Προς το περιεχόμενο

ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ADSL/VDSL ROUTER post here(γράψτε εδώ)


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Poulinos ήθελα να σε ρωτήσω για τα 3 αυτά που προτείνεις: έχει κάποιο από τα τρία (αν ξέρεις) στο μενού του  δυνατότητα να κάνει restart scheduled κάποια στιγμή της ημέρας? Σε ευχαριστώ

δεν το εχω ψαξει αλλα τετοια λειτουργεια δεν θυμαμαι να εχω δει σε καποιο ρουτερ.το αλλο που σκεφτομαι ειναι οτι εφοσον υπαρχει telnet να τρεχει καποιο script καποια στιγμη της ημερας και να το κανει restart.δηλαδη να ειναι ενα batch file που θα κανει Login απο telnet και θα το κανει Restart με τις εντολες που πρεπει.γιατι θες κατι τετοιο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Γιατί κάποια στιγμή το ρούτερ μοιάζει να μπουκώνει και δεν έχω ιντερνετ (η γραμμή μου είναι άθλια). Οπότε πρέπει να το κάνω restart. Θα ήταν καλό λοιπόν να μπορώ να κάνω αυτόματα κάποια ώρα της μέρας restart. Μου είχες συστήσει πριν 3 χρόνια το Draytek 2710 και όντως βελτίωσε αρκετά την κατάσταση σε σχέση με το ΖΤΕ της Wind (αν και μάλλον ήμουν αρκετά άτυχος και το έχω πάει για αντικατάσταση 2 φορές εντός εγγύησης). Αλλά τώρα τελευταία έχω ταλαιπωρηθεί με αυτό το θέμα και ψάχνω μήπως το λύσω έτσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί κάποια στιγμή το ρούτερ μοιάζει να μπουκώνει και δεν έχω ιντερνετ (η γραμμή μου είναι άθλια). Οπότε πρέπει να το κάνω restart. Θα ήταν καλό λοιπόν να μπορώ να κάνω αυτόματα κάποια ώρα της μέρας restart. Μου είχες συστήσει πριν 3 χρόνια το Draytek 2710 και όντως βελτίωσε αρκετά την κατάσταση σε σχέση με το ΖΤΕ της Wind (αν και μάλλον ήμουν αρκετά άτυχος και το έχω πάει για αντικατάσταση 2 φορές εντός εγγύησης). Αλλά τώρα τελευταία έχω ταλαιπωρηθεί με αυτό το θέμα και ψάχνω μήπως το λύσω έτσι.

κανονικα με ενα καλο ρουτερ δεν θα πρεπε να εχεις τετοιο θεμα εκτος αν το margin πιανει πατο.θα σου ελεγα επισης οτι βαλε κανα πολυπριζο ασφαλειας πριν το router.να εχεις χαλασει 2 ρουτερ ως τωρα και draytek πιο πιθανο μου φαινεται να ειναι απο ρευμα παρα απο κατι αλλο.υπαρχει και το draytek 2760 που ειναι vdsl.πουλας το 2710 και παιρνεις αυτο.λογικα με batch file Θα γινεται και απλα καποια εφαρμογη που θα τρεχει συγκεκριμενη ωρα.μεσα απο το ui του router δεν ξερω αν υπαρχει τετοια επιλογη αλλα δυσκολο.

αλλα απο τα zte μην περιμενεις πολλα.δεν εχεις vdsl απο καμια καμπινα να βαλεις να βρεις ηρεμια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>Δυστυχώς Κυψέλη δεν έχουν βάλει καμπίνες αλλιώς θα την είχα κάνει την κίνηση. Είναι σε powerline pass through το ρουτερ οποτε δεν μπορώ να βάλω πολύμπριζο ασφαλείας. Θα ψάξω τη λύση με batch file. Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση και το χρόνο σου</p>

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα μπορουσες να βαλεις το πολυπριζο πανω στο Powerline ή το powerline πανω στο πολυπριζο.δεν νομιζω οτι θα σου κανε ιτοσο θεμα.πιο πολυ θα επαιζε σωστα το πρωτο.το πολυπριζο ασφαλειας πανω στο Powerline.οσο ειναι στην εγγυηση οκ αλλα το βασικο μην χαλασει μετα και ειναι αρκετα λεφτα.πολυ τραβηγμενο δυο draytek χαλασμενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις κανείς γνώμη για το

NETIS DL4310 ?  παραθέτω και λίνκ http://www.e-shop.gr/netis-dl4310-150mbps-wireless-n-adsl2-pstn-modem-router-p-PER.617378

Δεν αξιζει.

Βαλε 5 ευρω ακομα και παρε το D-Link 2750B.

 

Τυχαια διαλεξα το public, μπορεις να το βρεις στα 29-30 ευρω και σε αλλα καταστηματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις κανείς γνώμη για το

NETIS DL4310 ?  παραθέτω και λίνκ http://www.e-shop.gr/netis-dl4310-150mbps-wireless-n-adsl2-pstn-modem-router-p-PER.617378

γιατι να πας σε μια μαρκα καπως αγνωστη.οπως ειπαν ή πηγαινε σε dlink ή πηγαινε σε tp link 8968,8970

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατι να πας σε μια μαρκα καπως αγνωστη.οπως ειπαν ή πηγαινε σε dlink ή πηγαινε σε tp link 8968,8970

το 8970 πλέον αξίζει μετά την υποβάθμιση σε 2 κεραίες;

φοράει broadcom Πλέον αν διάβασα σωστά και όχι lantiq που είχε το V1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παραμενει ενα vfm ρουτερ.αν θελει καλυτερο υπαρχουν και αλλα μετα .απο 8980 ,9980 μεχρι και draytek.στα φτηνα λεφτα ειναι λιγο μονοδρομος το 8970,8968 αν θελει ο φιλος να μεινει σε χαμηλο budget.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το 8970 πλέον αξίζει μετά την υποβάθμιση σε 2 κεραίες;

φοράει broadcom Πλέον αν διάβασα σωστά και όχι lantiq που είχε το V1

Τη θες να πεις οτι δεν αξίζει το V1;;;! Εγώ έχω παραγγείλει το V1 απο το mediamark μιας και το έχουν ακόμα. Θες να μου πείς να πάρω το V3 που θα  μου βγει και πιο φτηνό. Η το λες οτι ανάλογα με τον πάροχο δεν αξίζει. Σε forthnet είμαι! Να πάρω τηλ να ακυρώσω την παραγγελία;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τη θες να πεις οτι δεν αξίζει το V1;;;! Εγώ έχω παραγγείλει το V1 απο το mediamark μιας και το έχουν ακόμα. Θες να μου πείς να πάρω το V3 που θα  μου βγει και πιο φτηνό. Η το λες οτι ανάλογα με τον πάροχο δεν αξίζει. Σε forthnet είμαι! Να πάρω τηλ να ακυρώσω την παραγγελία;;

δεν γνωρίζω ποιο είναι καλύτερο και τι παίζει με τα chipsets,και γω ερώτηση για να το ξεκαθαρίσω έκανα.

όπως και να έχει είναι τρομερό VFM με αυτά που προσφέρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν γνωρίζω ποιο είναι καλύτερο και τι παίζει με τα chipsets,και γω ερώτηση για να το ξεκαθαρίσω έκανα.

όπως και να έχει είναι τρομερό VFM με αυτά που προσφέρει.

Εννοείτε πως αν η γραμμή σου δουλεύει καλύτερα με broadcom τότε πάρε το V3 χωρίς σκέψη! Απο θεμα wifi πιστεύω με 3 κεραίες θα είναι καλύτερα γιατί θα μπορείς να καλύψεις 3 σημεία περισσότερα σημαδεύοντας τες εκεί που θες, αλλιώς το ίδιο θα είναι δεν θα έχει διαφορά. Δεν ξέρω απο θέμα cpu αν έχει διαφορά και ο lantiq η ο broadcom θα ζορίζετε περισσότερο αλλά σιγά πάνω κάτω τα ίδια θα έβαζε σε επιδόσεις οπότε αν θες broadcom μη το ζηλεύεις το V1. Εγώ με forthnet θέλω lantiq αλλιώς θα έπαιρνα το V3 να γλίτωνα και 8 ευρο τώρα που το έχει προσφορά e-shop

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείτε πως αν η γραμμή σου δουλεύει καλύτερα με broadcom τότε πάρε το V3 χωρίς σκέψη! Απο θεμα wifi πιστεύω με 3 κεραίες θα είναι καλύτερα γιατί θα μπορείς να καλύψεις 3 σημεία περισσότερα σημαδεύοντας τες εκεί που θες, αλλιώς το ίδιο θα είναι δεν θα έχει διαφορά. Δεν ξέρω απο θέμα cpu αν έχει διαφορά και ο lantiq η ο broadcom θα ζορίζετε περισσότερο αλλά σιγά πάνω κάτω τα ίδια θα έβαζε σε επιδόσεις οπότε αν θες broadcom μη το ζηλεύεις το V1. Εγώ με forthnet θέλω lantiq αλλιώς θα έπαιρνα το V3 να γλίτωνα και 8 ευρο τώρα που το έχει προσφορά e-shop

και γω με forthnet είμαι.

έχεις κάποιο σχετικό τόπικ με το τι δουλεύει καλύτερα ανα πάροχο κλπ; καπου το είχε πάρει το μάτι μου εδω πέρα αλλα δεν μπορώ να το βρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...