Προς το περιεχόμενο

ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ADSL/VDSL ROUTER post here(γράψτε εδώ)


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα φιλε μου..το θελω για καφετερια γιαυτο και σου ειπα για 10-15 συσκευες..η γραμμη δεν εχει προβλημα ..ηρθαν και την εκαναν ελεγχο επανηλλειμενως...να σε ρωτησω το εξης λοιπον..οτι ρουτερ και να παρω χρειαζομαι και access point για να δουλεψει καλυτερα?εσυ τι θα μου προτεινες μιας και ειναι μαγαζι και δεν θελω να παρω οτι να ναι..θελω κατι να δουλευει καλα..ελπιζω να με καταλαβαινεις..τα draytek ειναι καλα ρουτερ?και αν ναι ποιο να επαιρνα?

draytak πολυ καλα και αξιοπιστα και ευκολα στο σεταρισμα.

mikrotik πολυ καλα φτηνα αλλα δυσκολο στο σεταρισμα.

Ubiquiti κατι στο ενδιαμεσο. ναι καλο θα ηταν για μενα αν το μαγαζι ειναι μεγαλο να μπει και ενα access point με ethernet βεβαια για να σπασει η κινηση.οχι οτι δεν θα αντεξει 10-15 συσκευες ενα draytek αλλα καλο ειναι να ειναι πιο χαλαρα τα πραγματα και να κοιταμεκαι μπροστα οτι καποια στιγμη μπορει να μπουν παραπανω.

μετα απο εκει και περα ειναι και θεμα χρηματων.αν δεν ειχε καποιος θεμα θα του ελεγα οκ πηγαινε και σε Hp.

καλησπέρα παιδιά, μια ερώτηση: για καινούργιο ρούτερ και υπάρχουσα σύνδεση hol, οι κωδικοί [email protected] // guest στα πεδία username και password των ρυθμίσεων σύνδεσης του καινούργιου ρούτερ δουλεύουν κανονικά;;

απλά ρωτάω για να μην χρειαστεί να παίρνω τηλέφωνα στην εξυπηρέτηση πελατών της hol για να τα μάθω..

 

σου δινουν αυτα τα στοιχεια αλλα στην πραξη οτι και να γραψεις θα παιξει.δεν εχει Radius server Η Hol και νομιζω ουτε η wind

Μια ερωτηση για οσους γνωριζουν..Μολις αλλαξα παροχο απο vivodi πηγα σε forthnet και μολις παρελαβα το μοντεμ ειναι ενα Technicolor TD5136v2 και οχι το ZTΕ.

H ερωτηση μου ειναι αξιζει να το κρατησω ή να παω στο tplink 9980 που ελεγα να αγορασω?

αν δεν θες να δωσεις λεφτα το technicolor ειναι κατι το απλο και σταθερο χωρις κατι το τρελλο.το 9980 ειναι αλλη φαση.dual band,vdsl εξωτερικεες κεραιες και παει λεγοντας.εσυ αποφασιζεις με βαση τι χρειαζεσαι.

 

Χαιρετώ. Έχω πιστωτικό 40€ από e-shop . Θα μου προτείνετε router? Thanks

ανεβα λιγω και παρε 8970.σε αυτα τα λεφτα μονο 8968

 

Ευχαριστώ. Μιας κ πλέον είμαι σπίτι, ας γίνω λίγο πιο αναλυτικός.

 

Η γραμμή έχει αρκετό θόρυβο ( ~40dB, είμαι μακριά από το καφάο). Ως εκ τούτου προτεραιότητά μου, είναι ο σταθερός κ όσο το δυνατόν υψηλός συγχρονισμός.

Τέλος όλες οι συσκευές , συνδέονται ασύρματα κ το σπίτι είναι 2ώροφο, οπότε επιθυμώ κ δυνατό κ γρήγορο wi-fi.

 

Το router που μου προτείνεις, καλύπτει τις απαιτήσεις? Τί παραπάνω έχει από τα αντίστοιχα της περιοχής των 40€?.

ta technicolor και thomson οτι πιο stable σε χαλια γραμμες αλλα οχι τοσο καλο wifi.εκτος αν πας σε technicolor/thomson σαν Modem και απο πισω access point αλλα μπλεκει η κατασταση.ενταξει το 40 δεν ειναι και το χειροτερο.επισης εισαι μακρυα απο το αστικο κεντρο οχι απο το καφαο.μεχρι το αστικο κεντρο μετραμε την αποσταση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Γεια σας παιδιά όπως είχα γράψει και στο πρώτο ποστ του εν λόγω  θέματος ,έχω μια μικρή ξενοδοχειακή μονάδα που αποτελείται από 3 διαμερίσματα 35τμ περίπου το καθένα ,2 στο ισόγειο και 1 στον πρώτο όροφο συν 1 που μένω εγώ 30τμ .Με αυτή την διάταξη διαμερισμάτων πιστεύω πως χρειάζομαι ένα καλό router μιας και στο γνωστό zte κάθε τρεις και λίγο βγάζει κόκκινο λαμπάκι και 2 λογικά ,ίσως 3 accesspoints , θα ήθελα να είναι σχετικώς εύκολα στο σετάρισμα και αρκετά αξιόπιστα ώστε να αντέξουν 10 χρήστες σε κάθε διαμέρισμα συν 5 χρήστες στο δικό μου (περίπου)

 

για ρουτερ πιστεύω πως θα με καλύψει το tplink w9980 ,λέτε πως είναι καλή επιλογή για  access points δώστε μερικές προτάσεις καλές αν μπορείτε ,το ρουτερ θα μπει κάτω από το μπαλκόνι του 1ου ανάμεσα με το ισόγειο ,ευχαριστώ.Η σύνδεση είναι pstn 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

router μπορεις και Draytek αμα σε παιρνει οικονομικα.access point Μπορεις να πας σε Ubiquiti.βγαζει και η draytek και ειναι και Poe Οπως βλεπω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ποιο είναι το μοντέλο που γενικα προτείνεται περισσότερο / εχει τη λιγότερο απροβλημάτιστη λειτουργία; Εχω ενα ρημάδι netgear3500 που αποσυνδέεται συνεχώς. Μέχρι και πρίζα ασφαλειας-σταθεροποιητη τάσης έβαλα για να παίρνει από εκεί ρεύμα και τηλέφωνο, αλλά αυτό το βιολί του. Εννοείται οποιαδηποτε άλλη λυση που βρήκα στο νετ την είχα ήδη δοκιμάσει.

Το λοιπόν, ποιο έχει αποδειχτεί το πιο αξιόπιστο μαραφετι στην εμπειρία των χρηστών του φόρουμ; Τιμή μεχρι 100€

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου πρότεινα ένα μεταχειρισμένο draytek. Εγώ έχω το 2710n που δουλεύει 24/7 χωρίς κανένα πρόβλημα και δίνω και wifi σε άλλους 2 ορόφους χωρίς προβλήματα στις συνδέσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παλικάρια. Ετοιμάζομαι να πάρω μοντεμ και έχω καταλήξει στο TP-Link W8970. Έχετε να προτείνεται τίποτα άλλο μέχρι το πολύ 75 ευρώ; Ευχαριστώ πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παλικάρια. Ετοιμάζομαι να πάρω μοντεμ και έχω καταλήξει στο TP-Link W8970. Έχετε να προτείνεται τίποτα άλλο μέχρι το πολύ 75 ευρώ; Ευχαριστώ πολύ

tp link 9980.μικρη διαφορα τιμης με το 8980 αλλα καπως μεγαλυτερη με το 8970.

8970 adsl

8980 dual band + adsl

9980 adsl/vdsl dual band.εισαι και future proof για οταν βαλεις vdsl.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι ετοιμος να αγοράσω το συγκεκριμένο router.

Στην θέσει που μπαίνει το καλώδιο τηλεφώνου λέει ADSL ενώ αυτό που είχα παλιά έλεγε DSL.

Θα υπάρχει πρόβλημα αν πάρω αυτό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα έχω κάνει σύνδεση ΟΤΕ με τηλέφωνο και 24άρι ίντερνετ και μου έχουν δώσει το 

 ZTE ZXHN H108NS αλλά ζεσταίνεται πολύ (για να μην πω ότι ψήνεται κανονικά) και μου κάνει συχνές αποσυνδέσεις , αργεί να μπει σε μία σελίδα και γενικά είναι αργό το ίντερνετ ενώ στο speedtest μου δείχνει ότι έχω 10-12 Mbps 
Έχω πάρει 2 φορές στον ΟΤΕ για να τους το πω αλλά μου είπαν ότι δεν φταίει το ρούτερ αλλά η γραμμή και καλά ενώ η γραμμή είναι με οπτική ίνα (που την έχουν βάλει τώρα επειδή στο χωριό δεν είχαμε καθόλου adsl τίποτα) και είμαι 500-600 μέτρα από το καφαο επίσης την πρώτη φορά που πήρα τηλ στον ΟΤΕ μου είπαν ότι έχω καθαρό 24άρι 
Αλλά επειδή μου έχει σπάσει τα νεύρα και αγανάκτησα  με τις αποσυνδέσεις λέω να πάρω αυτό
   http://www.public.gr/product/perifereiaka/networking/adsl-modem-router/tp-link-td-w9980-wireless-dual-band-gigabit-vadsl2-plus-modem-router-asyrmato-modem-router-300mbps/prod6850099pp
 

Να το πάρω ή δεν κάνει για την σύνδεση μου;

Επεξ/σία από Dracul89
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, έχω σύνδεση wind λογικά 24αρα. Έχω δει αυτά τα 3 http://www.e-shop.gr/netgear-dgn1000-n150-wireless-adsl2-pstn-modem-router-p-PER.613299 http://www.e-shop.gr/tp-link-td-w8968-300mbps-wireless-n-usb-adsl2-pstn-modem-router-p-PER.612495 http://www.e-shop.gr/tp-link-archer-c20i-ac750-wireless-dual-band-router-p-PER.612735Ποίο μου προτείνετε? Εκτός αν υπάρχει κάτι καλύτερο σε αυτά τα χρήματα. Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα τελικά το πήρα το TP-Link W9980 και μου ανέβασε την ταχύτητα από 9~10 Mbps που είχα στα 20 Mbps !!!
Δεν μου κάνει αποσυνδέσεις όπως το ZTE του πΟΤΕ  και ήταν εύκολο στο να το σετάρω ...Μόνο username και password ήθελε και να διαλέξω το ADSL2+

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, έχω σύνδεση wind λογικά 24αρα. Έχω δει αυτά τα 3 http://www.e-shop.gr/netgear-dgn1000-n150-wireless-adsl2-pstn-modem-router-p-PER.613299 http://www.e-shop.gr/tp-link-td-w8968-300mbps-wireless-n-usb-adsl2-pstn-modem-router-p-PER.612495 http://www.e-shop.gr/tp-link-archer-c20i-ac750-wireless-dual-band-router-p-PER.612735Ποίο μου προτείνετε? Εκτός αν υπάρχει κάτι καλύτερο σε αυτά τα χρήματα. Ευχαριστώ πολύ.

το τελευταιο ειναι router.το dgn1000 ειναι καλο απλα λιγο παλιο.μπορεις να πας και στο dgn2200 σαν πιο καλο.το 8968 tp link ειναι καλο απλα αναλογως ποσα λεφτα μπορεις να πας παραπανω μπορεις να πας στο 8970 ή στο 8980 dual band ή στο 9980 που ειναι και vdsl ready.

 

Παιδιά κάποιος που μπορεί να με βοηθήσει τελικά?

σου απαντησα πιο πανω.εγω θα πηγαινα ειτε netgear dgn2200 ή tp link 8970 ή σε πιο φτηνο ειτε netgear 1000 οπως εγραψες ή tp link 8968.τα θεωρω πανω κατω τα ιδια.

 

 

Καλησπέρα φίλε μου Danny7 σου προτείνω να πάρεις αυτό επειδή το βλέπω καλύτερο

TP-LINK ARCHER C20I AC750 WIRELESS DUAL BAND ROUTER

 

αυτο ειναι router και οχι adsl router που θελει ο φιλος μας.

Καλησπέρα τελικά το πήρα το TP-Link W9980 και μου ανέβασε την ταχύτητα από 9~10 Mbps που είχα στα 20 Mbps !!!

Δεν μου κάνει αποσυνδέσεις όπως το ZTE του πΟΤΕ  και ήταν εύκολο στο να το σετάρω ...Μόνο username και password ήθελε και να διαλέξω το ADSL2+

για ακομα μια φορα φαινεται οτι το zte sucks.

Είναι ετοιμος να αγοράσω το συγκεκριμένο router.

Στην θέσει που μπαίνει το καλώδιο τηλεφώνου λέει ADSL ενώ αυτό που είχα παλιά έλεγε DSL.

Θα υπάρχει πρόβλημα αν πάρω αυτό?

καποια γραφουν dsl καποια adsl.συνηθως dsl δεν γραφουν μονο τα adsl αλλα και τα vdsl.αν γραφει adsl συνηθως ειναι μονο adsl.αλλα δεν εχεις θεμα.το βασικο ειναι να μην μπερδευει καποιος το router με το adsl router.το σκετο router εχει υποδοχη wan/internet οχι adsl.

Καλησπέρα έχω κάνει σύνδεση ΟΤΕ με τηλέφωνο και 24άρι ίντερνετ και μου έχουν δώσει το 

 ZTE ZXHN H108NS αλλά ζεσταίνεται πολύ (για να μην πω ότι ψήνεται κανονικά) και μου κάνει συχνές αποσυνδέσεις , αργεί να μπει σε μία σελίδα και γενικά είναι αργό το ίντερνετ ενώ στο speedtest μου δείχνει ότι έχω 10-12 Mbps 

Έχω πάρει 2 φορές στον ΟΤΕ για να τους το πω αλλά μου είπαν ότι δεν φταίει το ρούτερ αλλά η γραμμή και καλά ενώ η γραμμή είναι με οπτική ίνα (που την έχουν βάλει τώρα επειδή στο χωριό δεν είχαμε καθόλου adsl τίποτα) και είμαι 500-600 μέτρα από το καφαο επίσης την πρώτη φορά που πήρα τηλ στον ΟΤΕ μου είπαν ότι έχω καθαρό 24άρι 

Αλλά επειδή μου έχει σπάσει τα νεύρα και αγανάκτησα  με τις αποσυνδέσεις λέω να πάρω αυτό

   http://www.public.gr/product/perifereiaka/networking/adsl-modem-router/tp-link-td-w9980-wireless-dual-band-gigabit-vadsl2-plus-modem-router-asyrmato-modem-router-300mbps/prod6850099pp

 

Να το πάρω ή δεν κάνει για την σύνδεση μου;

κανει.ειναι μια χαρα.ειναι και adsl αλλα και vdsl για μελλοντικη χρηση.αφου εισαι οκ με την τιμη go for it

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...