Προς το περιεχόμενο

ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ADSL/VDSL ROUTER post here(γράψτε εδώ)


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 4,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

δεν με ενδιαφερει το vdsl καθολου 

 

οποτε ειναι οκ το ASUS DSL-N14U ?

νορμαλ χαρακτηριστικα εχει.το tp link 8970 εχει 4gigabit και το 8980 ειναι και Dual band σαν λιγο καλυτερες επιλογες αλλα δεν ξερω αν μπορεις να πειραξεις το snr.

μετά το άκυρο που πήρα απο τα 2 8970 μαλλον ποτέ :-(  γενικότερα δεν ξέρω τι θα κάνω αμα χαλάσει το airties :P

και όχι τίποτα δεν δοκίμασα το 8970 δε bridge με το 5130 να δω μηπως έτσι δεν είχε θέματα.

αν θυμαμαι καλα το θεμα σου δεν ηταν με το wireless? ή θυμαμαι λαθος?αν ειναι θεμα wireless και σαν bridge να επαιζες το technicolor και Pppoe απο πισω το tp link με την ewan παλι το ιδιο θα ειχες.

dbconan και poulinos ευχαριστω για την βοηθεια!

Λογικά αυτά είναι τα στατιστικά της γραμμής μου..

 

 

 

κατι παει λαθος στα attenuation .μαλλον του Up ειναι στο down και το αναποδο.19 Mbit σχεδον.μια χαρα.βλεπω 8 Margin επειδη εισαι οτε το 8 στην πραξη ειναι 9.παρε ενα τηλεφωνο τον οτε και ρωτα τον αν μπορει να σου βαλει 6 margin>αν το κανει γιατι μερικοι λενε οτι το κανει τοτε θα κερδισεις κανα 2 Mbit ακομα.ξερω οτι το Default του ειναι 9 και μεχρι προτεινως δεν εδινε μικροτερο αλλα καποιοι ειχαν γραψει οτι τους το εκαναν 9.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το 8970 το ειχα κ δεν μπορεις να πειραξεις το snr

 

στο 8980 δεν ξερω ,ξερω οτι στο asus το πειραζεις κ μαλιστα μεσα απο το gui του χωρις πατεντες

 

εχω σταθεροτατη συνδεση forthnet (300 μετρα απο το κεντρο του οτε αποσταση) με snr 8 κ θελω να το ριξω για να ανεβει η ταχυτητα μου ,λογικα δεν θα εχω θεμα

 

πηρα τηλ στην φορθνετ να μου το ριξουν αλλα μου ειπαν δεν γινεται η δεν ηθελαν 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι στα asus Λενε οτι γινεται μεσα απο το Interface.μια χαρα για Vdsl εισαι εσυ.η forthnet μπορει να βαλει και 6Margin.(σου στελνω Pm)


το 8970 το ειχα κ δεν μπορεις να πειραξεις το snr

 

στο 8980 δεν ξερω ,ξερω οτι στο asus το πειραζεις κ μαλιστα μεσα απο το gui του χωρις πατεντες

 

εχω σταθεροτατη συνδεση forthnet (300 μετρα απο το κεντρο του οτε αποσταση) με snr 8 κ θελω να το ριξω για να ανεβει η ταχυτητα μου ,λογικα δεν θα εχω θεμα

 

πηρα τηλ στην φορθνετ να μου το ριξουν αλλα μου ειπαν δεν γινεται η δεν ηθελαν 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το technicolor td5130 φοραει αυτο το firmware το οποιο κανει παπαδες αν κ δεν εχει διαφορα στον συγχρονισμο απο αυτο της forthnet

 

http://www.speedtouch.com.br/td5130.htm

 

αν το φλασαρει καποιος θα πρεπει να κανει hard reset μετα με την τρυπιτσα απο πισω

 

Ανέβηκα 1,8 μεγαμπιτ

 

το ATUC Vendor 4946544e πρεπει να ειναι infineon σωστα?

 

ευχαριστω παρα πολυ Πουλινε, να σαι καλα

 

Capture.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το technicolor td5130 φοραει αυτο το firmware το οποιο κανει παπαδες αν κ δεν εχει διαφορα στον συγχρονισμο απο αυτο της forthnet

http://www.speedtouch.com.br/td5130.htm

αν το φλασαρει καποιος θα πρεπει να κανει hard reset μετα με την τρυπιτσα απο πισω

Ανέβηκα 1,8 μεγαμπιτ

το ATUC Vendor 4946544e πρεπει να ειναι infineon σωστα?

ευχαριστω παρα πολυ Πουλινε, να σαι καλα

 

υπαρχουν αρκετα firmware απλα τα technicolor ειναι λιγο κλειδωμενα κιολας για ναμην μπορεις να βαλεις οτι Firmware θελεις οσο ξερω οπως επισης δεν βρισκεις ευκολα firmware για αυτα.σιγουρα υπαρχουν αρκετες διαφορες.Μπορεις να δοκιμασεις και της Forthnet αμα θες να δεις διαφορα.ανα πασα στιγμη το ξανα-αλλαζεις.εκτος αν ηταν πριν με της forthnet και το αλλαξες.generic ειναι αυτο ή Custom?

ναι καλο ειναι να κανει καποιος μετα Hard reset αν και καποιος φορες αν δεν καταφερει να παρει backup/restore το config τοτε μηδενιζει.σε siemens εισαι με infineon chipset Οπως ειπες απλα εσενα το γραφει αλλιως.μια χαρα ανεβηκες και σε  ταχυτητα.υπομονη για το asus τωρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειχα της forthnet κ μετα εβαλα αυτο που ειναι generic μαμα

 

εκανα δοκιμες την ιδια μερα κ με τα 2 firmware με reset κλπ, συγχρονιζουν ακριβως το ιδιο

 

απλα το generic εχει πολλες δυναντοτητες

 

πολυ καλο qos k firewall με πολλες ρυθμισεις , mac filtering σε ethernet k wifi , δυνατοτητα αλλαγης της εντασης εκπομπης του wifi κ πολλα αλλα

 

πραγματικα αξιζει για καποιον που θελει εξτρα παραμετροποιηση 

 

ευχαριστω ευχαριστω :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

dbconan και poulinos ευχαριστω για την βοηθεια!

Λογικά αυτά είναι τα στατιστικά της γραμμής μου..

 

image.jpg

image.jpg

 

 

Σχεδον παρομοιο μενου εχει και το δικο μου..Απλα βλεπω οτι εσενα εχει αρκετα πακετα λαθος,αντιθετα με την δικια μου γραμμη,οπου αρνειται να βγαλει εστω και ενα πακετο λαθος εδω και 3 βδομαδες....Περιεργο..

 

Θα μπορουσες να διαλεξεις και σκετο ΑΝΝΕΧ Α ,οπως και να παιξεις στην 5 παντα το ασυρματο ,αν δουλευεις μονο εσυ το ασυρματο...

Οπως και να διαλεξεις οχι το αυτοματο καναλι του ασυρματου,αλλα δικια σου παντα...Αφου κανεις μια ψακτικη με το wifi Analyzer απο ενα κινητο και να δεις στην γειτονια ποια καναλια παιζουν πιο πολυ και να διαλεξεις αυτο με την λιγοτερο χρηση..

 

Τωρα για την ταχυτητα σου,καλη ειναι και μπορεις να την ανεβασεις ,αλλαζοντας το 8 snr με 6αρι ,τηλεφωνοντας στον παροχο σου οπως ειπε και ο Πουλινος

 

Στα ASUS οντως τα πειραζεις απο μεσα απο το μενου,το πηρε φιλος και απο 13.000 ,με ψαξιμο εφτασε τα 23.000...Ειναι μαγικο το μηχανημα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

to 2640b ειναι αρκετα παλιο.ενα πιο καινουριο πχ tp link 8970 λογια θα σου συγχρονισει λιγο καλυτερα οπως και εχει gigabit ethernet/802.11n wireless οποτε πιστευω θα δεις διαφορες.μπορει βεβαια να μην σε νοιαζει ουτε το gigabit ethernet Ουτε το 802.11n wireless οποτε να μου πεις να το αλλαξω μονο για ΙΣΩΣ λιγο καλυτερο συγχρονισμο?

εσυ το αποφασιζεις αυτο αναλογα τις αναγκες σου.επισης αν κρατησεις το dlink δες και για πιο νεο Firmware αν και παιζει αλλα να βρισκεις στο site αλλα να βρισκεις στον Ftp και αλλα Firmware σε αλλη χωρα/ηπειρο.

κακο δεν ειναι να το αλλαξεις αν και θα ειχε νοημα να επαιρνες κατι να ειναι και vdsl για μελλοντικη χρηση μια που θα δωσεις που θα δωσεις λεφτα αλλιως καθυστερησε το.πχ tp link 9980.

 

 

Δηλαδή προτείνεις το tp link 9980; Μπορείς να πειράξεις το snr του;

 

Στο  dlink μου έχω περάσει το τελευταίο firmware.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή προτείνεις το tp link 9980; Μπορείς να πειράξεις το snr του;

 

Στο  dlink μου έχω περάσει το τελευταίο firmware.

 

http://www.e-shop.gr/asus-dsl-n17u-wireless-n300-gigabit-adsl-vdsl-pstn-isdn-modem-router-p-PER.617472

 

 

Παρε να βρεις την ηρεμια σου...snr πειραζεις απο μεσα απο το μενου του μοντεμ..Ευκολα και απλα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που ξερω οτι το φιλαρακι που πηρε το asus εχει και αυτος forthnet και παει μια χαρα στην γραμμη του...

 

Αν μιλας για το τσιπακι του ρουτερ με αυτο της καμπινας ,απο οτι ξερω δεν εχουν το ιδιο(αν λες αυτο)...Το δικο μου(TW-W9970)No. TD-W9970 )εχει το ιδιο και για αυτο το πηρα,αλλα τελικα με κρεμασε με αυτα που μπορω να κανω μεσω εντολων για διαφορα...Η τουλαχιστον αυτα που ξερω εγω να κανω...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλέπω στις Προσφορές οτι η Wind δίνει φθηνά το Asus DSL N14U.

Αυτό τί λέει;

 

Δεν εχει κατι να λεει αυτο...Το οτι το βγαζουν προσφορα ,δεν το κανει πιο κακη συσκευη η πιο καλη..

 

Πηραν κομματια και τα σπρωχνουν....μπορεις να βαλεις που ειναι η προσφορα της wind...παρακαλω

Πιο φτηνα δεν βρηκα και με καλες κριτικες...

 

 

http://www.e-shop.gr/asus-dsl-n14u-pstn-isdn-modem-router-adsl2-wireless-n-300mbps-p-PER.617275?gclid=CjwKEAjwlfO3BRDR4Pj_u-iO2U0SJAD88y1SeymncVBJvHHaYE9kW2sJBW7rIhMIB8Gc0_lWZzahmxoCDUvw_wcB

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχει κατι να λεει αυτο...Το οτι το βγαζουν προσφορα ,δεν το κανει πιο κακη συσκευη η πιο καλη..

 

Πηραν κομματια και τα σπρωχνουν....μπορεις να βαλεις που ειναι η προσφορα της wind...παρακαλωΠιο φτηνα δεν βρηκα και με καλες κριτικες...

 

 

http://www.e-shop.gr/asus-dsl-n14u-pstn-isdn-modem-router-adsl2-wireless-n-300mbps-p-PER.617275?gclid=CjwKEAjwlfO3BRDR4Pj_u-iO2U0SJAD88y1SeymncVBJvHHaYE9kW2sJBW7rIhMIB8Gc0_lWZzahmxoCDUvw_wcB

Εννοώ αν είναι καλή σαν συσκευή.

Εδώ http://www.insomnia.gr/topic/568658-%CE%B1%CF%83%CF%85%CF%81%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%BF-%CE%BC%CE%BF%CE%BD%CF%84%CE%B5%CE%BC-router-asus-dsl-n14u-e-shop-5290%E2%82%AC-eshop-specials/page-6? στις τελευταίες σελίδες λένε οτι το δίνει η wind στα 34,90€.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...