιες ρυθμισεις σε σχεση μ αυτα που δινει ο οτε? Ειναι η πρωτη φορα που θα παρω αλλο μοντεμ εκτος απο αυτα που προμηθευουν οι παροχοι και δεν γνωριζω! Και στο boutec και στο zte αν θυμαμαι καλα δεν χρειαστηκε να κανω κατι..

Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα και από εμένα, αρχικά ήθελα να ρωτήσω σχετικά με το κλείδωμα τον router. Αυτό που έχω τώρα είναι της forthent techincolor και σε λίγες μέρες θα αλλάξω εταιρία θα πρέπει να αλλάξω και router ή θα μπορέσω να το λειτουργήσω κανονικά; Και δεύτερον γενικά με το υπάρχον έχω θέματα (αποσυνδέσεις κυρίως,πέφτει η γραμμή.) και σκέφτομαι αν μπορώ να αλλάξω κάποια ρύθμιση μήπως και βελτιώσω την κατάσταση ή να προγραμματίσω αγορά κάποιου. γενικά χρειάζομαι καλό wifi. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1ον το ρουτερ της cyta μπορει να χρησιμοποιηθει σε αλλο παροχο?

2ον μπορουμε να αντικαταστησουμε το ρουτερ της cyta με άλλο?θελει καποιο συγκεκριμενο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις πήρα το N17U και το έβαλα. Ακόμα ψάχνομαι λίγο να συνηθίσω το μενού. Με το νεο μοντεμ λοιπόν οριστε τα στοιχεία της γραμμής (βάζω και με το παλιο thomson tg585v7 για συγκριση)

 

Με μια πρώτη ματιά το SNR επεσε. στο attenuation έπεσε το down και ανέβηκε το Up (αλήθεια ποιό μας νοιάζει το down?).Ταχύτητα μια από τα ίδια και χωρίς λάθη. Άρα με παίρνει να πειράξω λιγάκι το SNR ακόμα (μόλις το βρώ πως γίνεται...) Τώρα θα κοιτάξω το wifi και θα ξαναποστάρω.

to snr και στις 2 περιπτωσεις 6 ειναι απλα μπορει να παει λιγο πανω κατω.ειναι φυσιολογικο.
να εχεις attenuation 7.1 στο down και 6.8 στο Up λιγο δυσκολο.πιο πολυ στεκει πιστευω του thomson αλλα οτι και να ειναι λιγο
σε νοιαζει.ειναι απλα 2 νουμερα δεν επηρεαζουν κατι.ειτε 10 γραφει ειτε 50 απλα ειναι τι γραφει.αν δεν σε νοιαζει το Fast
path ζητα Interleave να παρεις 1,5mbit.και για vdsl σε παιρνει απο το αστικο κεντρο.σε παιρνει να ριξεις το snr σε κανα 3-4.
τυπικα κανε και firmware update.

Μόλις μου στείλανε από τη Cyta το ZXHN H208N.

Τι λέει σαν modem?

zte και καλο για μενα δεν υπαρχει.δεν μπορεις να το αλλαξεις γιατι θα χασεις την τηλεφωνια λογω οτι ειναι voip και λογω οτι δεν θα σου δωσουν τα στοιχεια.οποτε μενεις με αυτο .το κακο της cyta.μονο να γινει bridge και να βαλεις ρουτερ απο πισω θα μπορουσες.δες αν σε καλυπτει και αποφασιζεις.τροποι πατεντες για διαφορα υπαρχουν.αν πχ δεν εχει καλο wifi βαζεις ενα παλιο adsl router να κανει το wifi ή παιρνεις ενα access point.

 

1ον το ρουτερ της cyta μπορει να χρησιμοποιηθει σε αλλο παροχο?

2ον μπορουμε να αντικαταστησουμε το ρουτερ της cyta με άλλο?θελει καποιο συγκεκριμενο?

1.ναι αρκει να μπορεις να μπεις μεσα και να βαλεις τα στοιχεια του αλλλου παροχου αμα εχεις.

1β.θα στο παρουν πισω θεωρητικα καποια στιγμη.

2.ναι αλλα θα χασεις τηλεφωνια.διαβασε το Post απο πανω τι γραφω.

 

καλησπέρα και από εμένα, αρχικά ήθελα να ρωτήσω σχετικά με το κλείδωμα τον router. Αυτό που έχω τώρα είναι της forthent techincolor και σε λίγες μέρες θα αλλάξω εταιρία θα πρέπει να αλλάξω και router ή θα μπορέσω να το λειτουργήσω κανονικά; Και δεύτερον γενικά με το υπάρχον έχω θέματα (αποσυνδέσεις κυρίως,πέφτει η γραμμή.) και σκέφτομαι αν μπορώ να αλλάξω κάποια ρύθμιση μήπως και βελτιώσω την κατάσταση ή να προγραμματίσω αγορά κάποιου. γενικά χρειάζομαι καλό wifi. 

μπορεις να αφησεις το technicolor και να βαλεις απλα τα στοιχεια του νεου παροχου στο router.αν ο παροχος δεν εχει στοιχεια πχ hol/wind τοτε θα παιξει απευθειας. αν εχεις αποσυνδεσεις με το technicolor που ειναι απο τα πιο σταθερα router ever τοτε ενα απο τα 2 σεναρια παιζει. ή το ρουτερ εχει καποιο θεμα που αυτο μπορεις να το δεις αν δοκιμασεις με αλλο ρουτερ είτε υπαρχει καποιο καλωδιακο θεμα ειτε στο καλωδιο του οτε ειτε στο κτιριο του οτε ειτε στο σπιτι σου.θελει δοκιμες για να δεις τι φταιει.χανεις μονο το Dsl?χανεις μονο το Internet?να αλλαξεις κατι στο ρουτερ δεν μπορεις.αν εχεις αποσυνδεσεις μονο να σου χαμηλωσουν την ταχυτητα για να ανεβει το margin μπορουν.αλλιως παει βλαβη σε οτε αν ειναι κατι πιο σοβαρο.αν δεν σε καλυπτει το wifi του technicolor γιατι ναι δεν ειναι πολυ δυνατο τοτε ειτε παιρνεις access point και το βαζεις πανω σε αυτο,ειτε παιρνεις απευθειας ενα καινουριο ρουτερ(χωρις να σημαινει οτι θα λυσεις το θεμα με τις αποσυνδεσεις γιατι μπορει να φταιει η γραμμη) ειτε αν εχεις καποιο παλιο ρουτερ το βαζεις ειτε σαν adsl router/ειτε σαν access point πανω στο ηδη υπαρχον ρουτερ.

 

 

Και κατι ακομα,οταν το παρω πρεπει να κανω καποιες ρυθμισεις σε σχεση μ αυτα που δινει ο οτε? Ειναι η πρωτη φορα που θα παρω αλλο μοντεμ εκτος απο αυτα που προμηθευουν οι παροχοι και δεν γνωριζω! Και στο boutec και στο zte αν θυμαμαι καλα δεν χρειαστηκε να κανω κατι..

Ευχαριστω!

 

ναι πρεπει να βαλεις Pppoe/llc vpi 8 vci 35(ολα αυτα συνηθως ειναι ετοιμα) και μετα να βαλεις το Username/password που εχεις στον οτε.μην τρεξεις το cd.θα μπεις απευθειας στην Ip του router που θα παρεις.με το που το παρεις οτι και να παρεις κοιτα για firmware update.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και παλι και να με συγχωρείτε αν κουραζω!

Εκτος απο το tp link w8970 αυτα πως τα βλεπετε? (τα παραθετω ως πιο φρεσκα μοντελα γενικα σε σχεση με το 8970 αν δεν κανω λαθος)

1. https://www.skroutz.gr/s/7485792/TP-LINK-Archer-D20.html

2. https://www.skroutz.gr/s/7326658/TP-LINK-TD-W9970.html

και κατι αρκετα πιο οικονομικο αλλα το εβαλα στο ματι για τα πολυ καλα σχολια που εχει σ αυτην την τιμη

1. https://www.skroutz.gr/s/2527668/D-Link-DSL-2750B.html

Απ οτι φανταζομαι και για τα 3 που ρωταω ειναι καλυτερα απο το κλασσικο το zte του οτε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και παλι και να με συγχωρείτε αν κουραζω!

Εκτος απο το tp link w8970 αυτα πως τα βλεπετε? (τα παραθετω ως πιο φρεσκα μοντελα γενικα σε σχεση με το 8970 αν δεν κανω λαθος)

1. https://www.skroutz.gr/s/7485792/TP-LINK-Archer-D20.html

2. https://www.skroutz.gr/s/7326658/TP-LINK-TD-W9970.html

και κατι αρκετα πιο οικονομικο αλλα το εβαλα στο ματι για τα πολυ καλα σχολια που εχει σ αυτην την τιμη

1. https://www.skroutz.gr/s/2527668/D-Link-DSL-2750B.html

Απ οτι φανταζομαι και για τα 3 που ρωταω ειναι καλυτερα απο το κλασσικο το zte του οτε!

archer .αξιζει ειναι και 802.11ac και dual band.δεν εχει gigabit Θυρες.who cares:P

tp link.ειναι και vdsl.δεν εχει gigabit.δεν ειναι dual band.

dlink -θα σου ελεγα να το αποφυγεις γιατι εχουν αναφερθει μερικα παραπονακια οτι δεν παιρνει ευκολα Ip οποτε δεν ξερω αν εχεις την ορεξη να κανεις δοκιμες εσυ.

και τα 3 καλυτερα απο το zte.

το 9970 και το 9980 θα ειναι μια χαρα αν πας και σε vdsl μελλοντικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...