Προς το περιεχόμενο

ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ADSL/VDSL ROUTER post here(γράψτε εδώ)


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

σε νορμαλ λεφτα tp link 8970 adsl

tp link 8980 adsl + dual band

tp link 9980 adsl/vdsl + dual band

 

 

μακριά απ το 8970 αν ειναι να κατεβάζεις τορρεντ μέσω wifi :P

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις! Κάτι τελευταίο αν γνωρίζετε, έκανα ping απ'το cmd σε Win10 τους DNS της Wind και τα πακέτα δεν έφταναν στον προορισμό τους. Σε άλλες μου προσπάθειες αν ο Server του δέκτη των ping δεν δεχόταν ping λόγω firewall έπαιρνα το μήνυμα "packet could not reach destination server" (στο περίπου) εδώ παίρνω την απόκριση request timed out, δηλαδή τα πακέτα δεν έφταναν καν, υπάρχει κάποια εξήγηση για αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Σύντροφοι μπορείτε να προτείνεται κανένα ολίγων πιο οικονομικό ρουτεράκι για σύνδεση adsl pstn forthnet που να γνωρίζουμε ότι δουλεύει ικανοποιητικά?
Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σύντροφοι μπορείτε να προτείνεται κανένα ολίγων πιο οικονομικό ρουτεράκι για σύνδεση adsl pstn forthnet που να γνωρίζουμε ότι δουλεύει ικανοποιητικά?

Ευχαριστώ.

 

 

κάθε φορά που θα βλέπω να προτείνουν το 8970 θεωρώ σωστό να παραθέτω το θέμα μου για γνώση των αγοραστών, είναι κρίμα να ταλαιπωρηθουν αν τους ενδιαφέρει το συγκεκριμένο.

 

http://www.insomnia.gr/topic/582478-tp-link-w8970-v1-%CF%80%CE%B9%CE%B8%CE%B1%CE%BD%CF%8C%CF%80%CF%81%CF%8C%CE%B2%CE%BB%CE%B7%CE%BC%CE%B1-%CE%BC%CE%B5-%CF%84%CE%B1%CF%87%CF%8D%CF%84%CE%B7%CF%84%CE%B1-wi-fi/page-4

τελευταιο ποστ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Dbconan Η αξια του ΖΤΕ, ειναι κατωτερη απο αυτην μιας σακουλας του Σκλαβενιτη... Φαλτσοφουνταριστο θα φυγει μεσα στον καδο, ουτε καν στην ανακυκλωση. Αρκει να παρω κανενα εργαλειο και παψω να βασανιζομαι με το ΖΤΕ. 

@Poulinos SNR: D: 6.0 / U: 7.2...LINE ATTENUATION: D: 17.0 / U: 2.8....DATA RATE: D: 15172 / U: 1021kbps. Υποψιν το σπιτι ειναι του 67, τηλεφωνικη πριζα υπαρχει μια, η οποια αλλαχτηκε το 2006 που αγοραστηκε το διαμερισμα και μια λεπτομερεια που παλι κακως δεν εγραψα πριν, απο την πριζα μεχρι το ρουτερ (που βρισκεται στο δωματιο μου) εχω φερει 28 μετρα καλωδιο RJ12 που πεφτει πανω στο ρουτερ. Πανω στην πριζα κατευθειαν, L.A. Download αλλαζει σε 16 και το DataRate Download ανεβαινει σε 15363 (αμελητεα διαφορα). Τωρα για τσεκ στον κατανεμητη, πρεπει πρωτα να τον εντοπισω (εχει καποια σημανση επανω?) και μετα θα τον ανοιξω για να δω τι παιζει. Αν βγαλω ακρη (γιατι ειμαστε και 8 διαμερισματα και 2 καταστηματα) τοτε καλως, θα κανω την τσεκαριστικη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλοι μου, καλημέρα!

Σίγουρα κάπου θα έχει απαντηθεί αλλά δεν το βρίσκω: έχω Vodafone (hol) adsl και ψάχνω ένα μοντεμάκι ρούτερ με γρήγορο και δυνατό ???? (να πιάνει σε 2 ορόφους) WiFi. Έχετε κάτι να μου πρότεινετε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λέτε επομένως ότι το TP-Link 8970 δεν είναι ότι καλύτερο για torrents (εγώ συνήθως βάζω μέχρι και 150 συνδέσεις ανά αρχείο όταν θέλω να κατέβει γρήγορα).

 

Το 9980 έχει τα ίδια προβλήματα; Θα το σκεφτόμουν να το πάρω μόνο αν είναι καλύτερο στο συγχρονισμό καθώς δε θα βάλω άμεσα vdsl.

 

Έχει όντως πρόβλημα με τα torrent to 8970? Μη μου πείτε ότι μόνο ένα άτομο κατεβάζει torrents :)

Επεξ/σία από ypoptos1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενας φίλος που έχει ενοικιαζόμενα δωμάτια (3 όροφοι) θέλει να αλλάξει το default modem-router του ΟΤΕ με κάποιο άλλο έτσι ώστε και όλα τα δωμάτια να πιάνουν καλά και να μην κολλάει από τα πολλά connections.

Ποιο modem router έχετε να προτείνετε;

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενας φίλος που έχει ενοικιαζόμενα δωμάτια (3 όροφοι) θέλει να αλλάξει το default modem-router του ΟΤΕ με κάποιο άλλο έτσι ώστε και όλα τα δωμάτια να πιάνουν καλά και να μην κολλάει από τα πολλά connections.

Ποιο modem router έχετε να προτείνετε;

Ευχαριστώ.

δεν γινεται.βαζει ενα καλο adsl/vdsl router κατω πχ draytek και σε καθε οροφο απο ενα access point τουλαχιστον αν θελει να αποκαλει ιντερνετ αυτο που θα δινει στους πελατες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε αφήνει το modem αυτό που του έδωσε ο ΟΤΕ και κουμπώνει πάνω ένα router?

Αυτή η σελίδα είναι αξιόπιστη;

http://www.smallnetbuilder.com/tools/charts/router/view

 

Αν θέλει να κάνει και QOS ποιο να αγοράσει;

Ευχαριστώ και πάλι για τις απαντήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα , εχω αγορασει εδω καικανα μηνα tp link td-w9980 χωρις να πω οτι εχω μεινει αρκετα ευχαριστημενος.Βασικο προβλημα ειναι οτι το wifi range ειναι πολυ μικρο, ηθελα να καλυψω 2 οροφους και το κανει με δυσκολια (βρισκεται στην ιδια θεση με το παλιο ρουτερ, ενα ζτε που μου ειχε δωσει ο παροχος , το οποιο ειχε πολυ καλυτερο σημα αποτι αυτο) . λετε να ειναι προβληματικο η πρεπει να κανω καποια ρυθμιση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα , εχω αγορασει εδω καικανα μηνα tp link td-w9980 χωρις να πω οτι εχω μεινει αρκετα ευχαριστημενος.Βασικο προβλημα ειναι οτι το wifi range ειναι πολυ μικρο, ηθελα να καλυψω 2 οροφους και το κανει με δυσκολια (βρισκεται στην ιδια θεση με το παλιο ρουτερ, ενα ζτε που μου ειχε δωσει ο παροχος , το οποιο ειχε πολυ καλυτερο σημα αποτι αυτο) . λετε να ειναι προβληματικο η πρεπει να κανω καποια ρυθμιση?

firmware update και δοκιμασε αλλο κα αλι.να παιζει καλυτερα το zte απο το 9980 λιγο παραξενο ασχετα που το 9980 για τα 2.4 ghz οσο θυμαμαι χρησιμοποιει τις εωτερικες κεραιες
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα στη παρεα. Εχω το thomson tg585 v8 της forthnet ομως τελευταια δεν μου τα λεει καλα απο αποψη σηματος. Μενω σε μονοκατοικια κ ειδικα οταν βγαινω στην αυλη το χανω τελειως. Πειτε μου τις αποψεις σας. Να παρω τη forthnet μηπως μου δωσει κανα αλλο? Να παρω καποιο μονος μου? Να βαλω απλα ενισχυτη σηματος? Απο ταχυτητα καλο ειναι οταν ειμαι κοντα. Με την αποσταση εχει θεμα. Ευχαριστω προκαταβολικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα στη παρεα. Εχω το thomson tg585 v8 της forthnet ομως τελευταια δεν μου τα λεει καλα απο αποψη σηματος. Μενω σε μονοκατοικια κ ειδικα οταν βγαινω στην αυλη το χανω τελειως. Πειτε μου τις αποψεις σας. Να παρω τη forthnet μηπως μου δωσει κανα αλλο? Να παρω καποιο μονος μου? Να βαλω απλα ενισχυτη σηματος? Απο ταχυτητα καλο ειναι οταν ειμαι κοντα. Με την αποσταση εχει θεμα. Ευχαριστω προκαταβολικα.

αν σου δωσουν αλλο θα ειναι με ανανεωση συμβολαιου και το πολυ να παρεις ή technicolor ή να παρεις zte.οποτε το αφηνεις.τωρα αν εχεις κανα φιλο να σου δωσει κανα αλλο για δοκιμη δοκιμασε το.αν εχεις τα ιδια τοτε πας σε repeater ή μετακινεις το router.το Repeater θα σου χασει λιγο σε ταχυτητα.στο v8 περα απο Firmware update μπορεις να παιξεις και με τα καναλια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...