Προς το περιεχόμενο

ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ADSL/VDSL ROUTER post here(γράψτε εδώ)


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

χααχαχαχαχαχχαχα εεεε ειπα απο την αρχη οτι ειμαι ασχετος μην ξυγιεσται ετσι!!!πωωωω ντροπηηηηηη μαλλον θα κλεισω το λογαριασμο μουυ!!!!ολα καλα συνδέθηκα τωρα δηλαδη τι φαση 2 ρουτερ ανοιχτα????


τιποτα μαγκιες βρηκα ενα παλιο μοντεμ που ειχα εκανα τα κολπα αλλα δεν μπορω να το κανω να συνδεθει ισως κανω λαθος τις συνδεσεις ας τις πω συνδεω θυρα μοντεμ(ethernet)->θυρα ρουτερ(internet)με κιτρινο κσλωδιο.Απο το μοντεμ εκει που λεει vdsl βαζω το βησαμ του ιντερνετ το οποιο ειναι συνδεδεμενο με σπλιτερ και παει λεγοντας τηλ εκει και ετσι.....σας ακουω

Επεξ/σία από jk_bartender
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Βαλτα μια φωτο μπορεις...<?? να δουμε λιγο...

 

Το μοντεμ που εβαλες εχει κανονικα ιντερνετ.?? 

 

Το μοντεμ που εβαλες ειναι για Vdsl ..??

 

Kωδικους εβαλες σωστους.?? 

 

Το σπλιτερ ειναι σωστα ενωμενο.??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βαλτα μια φωτο μπορεις...<?? να δουμε λιγο...

 

Το μοντεμ που εβαλες εχει κανονικα ιντερνετ.?? 

 

Το μοντεμ που εβαλες ειναι για Vdsl ..??

 

Kωδικους εβαλες σωστους.?? 

 

Το σπλιτερ ειναι σωστα ενωμενο.??

ειναι ενα παλιο το μοντεμ και φοβαμαι μηπως δεν υποστηρίζει την γραμμη μου....αναβει κανονικα το vdsl λαμπακι βασικα αναβουν ολα και το ενα που παιζει συνεχεια...το σλπιτερ δεν το πειραξα ειναι σωστα γιατι τωρα συνδεσα παλι το ρουτερ του οτε και σας γραφω...δεν εχω γραμμη vdsl adsl2 εχω 24αρα...ζαλιστικα και το παράτησα απο το πρωι μεχρι τωρα!!!παιζει να χρειαζεται το μοντεμ ξεχωριστη εγκατασταση με το λαπτοπ??απλα το συνδεσα στα καλωδια δεν το εκανα κατι....ρε μπελαδες που βρηκα με την ασχετοσύνη μου.....τζαμπα πηρα την μα.......α απο την βλακεια μου......και με βλεπω να θελε και μοντεμ αλλα 30 το λιγοτερο με 80 επαιρνα ενα κομπλε πφφφφφφ

 

edit:το μοντεμ ειναι ενα siemens speedstream 4200

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην σαλταρεις...Αστο λιγο να ηρεμησεις και θα το μαζεψεις ..

 

Το μοντεμ αυτο που ειπες οτι εχεις ,νομιζω οτι ειναι μια χαρα για να παιξεις το ρουτερ σου...

 

Βαλε το σωστα πανω στην γραμμη το speedstream 4200 ,βαλε σωστα τους κωδικους σου και δες αν εχεις κανονικα ιντερνετ...

 

Απλα αν δεν κανω λαθος δεν εχει ασυρματο αυτο.? Αν δεν εχει ,δεν τρεχει τιποτα ,αφου θα εχεις το τερας για αυτη την δουλεια..

Θα πρεπει ομως να κανεις ολη την δουλεια με καλωδιο....για να μπεις στο μοντεμ βαζεις 192.168.254.254,ευχομαι..

Και παιζει και telnet,το εργαλειο...

 

Αφου ηρεμησεις και παιξει αυτο,τοτε θα παμε στο αλλο βημα...

 

 

 

ΑΜΑΝ μαλλον μπορει να ειναι και ρουτερ και αυτο.??? ελεος το εχασα πια ,ζαλιστικα...χαχαχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην σαλταρεις...Αστο λιγο να ηρεμησεις και θα το μαζεψεις ..

 

Το μοντεμ αυτο που ειπες οτι εχεις ,νομιζω οτι ειναι μια χαρα για να παιξεις το ρουτερ σου...

 

Βαλε το σωστα πανω στην γραμμη το speedstream 4200 ,βαλε σωστα τους κωδικους σου και δες αν εχεις κανονικα ιντερνετ...

 

Απλα αν δεν κανω λαθος δεν εχει ασυρματο αυτο.? Αν δεν εχει ,δεν τρεχει τιποτα ,αφου θα εχεις το τερας για αυτη την δουλεια..

Θα πρεπει ομως να κανεις ολη την δουλεια με καλωδιο....για να μπεις στο μοντεμ βαζεις 192.168.254.254,ευχομαι..

Και παιζει και telnet,το εργαλειο...

 

Αφου ηρεμησεις και παιξει αυτο,τοτε θα παμε στο αλλο βημα...

ωραια θα το κανω αυριο πρωι γιατι τωρα θα τα σπασω ολα μαζι

αρα εχουμε και λεμε(πιθανον αυτο να φταει οτι δεν εβαλα ποτε κωδικους ουτε καπου για το μοντεμ)συνδεω με καλωδια το λαπτοπ με το μοντεμ...παζω την ip παραπανω και βαζω τους κωδικους το ΟΤΕ....επομενος θα εχω πλεον ιντερνετ με καλωδια..

μετα αφου πλενο εχει σεταριστει το μοντεμ το κλεινω....κανω τις συνδεσεις με το ρουτερ και πρωτα ανοιγω το μοντεμ...μολις αναψουν ολα τα λαμπακια αναβω το ρουτερ....και λογικα θα εχω στο λαπτοπ εντοπισμο και συνδεση με ιντερεντ αν ολα πανε καλα σεταρω το ρουτερ βασικα τα εκανα αυτα με τον οδηγο που μου εστειλες νωριτερα και τα πηρε κανονικα και τελος μετα μπορω να αποσυνδεσω το καλωδιο απο το λαπτοπ και να συνδεθω με wifi....αν κανω κατι λαθος διορθωσε με οποτε θες απαντα γιατι σημερα σας ζαλισα ολους και χιλια συγνωμη!

 

edit:βρηκα τωρα τα specs του και μαλλον ειναι και wifi γιατι γραφε και ρουτερ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρις κωδικους δεν θα μπεις,αυτο ειναι το μονο σιγουρο...

 

Αρα ξεκινας ετσι και μετα κανεις τα βηματα του οδηγου του ρουτερ....Να σε ρωτησω κατι.? του Οτε το χρεπι,γιατι δεν το βαζεις πανω,που επαιζε κανονικα(πιστευω) και να δοκιμαζες με εκεινο...Αφου το θεμα το ειχες στα ασυρματα,οχι στην ταχυτητα,γιατι οχι του Οτε.?? λεω εγω τωρα ,δοκιμαστικα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρις κωδικους δεν θα μπεις,αυτο ειναι το μονο σιγουρο...

 

Αρα ξεκινας ετσι και μετα κανεις τα βηματα του οδηγου του ρουτερ....Να σε ρωτησω κατι.? του Οτε το χρεπι,γιατι δεν το βαζεις πανω,που επαιζε κανονικα(πιστευω) και να δοκιμαζες με εκεινο...Αφου το θεμα το ειχες στα ασυρματα,οχι στην ταχυτητα,γιατι οχι του Οτε.?? λεω εγω τωρα ,δοκιμαστικα...

εννοεις να βαλω του οτε να κανει την δουλεια του μοντεμ???ναι δεν ειχε θεμα αλλο μονο αποσυνδεσεις λογο πολλων συσκευων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι βρε ,αυτο βαλε,τωρα την δουλεια θα την κανει το ρουτερ σου,και δεν θα μασα τιποτα...εμεις θελουμε το μοντεμ μονο για να δινει ιντερνετ στο ρουτερ σου,ολα τα ασυρματα και τα καλωδια μετα θα τα βαζεις στο ρουτερ....το μοντεμ του ΟΤΕ θα δινει μονο ιντερνετ ,τιποτα αλλο....Αντε βρε γιατρε μου,να δεις φως στο τουνελ... :-D

 

Το ασυρματο απο του ΟΤΕ θα το βγαλεις off

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ'οτι καταλαβαίνω το dslam μου έχει τσιπ Globespan;

 

attachicon.giftelnet.PNG

 

Τί modem/router ταιριάζει;

 

Ριξε μια ματια εδω....με αυτα που εχω διαβασει ,αν εχεις αυτο,τοτε ,αν βρεις στην λιστα ενα με ιδιο,θεωρητικα πιανεις το μεγιστο της ταχυτηας σου....Θεωρητικα παντα.

 

http://bc.whirlpool.net.au/bc/hardware/

 

ΜΠΟΡΕΙ να ειναι λιγο παλιος...

 

Και δες και αυτο ...απο εδω μεσα...

 

http://www.insomnia.gr/topic/440893-%CE%BB%CE%B5%CE%B9%CF%84%CE%BF%CF%85%CF%81%CE%B3%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CE%B6%CE%B5%CF%85%CE%B3%CE%AC%CF%81%CE%B9%CE%B1-chipset-%CF%83%CE%B5-dslam-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-adsl-router-%CE%BC%CE%B1%CF%82/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή κατά 99% έχω καταλήξει να πάρω το Asus dsl-n14u της wind(λόγω παραμετροποίησης και κριτικών που έχω διαβάσει), μπορείτε να μου πείτε αν θα δουλέψει σωστά στη γραμμή της photo(hol)? Εχω ακούσει για ασυμβατότητες λόγω dslam, σε κάποιες περιπτώσεις, γι'αυτό ρωτάω...

https://drive.google.com/file/d/0B3WFD8Uj3wzKZ2lqQUhDWTVtdW9ZTm9HMnhwWTdUYkRoS0JR/view?usp=sharing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι βρε ,αυτο βαλε,τωρα την δουλεια θα την κανει το ρουτερ σου,και δεν θα μασα τιποτα...εμεις θελουμε το μοντεμ μονο για να δινει ιντερνετ στο ρουτερ σου,ολα τα ασυρματα και τα καλωδια μετα θα τα βαζεις στο ρουτερ....το μοντεμ του ΟΤΕ θα δινει μονο ιντερνετ ,τιποτα αλλο....Αντε βρε γιατρε μου,να δεις φως στο τουνελ... :-D

 

Το ασυρματο απο του ΟΤΕ θα το βγαλεις off

καλησπερααα!!!!!ολα κομπλε αδερφε εχω και ιντερνετ!!!!!!!!!!!!!!!τωρα πως θα κανω το ρουτερ του οτε να ειναι μονο μοντεμ???δεν θελω να εχω 2 ασυρματα πολυ ραδιενεργεια και επειδη εχει 2 μπαντες το καινουριο με αυτη φαινονται 3 wifi λες και ειμαι εμπορικο κεντρο!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερααα!!!!!ολα κομπλε αδερφε εχω και ιντερνετ!!!!!!!!!!!!!!!τωρα πως θα κανω το ρουτερ του οτε να ειναι μονο μοντεμ???δεν θελω να εχω 2 ασυρματα πολυ ραδιενεργεια και επειδη εχει 2 μπαντες το καινουριο με αυτη φαινονται 3 wifi λες και ειμαι εμπορικο κεντρο!!!!

η ακτινοβολια του wifi είναι το λιγότερο.. αστεία.. μπροστά σε αυτή που εκπέμπει το κινητό,το ασύρματο σταθερό κλπ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η ακτινοβολια του wifi είναι το λιγότερο.. αστεία.. μπροστά σε αυτή που εκπέμπει το κινητό,το ασύρματο σταθερό κλπ..

Αν ειναι αχρςιαστο ομως γιατι να εχω εξτρα κ αυτη???!!!ασε που επειδη ειναι κοντα πρεπει να τα απομακρυνω γιατι γιατι δεν κανει καλο απο τι διαβασα καπου...τεσπα ασχτεο εγω θελω του οτε να ειναι μονο μοντεμ μπορω η οχι αλλιως βαζω την μπαχατελα το siemens
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερααα!!!!!ολα κομπλε αδερφε εχω και ιντερνετ!!!!!!!!!!!!!!!τωρα πως θα κανω το ρουτερ του οτε να ειναι μονο μοντεμ???δεν θελω να εχω 2 ασυρματα πολυ ραδιενεργεια και επειδη εχει 2 μπαντες το καινουριο με αυτη φαινονται 3 wifi λες και ειμαι εμπορικο κεντρο!!!!

 

 

To ασυρματο του OTE καντο off και καρφωσε το καλωδιο στο ρουτερ σου....

 

Βρες τον οδηγο το πως ακριβως γινετε..πιστευω οτι σε λιγο θα εισαι κομπλε και με το ρουτερ και το ασυρματο σου....(ακριβως πως θα το κανεις δεν ξερω,αλλα ψαξε το λιγο,δεν ειναι δυσκολο).

 

Εδω τα λεει αναλυτικα..http://cz.tp-link.com/resources/document/Archer_C2_V1_User_Guide_1910010993.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...