Προς το περιεχόμενο

ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ADSL/VDSL ROUTER post here(γράψτε εδώ)


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σε όλες και όλους!

 

Θέλω να αγοράσω ένα modem/router με τα εξής χαρακτηριστικά:

1) Να εχεi iOS app για ρυθμίσεις/notifications,

2) Να μπορώ να συνδέσω πάνω του ένα 3G modem για failover/backup,

3) Να μπορώ να ελέγξω την ισχύ εκπομπής του ασυρματου δικτύου μέσα απο το μενού του.

 

Η σύνδεση ειναι PSTN DSL απο ΟΤΕ.

 

Υπάρχει κάποια πρόταση;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Θέλω να κάνω αγορά μόντεμ για το σπίτι η οποία να μην ξεπερνα τα 75ε και το σήμα να έχει εμβέλεια γύρω στα 15μ. Αν δεν υπάρχει κάτι τέτοιο, στα ίδια λεφτά ένα φτηνότερο μοντεν και τρόπο να επεκτεινω το wifi.

 

Το σπίτι έχει καλώδιο cat6 είναι αυτό ethernet η πιο γρήγορο κανονικό?

 

Τέλος αν αλλάξω το μόντεμ θέση και κάνω αγορά μεγάλου μήκους ethernet για να φτάνει σε pc που θέλω να έχει σταθερό σημα, αυτό θα αλλοιωσει την ταχύτητα ή την ποιότητα που θα παίρνει το pc αυτό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε poulinos πολύ μάπα το ZTE αποσυνδέσεις, δεν με άφηνε να μπω συν ότι μου κλείδωνε 10 mbps πιο κάτω... Πήρα το tp link w9980 και γλίτωσα καλά έλεγες να το πετάξουμε το ZTE

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να κάνω αγορά μόντεμ για το σπίτι η οποία να μην ξεπερνα τα 75ε και το σήμα να έχει εμβέλεια γύρω στα 15μ. Αν δεν υπάρχει κάτι τέτοιο, στα ίδια λεφτά ένα φτηνότερο μοντεν και τρόπο να επεκτεινω το wifi.

 

Το σπίτι έχει καλώδιο cat6 είναι αυτό ethernet η πιο γρήγορο κανονικό?

 

Τέλος αν αλλάξω το μόντεμ θέση και κάνω αγορά μεγάλου μήκους ethernet για να φτάνει σε pc που θέλω να έχει σταθερό σημα, αυτό θα αλλοιωσει την ταχύτητα ή την ποιότητα που θα παίρνει το pc αυτό?

το 9980 tp link.να κανεις επεκταση με repeater δεν αξιζει θα χασεις σε ταχυτητα.αν θες επεκταση με access point Μια χαρα.15 μετρα δεν ειναι πολλα εκτος αν περνανε 10 τοιχοι.το cat6 Παιζει και gigabit.

οχι το Utp παιζει μεχρι 100 μετρα χωρις απωλεια.

Φίλε poulinos πολύ μάπα το ZTE αποσυνδέσεις, δεν με άφηνε να μπω συν ότι μου κλείδωνε 10 mbps πιο κάτω... Πήρα το tp link w9980 και γλίτωσα καλά έλεγες να το πετάξουμε το ZTE

μπλε και θαλασσα τα zte κατευθειαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το 9980 tp link.να κανεις επεκταση με repeater δεν αξιζει θα χασεις σε ταχυτητα.αν θες επεκταση με access point Μια χαρα.15 μετρα δεν ειναι πολλα εκτος αν περνανε 10 τοιχοι.το cat6 Παιζει και gigabit.

οχι το Utp παιζει μεχρι 100 μετρα χωρις απωλεια.

 

Ναι utp εχω. Οποτε απλα του βαζω (πως) τα βησματα του ethernet αν θελω να τραβηξω νεα γραμμη? αν παρω το 8970 το zte που διενι η χολ γινετε εμαθα access poing. ισχυει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι utp εχω. Οποτε απλα του βαζω (πως) τα βησματα του ethernet αν θελω να τραβηξω νεα γραμμη? αν παρω το 8970 το zte που διενι η χολ γινετε εμαθα access poing. ισχυει?

ναι γινεται ap αν και εγω δεν θα το εκανα.αν ηθελα ap θα χτυπαγα ενα πχ tp link 701nd,801nd,901nd.

αν υπαρχει το καλωδιο και δεν εχει βυσματακια aka rj45 clips ναι πρεπει να τα βαλεις εσυ.και πρεπει να μπουν σωστα δεν ειναι χυμα οπως θες τα χρωματα.googlareis t568b και βλεπεις τον τροπο.

αν τωρα θες να το κανεις ap αν δεν σε καλυπτει το 9980 οκ σου λεμε πως να το κανεις.αν εχεις αλλο adsl router περα απο το zte κανεις και εκεινο ap αντι για το zte.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι γινεται ap αν και εγω δεν θα το εκανα.αν ηθελα ap θα χτυπαγα ενα πχ tp link 701nd,801nd,901nd.

αν υπαρχει το καλωδιο και δεν εχει βυσματακια aka rj45 clips ναι πρεπει να τα βαλεις εσυ.και πρεπει να μπουν σωστα δεν ειναι χυμα οπως θες τα χρωματα.googlareis t568b και βλεπεις τον τροπο.

αν τωρα θες να το κανεις ap αν δεν σε καλυπτει το 9980 οκ σου λεμε πως να το κανεις.αν εχεις αλλο adsl router περα απο το zte κανεις και εκεινο ap αντι για το zte.

εχω και το προηγουμενο της χολ. netfaster iad2 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν δεν στο παρουν πισω ή μεχρι να στο παρουν πισω βαλε αυτο.πολυ καλυτερο απο το zte

κτι τελευταίο μεχρι να αποφασίσω πως θα το κανω. Δεν μπορω να βαλω 2 μοντεμ πανω στην ιδια γραμη τηλεφωνου ετσι? Το ενα με wifi και το αλλο μονο για lan

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι δεν γινεται να μπουν δυο μαζι.απλα οταν θες το ενα να το κανεις ap του κανεις αλλες ρυθμισεις και το συνδεεις με καλωδιο ethernet με το adsl router.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγόρασα το Τp-LINK W8970 και ως τώρα η συμβουλή σας φαίνεται να είναι σωτήρια, επιτέλους έχω ίντερνετ σπίτι μου.

 

Καμιά συμβουλή να "πειράξω" λίγο τις ρυθμίσεις για να βελτιστοποιήσω την σύνδεσή μου;;

 

Ευχαριστώ πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ξερω αν μπορεις να πειραξεις το snr.απο εκει και περα τα κλασσικα pppoe/llc.κατιαλλο δεν υπαρχει.και στο Wifi βαλε το Inssider δες που παιζουν οι αλλοι και βαλε ενα καναλι μακρυα απο αυτους .κατα τα αλλα καλως ηρθες στον κοσμο χωρις το ze

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λιγα υπαρχουν που ειναι vdsl και ac.netgear και asus οσο θυμαμαι.κανα 200 ευρω οσο ξερω.

https://www.asus.com/Networking/DSLAC68U/

http://www.skroutz.gr/s/5356350/Asus-DSL-AC68U.html

http://www.netgear.com/about/press-releases/2015/NETGEAR_LAUNCHES_NEW_VDSL_MODEM_ROUTER.aspx

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

tp link 9980.μικρη διαφορα τιμης με το 8980 αλλα καπως μεγαλυτερη με το 8970.

8970 adsl

8980 dual band + adsl

9980 adsl/vdsl dual band.εισαι και future proof για οταν βαλεις vdsl.

Poulinos ήθελα να σε ρωτήσω για τα 3 αυτά που προτείνεις: έχει κάποιο από τα τρία (αν ξέρεις) στο μενού του  δυνατότητα να κάνει restart scheduled κάποια στιγμή της ημέρας? Σε ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...