Προς το περιεχόμενο

ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ADSL/VDSL ROUTER post here(γράψτε εδώ)


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

θα ξαναγράψω ενα σεντόνι που είχα σχεδόν γράψει και σε αλλο θέμα(δικό μου)όταν αγόρασα το TP-LINK 8970.

 

Το πρόβλημα που έχει, είναι τα torrents,στο wifi κυρίως, με καλώδιο χρησιμοποιείται μόνο ο σταθερός της υπογραφής οπου εκει δεν υπάρχει πρόβλημα.

και δικαιολογούμαι επιτόπου.

Εχω ενα ταπεινό Airties 5440 και το TD5136 V2 που δίνει η forthnet.

Με το Airties όλα είναι άψογα, ανεξαρτήτως των ενεργών συνδέσεων, το ίδιο και το 5136.

 

Αντίθετα, το 8970 χωλαίνει εαν ανέβουν οι ενεργές συνδέσεις πάνω απο 30.

post-184642-0-61308400-1461868158_thumb.png

 

post-184642-0-25817200-1461868327_thumb.png

 

 

αντιθετα εαν ανέβουν πάνω απο 30-32 τότε έχουμε το παρακάτω:

 

post-184642-0-99283900-1461868326_thumb.png

 

post-184642-0-61689400-1461868327_thumb.png

 

 

και το Ping είναι στα 900ms.

Οι σελίδες κάνουν timeout και γενικότερα ΔΕΝ ειναι κατάσταση για σερφάρισμα.

 

Με 30 συνδέσεις και το wifi να ειναι στο όριο το καλώδιο δουλευει απροβλημάτιστα και τραβάει την υπολοιπη ταχύτητα που εχει μείνει στην γραμμή.

 

Η γραμμή μου κλειδώνει στα 16-17Μbit.

 

Οι δοκιμές έχουν γίνει και με την κάρτα δικτύου του λαπτοπ (Ιντελ 1030 και με το TP LINK W722N) και σε λάπτοπ και στον σταθερό με το ιδιο ακριβώς αποτέλεσμα.

Δεν έχει σημασία εαν βάλω την ισχύ του μόντεμ στο 50% η στο 100% η να αλλάξω το παραμικρό. Ούτε το κλείδωμα παίζει ρόλο.

 

Θα ηθελα όσοι έχουν το ιδιο μόντεμ να κάνουν τις αντίστοιχες δοκιμές η τουλάχιστον να δουν εάν έχουν το ιδιο θέμα.

Εχω αλλάξει 1 8970 V1 και 2(ναι 2) 8970 V3 και έχουν ακριβώς το ίδιο θέμα.

 

πηρα για ενα φιλο το 8970 και το έχω ώστε να κάνω παλι δοκιμές μέχρι να το παραλάβει,ελεγα μήπως αυτα που ειχα ηταν προβληματικά αλλα τελικά δεν νομίζω.

 

και έρχεται το ερώτημα,τι να τις κάνεις ρε μάστορα 100 συνδέσεις;

απαντώ: εαν κάποιος κατεβάζει απο public trackers η γενικότερα τορρεντ και ο καθενας το δινει με 5ΚΒ/s τοτε δεν παίζει να κατέβει ποτέ το αρχείο δυστυχώς.

Ειναι η 3η συσκευή που πέφτει στα χέρια μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Επανερχομαι μετα απο καιρο, με σκοπο να ενοχλησω (κυριως) τους κυριους: Poulinos και Dbconan και μαζι ας παρει η μπαλα, οποιον αλλο παικτη μπορει να συνδραμει στην επιλυση του προβληματος...Αρχικα το μπατζετ, μετα βιας ξεπερνουσε τα 50€, τα πραγματα ομως αλλαξαν και ανεβηκε στα 90€ (μας εχει δαγκωσει στο λαιμο η ανεργια και οικονομικα ειμαστε κουτσοι, γι αυτο παμε σιγα-σιγα). Οποτε το ψηστηρι για VDSL router, παρ'ολο που δεν σκοπευω να βαλω ακομα, επιασε...Παραθετω λοιπον καποιες (πολλες) αποριες, που μαζεψα οσο καιρο τωρα λιωνω τα ματια μου στα forum. Δειξτε υπομονη και δωστε μου τα φωτα σας:
 
1) Θα κερδιζα τιποτα, εαν χρησιμοποιουσα το ΖΤΕ ως γεφυρα και επανω να βαλω ειτε το TPlink 9980, ειτε το ASUS DSLN17U? Γενικα δεν θα ηταν πιο ορθο, να προμηθευτω ενα σκετο router, αντι για modem/router?
 
2) Το ΖΤΕ φανταζομαι οτι bridgαρει. Με ενα προχειρο τσεκ που εκανα ομως στις ρυθμισεις του, δεν εντοπισα καπου την καρτελα με τις απαραιτητες ρυθμισεις. Εαν ειναι πολυ βαρυ να γραφτει εδω, υπαρχει καποιος οδηγος ειτε εδω, ειτε αλλου για να ακολουθησω, ωστε να γινει η γεφυρα (αυτο ΕΑΝ η πρωτη ερωτηση ειναι true)?
 
3) Τα προαναφερθεντα μηχανηματα παιζουν καλα με Wind? Απευθυνομαι κυριως σε οσους αγορασαν τα ρουτερς αυτα και εχουν Wind.
 
4) Το WIFI ειναι και ο κυριος παραγοντας αλλαγης router. Τι αποδοση εχουν, ως προς τα m² και φυσικα ως προς τις μεσοτοιχιες ενος σπιτιου? (στην περιπτωση μου ειναι για να τροφοδοτει με νετ, ενα διαμερισμα 75τμ. και η θεση του ρουτερ θα ειναι στο δωματιο μου, στην ακριανη πλευρα του διαμερισματος)
 
5) Σε παλιοτερο σχολιο μου ξεχασα επισης να εκφρασω την εξης παρατηρηση: Το πρωτο ΖΤΕ που ειχα (ZXV10 H108L) ενω κατεβαζα με μεση ταχυτητα 1.2mbps, δεν ειχα κανενα προβλημα με το να σερφαρω...Με το μπακατελιον H108L ενω κατεβαζω με 1.4mbps, κανει σαν να μπουκωνει το bandwidth και δεν ανοιγει καμια σελιδα και εννοειται πως δεν μπορει να συνδεθει κανεις με WIFI. Φανταζομαι οτι ειναι πολλοι παραγοντες που το επηρεαζουν αυτο, πλην του ρουτερ, αλλα οφειλω να ρωτησω: Με καποιο απο τα προτεινομενα μηχανηματα, θα εχω τα ιδια σκαλωματα? Κατι που εχει παρει το ματι μου περι του Ασσου,ειναι οτι η υπαρξη μεγαλυτερης μνημης απο το TPLink βοηθα σε αυτο το προβλημα, που παρουσιαζεται απο τα torrent clients. Ισχυει? Και εαν ναι, η διαφορα για τον μεσο απλο χρηστη (οπως εγω) θα ειναι αισθητη ή ειναι αμελητεα και δεν πρεπει να λειτουργει σαν αποτρεπτικος παραγοντας αγορας του TPLINK? Γενικα να υπαρχει η σκεψη οτι το σπορ του...torrenting, ειναι βασικη χρηση του internet...(το αθλημα ασκειται μονο ενσυρματα, το wifi ειναι για browsing).
 
6) Κυριε Poulinos, σε παλαιοτερο σχολιο σου ανεφερες οτι γνωριζεις τα αστικα κεντρα εντος Αθηνων. Εντος προαστιων Πειραια γνωριζεις? Συγκεκριμενα στο Κερατσινι στο υψος του Σκλαβενιτη, το πιο κοντινο ειναι το επι της Τσαλδαρη ή κανω λαθος και εχει πιο κοντα προς τα κατω? 
 
7) Επισης εαν καλεσω στην Wind, θα ξερει κανενας εκει να μου πει σε ποιο DSLAM υπαγεται η συνδεση μου και τι chipset φοραει? Ή θα με παραπεμψουν στον ΟΤΕ ή θα μου πουν "πακετο" γενικα?
 
8) Αυτην την στιγμη το SNR Margin παιζει στα εξης: D6.0/U7.1. Φανταζομαι δεν υπαρχει ουσια να ζητησω αλλαγη προφιλ σε χαμηλοτερο, γιατι απο οτι εχω καταλαβει, μπορει να εχω και προβληματα.
 
9) Γενικα εαν επικοινωνησω με το τεχνικο τμημα της Wind (και οχι το απλο τμημα support που δινει..."λυσεις" απο ενα PDF), τι να τους ζητησω ωστε να βελτιστοποιησω κι αλλο την συνδεση μου? (Εχω συνδεσει το Speedport entry 2i του ΟΤΕ πριν καποιο διαστημα και δεν ειχα τα θεματα που εχω με το ΖΤΕ, αλλα μεχρι εκει. Δεν εχω κανει πιο εξονυχιστικο ελεγχο της γραμμης μου)...
 
Εν τω μεταξυ, διαβαζωντας τις τελευταιες 10-15 σελιδες, με πριζωσατε να κοιταξω προς την πλευρα του ΑSUS, γιατι παιζει πολυ ο παραγων Customizing, πραγμα που μου καθεται καλυτερα στο μυαλο, γιατι ενω μπορει καποιες παραμετρους να μην τις πειραξω ποτε, νιωθω καλυτερα αμα ξερω οτι ΕΑΝ καποτε θελησω να το κανω, θα μπορεσω.

ΥΓ: Το H108L ξερει καλα να μιμειται την φατσα ολων εμας, που ειμαστε κατοχοι του : h108l.png
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα

 

Θέλω να αγοράσω ένα router (budget εως 100 ευρω)

Η σύνδεση που έχω για την ώρα είναι 24 της forthnet με το thomson tg585 v8 και απο τον ιουλιου θα έχω 24 wind σε άλλο σπίτι,

οπότε θα προτιμούσα κάποιο συμβατό και με τις 2 εταιρίες, αλλιως κοιτάμε μόνο για την περίπτωση της wind. Αν είναι δυνατό να έχει 1-2 usb θύρες για δικτυακους εκτυπωτες, αρκετά ευχρηστό και με πληθώρα επιλογών στο QoS, καθώς θέλω να περιορίσω το wifi, που θα χρησιμοποιέιται κυρίως απο 4-5 smarphones + 2-3 laptop για web browsing, και 3 σταθεροί με ethernet(1 κατεβαστηρι). (Επίσης αξίζει η χρήση-αγορα powerline adaptors η να παρω μακρυα καλωδια και να γεμισώ το σπίτι, πραγμα άσχημο, καθως μιλάμε για απόσταση 15μετρα και)

 

για την ώρα σκέφτομαι αυτό, αλλα θα ήθελα και κάποια άλλη πρόταση με αιτιολόγηση, αν είναι δυνατον

 

http://www.skroutz.gr/s/5176675/TP-LINK-TD-W9980.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα

 

Θέλω να αγοράσω ένα router (budget εως 100 ευρω)

Η σύνδεση που έχω για την ώρα είναι 24 της forthnet με το thomson tg585 v8 και απο τον ιουλιου θα έχω 24 wind σε άλλο σπίτι,

οπότε θα προτιμούσα κάποιο συμβατό και με τις 2 εταιρίες, αλλιως κοιτάμε μόνο για την περίπτωση της wind. Αν είναι δυνατό να έχει 1-2 usb θύρες για δικτυακους εκτυπωτες, αρκετά ευχρηστό και με πληθώρα επιλογών στο QoS, καθώς θέλω να περιορίσω το wifi, που θα χρησιμοποιέιται κυρίως απο 4-5 smarphones + 2-3 laptop για web browsing, και 3 σταθεροί με ethernet(1 κατεβαστηρι). (Επίσης αξίζει η χρήση-αγορα powerline adaptors η να παρω μακρυα καλωδια και να γεμισώ το σπίτι, πραγμα άσχημο, καθως μιλάμε για απόσταση 15μετρα και)

 

για την ώρα σκέφτομαι αυτό, αλλα θα ήθελα και κάποια άλλη πρόταση με αιτιολόγηση, αν είναι δυνατον

 

http://www.skroutz.gr/s/5176675/TP-LINK-TD-W9980.html

α.αλλο σκετο ρουτερ αλλο adsl/vdsl router.το 9980 ειναι ενα πολυ καλο vdsl/adsl router.Παιζει σε ολες τις εταιρειες.εχει gigabit εχει 2 bands στο wifi και ειναι 802.11n.μπορειςνα βαλεις και powerline μπορεις και καλωδιο.τα powerline εχουν ενα χ κοστος.εχει και qos το 9980 και μπορεις να δεις αναλυτικα το μενου του στο manual.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

α.αλλο σκετο ρουτερ αλλο adsl/vdsl router.το 9980 ειναι ενα πολυ καλο vdsl/adsl router.Παιζει σε ολες τις εταιρειες.εχει gigabit εχει 2 bands στο wifi και ειναι 802.11n.μπορειςνα βαλεις και powerline μπορεις και καλωδιο.τα powerline εχουν ενα χ κοστος.εχει και qos το 9980 και μπορεις να δεις αναλυτικα το μενου του στο manual.

Ωραία, καλο θα είναι να μπορει να με καλύψει και για μελλοντικη αναβαθμιση γραμμής σε vdsl, οπότε σε αυτό είμαστε οκ

 

τα 2 bands στο wifi μπορουν να ελεγχθούν και να παραμετροποιηθούν αναλογα υποθέτω

 

οσο για το pοwerline, κάπου είδα οτι μετραει και η ποίότητα του ρεύματος, των συνδέσεων, την παλαιότητα των καλωδιώσεων που σχετίζεται και με την ηλικία του κτιρίου (1996 κτισμα).Ισχύει, και αν ναι, γίνεται να το τσεκάρουμε κάπως?

 

edit

 

επίσης είδα οτι δεν υποστηριζει snr margin και telnet to w9980, και οτι εμφανίζει προβληματα υπερθερμανσης.

Επεξ/σία από jimakos234
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Επανερχομαι μετα απο καιρο, με σκοπο να ενοχλησω (κυριως) τους κυριους: Poulinos και Dbconan και μαζι ας παρει η μπαλα, οποιον αλλο παικτη μπορει να συνδραμει στην επιλυση του προβληματος...Αρχικα το μπατζετ, μετα βιας ξεπερνουσε τα 50€, τα πραγματα ομως αλλαξαν και ανεβηκε στα 90€ (μας εχει δαγκωσει στο λαιμο η ανεργια και οικονομικα ειμαστε κουτσοι, γι αυτο παμε σιγα-σιγα). Οποτε το ψηστηρι για VDSL router, παρ'ολο που δεν σκοπευω να βαλω ακομα, επιασε...Παραθετω λοιπον καποιες (πολλες) αποριες, που μαζεψα οσο καιρο τωρα λιωνω τα ματια μου στα forum. Δειξτε υπομονη και δωστε μου τα φωτα σας:
 
1) Θα κερδιζα τιποτα, εαν χρησιμοποιουσα το ΖΤΕ ως γεφυρα και επανω να βαλω ειτε το TPlink 9980, ειτε το ASUS DSLN17U? Γενικα δεν θα ηταν πιο ορθο, να προμηθευτω ενα σκετο router, αντι για modem/router?
 
2) Το ΖΤΕ φανταζομαι οτι bridgαρει. Με ενα προχειρο τσεκ που εκανα ομως στις ρυθμισεις του, δεν εντοπισα καπου την καρτελα με τις απαραιτητες ρυθμισεις. Εαν ειναι πολυ βαρυ να γραφτει εδω, υπαρχει καποιος οδηγος ειτε εδω, ειτε αλλου για να ακολουθησω, ωστε να γινει η γεφυρα (αυτο ΕΑΝ η πρωτη ερωτηση ειναι true)?
 
3) Τα προαναφερθεντα μηχανηματα παιζουν καλα με Wind? Απευθυνομαι κυριως σε οσους αγορασαν τα ρουτερς αυτα και εχουν Wind.
 
4) Το WIFI ειναι και ο κυριος παραγοντας αλλαγης router. Τι αποδοση εχουν, ως προς τα m² και φυσικα ως προς τις μεσοτοιχιες ενος σπιτιου? (στην περιπτωση μου ειναι για να τροφοδοτει με νετ, ενα διαμερισμα 75τμ. και η θεση του ρουτερ θα ειναι στο δωματιο μου, στην ακριανη πλευρα του διαμερισματος)
 
5) Σε παλιοτερο σχολιο μου ξεχασα επισης να εκφρασω την εξης παρατηρηση: Το πρωτο ΖΤΕ που ειχα (ZXV10 H108L) ενω κατεβαζα με μεση ταχυτητα 1.2mbps, δεν ειχα κανενα προβλημα με το να σερφαρω...Με το μπακατελιον H108L ενω κατεβαζω με 1.4mbps, κανει σαν να μπουκωνει το bandwidth και δεν ανοιγει καμια σελιδα και εννοειται πως δεν μπορει να συνδεθει κανεις με WIFI. Φανταζομαι οτι ειναι πολλοι παραγοντες που το επηρεαζουν αυτο, πλην του ρουτερ, αλλα οφειλω να ρωτησω: Με καποιο απο τα προτεινομενα μηχανηματα, θα εχω τα ιδια σκαλωματα? Κατι που εχει παρει το ματι μου περι του Ασσου,ειναι οτι η υπαρξη μεγαλυτερης μνημης απο το TPLink βοηθα σε αυτο το προβλημα, που παρουσιαζεται απο τα torrent clients. Ισχυει? Και εαν ναι, η διαφορα για τον μεσο απλο χρηστη (οπως εγω) θα ειναι αισθητη ή ειναι αμελητεα και δεν πρεπει να λειτουργει σαν αποτρεπτικος παραγοντας αγορας του TPLINK? Γενικα να υπαρχει η σκεψη οτι το σπορ του...torrenting, ειναι βασικη χρηση του internet...(το αθλημα ασκειται μονο ενσυρματα, το wifi ειναι για browsing).
 
6) Κυριε Poulinos, σε παλαιοτερο σχολιο σου ανεφερες οτι γνωριζεις τα αστικα κεντρα εντος Αθηνων. Εντος προαστιων Πειραια γνωριζεις? Συγκεκριμενα στο Κερατσινι στο υψος του Σκλαβενιτη, το πιο κοντινο ειναι το επι της Τσαλδαρη ή κανω λαθος και εχει πιο κοντα προς τα κατω? 
 
7) Επισης εαν καλεσω στην Wind, θα ξερει κανενας εκει να μου πει σε ποιο DSLAM υπαγεται η συνδεση μου και τι chipset φοραει? Ή θα με παραπεμψουν στον ΟΤΕ ή θα μου πουν "πακετο" γενικα?
 
8) Αυτην την στιγμη το SNR Margin παιζει στα εξης: D6.0/U7.1. Φανταζομαι δεν υπαρχει ουσια να ζητησω αλλαγη προφιλ σε χαμηλοτερο, γιατι απο οτι εχω καταλαβει, μπορει να εχω και προβληματα.
 
9) Γενικα εαν επικοινωνησω με το τεχνικο τμημα της Wind (και οχι το απλο τμημα support που δινει..."λυσεις" απο ενα PDF), τι να τους ζητησω ωστε να βελτιστοποιησω κι αλλο την συνδεση μου? (Εχω συνδεσει το Speedport entry 2i του ΟΤΕ πριν καποιο διαστημα και δεν ειχα τα θεματα που εχω με το ΖΤΕ, αλλα μεχρι εκει. Δεν εχω κανει πιο εξονυχιστικο ελεγχο της γραμμης μου)...
 
Εν τω μεταξυ, διαβαζωντας τις τελευταιες 10-15 σελιδες, με πριζωσατε να κοιταξω προς την πλευρα του ΑSUS, γιατι παιζει πολυ ο παραγων Customizing, πραγμα που μου καθεται καλυτερα στο μυαλο, γιατι ενω μπορει καποιες παραμετρους να μην τις πειραξω ποτε, νιωθω καλυτερα αμα ξερω οτι ΕΑΝ καποτε θελησω να το κανω, θα μπορεσω.

 

ΥΓ: Το H108L ξερει καλα να μιμειται την φατσα ολων εμας, που ειμαστε κατοχοι του : h108l.png

 

 

Οτι και να κανεις με ZTE ,ειναι μπαζα,θα στο πει και ο πουλινος..ειτε για γεφυρα ,ειτε για πρωτο η κατι αλλο,ειναι μονο για σακουλα και φουντο...Δεν ξερω μηπως το διωξει και η σακουλα...

 

Μαζεψε κανενα ευρω,σιγα σιγα και παρε ενα ASUS,οπου κανουν μεσα απο το μενου τους παπαδες και θα βρεις την ηρεμια σου πανω και σε wifi και σε οτι αλλο θες....Ασυρματα η οχι...

 

Αυτα οσοα αφορα τα  ZTE ....τωρα για καμπινα και τσιπακια ,αμα θα ριξεις μεσα εδω μια ματια θα δεις κατι τροπους για να το βρεις η μεσω καποιου που γνωριζει την περιοχη σου....Αλλα βαζοντας ενα καλο μοντμ,ολα αυτα τα ξεπερνας,αφου με το παιχνιδι στις ρυθμισεις,ΦΤΙΑΧΝΕΙς τα παντα...(οσο παει και η γραμμη σου παντα)

 

ΖτE,ΣΑΚΟΥΛΑ ΚΑΙ ΦΟΥΝΤΟ...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Επανερχομαι μετα απο καιρο, με σκοπο να ενοχλησω (κυριως) τους κυριους: Poulinos και Dbconan και μαζι ας παρει η μπαλα, οποιον αλλο παικτη μπορει να συνδραμει στην επιλυση του προβληματος...Αρχικα το μπατζετ, μετα βιας ξεπερνουσε τα 50€, τα πραγματα ομως αλλαξαν και ανεβηκε στα 90€ (μας εχει δαγκωσει στο λαιμο η ανεργια και οικονομικα ειμαστε κουτσοι, γι αυτο παμε σιγα-σιγα). Οποτε το ψηστηρι για VDSL router, παρ'ολο που δεν σκοπευω να βαλω ακομα, επιασε...Παραθετω λοιπον καποιες (πολλες) αποριες, που μαζεψα οσο καιρο τωρα λιωνω τα ματια μου στα forum. Δειξτε υπομονη και δωστε μου τα φωτα σας:
 
1) Θα κερδιζα τιποτα, εαν χρησιμοποιουσα το ΖΤΕ ως γεφυρα και επανω να βαλω ειτε το TPlink 9980, ειτε το ASUS DSLN17U? Γενικα δεν θα ηταν πιο ορθο, να προμηθευτω ενα σκετο router, αντι για modem/router?
 
2) Το ΖΤΕ φανταζομαι οτι bridgαρει. Με ενα προχειρο τσεκ που εκανα ομως στις ρυθμισεις του, δεν εντοπισα καπου την καρτελα με τις απαραιτητες ρυθμισεις. Εαν ειναι πολυ βαρυ να γραφτει εδω, υπαρχει καποιος οδηγος ειτε εδω, ειτε αλλου για να ακολουθησω, ωστε να γινει η γεφυρα (αυτο ΕΑΝ η πρωτη ερωτηση ειναι true)?
 
3) Τα προαναφερθεντα μηχανηματα παιζουν καλα με Wind? Απευθυνομαι κυριως σε οσους αγορασαν τα ρουτερς αυτα και εχουν Wind.
 
4) Το WIFI ειναι και ο κυριος παραγοντας αλλαγης router. Τι αποδοση εχουν, ως προς τα m² και φυσικα ως προς τις μεσοτοιχιες ενος σπιτιου? (στην περιπτωση μου ειναι για να τροφοδοτει με νετ, ενα διαμερισμα 75τμ. και η θεση του ρουτερ θα ειναι στο δωματιο μου, στην ακριανη πλευρα του διαμερισματος)
 
5) Σε παλιοτερο σχολιο μου ξεχασα επισης να εκφρασω την εξης παρατηρηση: Το πρωτο ΖΤΕ που ειχα (ZXV10 H108L) ενω κατεβαζα με μεση ταχυτητα 1.2mbps, δεν ειχα κανενα προβλημα με το να σερφαρω...Με το μπακατελιον H108L ενω κατεβαζω με 1.4mbps, κανει σαν να μπουκωνει το bandwidth και δεν ανοιγει καμια σελιδα και εννοειται πως δεν μπορει να συνδεθει κανεις με WIFI. Φανταζομαι οτι ειναι πολλοι παραγοντες που το επηρεαζουν αυτο, πλην του ρουτερ, αλλα οφειλω να ρωτησω: Με καποιο απο τα προτεινομενα μηχανηματα, θα εχω τα ιδια σκαλωματα? Κατι που εχει παρει το ματι μου περι του Ασσου,ειναι οτι η υπαρξη μεγαλυτερης μνημης απο το TPLink βοηθα σε αυτο το προβλημα, που παρουσιαζεται απο τα torrent clients. Ισχυει? Και εαν ναι, η διαφορα για τον μεσο απλο χρηστη (οπως εγω) θα ειναι αισθητη ή ειναι αμελητεα και δεν πρεπει να λειτουργει σαν αποτρεπτικος παραγοντας αγορας του TPLINK? Γενικα να υπαρχει η σκεψη οτι το σπορ του...torrenting, ειναι βασικη χρηση του internet...(το αθλημα ασκειται μονο ενσυρματα, το wifi ειναι για browsing).
 
6) Κυριε Poulinos, σε παλαιοτερο σχολιο σου ανεφερες οτι γνωριζεις τα αστικα κεντρα εντος Αθηνων. Εντος προαστιων Πειραια γνωριζεις? Συγκεκριμενα στο Κερατσινι στο υψος του Σκλαβενιτη, το πιο κοντινο ειναι το επι της Τσαλδαρη ή κανω λαθος και εχει πιο κοντα προς τα κατω? 
 
7) Επισης εαν καλεσω στην Wind, θα ξερει κανενας εκει να μου πει σε ποιο DSLAM υπαγεται η συνδεση μου και τι chipset φοραει? Ή θα με παραπεμψουν στον ΟΤΕ ή θα μου πουν "πακετο" γενικα?
 
8) Αυτην την στιγμη το SNR Margin παιζει στα εξης: D6.0/U7.1. Φανταζομαι δεν υπαρχει ουσια να ζητησω αλλαγη προφιλ σε χαμηλοτερο, γιατι απο οτι εχω καταλαβει, μπορει να εχω και προβληματα.
 
9) Γενικα εαν επικοινωνησω με το τεχνικο τμημα της Wind (και οχι το απλο τμημα support που δινει..."λυσεις" απο ενα PDF), τι να τους ζητησω ωστε να βελτιστοποιησω κι αλλο την συνδεση μου? (Εχω συνδεσει το Speedport entry 2i του ΟΤΕ πριν καποιο διαστημα και δεν ειχα τα θεματα που εχω με το ΖΤΕ, αλλα μεχρι εκει. Δεν εχω κανει πιο εξονυχιστικο ελεγχο της γραμμης μου)...
 
Εν τω μεταξυ, διαβαζωντας τις τελευταιες 10-15 σελιδες, με πριζωσατε να κοιταξω προς την πλευρα του ΑSUS, γιατι παιζει πολυ ο παραγων Customizing, πραγμα που μου καθεται καλυτερα στο μυαλο, γιατι ενω μπορει καποιες παραμετρους να μην τις πειραξω ποτε, νιωθω καλυτερα αμα ξερω οτι ΕΑΝ καποτε θελησω να το κανω, θα μπορεσω.

 

ΥΓ: Το H108L ξερει καλα να μιμειται την φατσα ολων εμας, που ειμαστε κατοχοι του : 

 

1.οχι δεν υπαρχει νοημα.το 9980 ειναι vdsl/adsl router μπορει να παιξει και σκετο ρουτερ αλλα δεν βρισκω νοημα
ουτε να το βαλεις να παιξει σκετο ρουτερ ουτε να παρεις σκετο ρουτερ.αν ειχες κανα καλο Modem ναι αλλα το zte δεν ειναι καλο.
οποτε θελουμε να βγει τελειως.
 
2.γινεται λογικα αν δεν ειναι κλειδωμενο αλλα οπως εγραψα στο ενα δεν εχει νοημα .οποτε μαλλον δεν εχει νοημα να το ψαξουμε παραπανω.
 
3.συνηθως ολα τα vdsl/adslrouter παιζουν παντου.η wind πχ εχει και alcatel dslam που εχει και η forthnet  που εχει και η cyta.
 
4.Θα παιξει πολυ καλυτερα απο το zte σε wireless αλλα αυτο δεν σημαινει οτι θα καλυψει τα παντα.εχω σπιτι στα ιδια τετραγωνικα και εχω ενα νορμαλρ ουτερ και στο δωματιο με το κινητο εχω μια παυλα σημα επειδη ειναι πολλοι τοιχοι.
εφερα σαν παραδειγμα το κινητο επειδη εχουν αδυναμο wifi.αν μπορει να μπει το ρουτερ καπου κεντρικα ακομα καλυτερα.
απο εκει και περα εξαρτατε ποσοι τοιχοι ειναι μεχρι την αλλη πλευρα.σιγουρα καλυτερα απο το zte που ειναι χαλια ρουτερ 
με χαλια wireless.
 
5.oso kai να πιταρε το zte με το ιντερνετ δεν σημαινει οτι δεν θαπρεπε να σε αφηνει να μπει μια συσκευη στο ιντερνετ.αλλα λογω αδυναμης cpu μην περιμενεις πολλα.
πχ εχω technicolor 788 Που το θεωρω κατωτερο απο το 9980 tp link και ακομα και οταν κατεβαζω/ανεβαζω full surfaro εστω και με λιγο καθυστερηση που ειναι λογικο αφου
κατεβαζω/ανεβαζω full.sto 9980 μπορεις να βαλεις και qos.οσο καλυτερη cpu + Περισσοτερη μνημη τοσο καλυτερη συμπεριφορα.θα την δεις και εσυ την διαφορα σαν αρχαριος.
 
6.το κερατσινι παιρνει απο το κερατσινι.δεν υπαρχει αλλο εκει κοντα.του πειραια ειναι μακρυα του αγιου γεωργιου μακρυα.περαμα μακρυα.
μετα εχουμε νικαια και κορυδαλλο που ο σκλαβενιτης απο κερατσινι πρεπει να παιρνει.
ενδεικτικα γραφω και διευθυνσεις σε ολα
κερατσινι Ιπποκράτους 5-7 κερατσινι
νικαια Μυλασών 5 νικαια
κορυδαλλος = Αβέρωφ & Αττάλιας κορυδαλλος
 
7,οποιον παροχο εχεις αυτον τον παροχο ρωτας σε τι dslam πεφτεις εφοσον εισαι σε ιδιοκτητο οπως και σε ποιο αστικο κεντρο ανηκεις.
8.οχι κανεις παροχος δεν δινει κατω απο 6.απλα καποιοι το χαμηλωνουν απο το ρουτερ οταν το υποστηριζει ο ρουτερ.
9.γραψε μας τα χαρακτηριστικα της γραμμης.μετα απλα θελει ελεγχο απο σενα σε κατανεμητη/χωνευτη για να δεις αν πιανεις τα μεγιστα.χωρις να σημαινει οτι αμα δεν τα πιανεις οτι θεωρειται βλαβη.
πρεπει να ξερεις για να το κανεις.
ο τεχνικος χρεωνεται αμα δεν εχεις προβλημα ή αμα δεν δει προβλημα.θελουμε αναλυτικα τα χαρακτηριστικα της γραμμης.
το asus το εχουν λιγοτερα ατομα γενικοτερα οποτε λιγοτερες αποψεις αλλα ναι μπορεις πχ να πειραξεις snr.το tp link ειναι αγορασμενο και δοκιμασμενο απο παραπανω ατομα αλλα δεν ξερω αν μπορεις να πειραξεις το snr.
χωρις να σημαινει οτι αν δεν μπορεις να πειραξεις το snr οτι ειναι κακο.και το 6 Margin μια χαρα ειναι.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

6.το κερατσινι παιρνει απο το κερατσινι.δεν υπαρχει αλλο εκει κοντα.του πειραια ειναι μακρυα του αγιου γεωργιου μακρυα.περαμα μακρυα.
μετα εχουμε νικαια και κορυδαλλο που ο σκλαβενιτης απο κερατσινι πρεπει να παιρνει.
ενδεικτικα γραφω και διευθυνσεις σε ολα
κερατσινι Ιπποκράτους 5-7 κερατσινι
νικαια Μυλασών 5 νικαια
κορυδαλλος = Αβέρωφ & Αττάλιας κορυδαλλος
 

εμείς οι νικαιώτες απο εκει παίρνουμε δηλαδή;

 

στον Οτέ σύμφωνα με αυτό http://www.otewholesale.gr/Portals/0/unbacc_ak_1_new[1].pdfλεει Θηβών 42.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά απο ψάξιμο, είμαι ανάμεσα σε αυτα τα 3, αλλα τείνω προς το Asus κυριως για το πολυ καλό ui και επιλογές/ρυθμίσεις που έχει, αλλά χάνω την δυνατότητα του VDSL (η κάνω λάθος?) σε σχεση με τα αλλα 2, και θέλω να ξεφορτωθω και το υπάρχων, δεν θα ήθελα να έχω adsl/vdsl wan. επίσης , διάβασα για το w9980 οτι ζεσταινεται αρκετα και κρασαρει σε ξένα forums και αρκετοι το έχουν με ανεμιστήρα τοποθετημένο απο κάτω, πράγμα που με απομακρύνει απο αυτό, καθώς και κάποιες επιλογες που δεν υπάρχουν σε σχεση με το Asus. Tέλος το netgear που παραθέτω διαβασα θετικά πραγματα, αλλα το γεγονος οτι θα χρειαστώ να έχω adsl wan με χαλάει αρκετα. Αυριο θα προβω στην παραγγελια, οπότε ποια θα ήταν για εσας η βέλτιστη επιλογή?

 

http://www.e-shop.gr/netgear-r6220-ac1200-dual-band-gigabit-wifi-router-with-external-antennas-p-PER.617439

 

http://www.e-shop.gr/tp-link-td-w9980-n600-wireless-dual-band-gigabit-vdsl2-adsl2-pstn-modem-router-p-PER.612731

 

http://www.e-shop.gr/asus-dsl-n55u-d1-dual-band-wireless-n600-gigabit-adsl2-pstn-isdn-modem-router-p-PER.617488

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμείς οι νικαιώτες απο εκει παίρνουμε δηλαδή;

 

στον Οτέ σύμφωνα με αυτό http://www.otewholesale.gr/Portals/0/unbacc_ak_1_new[1].pdfλεει Θηβών 42.

θηβων 42 δεν εχω δει κατι και οσο θυμαμαι η θηβων δεν ειναι καπου εκει κοντα.

οπως θα δεις και εδω

https://www.google.gr/search?q=%CE%BC%CF%85%CE%BB%CE%B1%CF%83%CF%83%CF%89%CE%BD+5+%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%B1%CE%B9%CE%B1&sourceid=ie7&rls=com.microsoft:el-GR:IE-SearchBox&ie=&oe=&gfe_rd=cr&ei=CloqV5GbNrHY8Aeo2JfQCg

ο οτε της νικαιας ειναι μυλασσων.απεναντι ειναι και ενα σχολειο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θηβων 42 δεν εχω δει κατι και οσο θυμαμαι η θηβων δεν ειναι καπου εκει κοντα.

οπως θα δεις και εδω

https://www.google.gr/search?q=%CE%BC%CF%85%CE%BB%CE%B1%CF%83%CF%83%CF%89%CE%BD+5+%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%B1%CE%B9%CE%B1&sourceid=ie7&rls=com.microsoft:el-GR:IE-SearchBox&ie=&oe=&gfe_rd=cr&ei=CloqV5GbNrHY8Aeo2JfQCg

ο οτε της νικαιας ειναι μυλασσων.απεναντι ειναι και ενα σχολειο.

https://www.google.gr/maps/@37.9566825,23.6505685,3a,75y,134.92h,97.55t/data=!3m6!1e1!3m4!1swS2RoKy5u39HexruBUWmqg!2e0!7i13312!8i6656

τουτο φαντάζομαι είναι αν καταλαβαινω σωστά.

εμενα με βγάζει περι τα 1600-1800μετρα απο κυπρου και δελμησου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.google.gr/maps/@37.9566825,23.6505685,3a,75y,134.92h,97.55t/data=!3m6!1e1!3m4!1swS2RoKy5u39HexruBUWmqg!2e0!7i13312!8i6656

τουτο φαντάζομαι είναι αν καταλαβαινω σωστά.

εμενα με βγάζει περι τα 1600-1800μετρα απο κυπρου και δελμησου

οχι αυτο ειναι του αγιου ιωαννου ρεντη και ειναι πανω στην θηβων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας.

Και εγώ αντιμετωπίζω τα θέματα του H108L και έκανα το λάθος να καλέσω τεχνικό πριν κάνω μια εκτενή αναζήτηση για τα θέματα που αντιμετώπιζα. Στη δικιά μου περίπτωση είχα απίστευτα spikes σε ms όταν έκανα ping μια ιστοσελίδα απ' το cmd, πολλές φορές όταν καλούσε κάποιος τη σταθερή γραμμή έπεφτε η σύνδεση, δεν μπορούσαν να μπουν 2 λαπτοπ μαζί στο wi-fi και άλλα τέτοια όμορφα...Επομένως μαζί με το 30αρι που θα δώσω στον τεχνικό γιατί "δεν βρήκε πρόβλημα αυτό το μήνα" θα ήθελα να μου πείτε σε τί ποσό θα έπαιρνα μια ικανοποιητική συσκευή και κάποια μοντέλα για μπούσουλα. 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε νορμαλ λεφτα tp link 8970 adsl

tp link 8980 adsl + dual band

tp link 9980 adsl/vdsl + dual band


Καλησπέρα σας.

Και εγώ αντιμετωπίζω τα θέματα του H108L και έκανα το λάθος να καλέσω τεχνικό πριν κάνω μια εκτενή αναζήτηση για τα θέματα που αντιμετώπιζα. Στη δικιά μου περίπτωση είχα απίστευτα spikes σε ms όταν έκανα ping μια ιστοσελίδα απ' το cmd, πολλές φορές όταν καλούσε κάποιος τη σταθερή γραμμή έπεφτε η σύνδεση, δεν μπορούσαν να μπουν 2 λαπτοπ μαζί στο wi-fi και άλλα τέτοια όμορφα...Επομένως μαζί με το 30αρι που θα δώσω στον τεχνικό γιατί "δεν βρήκε πρόβλημα αυτό το μήνα" θα ήθελα να μου πείτε σε τί ποσό θα έπαιρνα μια ικανοποιητική συσκευή και κάποια μοντέλα για μπούσουλα. 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...