Προς το περιεχόμενο

ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ADSL/VDSL ROUTER post here(γράψτε εδώ)


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το γρήγορο Internet γιατί το αναφέρεις; Θα συγχρονίζεις σε κάποια ταχύτητα ανάλογα την απόσταση που έχεις από το DSLAM, είτε έχεις ADSL είτε VDSL Με όποιο κι αν βάλεις, πάνω-κάτω θα είσαι στα ίδια.

Οι διαφορές που έχουν μεταξύ τους, είναι στις περισσότερες δυνατότητες, την μεγαλύτερη επεξεργαστική ισχύ και τυχόν προχωρημένες ρυθμίσεις.

 

Υπόψη ότι όλοι οι πάροχοι δίνουν σε VDSL σύνδεση δικό τους εξοπλισμό. Αν όμως θέλεις από τώρα να είσαι καλυμμένη με δικό σου εξοπλισμό, υπάρχουν συσκευές για όλα τα βαλάντια. Εξαρτάται πόσο βαθειά είναι η τσέπη και τι δυνατότητες και χαρακτηριστικά χρειάζεσαι.

 

Πάντως η εμβέλεια του ασύρματου αλλάζει από χώρο σε χώρο για την ίδια συσκευή. Παίζουν ρόλο πολλοί παράγοντες, οπότε κανείς δεν είναι σίγουρος αν δεν γίνουν δοκιμές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

είναι για δύο χώρους, στο ένα σπίτι οικιακή χρήση αλλά ανάγκη για γρήγορο internet και πιθανότητα για αλλαγή σε vdsl αργότερα

 

και στο πατρικό, απλή οικιακή αλλά με μεγάλους χώρους (δωμάτια κτλ) . Εκεί έχω ένα παλιό ZTE ZXV10 H108L της wind και ξέθαψα και ένα bautec isdn????. Μήπως ένα από τα δύο κάνει; 

αν ειναι να πας σε vdsl θα σου δωσει ο παροχος vdsl router αλλιως πρεπει να παρεις εσυ ενα vdsl/adsl router απο τωρα.πχ tp link 9980 ή και καποιο asus.

στο πατρικο αμα ο χωρος ειναι πολυ μεγαλος θα πρεπει να δεις τι μπορεις να κανεις.το zte δεν ειναι οτι καλυτερο.το baudtec θα μπορουσε να παιξει σαν access point για να καλυψει καποιους αλλους χωρους αλλα θα πρεπει ειτε να μπει καποιο Powerline ειτε να περαστει καλωδιο δικτυου απο το ενα ρουτερ στο αλλο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το γρήγορο Internet γιατί το αναφέρεις; Θα συγχρονίζεις σε κάποια ταχύτητα ανάλογα την απόσταση που έχεις από το DSLAM, είτε έχεις ADSL είτε VDSL Με όποιο κι αν βάλεις, πάνω-κάτω θα είσαι στα ίδια.

Οι διαφορές που έχουν μεταξύ τους, είναι στις περισσότερες δυνατότητες, την μεγαλύτερη επεξεργαστική ισχύ και τυχόν προχωρημένες ρυθμίσεις.

 

Υπόψη ότι όλοι οι πάροχοι δίνουν σε VDSL σύνδεση δικό τους εξοπλισμό. Αν όμως θέλεις από τώρα να είσαι καλυμμένη με δικό σου εξοπλισμό, υπάρχουν συσκευές για όλα τα βαλάντια. Εξαρτάται πόσο βαθειά είναι η τσέπη και τι δυνατότητες και χαρακτηριστικά χρειάζεσαι.

 

Πάντως η εμβέλεια του ασύρματου αλλάζει από χώρο σε χώρο για την ίδια συσκευή. Παίζουν ρόλο πολλοί παράγοντες, οπότε κανείς δεν είναι σίγουρος αν δεν γίνουν δοκιμές.

 

 

Οκ τότε να μη με απασχολεί το vdsl. 

Θα χρειαστώ 2 (για δύο σπίτια) οπότε θέλω ένα απλό για τα βασικά και ένα πιο "καλό" για μένα. 

Δυστυχώς δεν έχω ιδέα από αυτά που λες (επεξεργαστική ισχύ κτλ), οπότε μήπως έχεις ένα tip του τι κοιτάω, ή κανένα άρθρο να ξεστραβοθώ..?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισης αν πας σε Vdsl μπορει να χρειαστουν απο καποιο ατομο που ξερει αλλαγες στην καλωδιωση,

https://www.cyta.com.cy/mp/informational/support/files/wiring-guide-for-broadband_GR.pdf


Οκ τότε να μη με απασχολεί το vdsl. 

Θα χρειαστώ 2 (για δύο σπίτια) οπότε θέλω ένα απλό για τα βασικά και ένα πιο "καλό" για μένα. 

Δυστυχώς δεν έχω ιδέα από αυτά που λες (επεξεργαστική ισχύ κτλ), οπότε μήπως έχεις ένα tip του τι κοιτάω, ή κανένα άρθρο να ξεστραβοθώ..?

το βασικο σε τι λεφτα θες να κυμανθεις για το καθε ρουτερ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το baudtec θα μπορουσε να παιξει σαν access point για να καλυψει καποιους αλλους χωρους αλλα θα πρεπει ειτε να μπει καποιο Powerline ειτε να περαστει καλωδιο δικτυου απο το ενα ρουτερ στο αλλο.

 

:confused: ουπς... σε έχασα! Δηλαδή αγοράζω ένα router και το ενώνω με το bau και ...τι έχω? Το Powerline τι είναι?

 

το βασικο σε τι λεφτα θες να κυμανθεις για το καθε ρουτερ.

 

 

 

Αμ δεν έχω ιδέα από τιμές για αξιόλογα μηχανήματα. Ας πούμε κανένα 20-25 για το πατρικό και 50-60 για το δικό μου (φτάνουν)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν οι απαιτήσεις σου είναι οι τυπικές μέσου χρήστη, θα έλεγα ότι οικονομικότερη λύση είναι η αγορά ενός Netfaster IAD στις από τις αγγελίες του forum. Αν και παλιά, συνεργάζονται άψογα με τα DSLAM της HOL και σταθερότατα.

Προτιμώ το πρώτο Netfaster IAD αλλά μια χαρά κάνει και το νεότερο Netfaster IAD 2.

 

 

Κανει καποιο απο αυτα?

post-134028-0-33474200-1477567705_thumb.jpg

post-134028-0-40730000-1477567717_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:confused: ουπς... σε έχασα! Δηλαδή αγοράζω ένα router και το ενώνω με το bau και ...τι έχω? Το Powerline τι είναι?

 

 

 

Αμ δεν έχω ιδέα από τιμές για αξιόλογα μηχανήματα. Ας πούμε κανένα 20-25 για το πατρικό και 50-60 για το δικό μου (φτάνουν)

50-60 για σενα ειτε asus ειτε κανα tp link 8980 εκτοςαν πας λιγο παραπανω για το 9980 που ειναι και vdsl.

για το αλλο μπορεις να παρεις ενα tp link 8968 ή εναλλακτικα καποιο φτηνο asus.

αν στο πατρικο το ρουτερ που θα παρεις ή το ρουτερ που εχεις ηδη εκει αν εχεις κατι δεν καλυπτει το χωρο μπορεις να κανεις 3 λυσεις.οι λυσεις ειναι οι παρακατω απο την καλυτερη προς την χειροτερη.

α.ριχνεις καλωδιο ethernet απο το ενα ρουτερ στο αλλο και το δευτερο ρουτερ το βαζουμε σαν access point.

β.βαζεις powerline.το powerline ειναι ιντερνετ μεσα απο το δικτυο ρευματος.ειναι δυο συσκευες.η μια θα μπει εκει που ειναι το ρουτερ και η αλλη εκει που θες να βαλεις το δευτερο ασυρματο ρουτερ για να πιανει και ο υπολοιπος χωρος.βεβαια θελει καποια παραμετροποιηση 

γ.βαζεις Repeater.Παιρνει το σημα ασυρματα και το δινει ασυρματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανει καποιο απο αυτα?

To μαύρο είναι το Netfaster IAD. Το άσπρο είναι Netfaster WLAN γνωστό και ως "λουλουδάτο" που τελικά ήταν χειρότερο από τα 2 πρώτα (IAD 1 και IAD2). Μετά έδινε και το IAD3 αλλά δεν έπεσε στα χέρια μου και δεν έχω ιδία γνώμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αναλογως το ρουτερ αν υποστηριζει cli κιολας.καθε ρουτερ εχει διαφορετικο cli και επισης μπορει να μην εχει καν Cli>ποιο ρουτερ εχεις?

 

εχω ενα που δινει η forthnet.

zte zxhn h108n v 2.5

θελω να μαθω τον vendor του dslam μιας και αφου θα το αλλαξω, ελεγα να παρω κατι για να εκμεταλλευομαι απολυτα τη γραμμη μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50-60 για σενα ειτε asus ειτε κανα tp link 8980 εκτοςαν πας λιγο παραπανω για το 9980 που ειναι και vdsl.

 

 

 

poullinos το 8980 είναι πιο ακριβό απο το 9980, τι εννοείς;

Ας πούμε ανάμεσα σε αυτά τα δύο η διαφορά πια είναι ως προς την ταχύτητα (για να μπω στη νοοτροπία).

 

Αυτό το ξέρεις;http://www.skroutz.gr/s/2974665/TP-LINK-TD-W8960N-v7.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Έχω ένα router US robotics 10ετιας το οποίο δεν έχει πρόβλημα απλα επειδή οι απαιτήσεις έχουν αλλάξει νομίζω έχει αρχίσει να δείχνει την ηλικία του.

 

Αφενός πλέον συνδέονται πολλές συσκευές και αφετέρου θέλω να κάνω 4k streaming. Επισης μόλις έβαλαν ένα νέο κουτί από τον ΟΤΕ έξω ακριβώς από το σπίτι μου όπου ο τεχνικός που το εγκατέστησε μου είπε ότι είναι dslam και θα έχουμε VDSL.Ισχύει? Βέβαια ακόμα δεν είναι διαθέσιμο για τη γραμμή μου αλλά ελπίζω απλά να αργεί λίγο.

 

 

Επίσης να πω ότι έχω Forthnet 24άρα και σκοπεύω να βάλω VDSL όταν γίνει διαθέσιμο.

 

Ψάχνοντας λίγο κατέληξα ότι πρέπει να αναβαθμίσω σε μια λύση με AC.

 

Στο σκρουτζ βρίσκω το TP link vr900 στα 170€. Μήπως είναι overkill? Τι έχετε να προτείνετε οι ειδικοί? Δε με πειράζει να δώσω και μέχρι 200€ αρκεί να είναι κάτι αξιόπιστο και γρήγορο που να κρατήσει σαν το us robotics μου (να το αλλάξω λόγω τεχνολογίας και όχι βλάβης!).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Έχω ένα router US robotics 10ετιας το οποίο δεν έχει πρόβλημα απλα επειδή οι απαιτήσεις έχουν αλλάξει νομίζω έχει αρχίσει να δείχνει την ηλικία του.

 

Αφενός πλέον συνδέονται πολλές συσκευές και αφετέρου θέλω να κάνω 4k streaming. Επισης μόλις έβαλαν ένα νέο κουτί από τον ΟΤΕ έξω ακριβώς από το σπίτι μου όπου ο τεχνικός που το εγκατέστησε μου είπε ότι είναι dslam και θα έχουμε VDSL.Ισχύει? Βέβαια ακόμα δεν είναι διαθέσιμο για τη γραμμή μου αλλά ελπίζω απλά να αργεί λίγο.

 

 

Επίσης να πω ότι έχω Forthnet 24άρα και σκοπεύω να βάλω VDSL όταν γίνει διαθέσιμο.

 

Ψάχνοντας λίγο κατέληξα ότι πρέπει να αναβαθμίσω σε μια λύση με AC.

 

Στο σκρουτζ βρίσκω το TP link vr900 στα 170€. Μήπως είναι overkill? Τι έχετε να προτείνετε οι ειδικοί? Δε με πειράζει να δώσω και μέχρι 200€ αρκεί να είναι κάτι αξιόπιστο και γρήγορο που να κρατήσει σαν το us robotics μου (να το αλλάξω λόγω τεχνολογίας και όχι βλάβης!).

4Κ μέσω wifi;  μην πετάξεις λεφτά για ασύρματο.

Η καμπίνα που είδες απέναντι(αν έχει 2 φύλλα και άνω)ναι ειναι για vdsl ΟΜΩΣ το οτι την έβαλαν δεν σημαίνει οτι απο δευτερα που λεει ο λογος έχει vdsl.

Μέχρι να γίνουν οι εγκαταστάσεις και η τροφοδοσία της μπορεί να περάσει και 6μηνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρώτο είναι μόνο router, ενώ το δεύτερο DSL router (ή αλλιώς modem/router).

Το δεύτερο μπορεί να συγχρονίσει σε μια DSL σύνδεση (λειτουργία modem), ενώ το πρώτο χρειάζεται να πάρει την σύνδεση από κάποια άλλη δικτυακή συσκευή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το πρώτο χρειάζεται να πάρει την σύνδεση από κάποια άλλη δικτυακή συσκευή.

 

Δηλαδή, αν κατάλαβα καλά, δε μου κάνει, γιατί θα πρέπει να αγοράσω και μόντεμ ????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...