Προς το περιεχόμενο

ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ADSL/VDSL ROUTER post here(γράψτε εδώ)


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλο θα ηταν να πας σε κατι που ειναι και vdsl για μελλοντικη χρηση.σε tp link ειναι το 9980 αλλα υπαρχουν και archer Που ειναι vdsl.το ιδιο και σε asus εχει και vdsl.

 

παιρνεις τον παροχο και ρωτας.πιο κατω εγραψα ποιο ειναι ποιο.πολλες φορες δεν ειναι μονο θεμα Chipset αλλα και εξοπλισμου.αν μου πεις οτι εβαλες πχ πανω κανα zte ναι μην περιμενεις να παιξει σωστα σε κανεναν παροχο αρα δεν ειναι θεμα chipset dslam.

 

η Forthnet Παιζει ειτε με siemens dslam(infineon chipset) ειτε με alcatel(broadcom chipset).δεν ξερω τι αλλο μπορει να θες να σου πουν.

Ευχαριστώ για την ενημέρωση ξανά.

όταν ειχα ρωτήσει για την δική μου γραμμή μου πε ο ανθρωπος οτι ειναι σε siemens αλλα απο τελνετ βλέπω broadcom. Οπότε μάλλον το μάντεψε; :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Παιδιά επειδή είμαι άσχετη και έχω χαοθεί με όλα αυτά, τελικά εγώ τι ρούτερ μου προτείνετε να πάρω? Πήγα Hol με 24αρα adsl.

Βοηθήστε σας παρακαλώ, γιατί καίγομαι! Θα μείνω χωρίς internet.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά επειδή είμαι άσχετη και έχω χαοθεί με όλα αυτά, τελικά εγώ τι ρούτερ μου προτείνετε να πάρω? Πήγα Hol με 24αρα adsl.

Βοηθήστε σας παρακαλώ, γιατί καίγομαι! Θα μείνω χωρίς internet.

 

Γιατι να μεινεις χωρις internet? Δεν εχεις το router της HOL?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την ενημέρωση ξανά.

όταν ειχα ρωτήσει για την δική μου γραμμή μου πε ο ανθρωπος οτι ειναι σε siemens αλλα απο τελνετ βλέπω broadcom. Οπότε μάλλον το μάντεψε; :-D

μηπως βλεπεις το chispet του Local δηλαδη εσενα?

το λεω διοτι τα Technicolor για παραδειγμα σου βγαζουν vendor local/remote.local ειναι το ρουτερ πχ broadcom και remote το dslam.

 

Παιδιά επειδή είμαι άσχετη και έχω χαοθεί με όλα αυτά, τελικά εγώ τι ρούτερ μου προτείνετε να πάρω? Πήγα Hol με 24αρα adsl.

Βοηθήστε σας παρακαλώ, γιατί καίγομαι! Θα μείνω χωρίς internet.

 

μπορεις να κρατησεις και το παλιο σου ρουτερ απο τον προηγουμενο παροχο αλλιως το τι μπορεις να παρεις εξαρτατε απο τα ποσα λεφτα θες να δωσεις οπως και την χρηση που θα κανεις.εδω ειμαστε να σε βοηθησουμε μην αγχωνεσαι

η wind ξερουμε με τι dslam παιζει;

στο τηλεφωνο θα μπορεσω να μαθω;

στα αστικα κεντρα εχω δει πολλα dslam της wind να ειναι alcatel.δεν ξερω αν ειναι ολα βεβαια.τα alcatel ειναι broadcom.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στα αστικα κεντρα εχω δει πολλα dslam της wind να ειναι alcatel.δεν ξερω αν ειναι ολα βεβαια.τα alcatel ειναι broadcom.

 

μπορω να δω μεσα απο το cmd η να τους παρω τηλ να ρωτησω συγκεκριμενα;

το ρουτερ μου σιγουρα δεν δειχνει παντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α.ναι μπορεις να παρεις τον παροχο.

β.αν εχεις ρουτερ που να σου λεει σε τι Chipset εισαι το βλεπεις απο εκει.πχ thomson/technicolor το λενε .σε καποια το βλεπεις μονο απο Cli.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α.ναι μπορεις να παρεις τον παροχο.

β.αν εχεις ρουτερ που να σου λεει σε τι Chipset εισαι το βλεπεις απο εκει.πχ thomson/technicolor το λενε .σε καποια το βλεπεις μονο απο Cli.

μεσω cli τι εντολες δινω;

ευχαριστω πολυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Όχι ο οτες θέλει πίσω το ρούτερ για να μη χρεωθώ και η hol δε δίνει...

ωραια ποσα χρηματα θες να δωσεις και τι χρηση το θες.πχ σε κατι απλο υπαρχει tp link 8968 ή tp link 8970.επισης υπαρχουν και τα asus.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Όχι ο οτες θέλει πίσω το ρούτερ για να μη χρεωθώ και η hol δε δίνει...

Αν οι απαιτήσεις σου είναι οι τυπικές μέσου χρήστη, θα έλεγα ότι οικονομικότερη λύση είναι η αγορά ενός Netfaster IAD στις από τις αγγελίες του forum. Αν και παλιά, συνεργάζονται άψογα με τα DSLAM της HOL και σταθερότατα.

Προτιμώ το πρώτο Netfaster IAD αλλά μια χαρά κάνει και το νεότερο Netfaster IAD 2.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την εμβέλεια δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη, καθώς κάθε χώρος είναι διαφορετικός και με άλλους παράγοντες που την επηρεάζουν.

Από θέμα ταχύτητας, το μόνο μειονέκτημα είναι ότι το WiFi παίζει έως 54Mbps, αλλά είναι υπέρ αρκετό για την ταχύτητα που έχεις στο διαδίκτυο.

Αν όμως το θέλεις για να μοιράζεις αρχεία ασύρματα μεταξύ των συσκευών σου που έχουν δυνατότητα μεγαλύτερης ταχύτητας, τότε ναι θα σε περιορίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μεσω cli τι εντολες δινω;

ευχαριστω πολυ

 

αναλογως το ρουτερ αν υποστηριζει cli κιολας.καθε ρουτερ εχει διαφορετικο cli και επισης μπορει να μην εχει καν Cli>ποιο ρουτερ εχεις?

Για απλή οικιακή χρήση, μόνο που ο χώρος είναι μεγάλος. Με ενδιαφέρει ταχύτητα και εμβέλεια, αν τα λέω σωστά....

αν ο χωρος ειναι πολυ μεγαλος μπορει να μην μπορεις να το καλυψεις ικανοποιητικα μονο με το adsl router και να χρειαστεις ειτε καποιο access point ειτε Powerline ειτε καποιο Repeater.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραια ποσα χρηματα θες να δωσεις και τι χρηση το θες

 

είναι για δύο χώρους, στο ένα σπίτι οικιακή χρήση αλλά ανάγκη για γρήγορο internet και πιθανότητα για αλλαγή σε vdsl αργότερα

 

και στο πατρικό, απλή οικιακή αλλά με μεγάλους χώρους (δωμάτια κτλ) . Εκεί έχω ένα παλιό ZTE ZXV10 H108L της wind και ξέθαψα και ένα bautec isdn????. Μήπως ένα από τα δύο κάνει; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...