Προς το περιεχόμενο

ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ADSL/VDSL ROUTER post here(γράψτε εδώ)


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

αν σου δωσουν αλλο θα ειναι με ανανεωση συμβολαιου και το πολυ να παρεις ή technicolor ή να παρεις zte.οποτε το αφηνεις.τωρα αν εχεις κανα φιλο να σου δωσει κανα αλλο για δοκιμη δοκιμασε το.αν εχεις τα ιδια τοτε πας σε repeater ή μετακινεις το router.το Repeater θα σου χασει λιγο σε ταχυτητα.στο v8 περα απο Firmware update μπορεις να παιξεις και με τα καναλια

 

Επειδη χθες με πηραν για αννανεωση γι αυτο το ειπα. Αλλα αφου λες δεν αξιζει το ξεχναμε. Repeater αν καταλαβα καλα ειναι ο ενισχυτης ετσι? Αυτη τη στιγμη η ταχυτητα παιζει γυρω στα 8.5, λες να πεσει πολυ? Με τα καναλια πως μπορω να παιξω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

λογικα ειτε technicolor ειτε zte θα παρεις.δεν θεωρω οτι εχουν μεγαλυτερη καλυψη εκτος αν εχει χαλασει το V8 που δυσκολο.firmware Κατεβαζεις απο το site της forthnet.η ταχυτητα μπορει να πεσει μπορει και οχι.για Online gaming το ξεχνας αμα βαλεις Repeater.

καναλι αλλαζεις μεσα απο το Interface του ρουτερ.

192.168.1.254 home network.klik στο wlan:Ονομα δικτυου και μετα configure.εχει Channel automatic.βαζεις Manual και δοκιμαζεις καποιο αλλο καναλι απο αυτα που ειναι τωρα και σου λεει νομιζω σε ποιο ειναι.δοκιμασε 2-3 καναλια απο το 11 εως το 11.πχ 1 ή 6 ή 11 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λογικα ειτε technicolor ειτε zte θα παρεις.δεν θεωρω οτι εχουν μεγαλυτερη καλυψη εκτος αν εχει χαλασει το V8 που δυσκολο.firmware Κατεβαζεις απο το site της forthnet.η ταχυτητα μπορει να πεσει μπορει και οχι.για Online gaming το ξεχνας αμα βαλεις Repeater.

καναλι αλλαζεις μεσα απο το Interface του ρουτερ.

192.168.1.254 home network.klik στο wlan:Ονομα δικτυου και μετα configure.εχει Channel automatic.βαζεις Manual και δοκιμαζεις καποιο αλλο καναλι απο αυτα που ειναι τωρα και σου λεει νομιζω σε ποιο ειναι.δοκιμασε 2-3 καναλια απο το 11 εως το 11.πχ 1 ή 6 ή 11 

online παιχνιδια δεν παιζω ουτως η αλλως. Οποτε αν δεν κανει δουλεια η αναβαθμιση λογισμικου η καποιο απ τα αλλα καναλια λες να βαλω ενισχυτη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η δοκιμαζεις αλλο ρουτερ μπας και παρεις καποιο καινουριο που παιζει καλυτερα ή πας σε repeater.στην ουσια αναμεταδοτης ειναι.ο ενισχυτης amplfier ειναι λιγο διαφορετικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η δοκιμαζεις αλλο ρουτερ μπας και παρεις καποιο καινουριο που παιζει καλυτερα ή πας σε repeater.στην ουσια αναμεταδοτης ειναι.ο ενισχυτης amplfier ειναι λιγο διαφορετικο.

Κατι τελευταιο γιατι σε κουρασα. Τι λες αξιζει καλυτερα? Να δωσω λεφτα σε ενα ρουτερ η μια φθηνη λυση οπως το repeater?

Βρηκα αυτο για παραδειγμα http://www.skroutz.gr/s/5721306/TP-LINK-TD-W8970B.html.

και αυτο απο reapeater http://www.skroutz.gr/s/2750956/TP-LINK-TL-WA850RE.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν ενα πιο νεο καλυτερο ρουτερ καλυψει αυτο που θες σιγουρα ειναι καλυτερα απο το να βαλεις repeater διοτι τα εχεις ολα σε μια συσκευη συν ενα πιο νεο adslrouter>αν ομως δεν φτανει η καλυψη πας σε Repeater.

σε router to 8970 ειναι μια καλη λυση.το 8970b ειναι adsl over isdn.το χωρις b ειναι adsl over pstn(pots)(annex a).

σε repeater θα προτιμουσα το tp link 801nd με σχεση το 850re

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν ενα πιο νεο καλυτερο ρουτερ καλυψει αυτο που θες σιγουρα ειναι καλυτερα απο το να βαλεις repeater διοτι τα εχεις ολα σε μια συσκευη συν ενα πιο νεο adslrouter>αν ομως δεν φτανει η καλυψη πας σε Repeater.

σε router to 8970 ειναι μια καλη λυση.το 8970b ειναι adsl over isdn.το χωρις b ειναι adsl over pstn(pots)(annex a).

σε repeater θα προτιμουσα το tp link 801nd με σχεση το 850re

Ευχαριστω παρα πολυ για την υπομονη σου. Κατατοπιστικοτατος. Μαλλον με βλεπω για το repeater μιας και δεν εμπιστευομαι αν θα φτανει το ρουτερ μεχρι εξω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω παρα πολυ για την υπομονη σου. Κατατοπιστικοτατος. Μαλλον με βλεπω για το repeater μιας και δεν εμπιστευομαι αν θα φτανει το ρουτερ μεχρι εξω

για αυτο και σου ειπα δοκιμη με καποιο αλλο απο κανα φιλο.το v8 εχει νορμαλ εμβελεια.ουτε χαλια ουτε τελεια.μπορει πχ με ενα tp link 8970 να επαιζες ΛΙΓΟ καλυτερα.αν τωρα ο χωρος ειναι τεραστιος εκει ναι θες repeater ή powerline Με wifi.αν μπορεις να ριξεις καλωδιο απο το router μεχρι εκει που θες τοτε μπορεις ειτε να βαλεις access point ειτε να βαλεις να παιξει σαν access point καποιο παλιο adsl router που μπορει να σου περισσευει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για αυτο και σου ειπα δοκιμη με καποιο αλλο απο κανα φιλο.το v8 εχει νορμαλ εμβελεια.ουτε χαλια ουτε τελεια.μπορει πχ με ενα tp link 8970 να επαιζες ΛΙΓΟ καλυτερα.αν τωρα ο χωρος ειναι τεραστιος εκει ναι θες repeater ή powerline Με wifi.αν μπορεις να ριξεις καλωδιο απο το router μεχρι εκει που θες τοτε μπορεις ειτε να βαλεις access point ειτε να βαλεις να παιξει σαν access point καποιο παλιο adsl router που μπορει να σου περισσευει.

Αλλο router νομιζω δεν εχω. Θα δω για σιγουρα. Γινεται ομως με wifi χωρις καλωδιο ετσι? Για access point μιλαω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν γινεται.βαζει ενα καλο adsl/vdsl router κατω πχ draytek και σε καθε οροφο απο ενα access point τουλαχιστον αν θελει να αποκαλει ιντερνετ αυτο που θα δινει στους πελατες 

Εχει QoS το draytek?

Αυτό που έχει τώρα κολλάει οπότε φαντάζομαι ότι πρέπει να γίνεται σωστό μοίρασμα της σύνδεσης. 

Επίσης δεν έχω καταλάβει τι κερδίζεις αν πάρεις ένα router dual band.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει QoS το draytek?

Αυτό που έχει τώρα κολλάει οπότε φαντάζομαι ότι πρέπει να γίνεται σωστό μοίρασμα της σύνδεσης. 

Επίσης δεν έχω καταλάβει τι κερδίζεις αν πάρεις ένα router dual band.

εχει qos και bandwidth management.αν πας στο site και κατεβασεις το manual θα δεις τα παντα μεσα.

το dual band ειναι απλα για να εκμεταλευτεις και τα 2,4ghz και τα 5ghz.οσες συσκευες παιζουν 2,4 ghz θα παιξουν εκει αν μια παιζει στα 5ghz θα παιξει εκει.θα εχει και λιγοτερες παρεμβολες μια που ειναι λιγοτερες συσκευες στα 5ghz.απο φτηνα ρουτερ αλλο τοσο απο τα δωρεαν τον παροχων μην περιμενεις πολλα πραγματα.

 

Αλλο router νομιζω δεν εχω. Θα δω για σιγουρα. Γινεται ομως με wifi χωρις καλωδιο ετσι? Για access point μιλαω.

access point= παιρνει με καλωδιο και δινει ασυρματα.

repeater/extender= παιρνει ασυρματα δινει ασυρματα.

ενισχυτης =ενισχυει το ασυρματο συνηθως πανω απο τα νομιμα ορια .δεν ειναι ρουτερ συνηθως απλα μια συσκευη που μπαινει ενδιαμεσα και μπορει πχ τα 100mw να τα κανει πχ 1000

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω μια γνώμη για αγορά router αλλά για χρήση repeater. Σκέφτομαι για το Asus rt-n12, το οποίο έχει και δυνατότητα για repeater, επειδή έχω modem Asus, οπότε θα συνεργάζεται απροβλημάτιστα (πιστεύω). Το θετικό του(για μένα δλδ), είναι ότι έχει αποσπώμενες κεραίες, σε σχέση με τα απλά repeater(σε αυτή την τιμή), και ότι είμαι ευχαριστημένος με το modem της Asus. Τι γνώμη έχετε για το συγκεκριμένο(για χρήση repeater πάντα) ή αν έχετε να προτείνετε κάτι σε ανάλογη τιμή?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σε ολους. Βρίσκομαι Αγγλια και θα ηθελα τη γνωμη σας για αγορα αποκλειστικά απο amazon.co.uk ενος modem router (το πολυ £60) μιας και αυτο που δινει η SKY οταν συνδεω μεσω wifi πανω απο 3-4 συσκευες αρχιζει τα κουλα.

 

Σκεφτομουν το TP-LINK Archer D5 AC1200. Εχετε να προτείνετε κατι αλλο?

 

Η συνδεση που εχω ειναι adsl 24αρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Έχω εδώ και 1μιση χρόνο το ZTE H1080L. Οι εντυπώσεις μου από αυτό το ρούτερ είναι οι χειρότερες. Οι ρυθμίσεις που μπορείς να κάνεις είναι πολύ περιορισμένες. Για παράδειγμα δεν σε αφήνει να πειράξεις καθόλου τα QoS Settings. Δεν έχω καλή γραμμή και θέλω να επιβάλλω στο netflix να παίρνει το μεγαλύτερος μέρος της σύνδεσης για να μπορεί να stream-άρει ταινίες σε 720p. Γενικά στις σειρές παίζει μια χαρά σε 720p, αλλά όλες τις ταινίες τις lock-άρει στα 480p. Και από ότι διάβασα έχει να κάνει με περιορισμό από ISP. Δεν πολυκατάλαβα τι σημαίνει αλλά η μόνη λύση είναι να αλλάξεις τα QoS Settings και αυτό το router απλά δεν σε αφήνει.

 

Καμιά φθηνή επιλογή υπάρχει για να μπορώ να κάνω αυτό που θέλω; Ορίστε και η κατάσταση της γραμμής μου (είμαι σε fastpath).

 

9c9f52dba6844f2197fdff97b0755080.jpeg

 

Υ.Γ. Υπόψιν πως είμαι ψιλοάσχετος με θέματα router και συνδέσεων οπότε συγχωρέστε αν είπα και καμιά χαζομάρα παραπάνω (ή πω σε επόμενο post). Ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αξίζει κάποιο ρουτερ στα 25€ μαξ για να αλλάξω να υπάρχον της κακιάς ώρας που έχω έχω και 8-9 χρόνια ή να κοιτάξω κάποιο από ις αγγελίες; Π.χ tg585

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...